• Reklamy

Mačičky a vetračky

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Mačičky a vetračky

Odoslaťod Prskavka 4.9.2009 8:59

Ahojte,

neviem, či ste to tu už rozoberali, nenašla som nič také, ale rada by som upozornila na nebezpečenstvo, ktoré hrozí mickám v byte - otvorené vetračky. Máme čerstvú bolestnú skúsenosť :cat44: Naše mice nikdy neliezli do vetračiek a ani by ma nenapadlo, že by sa tam zmestili, ale stalo sa. Dnes ráno sme našli našu Enušku prevesenu cez vetračku (smerom dnu - bývame na 3ťom poschodí). Ešte bola orientované a plazila sa, keď sme ju z nej vyslobodili, žiaľ, zlomenú chrbticu a rozsiahle vnútorné poranenia boli nezlučiteľné zo životom a ja si to nikdy neodpustím. Veterinárka mi povedala, že je to dosť častý úraz u mačiek. Podotýkam, že moje 3 micky nikdy neboli vonku (iba 2ja najdúchovia, ktorí teraz dočasne s nami žijú a tiež Merlinka sme našli v komposte, ale od vtedy vonku nebol).

Preto by ma zaujímalo, či nejako zabezpečujete vetračky, lebo vetrať predsa treba?
Andrea

Erish, *16. júna 2005, DOM
Ela, kastrát *17. júna 2005, DOM
Merlin, kastrát *cca 12.septembra.2005, DOM
Alex /Kex/, *1.apríla 2004, drsnosrstý foxteriér
Ness /Aida Concord from Zliv/, *17.februára 2006, drsnosrstý foxteriér

Ena, kastrát *16. júna 2005, +4. septembra 2009, DOM
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.7.2005 8:54
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: Mačičky a vetračky

Odoslaťod venus 4.9.2009 9:45

ja teraz neviem aku vetracku myslis....klasicke okno s odklopenou vrchnou castou (to my volame ze "mat otvorene na vetracku")? alebo nejake specialne male okno? lebo neviem si predstavit na tom klasickom okne vyklopenom ako by mohla macicka prist k takemuto urazu a na byte ine "vetracky" nemame......
venus
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 24.11.2008 13:54
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod Darinka 4.9.2009 9:47

:velmismutny:
Tak toto je velmi smutne...
My mame na vsetkych oknach sietky, a ked odchadzam z domu okna zatvaram. ( alebo zatvaram dvere do miestnosti, kde je vetracka otvorena)
Obrázok používateľa
Darinka
šelma
šelma

Založený: 22.2.2008 23:22

Reklamy

Odoslaťod ninca 4.9.2009 9:50

aj my volame na vetracku obyc okno vo vrchnej casti odklopene....po tom, co sme doniesli malu may a zistila som kam vsade dociahne a ako sa natiahne som pred odchodom z bytu a na noc zatvarala aj vetracku....na nasich oknach je ale este mozost mikrovetracky, to je otvorenie asi na 1,5 cm a to preferujem.
micky je mi luto, ale tiez nechapem ako prisla k takym strasnym poraneniam
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 4.9.2009 10:10

vetracka = normálne okno otvorené zhora na cca 10 cm. kedze sa Enuska zasprajcovala a dalej sa hybala v snahe pretiahnut sa dnu, posuvala sa coraz nizsie, kde je otvor uzsi. takze tie zranenia si spravila zrejme tym. ja hlavne nechapem, ze nemraucala, resp. ak mraucala, ze sme ju nepoculi - ja som v noci kazdu hodinu-dve hore, lebo kojim, ale nic som nepocula :-(

my mame otvorenu vetracku skoro stale, len v zime nie, cice maju 4 roky a nikdy som ich nevidela co i len natahovat sa do okna a preto ma nikdy ani len nenapadlo, ze by mohli k takemu urazu prist a nikdy som o takom uraze ani nepocula (preto ma prekvapilo, ked mi veterinarka povedala, ze je to relativne casty uraz). ona by podla mna ani z toho okna nevyskocila na vonkajsi parapet, ale pri tej vetracke je vysoka skrina, na ktorej spavala cez den a mam pocit, ze pri zoskakovani sa smykla alebo si zle vyratala skok a vypadla von. Bola to nestastna zhoda nahod, pretoze na noc cice zatvarame do ich izby, kde je vetracka len trochu pootvorena a bez skrine pri okne, len vcera vecer sa Enus ulozila na kresle a nechcelo sa nam ju z obyvky vyhadzovat :cat44:

Viem, ze teraz vyznievam ako krkavci chovatel, ale clovek asi na vsetko nemysli a nezabezpeci (ked nam pred 4 rokmi pod kolesami auta zomrela enuskina mama a my sme ju aj so sestrami vypiplali na flasi, myslela som, ze najbezpecnejsie je pre ne byt doma a ked sme sa este aj do bytu prestahovali a zabezpecili balkon, dali sietky, ani ma nenapadlo, ze som sa nezamyslela nad vsetkymi moznostami a ze kvoli mne pride o svoj vzacny zivot nasa milovana kralovnicka)...smejdim teraz po strankach a hladam, co vsetko sa este moze stat, aby som sa toho vyvarovala...hlavne sa teraz bojim aj v suvislosti s nasou 9mesacnou dcerkou...nejak som sa nad takymito moznostami doteraz nezamyslala do najmensich detailov :-( a myslim, ze takych je nas viac - preto som to sem napisala, aby som varovala podobnych "nemyslicov" ako som ja
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 4.9.2009 10:14

@darinka...sietka by v tomto pripade nic nevyriesila

@venus...ja tiez nechapem, ze sa na obycajnom vyklopenom okne stane takyto uraz s takymi poraneniami a vidis :-( niekedy staci fakt malo a inokedy zas z hroznych nehod zvierata/ludia vyjdu uplne bez poraneni
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 4.9.2009 10:46

Dost smutne to sa moze stat kazdemu. Trab davat velky pozor. :-(
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod ErikaSagova 4.9.2009 10:49

V prvom rade je mi velmi luto macicky.. v nasej domacnosti mame tiez otvorene okna na vetracku, ale to len ked sme doma a mame maciakov v dohlade. Ked odchadzame z bytu, zatvarame vzdy vsetky okna. Tiez sa maciaci na ne nesapu, takze by mi ani nenapadlo, ze by sa nieco take mohlo stat, ale najlepsie je asi predvidat. Ale nech clovek predvida akokolvek, stale na nieco zabudne..co bol aj vas pripad.

V kazdom pripade ti dakujeme, ze si nas, mackarov, na zradne vetracky upozornila a nepriamo tak zachranila zivoty nasich miciek :-) vdaka
ErikaSagova
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 14.5.2008 18:09

Reklamy

Odoslaťod gandalf 4.9.2009 10:57

Tiez je mi macicky hrozne luto :velmismutny: , ale bohuzial uz som o podobnom pripade pocula. Bohuzial to macicka tiez neprezila- bola ochrnuta, k tomu mala tiez vnutorne krvacanie.
Nieje to ojedinely pripad, stava sa to dost casto :-(
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 4.9.2009 11:05

Erika, gandalf dakujem.

Ja sa citim ako vrahyna a nikdy si to neodpustim, hlavne preto, ze, ako som pisala, davame micky na noc do "čačkárne", kde im, myslím, fakt nič nehrozí, len sme teraz spravili výnimku, keďže tak pekne spinkala, a myslela som, že aspoň bude mat Merlinko spoločnosť (Merloska totiz naza dalsia cica - Enuskina sestra Erish trochu terorizuje, tak ich teraz na noc oddelujeme a Merlin spava v obyvke.) - on je taký lenivček, že okrem kresla nevyskočí nikam.

NO skratka, nech sa neopakujem, zivot prinasa rozne nahody, niekedy v dobrom, inokedy v zlom. Takze vam a vasim mickam prajem, nech tragicke nahody obchadzaju a dufam, ze uz budu aj nas.

@gandalf...mna hrozne sokovalo, ze si privodila take hrozne poranenia. Ja by som sa urcite radsej nehybala, keby ma to bolelo...alebo zeby maju cice iny prah bolestivosti,ci ta tuzba dostat sa dnu bola silnejsia ako bolest?
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod ninca 4.9.2009 11:17

mne moj manzel vravi, ze som paranoidna....ale tiez radsej vsetko skontrolujem a vnoci ked som si nie uplne ista c je vsetko zatvorene, odlozene..tak vstanema a idem na obhliadku...
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43

Reklamy

Odoslaťod gandalf 4.9.2009 11:18

Co ja viem, tak ta macicka tiez ani nemnaukala- nepoculi ju vobec, ked ju nasli uz iba cakala az ju daju prec...ale myslim, ze macicky su aj dost panikarky a pokial sa dostala do uzkeho priestoru, z ktoreho sa nevedela dostat ani sa nedivim ak bojovala pritom si take zranenia privodila. Adrenalin urobi svoje. Uz sme tahali macicku z pasce, kde sa jej zaklapla noha. Macicka okolo seba kusala, skrabala a ked sa nam ju podarilo vyslobodit, aj napriek tomu, ze mala nohu zlomenu, dokazala utiect. Ale to je o inom....
Hlavne si to nevycitaj! Viem, ze to znie otrepane, ale macicke je uz dobre, netrapi sa. :-(
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod Prskavka 4.9.2009 11:40

gandalf..co sa stalo sa neodstane, viem to, ale urcite si to budem vycitat do konca zivota...uz sa poznam, je to presne ako s Beusicou - tiez si hovorim, ze keby som ju bola byvala hned isla "ulovit" ked zdrhla (este sme vtedy byvali v dome a ona bola chovana polovolne) od maciatok, tak by ju nezrazilo auto. Ono je to o tom, ze sa nielen zranila, ale prisla o zivot a ten sa neda vratit naspat.

ninca...som taka ista, ale nikdy nevies...su proste veci, ktore nepredvidas (aj ked niekto iny si prave na to dava pozor, ale zas mozno na nieco ine nie)
Andrea

Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Baska 4.9.2009 12:41

Je mi veľmi ľúto mačičky. :cat44: Od chvíle čo som si to prečítala, sa neviem dočkať chvíle kedy prídem domov. Nechávam v kuchyni vyklopenú vetračku a mám 2 mačičky. Neviem si predstaviť, že by sa tam vyštverali a ani nemajú snahu, ale čert nespí...
Pred časom, keď som sa len zaoberala myšlienkou na mačičky a surfovala po nete a zbierala informácie, natrafila som na nemeckú stránku, kde bola ochranná mriežka na vetračku. Nepamätám si už tú adresu. Ale aká náhoda, práve tu http://www.kocka-info.cz/Clanky/Article ... -Sary.aspx popisujú podobný prípad a je tu aj odkaz na stránku, kde sú také mriežky *****. Tak snáď to bude inšpirácia aj pre nás ostatných :cica:
Obrázok používateľa
Baska
mačiatko
mačiatko

Založený: 18.3.2008 20:58

Reklamy

Odoslaťod venus 4.9.2009 12:53

no tak to je sila, mna by tiez ani vo sne nenapadlo ze sa to moze stat, velmi mi je vas luto...hlavne si to nevycitaj...nemozes predvidat vsetko

baska, posles mi pls do ss ten link na tie mriezky? dakujem
venus
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 24.11.2008 13:54

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb