• Reklamy

Úhyn mačiat od chovateľky...

len tak o mickách...
  • Reklamy

Odoslaťod INA SZABOVA 15.11.2006 12:00

...nerozumiem čo myslíš tým,že zo zásady netestuješ na FIP :?:
INA SZABOVA
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 17.10.2006 18:03
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Andyk 15.11.2006 19:33

Nuz Ina myslim tak ako pisem,netestujem,zo zasady.Pretoze su tieto testy nespolahlive a nic vlastne nedokazuju.Ked si precitas studie veterinarov,takych ktori sa skutocne zaoberali tymto ochorenim,mozno prestanes testovat i ty.
Mam doma uzasnu nadhernu zdravu macicku,vo vybornej kondicii ktora mala titer na FIP v januari tohto roku 870:1 cize vysoko pozitivny vysledok-ELISA test
Pred mesiacom som bola nutena macicku testovat znovu na ziadost chovatelky ku ktorej mala ist na krytie a po dlhom prehovarani ma teda presvecila,testovali sme v Budapesti nakolko som na SK testovat odmietla,robili sme PCR FIP test,taktiez laboratorny a vysledok bol tentokrat negativny.
Nech mi nikto netvrdi ze FIP je liecitelna choroba a pokial mala FIP test pred necelym rokom vysoko pozitivny ako ho mohla mat zrazu uplne negativny ???
Cize bud niekto nevie co robi alebo tieto testy nemaju zmysel.
Ak testy na FIP ukazuju len titer protilatok na koronaviry znamena to ze moja macka ma silne protilatky ale zase na rozne druhy koronavirov,preco sa potom tento test vola FIP test a naco ho potrebujeme? Test na rozne koronaviry ok ale nevolajme to FIP test.Kde sa pise ze tento test mi bude uzitocny? Specialne pokial ide o FIP ktora sa da diagnostikovat len pitvou????
Takze testy na FIP sme robili dvakrat a naposledy.
Mimochodom,nechcem nikomu kazit ksefty,ale mali sme i pozitivne FIV testy ELISA a dva tyzdne neskor boli FIV testy PCR negativne !!! Pride mi to ako zbytocne stresovanie zvierat a chovatelov a verim tomu ze kopa neznalych uz v minulosti utratila zdrave kocky s pozitivnym testom na koronaviry -akoze testom na FIP
Andyk
Nováčik
Nováčik

Založený: 4.3.2006 19:03
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod s 15.11.2006 22:31

Andyk napísal:Mam doma uzasnu nadhernu zdravu macicku,vo vybornej kondicii ktora mala titer na FIP v januari tohto roku 870:1 cize vysoko pozitivny vysledok-ELISA test
Pred mesiacom som bola nutena macicku testovat znovu na ziadost chovatelky ku ktorej mala ist na krytie a po dlhom prehovarani ma teda presvecila,testovali sme v Budapesti nakolko som na SK testovat odmietla,robili sme PCR FIP test,taktiez laboratorny a vysledok bol tentokrat negativny.

takze vy mate macku, u ktorej bola pravdepodobnost (nech je akakolvek velka) ochorenia na FIP, napriek tomu ste ju chceli dat na krytie, kde potencionalne mohla nakazit dalsie macky, nastastie sa to teda skoncilo happyendom, ked vas horkotazko dana chovatelka ukecala na spolahlivejsi test a zistili ste, ze FIP nakoniec nema?

ja sa v problematike prilis neorientujem, mozno preto ma cele toto zarazilo.
alebo sa mi podarilo nieco uplne chybne interpretovat?
Obrázok používateľa
s
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 16.9.2005 22:04

Reklamy

Odoslaťod Kristína 16.11.2006 0:39

Test na FIP neexistuje. FIP je choroba, ktora vznika mutaciou koronaviru. Koronaviry su pomerne bezne viry u maciek, koronavir sa moze prejavit hnackou a odozniet. Protilatky vsak zostavaju.
Existuje viac druhov testov na koronaviry. ELISA test, teda rychlotest, ktory je absoltune nespolahlivy, co urcite potvrdia viaceri veterinari.
Potom test imunofluorescencie = krvny test na pritomnost protilatok proti koronavirom (tento som davala robit ja) a potom test RT-PCR, co je test priamo na pritomnost genomu koronaviru (testuje sa zo stolice).

Faktom vsak zostava, ze u macky, ktora sa nikdy nestretla s koronavirom, teda jej test imunofluorescencie je negativny, sa FIP vyvinut nemoze (pretoze nema v sebe virus, ktory by mohol zmutovat).
U macky, ktora ma test na pritomnost protilatok pozitivny sa choroba vyvinut moze a nemusi (maciatka su nachylnejsie, nakolko ich imunitny system nie je este plne vyvyinuty). Macka s pozitivnym vysledkom moze koronavir prenasat.

Podla mna je jedine na rozhodnuti kupujuceho, ci taketo riziko (pozitivny alebo ziadny test na koronaviry) akceptuje alebo nie.

Vynikajuce informacie o FIP najdete na http://www.dr-addie.com
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod figaro 16.11.2006 7:52

Andyk napísal:Mam doma uzasnu nadhernu zdravu macicku,vo vybornej kondicii ktora mala titer na FIP v januari tohto roku 870:1 cize vysoko pozitivny vysledok-ELISA test
Nech mi nikto netvrdi ze FIP je liecitelna choroba a pokial mala FIP test pred necelym rokom vysoko pozitivny ako ho mohla mat zrazu uplne negativny ???

to Andyk: Vo svojom prispevku miesas hrusky s jablkami. Zrejme v tom nemas celkom jasno. Takze pokusim sa to vysvetlit aj ked vsetko uz vlastne vysvetlila Kristina.

ELISA a lebo IFR (imunofluorescencia) dokazuje iba pritomnost protilatok v krvi proti koronavirusom. Znamena to iba tolko, ze tvoja macka sa uz niekedy v minulosti s koronavirusmi stretla a ako imunitna odpoved na tento antigen sa jej vytvorili specificke protilatky. Nie vsak titer 870:1 ale 1:870. Titer znamena najvyssie riedenie sera v ktorom sa este dokazala pritomnost protilatok tou ktoru metodou.

Vysetrovanim PCR sa vsak nedokazuju protilatky ale specificky genom (v tomto pripade RNA), ktora v danom momente nemusi byt pritomna v organizme macky a teda test vyjde negativny. Naopak protilatky aj po vymiznuti virusu z tela zoastavaju v krvi dlhu dobu, niekedy aj po cely zivot zvierata.

To je teda hlavny rozdiel v tychto dvoch pouzivanych metodach. Este raz opakujem, vsetko jasne a zrozumitelne vysvetlila Kristina.
Obrázok
Obrázok používateľa
figaro
šelma
šelma

Založený: 12.9.2005 13:19
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod pepito 16.11.2006 10:01

Ino,
ja take netestuju sva zvirata na na tzv. "FIP" a take toto nevyzaduji u kocek co prichazeji k nasim kocourum na kryti. Samozrejme, ze kocku s FIP k sobe neberu, protoze je mi jasne, ze par dni chcipne. Choroby, ktere chci mit testovane pripadne ockovane pokud to jde jsou FeLV, FIV a kocka musi byt 100% zdravotni kondici. Jakekoli mereni tzv. FIP se zaklada na mereni protilatek proti FCoV, reakce na tyto viry je krizova a dosud zadna chytra hlava neprisla proc to mutuje a jedninou cestou jak se tomu vyhnout je dodrzet primerene hygienicke podminky (rozhodne ne jak v laboratori!) v prijemnem vzdusnem prostredi a samozrejme dobre krmeni a pravidelny kontakt s lidmi. Uz jsem byl svedkem jak u velmi poctiveho chovu umirala kotata na FIP, pani se poucila a prestala chovat na zvitratech, ktera mela mizenou vrozenou imunitu, ze nemela sanci si vybudovat spravnou hladinu protilatek, pritom podle testu jeji kocky byly tzv. FIP negativni. To je jen dukaz toho, ze pravidelne testovani je s prominutim na HOVNO a tyto penize radeji investujte do poradneho zradla.

Take pro ostatni musim poopravit, ze take tady mistrne pouzivate spravne ci nespravne nektere zkratky

FCV = Feline CaliciVirus
FCoV = Feline CoronaVirus

IFA = ImmunoFluorescent Assay (nikoli IFR)
EISA = Enzyme Immunosorbent Assay
ELISA = Enzyme-Linked Immunosorbent Assay
PCR = Polymerase Chain Reaction
INA SZABOVA napísal:...nerozumiem čo myslíš tým,že zo zásady netestuješ na FIP :?:
pepito
Nováčik
Nováčik

Založený: 20.10.2005 13:23

Reklamy

Odoslaťod figaro 16.11.2006 11:14

pepito napísal:Take pro ostatni musim poopravit, ze take tady mistrne pouzivate spravne ci nespravne nektere zkratky
IFA = ImmunoFluorescent Assay (nikoli IFR)
EISA = Enzyme Immunosorbent Assay
ELISA = Enzyme-Linked Immunosorbent Assay
PCR = Polymerase Chain Reaction

IFA - Imunno Fluorescent Assay - z anglictiny assay - test, skuska, rozbor
IFR - Imuno Flourescenčná Reakcia - slovenský preklad, často použivané v v slovenskej odbornej literatúre
Je to ale to iste IFA=IFR a obidva vyrazy su spravne

EIA = Enzyme Immunoassay - enzymova imunoanalyza
ELISA = Enzyme-Linked Immunosorbent Assay - enzymom znacena imunanalyza

EIA/ELISA je to iste, rovnaky princip reakcie, pouziva sa enzymaticky znacena protilatka (konjugat, enzyme tracer)
Naposledy upravil figaro dňa 26.6.2007 12:04, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
figaro
šelma
šelma

Založený: 12.9.2005 13:19

Reklamy

Odoslaťod INA SZABOVA 16.11.2006 12:00

...ak som sa niekoho dotkla tak sori!-ja som sa spýtala na niečo čomu som nerozumela :-( ,ja nie som chovateľ a niektorím veciam nerozumiem tak snáď nieje na škodu sa opýtať a byť v obraze :-)
INA SZABOVA
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 17.10.2006 18:03

Reklamy

Odoslaťod Andyk 16.11.2006 12:42

Nie Ina,ja mozno nepisem zrozumitelne.Proste som testu neverila,macicka bola vo vybornej kondicii ked jej vysiel vysoko pozitivny test na FIP.Precitala som kopu clankov,myslela som ze mi umiera macka ktora sa tvarila spokojne a vyzerala viac nez zdravo.macka ktora je plna energie,ma krasnu lesklu srst a tyzden po testovani vyhrala na vystave,vsetky ostatne testy/myslim krvny obraz atd/ boli negativne,absolutne ziadne zmeny...no verili by ste ze mate macku nejako smrtelne choru?Docitala som sa ze moja macka len mohla prist do styku s koronavirmi,ci uz v stanici u chovatelky od ktorej prisla,alebo u nas,mohlo sa jednat ale i o koronaviry ktore nemaju s ochorenim FIP nic spolocne.Macicku sme po teste pozorovali dva mesiace mala uz 5. ruju,inak vyborny zdravotny stav.
Macicku sme nakryli a mala bezproblemove tehotenstvo,porod a dodnes je vo vybornej kondicii.Teraz sme mali kryt,jej maciatka uz maju 7 mesiacov,majitelka krycieho kocura trvala na PCR testoch,robili sme ich vsetky a musela ma dlho prehovarat.Predstava ze mi zase niekto oznami ze mam macicku chvilu pred smrtou...tak mi to bolo totiz podane prvykrat.Udajne volali veterinarovi vysledky a pytali sa v akom stave ta macka je a ci je este ziva !!!!!!!!!!!!! No i po roku je viac ako ziva a testy PCR kompletne negativne.
ELISA testy na FIV sme tu uz tiez mali v priebehu dvoch tyzdnov pozitivne i negativne.Mozno niesom lekar ani nepracujem v labaku,ako laik nerozumiem ......FeLV testujeme,vyzadujem ho.FIV testujeme,FIP sa udajne testovat neda....Cize dostat nejake haluzne vysledky dokazujuce pritomnost protilatok na koronaviry? Mimochodom i tento test 1:870 alebo naopak nemam v ruke papiere bol opakovany behom mesiaca s vysledkom podstatne lepsim.Naco mi bude udaj o tom ktora z mojich maciek ma titer protilatok 1:870 alebo 1:400 a 1: 350. Co tym vyriesim?Budem stresovat seba i macky ktore za tri roky nemali ani len zapalene oko?Mam kocurka ktory cika na stole a zostane dreveny na peknu chvilu ked mu tahaju krv...Budem trapit kocura aby som sa dozvedela ci ma titer protilatok 1:300 alebo 1: 700?alebo ako sa stalo znamej i jedna k niekolko tisic????Myslim ze mu radsej kupim 2 kg granul siamese oceni to viac
Andyk
Nováčik
Nováčik

Založený: 4.3.2006 19:03

Reklamy

Odoslaťod ala_1 16.11.2006 13:20

to Natalie: z toho, co spomina Andyk vyplyva, ze nic nie je ciernobiele. nevidim nic zle na zmierlivom geste zo strany poskodeneho, ani predavajuceho. uznavam, ze moj uvedeny priklad s dalsou mackou mozno nebol najstastnejsi, ale naco tolke emocie.

to bea: zaruky neexistuju nikde a v nicom. bohuzial. :-(

to Peter Polak: tato tema je naozaj dost citliva. ani neviem, preco su na tomto portali take prisne pravidla ohladom nezverejnovania mien v takychto pripadoch. ved mame slobodu prejavu. ak ma niekto naozaj negativnu skusenost, neviem, preco sa s nou nepodelit. spravca, alebo majitel portalu predsa nezodpoveda za obsah diskusii.
ak niekto v minulosti sudne napadol tento portal za poskodenie dobreho mena, potom chapem, ze je to ochrana pred zbytocnym problemom a vopred sa ospravedlnujem.

vsetkym zelam pekny den

ala
ala_1
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 19.4.2006 23:40

Reklamy

Odoslaťod galthea 16.11.2006 17:07

ahoj,
mohli by ste mi niekto poslať meno tej chovateľky do pošty (vzhľadom na to že na fóre by sa šíriť nemalo)?

ďakujem.

ps: asi tuším, ale chcem mať istotu.
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod galthea 16.11.2006 19:19

och a ešte niečo, pre tých kto vedia o koho sa jedná

LINKA PROTI KRUTOSTI

Viete o nejakom prípade týrania zvierat? Ste jeho svedkom alebo ste sa iba dopočuli, že niekto týra zviera? Poznáte miesto s nevhodným chovom zvierat? Ak ste si na ktorúkoľvek z týchto otázok odpovedali kladne, volajte ihneď...

02/ 16187
linka proti krutosti

mám pocit, že je to plne anonymné, tak tam prosím zavolajte, alebo dajte vedieť o koho sa jedná a kde a zavolám ja. :cica2:
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod pepito 17.11.2006 9:20

Takove fizlovani nech radeji stranou, az to vyreseno nezavislou instituci se vse dozvis.

galthea napísal:ahoj,
mohli by ste mi niekto poslať meno tej chovateľky do pošty (vzhľadom na to že na fóre by sa šíriť nemalo)?

ďakujem.

ps: asi tuším, ale chcem mať istotu.
pepito
Nováčik
Nováčik

Reklamy

testy FIP

Odoslaťod rita 17.11.2006 16:45

Tiez som teraz v štádiu kedy idem dať otestovať svoje micky a ako viacerí na tomto fore neuvažujem nad testom na coronaviry . Dam testovat len FIV, FeLV a určit krvné skupiny ked im uz budu brať krv. Ak mam dať testovať ešte niečo iné napíšte nech to spravíme naraz.
rita
mačiatko
mačiatko

Založený: 25.3.2006 10:29

Reklamy

Re: testy FIP

Odoslaťod pepito 18.11.2006 1:10

K praktickemu chovu toto staci bohate. Bohuzel existuji takove choroby, ktere se vyskytuji pomerne casto, ale veterinari, kdyz se s nimi nevedi radi tak tomu daji jen nalepku "FIP", ktera je takova modni diagnosa. Jeden pan produkoval kotata s tzv. "FIP", ale bylo divne, ze chovna zvirata byla naprosto v poradku nez po case se prislo na to, ze se nejedna o FIP, ale o metabolickou poruchu, ktera se vyskytuje u kocek, ktera se jmenuje gangliosidosa (pro vyhledani na google dejte heslo "GM2 + cat"), ktera postihuje centralni nervovou soustavu a bohudik existuje test, ktery odhali nositele teto poruchy. U vzacneho plemene Korat je testovani na GM2 povinne treba, ale neni to jen vec Koratu, ale vsech kocek.

rita napísal:Tiez som teraz v štádiu kedy idem dať otestovať svoje micky a ako viacerí na tomto fore neuvažujem nad testom na coronaviry . Dam testovat len FIV, FeLV a určit krvné skupiny ked im uz budu brať krv. Ak mam dať testovať ešte niečo iné napíšte nech to spravíme naraz.
pepito
Nováčik
Nováčik

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na O mačkách

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

• Reklamy
fb