• Reklamy

Jedovate rastliny?

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Re: Jedovate rastliny?

Odoslaťod ErikaSagova 30.3.2009 14:18

No to veru trapi aj mna, mame byt bez rastlin, vsetky sme museli dat von pred dvere ku vytahu, lebo boli jedovate. Okrem juky a sachoru ine izbove rastliny vhodne pre macky nepoznam. Ale k tymto by mohla pribudnut este dracena, kedze ako pisete, mate z nej uz len torzo, zato maciak je cely:)Ak ju schrumal takmer celu, asi nie je jedovata. S balkonovymi rastlinkami je to podstatne jednoduchsie.

Ale ak ma niekto doma aj ine rastlinky okrem spomenutych, sem s nazvami. Vdaka.
ErikaSagova
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 14.5.2008 18:09
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod ErikaSagova 22.5.2009 11:02

No, tak na stranke mackysos sa jedna pani vyjadrila, ze dracena patri medzi jedovate rastliny. Tak teraz uz fakt neviem. Myslim, ze by bolo celkom fajn, keby niekto kompetentny urobil kompletny zoznam rastlin jedovatych pre macky, lebo takto sa clovek moze iba domnievat...
ErikaSagova
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 14.5.2008 18:09

Reklamy

Odoslaťod ninca 22.5.2009 15:16

hmm, veru, dracena posla aj u nas...ani na chladnicke nebola v bezpeci...tak uz mame doma len rastliny umele, tie cicuskam nechutia...zatial...
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod lusil329 22.5.2009 15:22

ErikaSagova napísal:No, tak na stranke mackysos sa jedna pani vyjadrila, ze dracena patri medzi jedovate rastliny. Tak teraz uz fakt neviem. Myslim, ze by bolo celkom fajn, keby niekto kompetentny urobil kompletny zoznam rastlin jedovatych pre macky, lebo takto sa clovek moze iba domnievat...

ono by to bolo fajn, no ked si predstavím kolko všemožných rastlín existuje...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod ladymacbeth 22.5.2009 16:44

Jana Miklovičová
http://www.exocats.webnode.sk

SC Business Boy Magic Pleasure, SK /EXO a 03/- * 25.10.2006
Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK /EXO a/ - * 25.10.2006
Morgiana /DOM n/ - * august 2005
Morgoth /DOM n 03/ - * 29.5.2006

:smutny:
Barry Modrý golf /novofundlandský pes/ - * 8.11.1994 - + 26.3.2006
Don Paulenov dvor /anglický špringeršpaniel/ - * 13.4.1995 - + 19.4.2006
Ťapka /kríženec/ - * ?1985 - + 16.4.1999
Obrázok používateľa
ladymacbeth
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.5.2006 15:56

Reklamy

Odoslaťod lusil329 22.5.2009 17:23

ano, ale tam napríklad nie je teraz spomínaná Dracena. možno by bolo fajn ho aktualizovať... ktvie na čo sa odvtedy došlo...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod ladymacbeth 23.5.2009 8:18

No ktovie či napr.dráč nie je nejaký ľudový názov dracény :-D
V rastlinách sa zrovna nevyznám, preto pre istotu všetky izbové kvety okrem trávy išli z dosahu mačiek :rolleyes:
Jana Miklovičová
http://www.exocats.webnode.sk

SC Business Boy Magic Pleasure, SK /EXO a 03/- * 25.10.2006
Bruno Blue Boy Magic Pleasure, SK /EXO a/ - * 25.10.2006
Morgiana /DOM n/ - * august 2005
Morgoth /DOM n 03/ - * 29.5.2006

:smutny:
Barry Modrý golf /novofundlandský pes/ - * 8.11.1994 - + 26.3.2006
Don Paulenov dvor /anglický špringeršpaniel/ - * 13.4.1995 - + 19.4.2006
Ťapka /kríženec/ - * ?1985 - + 16.4.1999
Obrázok používateľa
ladymacbeth
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.5.2006 15:56

Reklamy

Odoslaťod kikusiak 23.5.2009 19:37

moj Teo sa najradsej hral s fikusom, to bola jedina jedovata rastlina u nas doma, pestujem ho ako bonsaj ma už 5 rokov a musela som ho darovat znamemu co mi je velmi luto, ale co pre micku nespravím
Obrázok používateľa
kikusiak
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.1.2009 12:18

Reklamy

Odoslaťod vanduska 25.5.2009 10:28

[quote="ladymacbeth"]No ktovie či napr.dráč nie je nejaký ľudový názov dracény :-D

Dráč obycajny nie je ludovy nazov draceny. Je to taky celkom pekny ker, ktory sa pomerne s oblubou pestuje parkoch, okrasnych zahradach a pod. Latinsky nazov je Berberis vulgaris, aj ked existuju rozne variety tejto rastliny. Myslim, ze dost ludi drac pozna, ale iba ako pekny krik s ostnami, no nevedia nazov :-D
pomerne casto sa vyskytuje varieta drac Thunbergov
skus pozriet tu: http://www.profizahrada.cz/a/sk/1944-be ... hunbergov/
http://www.garten.cz/e/sk/130-drac-thun ... opurpurea/
http://www.garten.cz/e/sk/126-drac-juli ... -julianae/

Zial drac mame doma v zahrade a sice ho kocurikovia neobzuvaju, Risik sa on rad obtiera a skrabka sa na jeho trnoch.
Myslite ze mu to moze ublizit???

Ja by som tiez velmi uvitala nejaky aktualizovany zoznam rastlin, ktore su pre macky jedovate, resp. ktore jedovate nie su.

U mna kvoli mojim maciakom vsetky rastliny posli, okrem kaktusov... :smutny:
Ale predsa kocurikovia su pre mna prvoradi :cat34:
Macky su moj zivot a moje vsetko, hlavne moji kocurikovia!
Richard (macka domaca, kastrat, *jul 2001)
Hugo (macka domaca krizena s britskou, kastrat, *2006)
Alexander (macka domaca, kastrat, * leto 2007)
Obrázok používateľa
vanduska
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 30.3.2009 10:47

Reklamy

Odoslaťod yorica 29.5.2009 11:40

Výňatok s toxikológie rastlín (ale účinky na mačičky tu popisované nie sú, ale podľa porovnávacích štúdií alkaloidov berberínovej skupiny na ľudí a zvieratá bude účinok totožný)

BERBERIS VULGARIS L.
Dráč obyčajný

Jedovatá časť: Kôra vetiev a koreňov, drevo, listy.

Obsahové látky: Takmer všetky časti rastliny, okrem plodov obsahujú alkaloidy, hlavne skupiny protoberberínovej (žlto sfarbený berberín, iatrorizín, palmatín) a benzylizochinolínovej (oxyakantín). Najvyššie množstvo alkaloidov obsahuje koreňová kôra, a to až 4%.

Toxicita a príznaky otravy: Berberín pôsobí v malých dávkach ako amarum, vo väčších spôsobuje po prechodnom podráždení CNS ochrnutie dýchacieho a vazomotorického centra. Závažnejšie otravy u človeka neboli doteraz pozorované, len pri predózovaní bolo zaznamenané omámenie, nauzea a hnačka.
Už 1 - 2 g rastliny môže vyvolať zvracanie, hnačku, poškodenie obličiek, podráždenie nervovej sústavy a ochrnutie dýchacieho centra.
yorica
mačiatko
mačiatko

Založený: 26.7.2008 19:42

Reklamy

Odoslaťod Malfea 29.1.2011 12:06

Dobrý deň. Máme v byte dosť kvetov a malú micku. Prvé dni si kvety nevšímala, no po pár dňoch som ju uvidela obhrýzať konárik ficusu :cat30: Čítala som už pár zoznamov o kvetoch jedovatých pre mačky a ten ficus spomínajú hádam všade. No drvivú väčšinu z naších živých ozdôb ani nepoznám po mene a tým so z toho celého ešte viac neistá. To hlavné čo ma ale trápi je, aké množstvo by ju mohlo zdravotne ohroziť? Je to zdravé, pomaly 5 mesačné mača.

Zatiaľ máme všetky kvety vyložené na jedinej skrini, na ktorú nevylezie, no tam tie kvety nemajú ani priestor, ani svetlo a ten byt je bez nich tak pustý...Dávam jej aj mačaciu trávičku, ktorá je prístupná na parapete, no sama ju nežerie, tak jej ňou posýpam krmivo. Ked som kvety po pár dňoch vrátila na miesta, do 10 min som ich aj sťahovala opäť na skriňu bo konárik bol zasa v papulke. :-(

Ako to riešite Vy? Máte len nejedovaté kvety? A čo taká pažítka? Niekto ju mickám dáva a vraj im chutí, niekto zas nie, kvôli príbuzenstvu s cesnakom...No mám to toho v hlave zmätok. :befucking:

Ďakujem za reakcie, Maja.
Maja
Malfea
Nováčik
Nováčik

Založený: 19.1.2011 14:12

Reklamy

Odoslaťod rodmenko1 29.1.2011 22:50

Ja mam doma 6 velkych kvetov a vsetky su na zemi, inde by som ich nepopratala. Ani neviem, co su to za druhy, ale moje micky ich ignoruju, maximalne si pohrabkaju v kvetinaci. Miluju vsak najvacsiu rastlinu - tiez dracenu. Hlavne odkedy mam druhu cicu, dracena sa zmensuje. Ale nemam pocit, ze by to cicuske nejako skodilo.. ANo, taky kompletny zoznam aj s obrazkami by sa zisiel :-)
Obrázok používateľa
rodmenko1
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 15.9.2010 21:31

Reklamy

Odoslaťod nikitan 6.2.2011 19:51

My sme vsetky rastliny odstranili, ked sme doniesli nasu Mimi. Zostalo mi len par orchidei, na tie davam pozor, nenechavam ju samu v izbe, kde su, aj tak ich uz par pozhadzovala. je to jednoduchsie, musela som kvety zbierat, ked anhodou nejaky zhodila. Pred nou sme mali kocurika, tomu rastliny neprekazali, ani vianocny stromcek, kazde zvieratko je ine, ale nenechala by som ju obhryzat kvery, radsej by som ich darovala.
nikitan
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 16.11.2010 12:00

Reklamy

Odoslaťod ivka 10.2.2011 15:07

Mne už ostal len tzv,Hlúpy Jano, len sa už neťahá, lebo vždy nejaký lístok padne za obeť.Isté je, že mačičky potrebujú zelené a tak to riešim obyčajnou trávou v kvetináči, alebo sypaním petržlenovej vnate do krmiva a to celkom zaberá. Starší Alex, má 1,5 roka, už kvet obchádza, ale mladšia Ema, má 4 mesiace, ju ešte fascinuje. Dostala som orchideu, raz kusla do listu, ale jej nechutil. A aj orchidea kápne, lebo na okne ju nemôžem mať. Jednoducho, bud mačičky, alebo kvietky. :cat82:
Obrázok používateľa
ivka
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 19.11.2009 18:51

Reklamy

Odoslaťod Maryl 13.2.2011 11:07

Počula som, že výborný odpudzovač mačiek od kvetov je banánova šupka. Ak potriete listy rastlín vnútornou stranou šupky banánu, nielenkže sa budú krásne lesknúť, ale malo by to odpudiť mačičky. Samozrejme výnimkou je mačka, ktorej chutí banán (my do toho chvála bohu nespadáme :D ). Skúšala som to, ale zdá sa mi, že to zaberá len kým je "náter" čerstvý :(
Mária Krížeková

Kubo - EKS, čierny *18.7.2008
Arwen - EKS, sivý tiger *1.6.2009
Obrázok používateľa
Maryl
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 2.8.2009 7:58
Počet mačiek: 2

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb