• Reklamy

TICA ako alternatíva...

debata o organizáciach a kluboch...
  • Reklamy

Stali by ste sa členom TICA?

Anketa bola ukončená dňa 7.7.2008 10:36

ano
9
50%
nie
9
50%

Celkový počet hlasov : 18

TICA ako alternatíva...

Odoslaťod Peter Polák 12.10.2005 10:36

Chcel by som všetkým účastníkom tochto fóra dať do pozornosti, že je možnosť priniesť na Slovensko svetovú mačkársku organizáciu TICA, ktorá by tu mala zastúpenie: http://www.tica.org/
Síce členské by bolo vyššie ako sa platí vo FIFe, ale chovateľ by mal iné výhody a iný systém, možno aj objektívnejší z pohľadu výstav. Kto by mal záujem o informácie, alebo by sa chcel stať členom a podielať sa vzniku TICA Slovakia ticaslovakia@centrum.sk. Podotýkam, že TICA zatial nepôsobí na Slovensku a záujem o člebstvo by bolo len predbežné. Prípadne navrhnite spôsob financovania TICA Slovakia...
http://www.tica-en.org/
Naposledy upravil Peter Polák dňa 12.10.2005 15:36, celkovo upravené 2 krát.
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod armani 12.10.2005 12:22

Hm, možno by bolo vhodné najprv pred hlasovaním napísať nejaký článoček v slovenčine. Nie všetci vieme po anglicky. :-( :velmismutny:
Igor Kováčik
Bonifác MCO
Armani Giorgio Nobilis Felis CZ, MCO as22

Toto sú moje praktické skúsenosti a môj osobný názor nepotvrdený žiadnymi vedeckými argumentami a preto nemusí byť pravdivý. No aj napriek tomu si za nim stojím. To len tak naokraj pre prípadných vrtákov.
Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.8.2005 20:31

Reklamy

Odoslaťod Bea 12.10.2005 15:32

Počula som o tom... Na EU-fore dokonca ktosi tvrdil,, ze jedna macka vraj moze by registrovana tak vo FIFe-prislusiacej organizacii ako aj v non-FIFe (teda napr. aj TICA...) Vie niekto o tom nieco FUNDOVANE? Zaoberal sa niekto chovnym poriadkom oboch zastresujucich organizacii? Inymi slovami - myslite si, ze je to mozne?

Viem, ze v ramci jednej chovnej stanice mozu byt rozne zvierata regisrovane bud tam alebo tam - cize ta CHS je vlastne clenom 2 organizacii- ale ci sa to vztahuje aj na jednotlive macky..

V CZ preda tusim maju TICA - nemaju stranku v zrozumitelnej reci?
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

P LESTER z Žitného ostrova, SK (bri a), kastrát, * 20.6.2003
GIC MERLIN Magic Kiwi ´s of Eulalie, CZ ( RAG n 03) , * 20.3.2005
CORY Linea Aurea, SK (Golden retriever), fenka, *18.3.1999-8.8.2011

Eulalie Fabien Christopher, CZ (RAG a 03)
Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 19.5.2005 11:39
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 12.10.2005 15:39

V CZ Ticu nemaju. V CZ maju WCF. Ano je to mozne prihlasit macku do oboch organizacii, ale aky by to malo zmysel, okrem toho, ze za nu treba vsetko platit duplicitne? A to ze ti uznaju titul z TICA vystavy je myslim pre vsetkych chovatelov vo FIFe irelevantne.

Pripravime o TICA a jej pravidlach clanok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod Bea 12.10.2005 15:53

Ja som len bola zvedava, ci je to mozne, kedze niekto to na Eu-fore spomenul..

Myslela som to tak, ze napr. ma brisktu macicku narodi sa jej cast maciatok dlhosrstych - ktore FIFe neuznava, TICA ale ano...

Su krasne a su to britky, tak preco s nimi nepokracovat v chove?... No - a vtedy sa mi zda dobre, ked je ich mamina registrovana tam aj tam - tym padom - ak jej maciatka maju tie spravne predpoklady - mozu ist do chovu - len v roznych organizaciach...
Pozerala som napr. Plan vystav TICA . vsetko je daleko predaleko, + v Rakusku su tusim 3-4 vystavy do roka. To je to najblizsie k nam... Vacsina vystav je potom v overseas - tak n azapad ako aj na vychod..

Ako napad by to urcite bolo zaujimave - konkurencia zvysuje kvalitu
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 12.10.2005 17:02

Chovatelstvo nie je o vystavach. My sme rezignovali ohladne vystav, nakolko je to cele neobjektivne, je to o o lobbingu o tom, kto koho pozna, kto ma aky vplyv na koho a pod a o peniazoch a nie o vystave, o objektivite o pravdivosti a co je najdolezitejsie o kvalite. Nehovoriac o tom, ze ako "obycajny clovek - vystavovatel" vyhodim za vystavy nehorazne peniaze a co z nich mam? Len nervy, pocuvat ludi ako jeden kyda na druheho, ako sa ohovaraju cudzie macky, ako sa niekomu lezie do zadku a pod, pricom mozem mat zviera za 100tis. a nic z toho nemam, lebo nevolam sa tak a tak a nerobim to co chcu. Nie som milionar! A myslim si, ze ludom, ktori si kupia maciatko na maznacika je UPLNE JEDNO, ci maju rodicia tilu EC alebo ziaden a takisto ludom, co si kupuju zviera na chov je dolezitejsi rodokmen ako nejake pseudotituly, ktore ziska aj podpriemerna macka, inak vyradena z chovu znamkou VD, lenze posudzovatel sa boji jej tu znamku dat, nakolko by ho nabuduce nemuseli zavolat na vystavu posudzovat, lebo je to "TEN, CO DAVA VD" a on pride o peniaze (nie male), alebo zhodou okolnosti je majitelom macky niekto "znamy", komu sa to VD neodvazia dat....

Tolko na margo vystav.

Co sa tyka duplicitneho clenstva, je to mozne, napr. v TICA, ale ak ste full membership vo FIFe v TICA ste nonfull membership a nemate narok na rodokmene, transfery a pod...

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod Bea 12.10.2005 20:37

Chápem, čo myslíš, Peťo - veď práve vraj TICA má taký spôsob pos
udzovania, že je objektívnejší ako u FIFe, lebo porotcovia nevedia, koho mačku posudzujú.... atď . Je to inak zariadené ako na výstavách FIFe...

Nie som chovateľ, takže neviem, či výstavy majú takú dôležitosť alebo nie - ale do istej miery by mali mať - myslím že tá myšlienka výstavy nie je zlá -. nemala by byť samoúčelová..

Budúci rok na jar bude vo Viedni výstava mačiek klubu, ktorý patrí pod TICA - možno by nebolo od veci s tam ísť pozrieť, aby človek vôbec mal predstavu o tom, ako taká výstava prebieha a v čom sú zásadné rozdiely oproti FIFe výstavám..
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Ingrid 12.10.2005 21:07

Vo vystavach sa skutocne nevyznam..Ale v kazdom pripade by bolo vhodne vniest do monopolu konkurenciu..Najma ked je to tak ako pisete. Myslim,ze je to spravne ked rozhodcovia nepoznaju majitela macky.
Ingrid
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 17.9.2005 20:27

Reklamy

Odoslaťod Katka Poláková 13.10.2005 9:49

Vystavy maju dolezitost momentalne len v tom zmysle, ze mas povinnost uchovnit macku na vystave, ked s nou chces chovat.
Inak uz vystavy stratili akukolvek dolezitost pre obycajnych ludi v trakejto podobe, aku maju.
Je dolezita len pre ludi, ktori si tym dokazuju svoju mocenskost, chcu byt stredobodom pozornosti, lebo aj to je pre nich isty druh reklamy.
lenze je to vsetko na ukor objektivnosti a ide to na ukor kvality.
Nie raz sa stalo, ze videli, ako niekto vyhrava BIS po X-krat a zahadzuje do smeti kokardu a pod. Jemu nezalezi na vysledku, ktory ziskal ten clovek, resp. jeho zviera, jemu zalezi na tom, aby bol stredobodom pozornosti a aby sa otrcal a prevysoval nad ostatnymi. Okrem toho je to dobry predajny a marketingovy tah. Ved moze mat sice doma bordel, chovat sa k zvieratam zle, zanedbavat ich a mat ich iba ako zarobkovy artikel, lenze ked ludia vidia, ze neustale vyhrava, idu si od neho kupit maca, lebo "asi ma dobry chov".

Tu uz davno neide o vystavy ako take, na ktore som sa aj ja nesmierne tesila vzdy ked som isla na vystavu, ze vypadnem z tohoto pracovneho a uponahlaneho zivota a vikend stravim prijemne na vystave v spolocnosti novych ludi, pokecam a pod. Bavilo ma to. Lenze, ked neustale niekto vidi, co sa na vystavach deje, ako sa ludia ohovaraju a pod, je Vam z toho zle!

A to ie som sama, co to takto vnima.
Ludia chodia na vystavy, lebo niektori ako som povedala sa chcu otrcat a s tym suvisi aj to, ze sa posudzovatelom a pod strkaju do zadku a su ludia, ktori na tu vystavu idu bud uchovnit zviera, alebo "dorobit" zvieratu titul, ktori zacala ale bez dalsich ambicii.
Vela ludi prestalo chodit na vystavy, tie vystavy vacsinou absolvuje hrstka tych istych ludi, pripadne novacikov, ktori este nevedia, co ich caka.

TICA ma vystavy podobne ako CFA, funguju formov ringov, kde sa urcuje bodova hodnota a naozaj o Vasom zvierati nerozhoduje len jeden posudzovatel, ale viac. Na jednej vystave mozete spravit macke rovno titul GC, pokial mate kvalitne zviera.
Samozrejme, ale nechcem obhajovat TICA vystavy, urcirte aj tam ako vsade sa vyskytuje "klientelizmus", mozno akurat v inej podobne nez na FIFe vystavach, nakolko je tam mensi priestor na to, ale aspon to tych ludi menej stve, ked o tom nevedia, lebo sa o tom medzi kompetentnymi nehovori nahlas pred sluchmi obycajnych vystavovatelov.
British shorthair cats - Venustus Félis, SK
Obrázok používateľa
Katka Poláková
Nechovateľ
Nechovateľ

Založený: 9.5.2005 18:34
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Alfie 13.10.2005 10:04

hmm.. potom, co tu citam, ma akosi presla chut ist s nasim cicuchom na vystavu, planovali sme to vlastne tak, ze by bolo fajn ho za a) ukazat, aky je krasny :-) a za b) zistit, ako na tom je, co sa tyka standardov, lebo to nevieme posudit ... ale ak to na vystavach naozaj funguje principom znameho znameho macka, tak asi nie je velmi o com.. oplati sa nam teda vlastne na tu vystavu ist? :-/
Alfie
mačiatko
mačiatko

Založený: 12.5.2005 8:37

Reklamy

Odoslaťod Katka Poláková 13.10.2005 11:28

Alfie napísal:hmm.. potom, co tu citam, ma akosi presla chut ist s nasim cicuchom na vystavu, planovali sme to vlastne tak, ze by bolo fajn ho za a) ukazat, aky je krasny :-) a za b) zistit, ako na tom je, co sa tyka standardov, lebo to nevieme posudit ... ale ak to na vystavach naozaj funguje principom znameho znameho macka, tak asi nie je velmi o com.. oplati sa nam teda vlastne na tu vystavu ist? :-/

Oplati ako oplati.
Pokial potrebujete len zistit kvality vasej macicky, jednoznacne na to je najvhodnejsia vystava a posudzovatel, nakolko Vam nikto objektivnejsie nepovie, ci Vasa macka splna standard a ci je vhodna na chov a vystavy.
I ked moj nazor je taky, ze vyradia macku z chovu len po vaznych defektoch ako je napr. predkus, nejakevazne chyby ako farba oka, zla srst, farba a pod.
Urcite sa vsak neoplati ist na vystavu s tym zamerom, ze nieco vyhrate, nakolko ako som pisala, mozete mat zviera aj za 100tis. SK, uznavaju ho medzinarodny chovatelia a pod, ale jednoducho ste neznamy alebo nepohodlny. To aby ste neboli sklamany.

Nikoho neovplyvnujem, len vravim svoje pocity ako je to na vystavy a rozhodnutie je na kazdom z Vas. Ja vravim za seba. Skoncila som s vystavami a pchanim obrovskych penazi do tohoto, nakolko je to presne o tom, co som pisala vyssie a naozaj nie som milionarka.
British shorthair cats - Venustus Félis, SK
Obrázok používateľa
Katka Poláková
Nechovateľ
Nechovateľ

Založený: 9.5.2005 18:34
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Alfie 13.10.2005 12:47

nejde nam o to vyhrat, skor naozaj zistit, ako na tom sme... aby nam niekto ako laikom povedal, ze ma co ja viem, velke usi ..:-) i ked nasu lasku k nemu ziadne negativne hodnotenie nezmeni ... :cica2:
Alfie
mačiatko
mačiatko

Založený: 12.5.2005 8:37

Reklamy

Odoslaťod Ingrid 13.10.2005 13:27

Ako hovoris Katka,ale ked tam fajn ludia,s ktorymi si pokecas a stravis prijemny cas nebudu chodit,bude sa to uberat stale horsim smerom..Nemyslim,ze by sa spravni chovatelia tomu mali vyhybat..
Ved preco to neskusit zmenit..?! Ved organizacia FIFE nie su slovensky jednotlivci..
Stale prichadza nova generacia a ta raz prevalcuje stare struktury. :TomyAngelo:
Klientelizmus je sice vsede,ale mozme sa pokusit to ovplyvnit :cica2:
Ingrid
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 17.9.2005 20:27

Reklamy

Odoslaťod armani 13.10.2005 13:55

Dievčatá, kedy konečne pochopíte, že chovateľstvo sa stalo riadne tvrdým biznisom a nie hobby? :TomyAngelo: :TomyAngelo: :TomyAngelo: :wink:

Navrhujem však, aby sme sa preniesli do inej témy. Tu sme akosi od veci. :ikillyou:
Igor Kováčik
Bonifác MCO
Armani Giorgio Nobilis Felis CZ, MCO as22

Toto sú moje praktické skúsenosti a môj osobný názor nepotvrdený žiadnymi vedeckými argumentami a preto nemusí byť pravdivý. No aj napriek tomu si za nim stojím. To len tak naokraj pre prípadných vrtákov.
Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.8.2005 20:31

Reklamy

Odoslaťod Bea 13.10.2005 14:14

Ja si myslim, ze n avystavu vystavovat ide viac skupin ludi - tak s to aspon javi mne:
1/ "skupinka" - su ti, ktori su ostrielani borci, s patricnymi znamostami kontaktami, ktori s n ato divaju pragmaticky - do niecoho investuju prachy (a nie male, ako as tu uz spominalo), tak urobia vsetko pre to , aby ich navratnost bola zarucena v co najkratsom case... su to obchodnici, ktori maju jasno v tom, kolko im ktora vystava musi "vyniest" aby boli plusovi..

2/ "malochovatelia" - ktori sosvojimi chovnymi macickami v pocte par kusov zdielaju byt alebo domcek, macky suclenmi rodiny atito lucia maju nejaky chovatelsky ciel a uvedomuju si, ze pokial pocet ich chovnych zvierat prekroci urcitu rozumnu a zvladnutelnu mieru, bude to na ukor kvality maciat a ich moznej mentalnej ujmy.. Tito ludi z toho podla mna nikdy biznis neurobia a bude im zalezat na kazdej macicke, ktoru umiestnili... Mozno, ze casom budu mierne v pluse, ale urcite z toho nezbohatnu..

3/ Zacinajuci mozni buduci chovatelia - ti este nevedia, ako to chodi a plny optimizmu si idu pre plaketku vitaza BIS-ky z prvej vystavy... Nepoznaju zakulisie a musi sa "remeslo naucit od piky" - co moze byt spojene s nejakym tym velmi neprijemnym sklamanim..

4/ Ti, ktori proste chcu pocut odborny nazor na svojho milacika, nemaju ziadne velke (alebo vobec ziadne) chovatelske ambicie a chcu sa popripade podelit s navstevnikmi o radost pri pohlade na peknu macku, ukazat svojho domaceho tigra..
Tito ludia nikdy nebudu skutocnou konkurenciou clenom "skupinky" - a ani ostatnym, lebo tak daleko ich ambicie nesiahaju.

Myslim si, ze tak ako povedala ajIngrid, netreba rezignovat a treba n atu vystavu ist - aj ked len ako clen skupiny 4/. Aspon raz - a hlavne - bez strachu a obav , ake bude hodnotenie tigrika - lebo ved po vystave ho nebudu milova o nic menej ako pred nou - s titulom ci bez neho. Tychto ludi nezaujimaju intrigy ani klebety a ohovaracky, ktore skutocne v zakulisi funguju - co ma osobne sokovalo. Je to take ubohe a malicherne! Clovek sa fakt tesi, ze uvidi krasne a zaujimave macky, pokeca s ich skrabkacmi, vymeni si skusenosti, vypocuje vesele historky, vselico sa priuci... a potom zrazu zaregistruje ten krivy rychly pohlad plny zavisti zo strany nejakeho ineho chovatela... Je to smutne... ale asi ludske - a slovenskej nature aj blizke, vsak? Vsetci pozname to porekadlo o susedovych a mojich kravach..

Napriek tomu som sa rozhodla, ze s nasimi kocurmi aspon n ajednu vystavu pojdem - a neodradi ma ziaden zavistlivy a neprajny uboziak.
A pokial mi to cs dovoli, pojdem s buduci rok pozriet do viedne n atu vystavu TICA - len zo zvedavosti a ako divak - pre porovnanie. Mozno tam fakt zuria take iste zakulisne boje, ako n avystavach FIFe.. Ved aj tam su ludia. Potom sa aspon spokojne vratim domov a budem vediet, ze som nic nezmeskala - mam to aj tu a ovel lacnejsie!
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Organizácie a kluby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb