• Reklamy

Venčenie - áno či nie ?

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Venčenie - áno či nie ?

Odoslaťod Lesana 31.3.2014 11:15

Dobrý deň. Som tu nová a tak isto aj úplná začiatočnička s chovom mačiek. Mačičku ešte ani nemám až o dva týždne si beriem 8 a pol tyždňoveho kocurika - obyčajneho. Mam preňho už všetko nakupene a mam kopec toho naštudovane, prečitala som veľa prispevkov na tomto fore a aj inych člankov, no jednu vec by som sa chcela opytať ktoru som tu nenašla ohľadom venčenia. Byvam v bloku a rada by som so svojom kocurikom už od malička chodila vonku. Hocikedy ( nie v pravidelnom čase ako ste tu pisali ), ale jednuducho hocikedy kedy by som mala čas. Napr. MHD na rukach zo sidliska na sidlisko ( bol by to problem ? samozrejme že na všetlo by som ho pomaličky zvykala ), tiež by som ho chcela brávať k nám do lesa, na lúku, ku priateľovi na navštevu, k babke na navštevu ( maju dom a zahradu ). Myslite že by to bolo dobre ? Skratka všade kde by som ho mohla vziať išiel by so mnou. :cerveny: Da sa zvyknuť na tu MHD a nieje to zle ? Dokazal by si zvyknuť tak, že by sme chodili vonku hocikedy ( rano alebo poobede, takedy možno iba večer atď.. ) ? Lebo som tu čitala že sa potom zvyknu pytať a treba ich naučiť na jeden čas kedy by sa chodilo vonku ale toto ja nechcem .. :rolleyes: Veľmi pekne Vam ďakujem za odpovede. :-) Dúfam že sa nájde niekto ako ja, čo takto chodi so svojim mačiakom vonku na výletiky. :-)
Lesana
Nováčik
Nováčik

Založený: 30.3.2014 21:00
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 0
Skutočné meno: Lesana Labudová

Reklamy

Re: Venčenie - áno či nie ?

Odoslaťod Crysis 1.4.2014 15:19

Ahoj, no v prvom rade by sa mali mačiatka brať od mamy až keď majú 12 týždňov, 8,5 je dosť skoro a môže to mať vplyv na jej vývoj.Pokiaľ ju budeš od malička učiť na svet okolo, rôzne ruchy, zvuky tak by to nemal byť problém.No nezabúdaj na to, že mačka nie je pes a nepríde k tebe na zavolanie.Vonku ju budeš musieť mať stále na vodítku, alebo skôr v mačacom postroji.Na rukách ju v meste asi neudržíš, stačí keď niekto na aute zatrúbi, cica sa zľakne a ujde ti.Mačka keď sa cíti ohrozená sa snaží dostať do bezpečia za každú cenu.A tvoju náruč za bezpečie považovať nebude, čiže začne syčať, vrčať, škrábať až kým ju nepustíš.Viem to z vlastnej skúsenosti :-D .Ani ohradený dvor ju nezastaví, mačky sú strašne zvedavé a všetko chcú preskúmať.Mne trvalo nejaký ten mesiac, kým som svojho mačiaka naučil chodiť v postroji von na dvor.Stačilo keď zaštekal o 3 domy ďalej pes, už sa upaľoval schovať dovnútra :D .Ono to záleží aj od povahy mačky, u môjho druhého mačiaka som preskočil učenie na postroji a rovno ho pustil na dvor.Ten sa tam prechádzal, jak keby tam vyrastal celý život.Starší micuch je bojazlivý aj po troch rokoch chodenia von.Podľa toho kam všade by si s cicou chcela chodiť, tak sa bude musieť dožiť minimálne 30 rokov, aby si ju stihla všade naučiť :wink: .Mačka nie je ideálne zviera na učenie.Niečo áno, ale väčšinou majú všetko na saláme :-D .Inak cica ťa začne rešpektovať a ako tak poslúchať až po cca dvoch rokoch, dovtedy pre ňu budeš len nejaký človek ktorý ju krmi, hladká a hádže jej loptičku :wink: .
Jerry-biela perzska činčila * 21.9.2008
Atriel(Akatriel Angel,dolldeluxe*SK)-ragdoll seal colorpoint * 17.7.2011
Crysis
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 1.7.2011 19:58
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 2
Skutočné meno: Miro

Reklamy

Odoslaťod kitekatka 1.4.2014 21:27

podla mna tiez velmi zalezi od povahy macky. najviac by som sa spoliehala na tu luku a les, to by za predpokladu ze macku naucis na voditko nemal byt vobec problem ... a co sa tyka MHD, podla mna je to viac nerealne ako realne, kedze v mhd je relativne maly priestor a je tam relativne vela ludi. ja osobne by som sa s mackou na rukach do mhd neodvazila vojst, jedine kedtak v prepravke (nemozes presne vediet, kedy a coho sa macka zlakne. a vydesenu macku moze byt problem ukludnit.)

co sa tyka prechadzok po meste/sidlisku, to naozaj zalezi od macky individualne. mam tri macky, z toho jedna je "klasicka macka" - teda voditko stale vytrvalo odmieta, potom mam macku, ktora sa sprava ako pes a aj vychadzky ma rada (hocikedy, pokial nieje vonku zima) ale boji sa ludi, takze v meste sa s nou neda ist, len do prirody .. a potom mam kocura, ktory ma absolutne psiu povahu, nerobi mu problem voditko, ani cudzi ludia, ani mestsky ruch/hluk.

podla mna s prechadzkami hocikedy by problem nebol za predpokladu, ze by si tvoja macka na voditko zvykla a brala by si ju v case ked je sama aktivna .. tym myslim nebudit ju zo spanku a tahat von :cat34:
IC Mandy Z Zitneho Ostrova *22.7.2003 - 5.3.2012 BRI ns
Angie Modrý Smaragd - *24.12.2008 RAG a
Ragdolls Song Hailey - *24.3.2012 RAG n 03
Ragdolls Song Hannibal *24.3.2012 RAG n 03
Obrázok používateľa
kitekatka
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 28.2.2006 16:18
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Mius 4.4.2014 10:20

Na sídlisku nezvažuj žiadne vychádzky ani na vodítku !! Prvý pes ktorý prejde bez vodítka okolo mačky sa na ňu vrhne a to sú aj také veľké plemená, že neudržíš ani psa a mačku tak iba možno priškrtíš.
Na návšteve v rodinom dvore možno len na vodítku ... bez vodítka určite nie, nakoľko bytová mačka sa rozuteká za pachmi dedinskými mačkami a preskočí taký plot, že ju viac už neuvidíš.

A keby si aj išla s mačkou von a potom prídeš domov tak ti rovno s tými špinavými packami skočí do postele. Labky si nedá zakaždým umyť ako pes. Nie nie bytová mačka by nemala chodiť von. Ak by sa jej náhodou vonku zapáčilo tak ti bude stále stáť pri dverách a škrabať na dvere a mňaučať. O tom to je, že niekomu vyhovuje mať doma prítulné zvieratko s ktorým netreba ísť von a o tom sú mačky.

Ja otvorím vchodové dvere bytu aj keby som ich za zadok vystrčila tak by sa báli vybehnúť na chodbu. Mačky nemajú radi hluk, štekot, buchot... Ale ak sú v prenosnej klietke tak sú kľudné, napr keď ideme veterinárovi (mám ich 2 :cica2: :cica2: )

S pozdravom
miuš
Obrázok používateľa
Mius
mačiatko
mačiatko

Založený: 28.2.2012 9:54
Skutočné meno: Iveta

Reklamy

Odoslaťod Siamonia 5.6.2014 10:06

Ahojte,
my bývame na rodinnom dome,ale mačky máme vnútri.Tiež sme dlho zvažovali ci vencit,alebo nie. Momentálne kocúra venčíme, mačka zostáva vnútri. Pre mna bol hlavný podnet na venčenie fakt, že som povodne plánovala kocúra -Luca na terapeutické zviera (čo obnáša aj presuny, a samozrejme nejaký ten pohyb aj na vodítku, nechcela som aby o to bolo len o tom ze vyberiem zviera z prepravky,zavriem zviera do prepravky). Najprv sme skúšali u nás na dvore, prvé dva týždne sme sedeli len na schodoch, kocúr v náruči, držal sa ako lepidlo :-) ale nemal snahu zdrhat. Podstatne boli otvorené dvere domov, aby mal istotu že môže kedykoľvek do domu. Potom pomaly začal snoriť okolo, ale pravidelne sa vracal skontrolovať dvere či sú otvorené. Nakoniec si zvykol norm. pochodit po dvore na takú pol hodinku a potom domov. Niektoré postrehy z našej éry venčenia : 1, vodítko- obojok s vodítkom nieje nič pre nás, mali sme postroj, ale nie ten mačací ale norm hrubši pre malých havov, teraz máme takú vestičku a na to sa pripína vodítko. ALE podľa mna neexistuje vodítko s ktorého by sa tie naše potvory nevyvliekli, náš bol v tomto Hudiny, až vestička ho zastavila, netreba sa spoliehať len na vodítko, hlavne ak sa zviera splaší. 2, zvykať zviera pomaly na malom priestranstve, určite nie že zoberiem ho teraz na ihrisko plné detí, ak predtým nebol nikdy vonku 3.,zistiť či má na to povahu, niektoré mačky prežiju celý život v vnútri a nič im nechýba 4., čas venčenia- v tomto je náš kocúr trochu ako autista, je naučený na svoj čas a ked sa nedá tak to máme kvikoty cez pol baráku, dá sa to odnaučiť ani nám sa vždi nedá ale to vidíte na tom zvierati to sklamanie ak čaká že pôjde sa vyblázniť von a nejde. 5.,veterinárna starostlivosť- ak zviera chodí von dostáva sa do kontaktu s inými zverami, a nie u každého viete 100 percente zaručiť že je zdravé.6, ako už vyššie písali,zvýšená hygiena-takže nášmu pekne umývame labky,zvykol si . Co sa týka cestovania, náš miluje cestu vlakom, mhd mu nevadí a autobus vydrží, ale vždy ide v prepravke a s postrojom na sebe. Beriem to tak že je to pre jeho bezpečnosť, nikdy neviete čo sa môže stať, či už kontakt s iným zvieraťom, náraz,veľký hluk, predsa len majú lepšie zmysli, a môžete ho mať akokoľvek vychovaného, ked sa Vám splaší, neudržíte ho.
Obrázok používateľa
Siamonia
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 21.1.2012 14:46

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

• Reklamy
fb