• Reklamy

Jedovate rastliny?

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Jedovate rastliny?

Odoslaťod ErikaSagova 20.7.2008 17:36

Prosim vas, vedel by mi niekto poradit, ci su izbove rastliny-lopatkovec a chamaedorea uhladna jedovate pre micky?lebo v zoznamoch rastlin nevhodnych pre macicky tieto nefiguruju, tak teraz neviem..dakujem.
ErikaSagova
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 14.5.2008 18:09
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod Phoebe 20.7.2008 22:45

tak ked tam nenisu napisane nemzslim ye su jedovate
Obrázok používateľa
Phoebe
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 30.6.2008 15:44

Reklamy

Odoslaťod Andrea 21.7.2008 5:47

Mám pocit, že lopatkovec medzi rastliny jedovaté pre mačky patrí, to druhé - netuším, čo to je, nemohla by si to odfotiť? Ale - osobne my máme byt plný nevhodných rastlín pre mačky, ale nakoľko majú svoje rastlinky a trávu, vôbec si ich nevšímajú. Skús to vyriešiť nasadením trávy, aby ju mohli obhrýzať :wink:
Andrea
Obrázok používateľa
Andrea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.5.2006 15:52
Pohlavie: Žena

Reklamy

haha

Odoslaťod ninca 21.7.2008 6:37

haha, mno my mame uz len umele rastiny...nas maciak vsetko zive znicil.....kupili sme mu aj travu.....velaa travy, bola krasna, ale len sa s nou hral a nadalej ozuzlaval rastlinky domace :-D :D
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod ErikaSagova 21.7.2008 10:41

Konkretne lopatkovec je pre ludi jedovaty, ale ci aj pre macky..Sudim tak z prikladu, ze nie vsetky rastliny jedovate pre macky, su jedovate aj pre ludi, napr.zelenec. Chamaedorea patri medzi palmovite, v jednej knihe-atlase izbovych rastlin udaj o jedovatosti resp. nejedovatosti nebol, asi by mala byt bezpecna, kdezto pri lopatkovci tento udaj bol. Nas maciak je dost nevyspytatelny, ma nasadenu travicku (kostrava, lipnica) v troch kvetinacoch a ani sa jej nedotkne, iba tam strka hlavu, ma bylinkovu oazu na balkone. Mal uz aj sachor, ale ten sa momentalne zotavuje zo "znasilnenia":)skusime nasadit psenicu, mozno mu bude chutit viac. Ale najlepsie riesenie vidim tiez v umelych rastlinkach, s nimi sa moze aj hrat a neutrpia na vzhlade..dakujem za odpovede.
ErikaSagova
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 14.5.2008 18:09

Reklamy

Odoslaťod lusil329 31.10.2008 13:43

chcela som sa vás ešte spýtať, neviete či banánovník a palma Youcca sú pre mačky jedovaté? :?:
lebo v lete som ich mala na balkone ale teraz som ich musela presťahovať do bytu a v žiadnom zozname som ich nenašla, tak či vy nemáte náhodou s nimi nejaké skúsenosti...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod Andrea 31.10.2008 13:45

Andrea
Obrázok používateľa
Andrea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod lusil329 31.10.2008 13:49

Andrea napísal:http://www.cats.sk/64-jedovate-rastliny.html :-D

ano aj ten som pozerala, a aj na nete som hladala nejaké iné, ale v žiadnom napísané neboli, ale sa mi zdá že začali viacej vracať, ako som ich dala do nútra, tak že či to nebolo z nich, ale možno že som si to len namýšlala, že vracajú viacej.. neviem :-/
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Andrea 31.10.2008 13:51

Ak ich okúsili, možno aj ano, yucca má také pilkovité listy, to by som asi dala radšej z dosahu.
Andrea
Obrázok používateľa
Andrea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod lusil329 31.10.2008 14:00

Andrea napísal:Ak ich okúsili, možno aj ano, yucca má také pilkovité listy, to by som asi dala radšej z dosahu.

nie nemá, má ich hladké
http://www.hoya.sk/index.php?option=com ... &Itemid=70

si si ju možno s nejakou iou pomýlila...
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Andrea 31.10.2008 14:04

aha, potom je to možno druh s hladkými listami, moja ich má jemne pilkovité
Andrea
Obrázok používateľa
Andrea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Re: Jedovate rastliny?

Odoslaťod Dia 7.11.2008 15:51

fikus tam nie je, to znamena ze nie je jedovaty? mne sa zda, ze v nejakom inom zozname som ho nasla ako jedovaty, ale mozno sa mylim. Neviete?
Obrázok používateľa
Dia
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 7.8.2008 10:57

Reklamy

Odoslaťod Andrea 7.11.2008 17:20

Fukus jedovytý určite je, tiež som to videla niekde inde, myslím, že to bolo dakedy na micka.sk, ale tá už nefunguje...
Andrea
Obrázok používateľa
Andrea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod yorica 8.11.2008 10:56

Chamaedorea elegans je pre človeka neškodná, ovšem pre mačku neporadím. Podľa obsahových látok je snáď neškodná aj pre mačku (avšak v záznamoch toxikologických centier u tejto rastliny údaje o mačkách nie sú)

Spathiphyllum (lopatkovec) toxický je (obsahuje kryštáliky solí kyseliny šťavelovej
a histamín). Vyvoláva poškodenie slizníc tráviaceho traktu (až nekrotický rozpad slizníc)a zlyhanie obličiek. Takže kde sú mačičky radšej nepestovať.

Rovnako jedovaté sú rastliny týchto rodov:
Dieffenbachia spp., Philodendron spp., Monstera spp., Alocasia antiquorum or Colocasia ,
Zantedeschia aethiopica, Caladium spp., Symplocarpus foetidus , Calla palustris ,
Xanthosoma spp., Epiprenum (Scindapsus) spp., Arisaema triphyllum, Arum maculatum,
Syngonium podophyllum.
yorica
mačiatko
mačiatko

Založený: 26.7.2008 19:42

Reklamy

Odoslaťod vanduska 30.3.2009 11:26

Chcela by som sa opytat, ci je pre macky jedovata dracena.
Nikde v zoznamoch jedovatych rastlin pre macky som ju nenasla. Moji kocurikovia (najma Alexik) si ju strasne oblubil. Sice som aj nasadila macaciu travu, no ta sluzila iba ak na hranie a ako prekazka pri hrach, ale jedol ju iba trosku Hugo, no Alex stale sliedi po dracene. Urobil mi z nej iba take oprchnute mavatko ako na 1.maja :cat44: a moc sa mi nechce vzdat vsetkych izbovych rastlin, mozem pestovat iba kaktusy... a aj tie sa uz pokusali obzut :-(
Tu dracenu mam uz skoro zlikvidovanu, lebo naposledy mi Alex v noci vyskocil na najvyssiu skrinku (kde bola dracena), zhodil krabicu, za ktorou bola skryta a samozrejme rastlinka aj s kvetinacom letela dolu. Som skoro dostala infarkt, ale on bol cely stastny, ze sa k nej konecne dostal :cat16:
Prikladam aj foto Alexa s este celkom peknou dracenou, teraz ma podstatne kratsi "zostrih".

Prosim poradte mi!

Taktiez by som Vas chcela poprosit o radu, aka izbova rastlina je neskodna pre macicky a taktiez nenarocna na starostlivost.
Prílohy
dracena.JPG
Alex a dracena
dracena.JPG ( ) Zobrazená 2944 krát
Macky su moj zivot a moje vsetko, hlavne moji kocurikovia!
Richard (macka domaca, kastrat, *jul 2001)
Hugo (macka domaca krizena s britskou, kastrat, *2006)
Alexander (macka domaca, kastrat, * leto 2007)
Obrázok používateľa
vanduska
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 30.3.2009 10:47

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb