• Reklamy

Veterinári v Bratislave -Sterilizácia mačky

sem pridaj svojho veterinára a komentár...
  • Reklamy

Odoslaťod Bea 24.11.2005 14:22

Kristína napísal:
Na zmiernenie priznakov ruje homeopatiou je vhodne navstivit homeopatickeho veterinara, pretoze homeopatia funguje na principe podobne liecit podobnym a kazda macka sa pri ruji prejavuje inak. Homeopatika nie su drahe, jednozlozkove stoja okolo 60,- Sk, navsteva takeho veterinara vsak stoji podstatne viac (dobra rada je draha).
Inak Monika ma kastrovanu macku, podla toho, co som od nej pocula, kastracia jej macke velmi ulavila, je hravejsia a maznavejsia.
Homeopatikum je podla mojho nazoru vhodna alternativa pre chovne macky, aby sa pocas ruje trapili o nieco menej.
Ako dlhodobe riesenie sa mi to zda dost nepredstavitelne, pretoze opakovane ruje bez nasledneho tehotenstva mozu viest k patologickym zmenam na rozmnozovacich organoch (zapal maternice, rakovina mliecnej zlazy...). Rovnako dlhodobe podavanie hormonalnej antikoncepcie vedie k takymto zdravotnym problemom.

Kristína, presne si to zas vystihla!

Myslím si, že ľudia, ktorí si vezmú domov mačičku/kocúra aj z útulku, alebo aj s PP, ale nemienia chovať, by si hne´d na začiatku, najlepšie ešte pred rozhodnutím, mali premyslieť, čo to obnáša z pohľadu sexuálnych potrieb mačiek. Ono to fakt je pre nich trápenie, ke´d im pud velí jedno ale ich škrabkači umožňujú niečo iné. Treba si uvedomiť, že nielen pre nás je ruja mačky často vyčerpávajúca záležitosť, pretože sa zväčša nevyspíme, ale hlavne jeto veľmi zaťažujúce na organizmus mačičky. Potom také falošné zábrany typu neviem ako by to znášala atď a radšej to vydržím atď môžu z dobrej snahy urobiť mačičke pravý opak a spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Myslím, že v takom prípade treba myslieť racionálne - a vždy predovšetkým z pohľadu mačky - ktoré riešenie je dlhodobo pre ňu to najvhodnejšie a nesie so sebou to najmenšie zdravotné riziko. Viem, že nie je ľahko s k to,u radikálnemu riešeniu prepracovať - ale dočasné riešenia problém v skutočnosti iba od´daľujú, no neriešia..

Takže ak mačička má často sa opakujúce ruje , treba s nimi niečo robiť - bu´d ju nechať mať raz mačiakta, alebo navštíviť veta a dohodnúš si termín na kastráciu. Hormonálne prípravky u zvierat majú obrovské množstvo vedľajších účinkov, navy dokonale rozhádžu hormonál nu hladinu a tiež môžu viesť aj k rakovine, ako to bolo v počiatkoch hormonálnych antikoncepcií u ľudí... Načo to riskovať, ak to nie je nevyhnutné?

Ešte jedenpríklad, ke´d už som sa tak rozkecala: naša fenk Cory hárala a zdalo sa nám, že s nám na pozemok dostal nejaký votrelec - anebolo jasné, čo mu dala alebo nie. V panike som volala veta hneď, ako ten guláš zdrhol, keď nás uvidel vybehnúť z domu s jednoznačným úmyslom - aon mi povedal, aké sú možnosti, ale hne´d mi spomenul, že ak som myslela na nejakú hormonálnu injekciu "potom" - nech okamžite zabudnem, oni to nedoporučujú a ani by to neurobili, pretože to je strašne nebezpečné pre to zviera - a hraničí to až so životom. Predpokladám, že takýto typ injekcie je asi ešte niečo iné, než tá preventívna horm. antikoncepcia, ale predsa by som jej ju nedal pichnúť - ani jednu z nich. Našťastie sa dá urobiť aj interrupcia - čo ma veľmi prekvapilo!
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

P LESTER z Žitného ostrova, SK (bri a), kastrát, * 20.6.2003
GIC MERLIN Magic Kiwi ´s of Eulalie, CZ ( RAG n 03) , * 20.3.2005
CORY Linea Aurea, SK (Golden retriever), fenka, *18.3.1999-8.8.2011

Eulalie Fabien Christopher, CZ (RAG a 03)
Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 19.5.2005 11:39
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: Sterilizácia mačky - veterinári v Bratislave

Odoslaťod Magda 24.11.2005 14:33

Môžem napísať vlastnú skúsenosť o kastrácii mačky. Máme britskú mačku, ktorá mala ruju asi od svojich šiestich mesiacov, trvala veľmi dlho, prestávky medzi rujami boli niekedy len pár dní. Dokonca myslím, že k ruji privádzala aj našu druhú mačku, ktorá ju inak nemáva často. Po dlhej ruji sa jej upchal análny kanálik (neviem, či sa to presne takto volá), veterinár mi povedal, že ju bude treba vykastrovať alebo pripustiť zo zdravotných dôvodov. Keďze nie som chovatel, rozhodla som pre kastráciu. Vtedy mala 1 rok a 2 mesiace, bolo to tento rok začiatkom októbra.
Myslela som, že je to len taká rutinná operácia, ale nie je to žiadna sranda. Zobudila sa dve hodiny po operácií, hneď chcela behať a skákať, padala a narážala do všetkého. Lepšie na tom bola až tak 3 dni po operácii. Som rada, že sme to absolvovali, ale musíš sa pripraviť na to, že to nebude príjemný pohlad a zvieratko dosť trpí.Môžem napísať vlastnú skúsenosť o kastrácii mačky. Máme britskú mačku, ktorá mala ruju asi od svojich šiestich mesiacov, trvala veľmi dlho, prestávky medzi rujami boli niekedy len pár dní. Dokonca myslím, že k ruji privádzala aj našu druhú mačku, ktorá ju inak nemáva často. Po dlhej ruji sa jej upchal análny kanálik (neviem, či sa to presne takto volá), veterinár mi povedal, že ju bude treba vykastrovať alebo pripustiť zo zdravotných dôvodov. Keďze nie som chovatel, rozhodla som pre kastráciu. Vtedy mala 1 rok a 2 mesiace, bolo to tento rok začiatkom októbra.
Myslela som, že je to len taká rutinná operácia, ale nie je to žiadna sranda. Zobudila sa dve hodiny po operácií, hneď chcela behať a skákať, padala a narážala do všetkého. Lepšie na tom bola až tak 3 dni po operácii. Som rada, že sme to absolvovali, ale musíš sa pripraviť na to, že to nebude príjemný pohlad a zvieratko dosť trpí.
Magdaléna Gejdošová

Cica/ domáci rozmaznaný tiger, asi 1.7.2002
Azzalea BumbleBee ENDLESS INFINITY - Azalka / BRI čierna dymová - domáci miláčik, 23.7.2004
Čimko/ domáci kocúrik, jar 2004
Obrázok používateľa
Magda
šelma
šelma

Založený: 10.10.2005 18:41

Reklamy

Odoslaťod Petra17 24.11.2005 14:50

Viem, že to nebude jednoduché, s tým rátam. A viem, že budem pri Ellinke hliadkovať 24 hodín vkuse, aby sa jej niečo nestalo. Už sme sa teda rozhodli, že ju dáme vykastrovať. Hneď zajtra skočíme do Jaroviec a dohodneme termín, lebo malá je ešte v ruji.
Ďakujem všetkým za také promptné odpovede a diskusiu, ktorá sa tu rozbehla :bye:
Petra Novotná
Obrázok používateľa
Petra17
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 12.10.2005 18:39

Reklamy

Odoslaťod Bea 24.11.2005 14:55

Petra17 napísal:Viem, že to nebude jednoduché, s tým rátam. A viem, že budem pri Ellinke hliadkovať 24 hodín vkuse, aby sa jej niečo nestalo. Už sme sa teda rozhodli, že ju dáme vykastrovať. Hneď zajtra skočíme do Jaroviec a dohodneme termín, lebo malá je ešte v ruji.
Ďakujem všetkým za také promptné odpovede a diskusiu, ktorá sa tu rozbehla :bye:

Myslím, že ste sa rozhodli správne. len sa prichystaj na to, že si možno aj poplačeš. Ja som teda následne po kastrácii nášho Lestera plakala a dodatočne som sa mu ospravedlňovala za to, čo sme mu urobili... Bola som z toho viac hotová ako on. Mala som výčitky svedomia ešte mesiace po tom. A pritom to bolo pre jeho dobro... Takže držím palce!
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 24.11.2005 15:02

Bea napísal:Našťastie sa dá urobiť aj interrupcia - čo ma veľmi prekvapilo!

No len interupcia je rovnako nebezpečná ako tá injekcia po, ak nie nebezpečnejšia...to zasa povedal veterinár mne, keď sme šli s Beušou po jej prehryzení sa sitom v okne za láskou. A tak máme 3 mačky od našej Beulíny (2 bývajú inde).
Andrea

Erish, *16. júna 2005, DOM
Ela, kastrát *17. júna 2005, DOM
Merlin, kastrát *cca 12.septembra.2005, DOM
Alex /Kex/, *1.apríla 2004, drsnosrstý foxteriér
Ness /Aida Concord from Zliv/, *17.februára 2006, drsnosrstý foxteriér

Ena, kastrát *16. júna 2005, +4. septembra 2009, DOM
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.7.2005 8:54

Reklamy

Odoslaťod Bea 24.11.2005 15:18

Prskavka napísal:
No len interupcia je rovnako nebezpečná ako tá injekcia po, ak nie nebezpečnejšia...to zasa povedal veterinár mne, keď sme šli s Beušou po jej prehryzení sa sitom v okne za láskou. A tak máme 3 mačky od našej Beulíny (2 bývajú inde).

No vidíš ho - čo vet to názor?! Dúfam, že to nebude potrebné, lebo včera sme s našou fenkou boli u Švihrana na ultrazvuku a pravdepodobne "nepodľahla"... Kontrola o týždeň - potom to budú vedieť povedať na 100 pro!
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Petra17 24.11.2005 17:07

Rátam s tým, že budem fňukať :velmismutny: Aj pri Eňovi som plakal, keď sme ho dali vykastrovať :velmismutny:
Ale viem, že je to pre ich dobro a už sa neviem dočkať okamihu, kedy bude Elle opäť v pohode.
Petra Novotná
Obrázok používateľa
Petra17
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Petra17 24.11.2005 17:10

Teda "plakala" Občas mám poruchu osobnosti, myslím si, že som v minulom živote bola kardinál Richelieu :D Aj ten miloval mačky :hearth:
Petra Novotná
Obrázok používateľa
Petra17
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Magda 24.11.2005 17:15

Mne zase bolo zle - bolel ma celý večer žalúdok.
Magdaléna Gejdošová

Azzalea BumbleBee ENDLESS INFINITY - Azalka / BRI čierna dymová - domáci miláčik, 23.7.2004
Obrázok používateľa
Magda
šelma
šelma

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 24.11.2005 19:14

Bea napísal:
No vidíš ho - čo vet to názor?! Dúfam, že to nebude potrebné, lebo včera sme s našou fenkou boli u Švihrana na ultrazvuku a pravdepodobne "nepodľahla"... Kontrola o týždeň - potom to budú vedieť povedať na 100 pro!

No u psov odporúčajú aj kynológovia radšej nechať porodiť a rozdať šteniatka (prípadne usmrtiť...brr).
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Bea 25.11.2005 7:23

Prskavka napísal:
No u psov odporúčajú aj kynológovia radšej nechať porodiť a rozdať šteniatka (prípadne usmrtiť...brr).

No, tak to si vôbec nedokážem predstaviť! nemôžeme si to dovoliť, lebo by sme ani jedno "vnúča" nedali preč!!! :-D Ale ja verím, že to dobre dopadne. budem vás informovať.
Bea STANKOVIČOVÁ

Bratislava

Obrázok používateľa
Bea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 27.11.2005 12:37

Bea napísal:
No, tak to si vôbec nedokážem predstaviť! nemôžeme si to dovoliť, lebo by sme ani jedno "vnúča" nedali preč!!! :-D Ale ja verím, že to dobre dopadne. budem vás informovať.

Jasné, daj vedieť a držím palce. :-)
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Monika 27.11.2005 14:32

Kristína napísal:
Na zmiernenie priznakov ruje homeopatiou je vhodne navstivit homeopatickeho veterinara, pretoze homeopatia funguje na principe podobne liecit podobnym a kazda macka sa pri ruji prejavuje inak. Homeopatika nie su drahe, jednozlozkove stoja okolo 60,- Sk, navsteva takeho veterinara vsak stoji podstatne viac (dobra rada je draha).
Inak Monika ma kastrovanu macku, podla toho, co som od nej pocula, kastracia jej macke velmi ulavila, je hravejsia a maznavejsia.
Homeopatikum je podla mojho nazoru vhodna alternativa pre chovne macky, aby sa pocas ruje trapili o nieco menej.
Ako dlhodobe riesenie sa mi to zda dost nepredstavitelne, pretoze opakovane ruje bez nasledneho tehotenstva mozu viest k patologickym zmenam na rozmnozovacich organoch (zapal maternice, rakovina mliecnej zlazy...). Rovnako dlhodobe podavanie hormonalnej antikoncepcie vedie k takymto zdravotnym problemom.

Suhlasim s Kristinou aj so Zuzanou. Macka, ktora nie je urcena na chov by sa z hladiska zdravotneho aj psychickeho proste kastrovat mala dat. Ma to ovela viac pozitiv ako negativ. Tiez treba davat pozor aby veterinar macicku iba nesterilizoval, pretoze macicke mozu prejavy ruje ostat, rozdiel je vsak len v tom, ze by nemohla ostat tehotna.
Moja jedna macicka sa pri ruji doslova trapila. Stale mraucala, samozrejme nejedla, k tomu nam znackovala byt. Ruja sa opakovala kazde dva tyzdne a bola stale intenzivnejsia. Po par rujach vyzeraja zubozene, s prisernou odstavajucou srstou, poratat rebra bolo velmi jednoduche. Vtedy uz naozaj nie je nad cim rozmyslat. Kastraciu zvladla statocne. Kastrovali ju v piatok a cely vikend som ju strazila. Rana sa v poriadku zahojila a ked sme po 10 dnoch prisli na vybratie stehov, tak veterinar skonstatoval, ze uz nema co vybrat, lebo Selma to zvladla sama :cerveny: Odvtedy je macicka krasne gulata, lebo poctivo papa, je spokojna, hrava a pritulna - niekedy az dotierava :D

Drzim palce, aby to vsetko dobre dopadlo. Daj potom vediet :-)
„Keby sme sa ku každému, koho stretneme, chovali s rovnakou nežnosťou, ktorou zahŕňame mačku - tiež by priadli."
„Mimochodom, ak sa rozhovoríme o mačkách, je takmer nemožné, aby sme boli považovaní za osobu celkom normálnu."

Selma /DOM kastrát, *09.09.2001
EC. Miša Mafia /EUR n 24, kastrát, *13.04.2002, †14.03.2011
GIC. Klára Alexandra Ché /EUR ns 24, kastrát, *09.08.2001
CH. Agnii Haricat, CZ /TUA e 22, kastrát, *14.02.2003
Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 9.5.2005 18:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Magda 27.11.2005 19:07

Tiež som za kastráciu, ale bojím sa ju absolvovať zo svojou druhou mačkou, ktorá má citlivé trávenie, dlho mala hnačky a vracala a nikto neprišiel na to, prečo. Ruju nemáva ani velmi dlho ani často, neviem, kedy ju mala naposledy. Aj s veterinárom som sa dohodla, že to radšej nebudeme riskovať. Aspoň dúfam, že som sa rozhodla dobre.
Magdaléna Gejdošová

Obrázok používateľa
Magda
šelma
šelma

Reklamy

Odoslaťod Monika 28.11.2005 11:25

Magda napísal:Tiež som za kastráciu, ale bojím sa ju absolvovať zo svojou druhou mačkou, ktorá má citlivé trávenie, dlho mala hnačky a vracala a nikto neprišiel na to, prečo. Ruju nemáva ani velmi dlho ani často, neviem, kedy ju mala naposledy. Aj s veterinárom som sa dohodla, že to radšej nebudeme riskovať. Aspoň dúfam, že som sa rozhodla dobre.

A robili ste vsetky potrebne vysetrenia kvoli tej hnacke a zvracaniu. V prvom rade odobratie stolice a urobit na nej vsetky testy atd.
Pokial ruju ma raz do roka tak to je uplne niećo ine. Pri mackach v domacnosti je caste ze ruja sa neustale opakuje.
„Keby sme sa ku každému, koho stretneme, chovali s rovnakou nežnosťou, ktorou zahŕňame mačku - tiež by priadli."
„Mimochodom, ak sa rozhovoríme o mačkách, je takmer nemožné, aby sme boli považovaní za osobu celkom normálnu."

Selma /DOM kastrát, *09.09.2001
EC. Miša Mafia /EUR n 24, kastrát, *13.04.2002, †14.03.2011
GIC. Klára Alexandra Ché /EUR ns 24, kastrát, *09.08.2001
CH. Agnii Haricat, CZ /TUA e 22, kastrát, *14.02.2003
Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 9.5.2005 18:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Pridaj svojho veterinára

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb