• Reklamy

Veterinári v Bratislave -Sterilizácia mačky

sem pridaj svojho veterinára a komentár...
  • Reklamy

Re: link

Odoslaťod Bea 28.10.2005 7:54

Peter Polák napísal:
Ahoj Bea,

Hod sem link na tú vášnivú diskusiu, dakujem... :-) :TomyAngelo:

Ahoj Peto,

ta diskusisa sa s mensimi prestavkami "odohrava" uz v podstate skoro od zaciatku spustenia fora.. Dufam, ze to mame vsetko v "jednom sufliku"...
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

P LESTER z Žitného ostrova, SK (bri a), kastrát, * 20.6.2003
GIC MERLIN Magic Kiwi ´s of Eulalie, CZ ( RAG n 03) , * 20.3.2005
CORY Linea Aurea, SK (Golden retriever), fenka, *18.3.1999-8.8.2011

Eulalie Fabien Christopher, CZ (RAG a 03)
Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 19.5.2005 11:39
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 28.10.2005 10:45

Bea napísal:
Noo, ja nie som žiaden odborník, ale zdá sa mi to trošku málo. Na druhej strane, na EU-fore stale prebieha vasniva diskusia o tom, v akom veku sterilizovat/kastrovat a oni to tam bezne robia predtym, nez zmaciatko davaju do noveho domova - osobne to povazujem za barbarbarstvo. Nikto ma nepresvedci o tom, ze je to zdrave pre ten vyvijajuci sa organizmus. Ale oni sa na to divaju tak, ze je ptreba predovsetktm zabranit nezelanemu mnozeniu cicuchov.. Ja osobne by som pockala, kym, slecny nebudu mat za sebou 1-2 ruje, (ak mas na to podmienky a nervy) no a potom by som to zariadila. U uslachtilych maciek by som to urobila neskor - tak neskoro, ako by to len slo bez toho, aby som ohrozila jej zdravie. Hormony ovplyvnuju aj celkovy fyzicky a psychicky vyvoj macky (tak ako aj u ludi) a predcasny zasah do ich hladiny vo forme skorej kastracie podla mojho nazoru musi ovplyvnit aj vyvoj toho jedinca - kedze "nieco" mu k plnohodnotnemu DOSPIEVANIU bude chybat. Viem, ze u kocurov je tato otazka podstatne jednoduchsia nezu u maciek - ked neznackuju a nechodia volne po vonku,tak sa to da dost dlho udrzat v "muznom" stave... U maciciek caste ruje mozu sposobit vazne zdravotne problemy (odhliadnuc o vedlajsich efektov v podobe dost hlasneho spievania, co moze liezt n anervy aj otrlym mackarom..) Viem, ze niektore macky mavaju ruje uz od 6-7 mesiacov... takze tam asi vel amanevrovacieho priestoru nezostava. Navyse, ked su to normalne macky (neuslachtile) a chces ich mat iba na maznaka - a nevadi, ak nebudu absolutne podla "standardu"...

P.S. Aj Ty mas kocurika Merlina?

Veď práve Bei, mám podobný názor a keby som mala tie nervy mačaciu ruju prežívať, tak ich nedám sterilizovať vôbec (ani psa som nedala, aj keď nie je podľa štandardu a mám s ním na cvičáku dosť "problémov", keďže agility je poväčšinou babský šport - ako u dvojnožcov, tak aj u štvornožcov). Mám pocit, že depozitová polročná Psyško má akurát ruju, ale neprejavuje sa u nej tak ako sa prejavovala u maminy našich malých (tá zomrela, ak si spomínaš). Buď je to nejaké predkolo, alebo tým, že je najnižšie vo "svorke", tak je to u nej tlmené - ak také čosi funguje u mačiek. Ale už niekoľko dní je "iná" a pes ju chce nakrývať :taktotosity:
S Beuškou sme prežili 2 ruje a bolo to o nervy - nielen tie jej prejavy, ale týždeň nič nejedla, schudla a zhoršila sa jej kvalita srsti a o tri týždne sa opakovala (pri druhej "otehotnela").
Rozmýšľam nad tým, skúsiť u malých báb nejaké homeopatiká, prípadne si pozisťujem nejaké metódy, akými sa dajú tlmiť príznaky. Lebo ak budú mať takú ruju ako ich mama a k tomu všetky 3 naraz, tak si to rovno hodíme všetci asi.
P.S. Mám Merlina - priateľov brácho "vymyslel". Som si pozerala vaše cicúchy z mailu a som si fšimla, že máš tiež :-)
Andrea

Erish, *16. júna 2005, DOM
Ela, kastrát *17. júna 2005, DOM
Merlin, kastrát *cca 12.septembra.2005, DOM
Alex /Kex/, *1.apríla 2004, drsnosrstý foxteriér
Ness /Aida Concord from Zliv/, *17.februára 2006, drsnosrstý foxteriér

Ena, kastrát *16. júna 2005, +4. septembra 2009, DOM
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.7.2005 8:54

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 28.10.2005 11:11

Prskavka, keď má mačička ruju, je už pohlavne dospelá. Ak nemáš možnosť zabrániť ich zabreznutiu, tak ja by som na tvojom mieste kastrovala. V každom prípade by som ich ale oddelila od kocúra, i keď je to brat. Kocúr môže v polroku už v pohode mačku nakryť.
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 11.5.2005 8:04

Reklamy

Odoslaťod Bea 28.10.2005 12:53

Prskavka napísal:
Veď práve Bei, mám podobný názor a keby som mala tie nervy mačaciu ruju prežívať, tak ich nedám sterilizovať vôbec (ani psa som nedala, aj keď nie je podľa štandardu a mám s ním na cvičáku dosť "problémov", keďže agility je poväčšinou babský šport - ako u dvojnožcov, tak aj u štvornožcov). Mám pocit, že depozitová polročná Psyško má akurát ruju, ale neprejavuje sa u nej tak ako sa prejavovala u maminy našich malých (tá zomrela, ak si spomínaš). Buď je to nejaké predkolo, alebo tým, že je najnižšie vo "svorke", tak je to u nej tlmené - ak také čosi funguje u mačiek. Ale už niekoľko dní je "iná" a pes ju chce nakrývať :taktotosity:
S Beuškou sme prežili 2 ruje a bolo to o nervy - nielen tie jej prejavy, ale týždeň nič nejedla, schudla a zhoršila sa jej kvalita srsti a o tri týždne sa opakovala (pri druhej "otehotnela").
Rozmýšľam nad tým, skúsiť u malých báb nejaké homeopatiká, prípadne si pozisťujem nejaké metódy, akými sa dajú tlmiť príznaky. Lebo ak budú mať takú ruju ako ich mama a k tomu všetky 3 naraz, tak si to rovno hodíme všetci asi.
P.S. Mám Merlina - priateľov brácho "vymyslel". Som si pozerala

vaše cicúchy z mailu a som si fšimla, že máš tiež :-)

Na to utlmenie prejavov sezuality /nie zabránenie ruje!) funguje ten Sedatif Sexuel - homeopatikum. Porad sa s vetom - ze ich este teraz nechces sterilizovat, az ked budu troskustarsie.. Mozno vymysli nieco - daku antikoncepciu - ak s nieco take moze davat uz mladistvym cicuchom :D
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 28.10.2005 12:58

Zuzana H. napísal:Prskavka, keď má mačička ruju, je už pohlavne dospelá. Ak nemáš možnosť zabrániť ich zabreznutiu, tak ja by som na tvojom mieste kastrovala. V každom prípade by som ich ale oddelila od kocúra, i keď je to brat. Kocúr môže v polroku už v pohode mačku nakryť.

Zuzka, trochu zle čítaš. Nemám pohlavne dospelého kocúra :wink: . Nakrýva ju pes :-D . Teda - má snahu. A kocúrik, ktorého už 2 týždne máme nie je ich brat - náš pes ho našiel v komposte u susedov - ale má len okolo 6 týždňov a tak, myslím, ešte nehrozí, aby ich nakryl :wink:
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 28.10.2005 13:01

Bea napísal:
Na to utlmenie prejavov sezuality /nie zabránenie ruje!) funguje ten Sedatif Sexuel - homeopatikum. Porad sa s vetom - ze ich este teraz nechces sterilizovat, az ked budu troskustarsie.. Mozno vymysli nieco - daku antikoncepciu - ak s nieco take moze davat uz mladistvym cicuchom :D

No...keďže sa k nám pohlavne dospelý kocúr nemá ako dostať, antikoncepciu nepotrebujeme...skôr nejaký prostriedok, ktorý utlmí príznaky ako sú nechutenstvo, válanie sa po zemi, mraučanie - aj keď to posledné mama našich malých nerobila chvalabohu. :wink:
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Petra17 24.11.2005 11:33

Chcela by som opäť otvoriť tému kastrácie mačičky, pretože máme 1,5-ročnú mačulku v ruji a vidno na nej, že sa necíti dobre, má také tie klasické prejavy ako válanie sa po zemi, prenasledovanie môjho priateľa :cerveny: , hlasné spievanie...Je to jej 3. ruja, naposledy ju mala v lete.
Mne ale stále robí problém, ako budeme spolu prežívať jej rekonvalescenciu. Toho sa bojím najviac :smutny:
Poraďte, prosím, ako to čo najľahšie zvládnuť, ale nie len čo sa týka nás, ale aj bambulky :cica2:
A teraz, keď je v ruji, asi nie je vhodné ísť na kastráciu, že? Ako často sa vlastne opakuje ruja, v akých intervaloch? Lebo v lete to mala tak, že najprv asi 3 dni a o taký mesiac opäť asi 3 dni. To sa ráta ako jedna ruja?
Doteraz sme mali samých kocúrikov, Ellinka je naša prvá mačička, preto som taká mimo :mutagen: A predsa je kastrácia kocúrika jednoduchšia...
Petra Novotná
Obrázok používateľa
Petra17
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 12.10.2005 18:39

Reklamy

Odoslaťod Bea 24.11.2005 11:44

Prskavka napísal:
No...keďže sa k nám pohlavne dospelý kocúr nemá ako dostať, antikoncepciu nepotrebujeme...skôr nejaký prostriedok, ktorý utlmí príznaky ako sú nechutenstvo, válanie sa po zemi, mraučanie - aj keď to posledné mama našich malých nerobila chvalabohu. :wink:

To by asi tiež mal zvládnuť ten SedatífSexuel...
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Bea 24.11.2005 11:46

Petra17 napísal:Chcela by som opäť otvoriť tému kastrácie mačičky, pretože máme 1,5-ročnú mačulku v ruji a vidno na nej, že sa necíti dobre, má také tie klasické prejavy ako válanie sa po zemi, prenasledovanie môjho priateľa :cerveny: , hlasné spievanie...Je to jej 3. ruja, naposledy ju mala v lete.
Mne ale stále robí problém, ako budeme spolu prežívať jej rekonvalescenciu. Toho sa bojím najviac :smutny:
Poraďte, prosím, ako to čo najľahšie zvládnuť, ale nie len čo sa týka nás, ale aj bambulky :cica2:
A teraz, keď je v ruji, asi nie je vhodné ísť na kastráciu, že? Ako často sa vlastne opakuje ruja, v akých intervaloch? Lebo v lete to mala tak, že najprv asi 3 dni a o taký mesiac opäť asi 3 dni. To sa ráta ako jedna ruja?
Doteraz sme mali samých kocúrikov, Ellinka je naša prvá mačička, preto som taká mimo :mutagen: A predsa je kastrácia kocúrika jednoduchšia...

V tomto Ti žiaľ neporadím, my máme práve preto toto 2 kocúrov! Ani neviem, kto z našich dopisovateľov by mal mačičku a skúsenosti s jej kastráciou - treba dúfať, že sa taký nájde aozve sa na Tvoj dotaz.
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Sasa 24.11.2005 12:01

Dovolim si prezentovat nazor veterinarky ktoru navstevujem, dufam ze aspon toto pomoze

Sterilizacia macicky chirurgickou cestou je dost velka zataz na vyvijajuci sa organizmus zvieratka. Ja sa priklanam k tomu aby sa dokoncil vyvin organizmu, a to trva cca do veku 2 rokov.Chirurgicka sterilizacia moze mat viacero variant, bud sa podviazu vajecniky , alebo odstania vajecniky, alebo odstrania vajecniky aj s maternicou...podla toho sa samozrejme uctuje aj cena samotneho zakroku, ktora je u jednotlivych veterinarov rozna..ceny su zmluvne, a ten ktory zakrok si musi majitel skonzultovat priamo u toho veterinara ktory bude zakrok prevadzat...Pred samotnou operaciou je dolezita hladovka zvierata v rozsahu 12-24 hodin . Hojenie samotnej rany byva bez problemov ak sa dodrzia zasady hygieny chovu a vyzivy. Dolezite pre majitela je ustrazit macicku aby si nevylizala stehy a to sa da celkom dobre pomocou ochranneho goliera, alebo oblecenia...doba od operacie po vytiahnutie koznych stehov je obycajne 10 dni..vnutorne stehy zarastaju dlhsie, a treba obmedzit riziko narazov na brusnu stenu, aby nedoslo k prasknutiu vnutornych stehov..deje sa to casto pri vyskakovani a zoskakovani na nabytok alebo ine prekazky..

V sucasnosti sa da riesit pohlavna aktivita mladych maciek hormonalnou antikoncepciou, kedy sa aplikuju hormonalne pripravky formou subkutannej injekcie v rozsahu 1 x za pol roka az do doby kym sa majitel rozhodne pre chirurgicku sterilizaciu, alebo pre zapojenie do reprodukcie...
Obrázok používateľa
Sasa
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 31.10.2005 11:31

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 24.11.2005 12:08

Petra17 napísal:Chcela by som opäť otvoriť tému kastrácie mačičky, pretože máme 1,5-ročnú mačulku v ruji a vidno na nej, že sa necíti dobre, má také tie klasické prejavy ako válanie sa po zemi, prenasledovanie môjho priateľa :cerveny: , hlasné spievanie...Je to jej 3. ruja, naposledy ju mala v lete.

Mačička je na kastráciu už dosť stará a je pre ňu väčšou záťažou zvládať neustále sa opakujúce ruje, ako chirurgický zákrok. Verím, že sa toho obávate. Ja mám z toho strach tiež, mám doma chovné mačičky a viem, že nás to tiež raz čaká.
Termín kastrácie si objednajte v období medzi rujami, zabránite tak zbytočným možným komplikáciám. Pred kastráciou treba dodržať 24 hodinovú hladovku. Odporučila by som Vám prvé dni zostať s mačičkou doma, aby ste postrehli, ak by bol náhodou problém. Väčšina mačiek to však zvláda.
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 24.11.2005 12:12

Sasa napísal:Dovolim si prezentovat nazor veterinarky ktoru navstevujem, dufam ze aspon toto pomoze

Sterilizacia macicky chirurgickou cestou je dost velka zataz na vyvijajuci sa organizmus zvieratka. Ja sa priklanam k tomu aby sa dokoncil vyvin organizmu, a to trva cca do veku 2 rokov.Chirurgicka sterilizacia moze mat viacero variant, bud sa podviazu vajecniky , alebo odstania vajecniky, alebo odstrania vajecniky aj s maternicou...podla toho sa samozrejme uctuje aj cena samotneho zakroku, ktora je u jednotlivych veterinarov rozna..ceny su zmluvne, a ten ktory zakrok si musi majitel skonzultovat priamo u toho veterinara ktory bude zakrok prevadzat...Pred samotnou operaciou je dolezita hladovka zvierata v rozsahu 12-24 hodin . Hojenie samotnej rany byva bez problemov ak sa dodrzia zasady hygieny chovu a vyzivy. Dolezite pre majitela je ustrazit macicku aby si nevylizala stehy a to sa da celkom dobre pomocou ochranneho goliera, alebo oblecenia...doba od operacie po vytiahnutie koznych stehov je obycajne 10 dni..vnutorne stehy zarastaju dlhsie, a treba obmedzit riziko narazov na brusnu stenu, aby nedoslo k prasknutiu vnutornych stehov..deje sa to casto pri vyskakovani a zoskakovani na nabytok alebo ine prekazky..

V sucasnosti sa da riesit pohlavna aktivita mladych maciek hormonalnou antikoncepciou, kedy sa aplikuju hormonalne pripravky formou subkutannej injekcie v rozsahu 1 x za pol roka az do doby kym sa majitel rozhodne pre chirurgicku sterilizaciu, alebo pre zapojenie do reprodukcie...

No, tak o tej hormonálnej antikoncepcii by sa dalo polemizovať..... v každom prípade je to úplne, ale úplne zbytočné dávať mačičke, ktorá nie je určená na chov antikoncepciu. Načo zbytočne rozbúravať hormonálnu hladinu? Mysleli ste na vedľajšie účinky? A podľa toho, čo som sa dopočula, sa injekcia môže dať len raz. Pri opakovanom použití veľmi riskujete život mačičky. Môj veterinár túto injekciu neodporúča vôbec.
Mám ešte jednu pripomienku - väčšinou nie je nutné dávať mačičke golier alebo "oblek", rany si nevšíma až do doby cca 9 dní po operácii.
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod janula 24.11.2005 12:31

Moj novy kocurik dostal u povodnych chovatelov tiez hormonalnu injekciu, ale bolo to asi nutne, kedze sa zacal pokusat nakryt vlastnu sestru :wink: .. a ma len 7 a pol mesiaca, takze na kastraciu s nim este nechcem ist. Myslim, ze by sa to s tymi hormonmi nemalo prehanat, ale v niektorych pripadoch su urcite velmi potrebne :cica2:
Jana Ondrušková
Artuš zo Studénky, CZ (polosibírsky kocúrik, kastrát *12.6.2005)
Numto Surgut Sibirsk, CZ (SIB d23, kastrát *9.4.2005)
Obrázok používateľa
janula
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 10.5.2005 10:24

Reklamy

Odoslaťod Sasa 24.11.2005 12:40

[quote="Zuzana H."]

No, tak o tej hormonálnej antikoncepcii by sa dalo polemizovať..... v každom prípade je to úplne, ale úplne zbytočné dávať mačičke, ktorá nie je určená na chov antikoncepciu. Načo zbytočne rozbúravať hormonálnu hladinu? Mysleli ste na vedľajšie účinky? A podľa toho, čo som sa dopočula, sa injekcia môže dať len raz. Pri opakovanom použití veľmi riskujete život mačičky. Môj veterinár túto injekciu neodporúča vôbec.
Mám ešte jednu pripomienku - väčšinou nie je nutné dávať mačičke golier alebo "oblek", rany si nevšíma až do doby cca 9 dní po operácii.[/quote]

Zuzka to je nazor mojej veterinarky nie moj, ja a na tvoje otazky odpovede nedam :(( Ja som sa len pytala na kastraciu a takato mi prisla odpoved. Inac mna by skor zaujimalo to homeopatikum, da sa normalne kupit bez predpisu, ako casto sa podava. Nechcem dat Ninu kastrovat, mam totiz z toho strach a bojim sa ze uz nebude taka hrava a ciperna. Nechcem jej takto zasahovat do telicka, a to len preto ze ma jej mraucanie otravuje. Ale homeopatikum sa mi zda ako najlepsie riesenie.
Obrázok používateľa
Sasa
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 31.10.2005 11:31

Reklamy

Odoslaťod Kristína 24.11.2005 13:11

Sasa napísal:
Zuzka to je nazor mojej veterinarky nie moj, ja a na tvoje otazky odpovede nedam :(( Ja som sa len pytala na kastraciu a takato mi prisla odpoved. Inac mna by skor zaujimalo to homeopatikum, da sa normalne kupit bez predpisu, ako casto sa podava. Nechcem dat Ninu kastrovat, mam totiz z toho strach a bojim sa ze uz nebude taka hrava a ciperna. Nechcem jej takto zasahovat do telicka, a to len preto ze ma jej mraucanie otravuje. Ale homeopatikum sa mi zda ako najlepsie riesenie.

Na zmiernenie priznakov ruje homeopatiou je vhodne navstivit homeopatickeho veterinara, pretoze homeopatia funguje na principe podobne liecit podobnym a kazda macka sa pri ruji prejavuje inak. Homeopatika nie su drahe, jednozlozkove stoja okolo 60,- Sk, navsteva takeho veterinara vsak stoji podstatne viac (dobra rada je draha).
Inak Monika ma kastrovanu macku, podla toho, co som od nej pocula, kastracia jej macke velmi ulavila, je hravejsia a maznavejsia.
Homeopatikum je podla mojho nazoru vhodna alternativa pre chovne macky, aby sa pocas ruje trapili o nieco menej.
Ako dlhodobe riesenie sa mi to zda dost nepredstavitelne, pretoze opakovane ruje bez nasledneho tehotenstva mozu viest k patologickym zmenam na rozmnozovacich organoch (zapal maternice, rakovina mliecnej zlazy...). Rovnako dlhodobe podavanie hormonalnej antikoncepcie vedie k takymto zdravotnym problemom.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Počet mačiek: 0

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Pridaj svojho veterinára

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb