• Reklamy

v akom veku je kocur plodny

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

v akom veku je kocur plodny

Odoslaťod Tom 29.5.2010 0:02

Zaujimalo by ma v akom veku je kocur plodny. Mam 6 mesacneho kocurika a 16 mesacnu macicku. Kedze som s macickou planoval maciatka az neskor a podla mna na vystavach macky trpia, tak som sa rozhodol, ze ju uchovnim az vtedy ked budem chciet aby mala maciatka na nejakej vystave. Kupil som k nej takmer 6 mesacneho kocurika, pretoze jej bolo smutno. Ked mala ruju, tak sa o nu vobec nezaujimal, nepokusal sa ju nakryt, aj ked ho zvadzala, niekedy jej kusol do krku, ale nic viac, nezaujem. Teraz sa mi zda, ze sa mojej macicke nejak zvacsili brusko a bojim saze by mohla byt kotna. Je vobec mozne, ze by ju bol kocur v takom veku schopny oplodnit? Chcem chovat riadne maciatka s pp. Macicka ma sice svjoje nedostatky, ale je naozaj krasnaa vhodna do chovu, kocurik je doslova spickovy a uplne doplna moju macicku. Kedze som s chovom este ani nezacal, a chcem byt seroznym chovatelom, tak nechcem s chovom skoncit este skor ako som s nim zacnem. Nechcem odchovavat maciatka bez pp, ale potrat uplne odmietam (uz by aj tak bolo asi neskoro) a utratit maciatka koli tomu, ze by boli bez pp sa mi zda chore. Tiez som rad pouzil oboch v riadnom chove. Co mi hrozi ako buducemu chovateovi, ked sa mi nahodou stala takato nehoda? Poradte mi Prosím.
Tom
Nováčik
Nováčik

Založený: 28.5.2010 23:45
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Re: v akom veku je kocur plodny

Odoslaťod Kristína 29.5.2010 19:34

Tom napísal:Zaujimalo by ma v akom veku je kocur plodny. Mam 6 mesacneho kocurika a 16 mesacnu macicku. Kedze som s macickou planoval maciatka az neskor a podla mna na vystavach macky trpia, tak som sa rozhodol, ze ju uchovnim az vtedy ked budem chciet aby mala maciatka na nejakej vystave. Kupil som k nej takmer 6 mesacneho kocurika, pretoze jej bolo smutno. Ked mala ruju, tak sa o nu vobec nezaujimal, nepokusal sa ju nakryt, aj ked ho zvadzala, niekedy jej kusol do krku, ale nic viac, nezaujem. Teraz sa mi zda, ze sa mojej macicke nejak zvacsili brusko a bojim saze by mohla byt kotna. Je vobec mozne, ze by ju bol kocur v takom veku schopny oplodnit? Chcem chovat riadne maciatka s pp. Macicka ma sice svjoje nedostatky, ale je naozaj krasnaa vhodna do chovu, kocurik je doslova spickovy a uplne doplna moju macicku. Kedze som s chovom este ani nezacal, a chcem byt seroznym chovatelom, tak nechcem s chovom skoncit este skor ako som s nim zacnem. Nechcem odchovavat maciatka bez pp, ale potrat uplne odmietam (uz by aj tak bolo asi neskoro) a utratit maciatka koli tomu, ze by boli bez pp sa mi zda chore. Tiez som rad pouzil oboch v riadnom chove. Co mi hrozi ako buducemu chovateovi, ked sa mi nahodou stala takato nehoda? Poradte mi Prosím.

Kocur v 6 mesiacoch moze byt plodny.
Zober macku na veterinu na sono.
Sice su obaja rodicia s PP ale ani jeden nie je uchovneny, pravdepodobne nie si clenom SZCH a urcite nemas registrovanu CHS, nebude mozne zo strany SZCH vystavit PP.
Ak je macicka naozaj kotna, potrat by som nerobila (ani sa neda u macky bez vybratia maternice) a maciatka v ziadnom pripade neutracaj.
Maciatka odchovaj tak, ako by mali PP, nechaj ich u mamy macky minimalne 13 tyzdnov a daj im vsetko, co potrebuju.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Mirra 31.5.2010 12:02

Ja sa vyjadrím iba k tomu potratu, mne tvrdila jedna chovateľka, že ona bola normálne s mačkou na potrate, keď ju nakryl jeden cudzí neželaný kocúr, dostala nejakú injekciu, z ktorej potratila, a potom bola normálne ďalej z nej plodná chovná mačka.

Ako to teda potom naozaj je?

:?:
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55

Reklamy

Odoslaťod Tom 31.5.2010 13:51

Tak asi budem musieť urobiť to, čo som naozaj nechcel. Odchovat maciatka bez PP po rodicoch s PP. Rodicia nie su pribuzny, maju urobene vysetrenia - ci uz na normalne ale aj geneticke choroby...
Sice z jedneho uhlu pohladu by maciatka nemali byt menejcenne, len preto, že nemaju vystaveny preukaz povodu, ale z chovatelskeho hladiska je to naozaj zle. Som clenom SZCH a poznam chovatelsky poriadok a viem, že chovatelom nie je dovolene odchovavat maciatka bez PP, krizit neuchovnene jedince... Sice chovatelom este nie som, ale tak o pol roka som planoval uchovnenie, zalozenie chovatelskej stanice... Hrozia mi za to nejake postihy od SZCH v buducnosti? Budem moct byť ešte riadnym chovatelom a odchovavat maciatka s PP? Budem moct pouzit este tychto jedincov v chove? Su ludia v SZCH prisny, alebo chapu, ze sa to moze stat? Alebo to, že sa to stalo mam radšej pred nimi utajiť? Mačika aj kocurik naozaj pre mňa veľmi veľa znamenaju, su s nami v byte, spia so mnou v posteli a keď mala moja mačička ruju, tak takmer 6-mesačny kocurik o ňu vôbec nejavil zaujem, sice boli aj sami- ale naozaj malo, takmer stale niekto bol v byte... Stale este dufam, ze to, ze macicka tak pribrala nie je tehotenstvom, lebo od kedy dostala svoju prvu ruju, tak schudla a stale mala taku utlu postavu, nech som jej daval jesť čokoľvek. Stale dufam, že pritomnosť kocurika jej len zvyšila chuť do jedla, alebo že si ona mysli, že je kotna a preto pribera. Nadej umiera posledna. Isiel by som na sono, ale tie vyholene chlpy by polodlhosrstej macke velmi dlho dorastali a dalsi pol rok, mozno aj rok by som mohol zabudnut, na vystavy. Mozno bude pre jej organizmus lepsie mat maciatka, ako cakat kym kocurik dorastie a uchovnim ho, ta neustale sa opakujuca ruja bola pre nu dost vycerpavajuca, no stale dufam, ze nie je kona.
Tom
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod Kristína 31.5.2010 23:13

Mirra napísal:Ja sa vyjadrím iba k tomu potratu, mne tvrdila jedna chovateľka, že ona bola normálne s mačkou na potrate, keď ju nakryl jeden cudzí neželaný kocúr, dostala nejakú injekciu, z ktorej potratila, a potom bola normálne ďalej z nej plodná chovná mačka.

Ako to teda potom naozaj je?

:?:

Asi zavisi od chovatela a veterinara. Ja som si tym presla v r. 2006, macka mala tichu ruju ked mala 2 mesacne maciatka a kocur mi ju nakryl.
Skoro som sa zblaznila a zistovala, co sa da robit. Boli veti, co by potrat spravili aj pri 50% riziku pyometry, boli taki, co odporucili macku nechat porodit a maciatka utratit a moj vet mi povedal, ze nech neblaznim, proste budu maciatka (mali by PP, nakolko som nic neporusila).
Osobne by som vlastnej macke neublizila potratom a narodene maciatka by som utratit nedokazala, ale kazdy sme rozni.
Nakoniec krytie uspesne nebolo, macka dostala po 6 tyzdnoch znovu ruju.
Kristina Drobcova

Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Kristína 31.5.2010 23:16

Tom napísal:Tak asi budem musieť urobiť to, čo som naozaj nechcel. Odchovat maciatka bez PP po rodicoch s PP. Rodicia nie su pribuzny, maju urobene vysetrenia - ci uz na normalne ale aj geneticke choroby...
Sice z jedneho uhlu pohladu by maciatka nemali byt menejcenne, len preto, že nemaju vystaveny preukaz povodu, ale z chovatelskeho hladiska je to naozaj zle. Som clenom SZCH a poznam chovatelsky poriadok a viem, že chovatelom nie je dovolene odchovavat maciatka bez PP, krizit neuchovnene jedince... Sice chovatelom este nie som, ale tak o pol roka som planoval uchovnenie, zalozenie chovatelskej stanice... Hrozia mi za to nejake postihy od SZCH v buducnosti? Budem moct byť ešte riadnym chovatelom a odchovavat maciatka s PP? Budem moct pouzit este tychto jedincov v chove? Su ludia v SZCH prisny, alebo chapu, ze sa to moze stat? Alebo to, že sa to stalo mam radšej pred nimi utajiť? Mačika aj kocurik naozaj pre mňa veľmi veľa znamenaju, su s nami v byte, spia so mnou v posteli a keď mala moja mačička ruju, tak takmer 6-mesačny kocurik o ňu vôbec nejavil zaujem, sice boli aj sami- ale naozaj malo, takmer stale niekto bol v byte... Stale este dufam, ze to, ze macicka tak pribrala nie je tehotenstvom, lebo od kedy dostala svoju prvu ruju, tak schudla a stale mala taku utlu postavu, nech som jej daval jesť čokoľvek. Stale dufam, že pritomnosť kocurika jej len zvyšila chuť do jedla, alebo že si ona mysli, že je kotna a preto pribera. Nadej umiera posledna. Isiel by som na sono, ale tie vyholene chlpy by polodlhosrstej macke velmi dlho dorastali a dalsi pol rok, mozno aj rok by som mohol zabudnut, na vystavy. Mozno bude pre jej organizmus lepsie mat maciatka, ako cakat kym kocurik dorastie a uchovnim ho, ta neustale sa opakujuca ruja bola pre nu dost vycerpavajuca, no stale dufam, ze nie je kona.

Ak si clenom SZCH opytaj sa v svojej ZO, ako by to odporucali riesit.
Osobne by som radsej odchovala maciatka bez PP v tomto pripade ako riesit potrat alebo podobne a horsie veci.
Kedy ju podla Teba nakryl? Po 6-8 tyzdnoch od krytia sa zacinaju zvacsovat bradavky, podla toho uvidis, ci je nakryta.
Kristina Drobcova

Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Tom 13.6.2010 16:29

Našťastie moja mačička nie je kotná, len chvalabohu trošku pribrala. Veterinárka mi vravela, že takéto veľké plemená mačiek a zvlášt toto dospieva veľmi pomaly a že sa nemusím báť tak asi do 1 roku veku kocúra. Mačička od posledného príspevku vôbec nepribrala, bradavky sa nezväčšujú a keď som mal možnosť vidieť iné mačky tohto plemena, tak môžem konštatovať, že moja mačička je oproti ním dosť chudá. Neviem ako to poriešim aby pribrala, skúšal som takmer všetko a keďže plánujem s ňou mačiatka a antikoncepcia pred prvým krytím sa naozaj neodporúča, tak som zúfalý.
Tom
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod gandalf 13.6.2010 18:10

No tak to je velka hlupost, kocur ti macku uz moze kedykolvek nakryt. Po tom, co si tu riesil by som ich drzala oddelenych, pokial macku a kocura neuchovnis.
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod galthea 14.6.2010 10:24

tiež by som to neriskovala. a just aj keby to bolo neviem aké plemeno, čo ty vieš kedy konkrétne dospeje ten tvoj fešák na to, aby si vedel zariadiť otcovstvo?
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod nezabudka84 11.4.2011 17:52

V sobotu sme si doniesli od chovatelky maciatko.Nakolko mame uz doma polrocneho kocurika, tak nas cakaju asi podobne problemy.Chovatelky som sa pytala, ze ako riesi ruje ona.Dava mackam antikoncepciu.Tabletku raz tydenne, ked chce dat nakryt, tak vysadi, macka prejde jednou rujou a da sa nakryt.Injekcne antikoncepcie neodporucala, pretoze by ur ruju nemusela nikdy mat...
HU Cat from mary home Michael BRI 2264, " Ďusi", 30.10.2010
HU Blackdiamonds cat Bihara BRI 2264, "Bibi", 11.1.2011
Deny Mac Qeen, madarska vyzla, 25.11.2009
Jackie, Yorkshirsky terier, 20.12.2010
nezabudka84
mačiatko
mačiatko

Založený: 27.12.2010 12:57
Počet mačiek: 2
Skutočné meno: katka

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 11.4.2011 18:21

Antikoncepcia pre mačky je ako jed.
Má 1000 nežiadúcich účinkov, či už injekčná alebo tabletková forma.

Ak ide o to, aby s kocúrom nepočala, antikoncepcia nie je 100% a o to väčší prúser príde, keď nakrytá bude.

Osobne by som to mačkám nedávala, nikdy
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod Meegem 29.5.2014 10:26

Kocúr už dávno môže kryť ... ale možno je problém v mačke :-)
Obrázok používateľa
Meegem
šelma
šelma

Založený: 21.2.2014 15:31
Počet mačiek: 5

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb