• Reklamy

TICA ako alternatíva...

debata o organizáciach a kluboch...
  • Reklamy

Stali by ste sa členom TICA?

Anketa bola ukončená dňa 7.7.2008 10:36

ano
9
50%
nie
9
50%

Celkový počet hlasov : 18

Výstavy

Odoslaťod Zuzana H. 25.10.2005 10:04

Nemyslím si, že pre všetkých je chov mačiek biznisom, väčšina mojich známych chovateľov ho majú ako koníčka. A ja tiež. A na výstavy chodím veľmi, veľmi rada. Je pravda, že niekedy to tam neprebieha presne tak, ako by malo, ale zasa tak zlé, ako spomína Katka, to v žiadnom prípade nie je. Ja chodím na výstavy už pár rokov, videla som mačky, ktoré dostali VD, i mačky, ktoré odišli bez titulu a nebolo to raz a nebolo to na jednej výstave! Stretnem sa tam s kamarátmi, pokecáme, veď nejde o to, aby sa mačička dostala do BIS. Ja mám malú chovateľskú stanicu, v podstate ma nikto nepozná, nikomu sa nepchám do zadku a predsa sa moje mačičky do BIS dostanú. A že niekto ohovára? No, samozrejme to zamrzí, ale dá sa s tým žiť. Treba to brať tak, že ten človek ohovára, lebo vidí konkurenciu. Takže to treba brať ako kompliment. :wink:
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 11.5.2005 8:04
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Martina Polák Buzgo 4.12.2005 15:17

Peter Polák napísal:Chovatelstvo nie je o vystavach. My sme rezignovali ohladne vystav, nakolko je to cele neobjektivne, je to o o lobbingu o tom, kto koho pozna, kto ma aky vplyv na koho a pod a o peniazoch a nie o vystave, o objektivite o pravdivosti a co je najdolezitejsie o kvalite. Nehovoriac o tom, ze ako "obycajny clovek - vystavovatel" vyhodim za vystavy nehorazne peniaze a co z nich mam? Len nervy, pocuvat ludi ako jeden kyda na druheho, ako sa ohovaraju cudzie macky, ako sa niekomu lezie do zadku a pod, pricom mozem mat zviera za 100tis. a nic z toho nemam, lebo nevolam sa tak a tak a nerobim to co chcu. Nie som milionar! A myslim si, ze ludom, ktori si kupia maciatko na maznacika je UPLNE JEDNO, ci maju rodicia tilu EC alebo ziaden a takisto ludom, co si kupuju zviera na chov je dolezitejsi rodokmen ako nejake pseudotituly, ktore ziska aj podpriemerna macka, inak vyradena z chovu znamkou VD, lenze posudzovatel sa boji jej tu znamku dat, nakolko by ho nabuduce nemuseli zavolat na vystavu posudzovat, lebo je to "TEN, CO DAVA VD" a on pride o peniaze (nie male), alebo zhodou okolnosti je majitelom macky niekto "znamy", komu sa to VD neodvazia dat....

Tolko na margo vystav.

Co sa tyka duplicitneho clenstva, je to mozne, napr. v TICA, ale ak ste full membership vo FIFe v TICA ste nonfull membership a nemate narok na rodokmene, transfery a pod...

Tak to je zatiaľ najdlhšia odpoveď, čo som od Teba čítala a zasa musím len súhlasiť a zasa som zhrozená. :ikillyou:
Idem čítať ďalej. :-)
martina polák buzgo/Prešov

CH Wall Bohemia Indigo, CZ / CHA / Chovný kocúrik-nedočkavec
Dolly Bohemia Indigo, CZ / CHA / Chovná mačička-čakateľka
Batman / Domáci maznáčik kocúrik najdúšik
Empír / CHA / Kastrovaný kocúrik - 6kg mazlič :-)
Aekhin (č:Ajkin) / Aljašský malamut / Ochránca mačiek

+ cca 30 nalezencov v Depozite: www.priateliazvierat.sk
Obrázok používateľa
Martina Polák Buzgo
šelma
šelma

Založený: 15.10.2005 10:46

Reklamy

Odoslaťod Martina Polák Buzgo 4.12.2005 15:23

Katka Poláková napísal:Vystavy maju dolezitost momentalne len v tom zmysle, ze mas povinnost uchovnit macku na vystave, ked s nou chces chovat.
Inak uz vystavy stratili akukolvek dolezitost pre obycajnych ludi v trakejto podobe, aku maju.
Je dolezita len pre ludi, ktori si tym dokazuju svoju mocenskost, chcu byt stredobodom pozornosti, lebo aj to je pre nich isty druh reklamy.
lenze je to vsetko na ukor objektivnosti a ide to na ukor kvality.
Nie raz sa stalo, ze videli, ako niekto vyhrava BIS po X-krat a zahadzuje do smeti kokardu a pod. Jemu nezalezi na vysledku, ktory ziskal ten clovek, resp. jeho zviera, jemu zalezi na tom, aby bol stredobodom pozornosti a aby sa otrcal a prevysoval nad ostatnymi. Okrem toho je to dobry predajny a marketingovy tah. Ved moze mat sice doma bordel, chovat sa k zvieratam zle, zanedbavat ich a mat ich iba ako zarobkovy artikel, lenze ked ludia vidia, ze neustale vyhrava, idu si od neho kupit maca, lebo "asi ma dobry chov".

Tu uz davno neide o vystavy ako take, na ktore som sa aj ja nesmierne tesila vzdy ked som isla na vystavu, ze vypadnem z tohoto pracovneho a uponahlaneho zivota a vikend stravim prijemne na vystave v spolocnosti novych ludi, pokecam a pod. Bavilo ma to. Lenze, ked neustale niekto vidi, co sa na vystavach deje, ako sa ludia ohovaraju a pod, je Vam z toho zle!

A to ie som sama, co to takto vnima.
Ludia chodia na vystavy, lebo niektori ako som povedala sa chcu otrcat a s tym suvisi aj to, ze sa posudzovatelom a pod strkaju do zadku a su ludia, ktori na tu vystavu idu bud uchovnit zviera, alebo "dorobit" zvieratu titul, ktori zacala ale bez dalsich ambicii.
Vela ludi prestalo chodit na vystavy, tie vystavy vacsinou absolvuje hrstka tych istych ludi, pripadne novacikov, ktori este nevedia, co ich caka.

TICA ma vystavy podobne ako CFA, funguju formov ringov, kde sa urcuje bodova hodnota a naozaj o Vasom zvierati nerozhoduje len jeden posudzovatel, ale viac. Na jednej vystave mozete spravit macke rovno titul GC, pokial mate kvalitne zviera.
Samozrejme, ale nechcem obhajovat TICA vystavy, urcirte aj tam ako vsade sa vyskytuje "klientelizmus", mozno akurat v inej podobne nez na FIFe vystavach, nakolko je tam mensi priestor na to, ale aspon to tych ludi menej stve, ked o tom nevedia, lebo sa o tom medzi kompetentnymi nehovori nahlas pred sluchmi obycajnych vystavovatelov.

Dokonca je aj jedna vystavovateľka, ktorá si kúpi v zahraničí za ťažké peniaze mačiatko, povyhráva s ním súťaže, vôbec ho neuchovní, naopak, dá ho vykastrovať, aby získala aj tituly v triede kastrátov a potom kúpi ďalšie. Čo sa potom s tými mačičkami deje - netuším :ikillyou:

Obrázok používateľa
Martina Polák Buzgo
šelma
šelma

Reklamy

Re: TICA ako alternatíva...

Odoslaťod Martina Polák Buzgo 4.12.2005 15:30

Peter Polák napísal:Chcel by som všetkým účastníkom tochto fóra dať do pozornosti, že je možnosť priniesť na Slovensko svetovú mačkársku organizáciu TICA, ktorá by tu mala zastúpenie: http://www.tica.org/
Síce členské by bolo vyššie ako sa platí vo FIFe, ale chovateľ by mal iné výhody a iný systém, možno aj objektívnejší z pohľadu výstav. Kto by mal záujem o informácie, alebo by sa chcel stať členom a podielať sa vzniku TICA Slovakia ticaslovakia@centrum.sk. Podotýkam, že TICA zatial nepôsobí na Slovensku a záujem o člebstvo by bolo len predbežné. Prípadne navrhnite spôsob financovania TICA Slovakia...
http://www.tica-en.org/

Tak sa vraciam k pôvodnej otázke, pre ktorú bola táto téma otvorená a to Organizácia TICA:
Takže sa aj ja pripájam s otázkou, či to ako človek, ktorý sa anglicky sice dohovorí, nájdem niekde preložené?

Obrázok používateľa
Martina Polák Buzgo
šelma
šelma

Reklamy

Odoslaťod Martina Polák Buzgo 4.12.2005 15:34

Martina Polák Buzgo napísal:
Tak sa vraciam k pôvodnej otázke, pre ktorú bola táto téma otvorená a to Organizácia TICA:
Takže sa aj ja pripájam s otázkou, či to ako človek, ktorý sa anglicky sice dohovorí, nájdem niekde preložené?

Môžem si to dať aj preložiť, majú nejaké stanovy? Na ktorú ikonku mám na ich strane klyknúť? To je hrozné, ja som ale blbá, fakt neviem.

Obrázok používateľa
Martina Polák Buzgo
šelma
šelma

Reklamy

Členstvo v TICA

Odoslaťod Peter Polák 11.2.2007 11:06

Zdravim všetkých návštevníkov tohto fóra. Chcel by som zisti či mal, alebo má skúsenosť s TICA? Ďakujem za každú odpoved... :-) :TomyAngelo:
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod Bea 12.2.2007 10:07

Čo konkrétne máš na mysli, Peťo?
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

P LESTER z Žitného ostrova, SK (bri a), kastrát, * 20.6.2003
GIC MERLIN Magic Kiwi ´s of Eulalie, CZ ( RAG n 03) , * 20.3.2005
CORY Linea Aurea, SK (Golden retriever), fenka, *18.3.1999-8.8.2011

Eulalie Fabien Christopher, CZ (RAG a 03)
Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 19.5.2005 11:39

Reklamy

Odpoved

Odoslaťod Peter Polák 12.2.2007 14:36

Bea napísal:Čo konkrétne máš na mysli, Peťo?

Len tak či niekto nie je v TICA, alebo bol a svoju skusenosť...
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod Bea 12.2.2007 15:24

Aha. No, tak takych sa tu asi vela nenajde...

Poznam ludi, ktori su v TICA - ale su to rakuski chovatelia...

Vsetci hovoria jedno: v TICE na vystave macka musi byt posudena KAZDYM posudzovatelom - cca 5-6 ludi - a kazdy jej prideli body a poradie, popripade udeli titul (resp. ju nomunuje do BIS).

Posudzovanie je objektivnejsie ako vo FIFe; macka moze za jeden den spravit Championa alebo IC a byt aj 4-5x nominovana do BIS...

Vystava je ale zasa narocnejsia tak pre macku ako aj pre vystavovatela - lebo vlastne behas cely cas od posudzovatela k posudzovatelovi. Macky nepredvadzaju vystavovatelia, ale davaju sa do klietok pri posudzovatelovi a vybera si ich sam posudzovatel. Ma tam len cislo, tym padom je uplne jedno, komu macka patri, vystavovatel sa k posudzovatelovi nedostane - takze ho nemoze ovplyvnovat... Moze len obdalec sledovat, co sa deje. Stava sa, ze niektore macky zacnu v klietkach sycat atd ... ak sa neukludnia, tak vystavovtel dostane pokyn, aby ich proste odniesol - smitec! Ale este stale zostavaji dalsi posudzovatelia, takze to nemusi znamenat koniec vystavy ako vo FIFe..
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

TICA

Odoslaťod skel 27.7.2007 13:50

Zdravim , nemate niekto nove spravy ako to vyzera s TICA na slovensku a v cechach . Tiez by som bol rad dvojitym clenom aj FIFE aj TICA .
Obrázok používateľa
skel
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 7.7.2007 19:50

Reklamy

Re: TICA

Odoslaťod Lena 16.2.2008 23:39

skel napísal:Zdravim , nemate niekto nove spravy ako to vyzera s TICA na slovensku a v cechach . Tiez by som bol rad dvojitym clenom aj FIFE aj TICA .

V Čechách TICA rozhodně nehrozí - tam i ostatní non-FIFe kluby živoří na okraji zájmu - po letech se měla na podzim roku 2007 pořádat non-FIFe (WCF) výstava - bohužel byla na poslední chvíli odvolaná. Každoročně pořádá výstavy jen Nezávislý klub chovatelů z Mladé Boleslavi, který nepatří pod žádnou z větších světových organizací.
Kromě toho, ačkoliv jsem byla přesvědčená, že FIFe povoluje dvojí členství - pouze máte povinnost registrovat koťata přednostně ve FIFe a teprve pak v ostatních organizacích, dotazem na ČSCH jsem byla z tohoto bludu vyvedena - jediná správná cesta (největší a nejčtenější - pardon, spletla jsem se, to bylo Rudé právo) je být členem oficiální organizace a pokud možno se moc neptat.
Jinak na TICA výstavě jsem byla v Rakousku, systém je úplně jiný, pro nás náročnější - jestli spravedlivější - nevím. On ten svět je strašně malý, takže stejně ten americký posuzovatel moc dobře věděl, že ty barmské kočky mé kamarádky, které měl na stole jsou z Austrálie z XY chovné stanice ... nikde to není lepší, nedělejte si iluze. Ale na druhou stranu - většina posuzovatelů je natolik korektní, že když dostanou na stůl opravdu dobrou kočku - je jim jedno odkud a koho je.
Lenka Venclíková
Lena
Nováčik
Nováčik

Založený: 25.12.2007 21:07

Reklamy

Odoslaťod Bea 17.2.2008 7:58

Našťastie vôbec nieje podstatné, či v CZ alebo na SK bude registovaná TICA, CFA, WCF atď... môžeš byť členom aj v cudzom štáte. Teda kľudne napr. Rakúsku, Nemecku alebo Maďarsku (myslím v okolitých štátoch), ale aj v USA. Jediný rozdiel je ten, že kedˇsi členom v USA, tak všetky papiere (PP, diplomy.. a pod.) sa vystavujú tam. Takže máš ich poplatky a navyše čakáš niekedy aj 2-3mesiace na PP pre mačiatka. Ale to nie je nič neznáme - aj u nás im to niekedy trvá .. Výstavy a uchovňovanie NIE SÚ povinné, takže sa ich zúčastňujú fakt len tí, ktorí chcú. Tým pádom ani nie je na nich toľko zvierat - a teda posudzovatelia si určite jednotlivé zvieratá ľahšie zapamätajú:-)

Na druhej strane - určite je taká napr. TICA výstava a jej posudzovanie objektívnejšia, než výstava FIFE. Už len preto, že zviera je posúdené 6-timi posudzovateľmi, ktorí sú väšinou pozlietaní z celého sveta (a nielen z Európy). Za jeden deň zviera môže urobiť titul GIC. Na nomináciu do BIS je potrebná nominácia min. od 4 posudzovateľov..
Netvrdím, že vo FIFe sú posudzovatelia zlí a v TICA dobrí. Všade sú to predovšetkým ľudia, so svojimi slabosťami a nedostatkami. Ak chce posudzovateľ pestovať "rodinkárstvo" a dať titul/nom. zvieraťu,ktoré na to evidentne nemá a v porovnoní s ostatnými nedosahuje jeho kvality, určite si ten spôsob na to nájde v korejkoľvek organizácii. Len napr. v TICA si to dobre rozmyslí,lebo by bolo prinajmenšom divné, keby 5 posudzovatelia zvieraťu dali V2 a jeden ho nominoval. Takže tam - podľa môjho názoru - existuje predsalen akási väčšia samokontrola ako vo FIFe. Tu je človek vydaný na milosť / nemilosť jedinému posudzovateľovi a na jeho OBJEKTIVITU sa nemôže spoliehať (v niektorých prípadoch). Všeti, ktorí chodíme na výstavy vieme, že niektorí posudzovatelia (nebudem menovať) uprednostňujú štíhle plemená, iní nemajú radi Britky resp. colorpointov, ďalší inklinujú k tomu, uprednostňovať mačky podľa štátnej príslušnosti ich majiteľa.. a takto by sa dalo ešte chvíľu pokračovať. Ako vravím, sú to tiež len ľudia.
Je pravda, že TICA-výstava je náročnejšia - ako pre zviera tak pre posudzovateľa - ale rada by som na jednu išla vystavovať - aby som si to vyskúšala na vlastnej koži.
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

TICA

Odoslaťod Zuzana H. 4.3.2008 9:29

Dvojité členstvo nie je len zákaz FIFe, je to i naopak - člen TICA nemôže byť členom FIFe. Ale pozor - to platí len pre chovateľské stanice. Mačku ako takú môžete mať zaregistrovanú v obidvoch organizáciách, ale len čiste kvôli výstavám. Nemôžete na nej pod obidvoma organizáciami odchovávať mačiatka. A ešte jedna vec - tieto dve organizácie si navzájom titul neuznávajú. Teda - ak je mačka FIFe európska šampionka, v TICA nie je vôbec nič...
Zuzana Huňadyová

www.vonhunady.sk
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 11.5.2005 8:04

Reklamy

Odoslaťod Alena 9.3.2008 15:53

Martina Polák Buzgo napísal:
Dokonca je aj jedna vystavovateľka, ktorá si kúpi v zahraničí za ťažké peniaze mačiatko, povyhráva s ním súťaže, vôbec ho neuchovní, naopak, dá ho vykastrovať, aby získala aj tituly v triede kastrátov a potom kúpi ďalšie. Čo sa potom s tými mačičkami deje - netuším :ikillyou:

A to vadí? Vždyť jsou to jen její peníze které do toho investuje. Třeba se nechce věnovat chovu, ale baví ji vystavovat. Víte jistě že se potom koček zbaví? Pochybuji o tom že by někdo zaplatil drahé peníze nejprve za kočku a potom i za výstavy a potom by se jí zbavil nějakým nevhodným způsobem.
Alena
EP IC Melisa Sára Dirty Dancing - britská černě želvovinová - kastrát 12 let
IC Angelika Tergy - britská čokoládově želvovinová - 5 let
GIC Queen Elisabeth z Lužinek - britská červená tečkovaná - 5 let
GIC Nathaniel Falling Star - britský krémový bikolor - kastrát - 4 roky
GIC Shari z Lužinek - britská lilově želvovinová - 3 roky
IC Yoko Ono Falling Star - britská modře želvovinová harlekýn - 2 roky
IC Harvey Honey Pie - britský krémový mramorovaný - 1 rok
Alena
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 21.9.2005 6:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Andrea 22 21.6.2011 18:15

Je niekto registrovaný v organizácii TICA? Vie niekto ako sa dá do tejto organizácie registrovať aby som mohla ísť na výstavu TICA ?
Andrea :cica2:
Obrázok používateľa
Andrea 22
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 30.12.2010 18:46
Počet mačiek: 2
Skutočné meno: Andrea

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Organizácie a kluby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb