• Reklamy

Čistenie zúbkov

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Odoslaťod gandalf 27.10.2008 18:16

Vyskusaj pastu Orozyne, je na domace odstranovanie zubneho plaku a udrziava aj dasna zdrave. K tomu oralky granulky. Ak ma maciak zapalene dasna, je dobre to preliecit, ako pisala Lusil, moze to byt nebezpecne.
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Kristína 28.10.2008 0:05

rehssi napísal:Po vyse roku obnovujem temu :-) Mame totiz potencionalny problem so zubkami a to ma kocurik len rok a dva mesiace. Dufala som, ze v tomto veku sa so zubami este nemusim zaoberat, len obcas skontrolovat a dbat, aby mal pristup aj k tvrdej potrave. Nedavno som si vsimla, ze mu mierne pachne z papulky. Nic tragicke, je predsa... Tak som sa mu poriadne pozrela do ust a prekvapilo ma, aky ma povlak na stolickach a mal (vlastne este ma) mierne zacervenane dasna pri ocnych zubkoch a vzadu pri stolickach. Inak ma chrup v podstate biely, len na spicakoch sa mu zacina objavovat zazltly odlesk.

Teraz riesim co s tym :mutagen: . Mam mu objednat oral care granulky a krmit nimi? Granul zerie dost, akurat v tejto chvili usilovne chrume. Povlak som mu odstranila nenasilne- mal pol dna hladovku a potom dostal velky flak maska -vcelku (ked nie je hladny len by sa s nim nahanal, takto ho spapal). Uz mu maso nebudem krajat vobec, ma velmi dobre cistiace schopnosti a obmedzim aj konzervy ako to len jeho mlsny jazycek vydrzi. Len neviem, ci to bude stacit...
Zaujimalo by ma v akom stave maju zubky vase macicky a ake su stare. Mate dobre skusenosti s nejakymi konkretnymi dentalnymi pomockami alebo este lepsie mlskami? My mame doma od Gimpetu pusinky a este take hnede zubky od Vitakraftu, ale neverim, ze maju daky ucinok. Mame ich len preto, ze cicuchovi chutia. U psa som si nevedela vynachvalit Greeniesky (take zelene kosticky), mali aj macacie, avsak akosi zmizli z trhu. Neviete o nich niekto nieco? Dakujem za vsetky reakcie!

Ahoj,
kvalita zubov u macky je dana geneticky rovnako ako u cloveka.
U nas nemusime pouzivat ziadne pomocky na cistenie, macicky maju zubky OK (maju 4,5 a 4 roky). Davam surove maso - vacsie kusky, aby si ich cistili sami. Macka mi surove maso nechce, ale ona chrume dost granul.
Ak ma kocurik zapalene dasna, nemozes mu dat teraz Oral care granulky, treba najprv preliecit (podavaju sa atb) a potom nasadit Oral Care granule.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Počet mačiek: 0

Reklamy

Re: Čistenie zúbkov

Odoslaťod rehssi 11.12.2008 21:45

Musim sa pochvalit, uz sme dali Goguskovi zubky do poriadku :-) Myslim, ze mam doma vsetky pamlsky oznacene "Dentalne", co sa daju u nas zohnat :cerveny: Vzdy rano a vecer dostal maximalnu odporucenu dennu davku takychto dvoch roznych doplnkov, dostal vacsie granulky a hlavne, uz mu nekrajam masko na male kusky. Dost mi odlahlo, ze sa to dalo poriesit takto. Budem mu musiet zuby poriadne strazit, nech ich ma pekne uz stale. Zostaneme pri vsetkych antiplakovych opatreniech, len pamlskom som znizila davkovanie o dobre dve tretiny. Geneticka predispozicia nebude mat sancu :zdfdfd:
devon rex Udo Gordon Scarface *17.8.2007

devon rex Fady Aron Love *10.2.2009

pudlik Joffko *14.4.2003

http://www.gogo.weblahko.sk/
Obrázok používateľa
rehssi
šelma
šelma

Založený: 10.10.2005 16:09

Reklamy

Odoslaťod Andrea.T 12.12.2008 9:35

Ahojte, ako sa prosím vás pozriete do papulky na stav zubkov vašich miláškov? Lebo tej mojej beštii Žofke sa viem pozrieť akurát na očné špicáky, aj to len vtedy keď zaspáva. Inak sa bráni. Dávam jej preventívne pamlsky na zúbky (gimpet). A ten povlak a zubný kameň je taký ako u ludí či iný?
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04

Reklamy

Odoslaťod rehssi 13.12.2008 19:34

Gogovi pozeram zuby tak, ze ho chytim za kozu na zatylku (co najvyssie, hned za usami, nie az na chrbte). Spravidla zacne aktivne nadavat, takze otvori usta a ja sa mozem pokukat :-D Tymto "chmatom" sa mu prirodzene odhali velka cast zubov, ak nieco nie je vidno, druhou rukou mu nastavim papulku ako potrebujem. Dalsia vyhoda je, ze mu fixujem hlavu a tiez predchadzam urazu- kocura aj seba... Zuby mu pozeram, aj ked hlboko spi. Pridem, dlho hladkam... ked vidim, ze som mu fuk, zdvihnem lica. Inak su prehlliadky chrupu tiez boj, ale hlavne preto, ze je uz alergicky na to, ako mu dva krat denne vyberam karpinky z oci a obcas pocujem nos. Len vidi moje ruky pri cumaku, uz je na aktivnom odchode.
devon rex Udo Gordon Scarface *17.8.2007

devon rex Fady Aron Love *10.2.2009

pudlik Joffko *14.4.2003

http://www.gogo.weblahko.sk/
Obrázok používateľa
rehssi
šelma
šelma

Založený: 10.10.2005 16:09

Reklamy

Odoslaťod Sisa1028 29.12.2008 12:54

Noo tejto téme som vďačná :) Chcela by som sa opýtať, je nutné čistiť mačičkám zúbky? Lebo ja mám strach, že dostane nejaký kaz alebo zákal a bude trpieť ... :cat44: Mala by som mu čistiť zúbky? :cat16:
Obrázok používateľa
Sisa1028
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 4.8.2008 14:20

Reklamy

Odoslaťod Andrea.T 31.12.2008 12:43

rehssi napísal:Gogovi pozeram zuby tak, ze ho chytim za kozu na zatylku (co najvyssie, hned za usami, nie az na chrbte). Spravidla zacne aktivne nadavat, takze otvori usta a ja sa mozem pokukat :-D Tymto "chmatom" sa mu prirodzene odhali velka cast zubov, ak nieco nie je vidno, druhou rukou mu nastavim papulku ako potrebujem. Dalsia vyhoda je, ze mu fixujem hlavu a tiez predchadzam urazu- kocura aj seba...

Musím povedať, že tento chmat sa mi osvedčil. Žofka síce tiež hundre, ale vidím jej do papulky :-D Našťastie som nič ako zubný kameň nezbadala. :-)
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04

Reklamy

Odoslaťod evqa 24.3.2009 22:25

Podľa mňa čistenie zúbkov síce vyskúšať môžeš, ale tvorbu zubného kameňa to maximálne spomalí. Veď tak isto je to aj u ľudí, zubári tiež čistia kameň ultrazvukom a určite by som si nedovolila povedať, že z toho profitujú hlavne oni sami. Teda neviem, ja sama s kameňom na zuboch žiť nechcem a prečo by som to mala "dopriať" svojej mačke? Sim bol na ultrazvuku akurát včera, platili sme 39eur (aj za gingisam) a má tie zúbky teraz oveľa lepšie. :cica2:
Obrázok používateľa
evqa
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 24.3.2009 18:19

Reklamy

Odoslaťod gandalf 25.3.2009 7:14

Nas kocur trpi na ukladanie zubneho kamena, zacali sme vsak zubky cistit s kefkou a enzymatickou pastou a je to uz dlhsie a zubky tak isto ako aj dasna vyzeraju dobre. Nemyslim si, ze je to zbytocne. Urcite sa tym znici pocet navstev u veterinara na odstranovanie zubenho kamena pod narkozou. :-/
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Reklamy

Odoslaťod evqa 25.3.2009 8:39

A nechá si ich vyčistiť? Aká je to pasta prosím ťa? Vyskúšam to aj ja keď bude trochu prispatý, snáď mi neodhryzne ruku :-)
Obrázok používateľa
evqa
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Reklamy

Odoslaťod gandalf 25.3.2009 15:11

Cistim vsetkym nasim maciakom a nechaju si vycisit dobrovolne povinne :wink: Macicku si posadim na klin, jednou rukou chytnem macicke tlamicku a jemne pootvorim a druhou cistim kefkou zubky (pouzivam malu jemnu kefku pre deti, ale mam aj pre zvieratka- je taka obojstranna, ale dost tvrda). Pastu pouzivam Enzymaticka pasta od firmy Virbac, maciakom dost chuti, cize protest nieje velky. Samozrejme nedrhnem, proste pomocou kefky nanesiem na zubky, trosicku posudlim a je to. Podla slov veterinarky staci enzymaticka pasta sama rozpustat zubny plak a kamen, cize agresivne cistenie nieje potreba. Prikladam foto pasty. :-)
Prílohy
img1184.jpg
img1184.jpg ( ) Zobrazená 1843 krát
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Reklamy

Odoslaťod Veterina 25.3.2009 22:00

Na otázku myci teda odpovedám cez chovateľskú sekciu. Určite existujú granule na čistenie zubov, napr. Royal Canin dental feline, ale problém je, že zvieratko , čo ich dostane by už malo byť dospelé a granulky sú pomerne veľké ( aj keď navoňané a chuťovo atraktívne )a dajú sa používať preventívne. Pokiaľ už mačka problémy so zubami a ďasnami má, neje ich, lebo žuvanie ju bolí. Samozrejme, že existuje aj možnosť čistiť zuby špeciálnou pastou a kefkou na prst. Pasty sú enzymatické a zubný kameň rozkladajú podobne, ako prací prášok škvrny od organických látok. A nevadí, ak pastu mačka na záver prehltne, nič jej nespraví, normálne ju strávi. U zvierat by sa nemali používať ľudské zubné pasty.Na ďasná sa podávajú preventívne dezinfekčné gely ( napr. Gingisan). Na trhu sú dostupné aj rôzne žuvace talety na čistenie chrupu ( mechanicky otierajú zubný povlak a zároveň podporujú tvorbu slín a vyplachovanie ústnej dutiny ), napr. od firmy Gimpet, len zasa sa občas vyskytnú mačky, ktorým to nechutí. U 90% mačiek je ale ochorenie zubov a ďasien záležitosť genetickej predispozície, takže sú to stavy definitívne nevyriešiteľné ( mačka nikdy nie je 100%)
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 8.1.2009 21:42
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod myci 25.3.2009 23:20

Veterina napísal:Na otázku myci teda odpovedám cez chovateľskú sekciu. Určite existujú granule na čistenie zubov, napr. Royal Canin dental feline, ale problém je, že zvieratko , čo ich dostane by už malo byť dospelé a granulky sú pomerne veľké ( aj keď navoňané a chuťovo atraktívne )a dajú sa používať preventívne. Pokiaľ už mačka problémy so zubami a ďasnami má, neje ich, lebo žuvanie ju bolí. Samozrejme, že existuje aj možnosť čistiť zuby špeciálnou pastou a kefkou na prst. Pasty sú enzymatické a zubný kameň rozkladajú podobne, ako prací prášok škvrny od organických látok. A nevadí, ak pastu mačka na záver prehltne, nič jej nespraví, normálne ju strávi. U zvierat by sa nemali používať ľudské zubné pasty.Na ďasná sa podávajú preventívne dezinfekčné gely ( napr. Gingisan). Na trhu sú dostupné aj rôzne žuvace talety na čistenie chrupu ( mechanicky otierajú zubný povlak a zároveň podporujú tvorbu slín a vyplachovanie ústnej dutiny ), napr. od firmy Gimpet, len zasa sa občas vyskytnú mačky, ktorým to nechutí. U 90% mačiek je ale ochorenie zubov a ďasien záležitosť genetickej predispozície, takže sú to stavy definitívne nevyriešiteľné ( mačka nikdy nie je 100%)

dakujem velmi pekne a este yb som sa chcela spytat aky mate nazor na to potieranie zubov slanov vodov pomocou vatovej tycinky-mam pocit,ze s tym som sa stertla niekde tu na fore...a co si myslite taktiez o citrone...veterinar mi povedal,ze mam kocurikovi zubky pretriet citronom,len neviem ci duzinou,alebo korou..dakuejm este raz :cat16:
I do all for myself,i do what i live, i live what i do..enjoy myself....it´s my life..
myci
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 18.3.2009 11:38

Reklamy

Odoslaťod evqa 26.3.2009 19:49

Ďakujem za poradenie ohľadom tej enzymatickej pasty... ešte sa tak spýtam, kde ju zohnať?
Obrázok používateľa
evqa
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Reklamy

Odoslaťod gandalf 27.3.2009 8:23

evqa napísal:Ďakujem za poradenie ohľadom tej enzymatickej pasty... ešte sa tak spýtam, kde ju zohnať?

U veterinara urcite :-)
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb