• Reklamy

kocúr má problémy s močom

tu ti poradí veterinár...
  • Reklamy

kocúr má problémy s močom

Odoslaťod janulik31 18.1.2009 20:49

Potrebovala by som súrne poradiť. Mám 8ročného kastrovaného kocúra, ktorý mal v máji 2007 problém s močením. Na záchodík nechodil a močil po byte také malé mláčky a dosť pri tom mraučal. Hne´d sme šli k vetovi, ktorý mu urobil vyšetrenie moču a zistil, že kocúr má zvýšený počet bielkovín a malé kryštáliky v moči. Odvtedy má diétu (špeciálne granule na to určené) No ale v januári min.roku sa to zopakovalo a po pár dňoch to prešlo. Teraz presne rok na to je to tu zas! Čo mám preboha robiť? Ďakuje za rady. Pa. Janka.
janulik31
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 6.5.2007 12:53
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: kocúr má problémy s močom

Odoslaťod ninca 19.1.2009 7:31

jedine vet..... ono kocurik ma uz svoj vek.....to je ako so starsim clovekom....
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 2

Reklamy

Re: kocúr má problémy s močom

Odoslaťod Veterina 19.1.2009 21:29

Dobrý večer, problém s uvoľnovaním moču u staršieho kocúra je vždy závažný. Určite je nutné opatovne vyšetriť moč- nestačí iba fakt, že má zvýšenú bielkovinu, ale je nutné posúdiť špecifickú hmotnosť moču a precízne zhodnotiť bunky v močovom sedimente, presne zmerať pH moču, pričom vzorku je nutné odoberať viac ako 6 hodín po nakŕmení a nutné vyšetriť ho do 30 minút. Ak mám podozrenie na zvýšenú bielkovinu, potvrdím to špeciálnym testom z moču- stanoví sa pomer bielkoviny a kreatininu v moči ( stanoví ho každý labák )U staršieho kocúra doporučím aj vyšetrenie krvi, minimálne na obličkové parametre, hematológiu bohužiaľ kvalitne nestanoví ľudský analyzátor ( mačky majú menšie červené krvinky a výsledky sú nepresné ), treba špeciálny veterinárny alebo pracne počítať v Burkerovej komorke.Ak je v moči podozrenie na prítomnosť baktérií, treba sterilne cystocentézou vzať vzorku moču priamo z mechúra( do bruška sa bodne ihla a moč vysaje do striekačky- znie to hrozne, v skutočnosti je to príjemnejšie ako očkovanie :-) ) a poslať na bakteriologickú kultiváciu- presne určí, aká baktéria tam je a určí antibiotiká proti nej. Určite je nutné robiť rentgen brušnej dutiny, to kvoli možným močovým kameňom, pomáha aj presne lokalizovať ich polohu ( občas sa vyskytujú kamene , ktoré rtg nezachytí ). Ultrazvuk pomáha posúdiť stenu močového mechúra, či sa na nej nenachádzajú polypy a iné zmeny. U mačiek sa vyskytuje aj ochorenie označované ako idiopatická cystitída, kde mačka vykazuje problémy s cikaním, napína sa a ucvrkáva mimo toalety, v moči býva krv... Príčina je neznáma, uvažuje sa o problémoch s psychikou, čo sa odrazí na abnormálnych sťahoch mechúra. Na toto ochoenie nezaberajú bežné lieky a ani klinická diéta, obvykle odoznieva samo. Váš problém je komplexný a vzhladom k tomu, že urológia je moja špecializácia a najobľúbenejší obor,pýtajte sa na čokoľvek. Osobne doporučujem klinickú diétu Royal Canin urinary high dilution feline, existuje k nej aj dieta vo forme šťavnatých kapsičiek s príchuťou hovadzina a kuracina- tie sa doporučujú aj pri potláčaní idiopatickej cystitídy. O téme tzv FLuTD by sa dalo písať celé kapitoly, toto je iba stručný výťah, ak by ste niečomu nerozumeli ozvite sa
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 8.1.2009 21:42
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Veterinárna poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb