• Reklamy

pomoc

tu ti poradí veterinár...
  • Reklamy

pomoc

Odoslaťod ZuzkaMatko 20.1.2009 11:53

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na zmenu správania mojej mačky.
Je to perzský kocúr, má 4 1/2 roka, je vykastrovaný a niekoľko mesiacov pozorujem zmenu. Močí do svojej toalety, no okrem toho aj na iných miestach. Je to zvláštne, pretože vždy sa to deje vtedy, keď prídem na víkend aj s priateľom domov,napr. na chodbu na dlážku, keď odchádzame tak na zbalenú cestovnú tašku. Keď doma nie som, nerobí to. Okrem toho začal aj olizovať steny - to je možno nedostatok vápnika, neviem.
Iné zmeny nepozorujem, správanie je normálne, prejavy bolesti nie sú, prezrela som ho, nemá žiadne výrazné patologické znaky.
Neviete mi to vysvetliť?

ďakujem.
ZuzkaMatko
Nováčik
Nováčik

Založený: 20.1.2009 11:41
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Re: pomoc

Odoslaťod ninca 20.1.2009 12:40

ejha, nieje tvoj priatel kocur???
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod lusil329 20.1.2009 13:06

ZuzkaMatko napísal:Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na zmenu správania mojej mačky.
Je to perzský kocúr, má 4 1/2 roka, je vykastrovaný a niekoľko mesiacov pozorujem zmenu. Močí do svojej toalety, no okrem toho aj na iných miestach. Je to zvláštne, pretože vždy sa to deje vtedy, keď prídem na víkend aj s priateľom domov,napr. na chodbu na dlážku, keď odchádzame tak na zbalenú cestovnú tašku. Keď doma nie som, nerobí to. Okrem toho začal aj olizovať steny - to je možno nedostatok vápnika, neviem.
Iné zmeny nepozorujem, správanie je normálne, prejavy bolesti nie sú, prezrela som ho, nemá žiadne výrazné patologické znaky.
Neviete mi to vysvetliť?

ďakujem.

myslím, že je to prejav nesúhlasu s nejakou zmenou čo nastala v jeho živote, možno sa teraz viac venuješ priateľovi, alebo niečo iné sa zmenilo v jeho živote, čo ho dosť psychicky zasiahlo. ak taká zmena nebola, tak jedine skús zajsť vetovi, iné sa asi poradiť nedá...
Naposledy upravil lusil329 dňa 20.1.2009 21:30, celkovo upravené 1 krát.
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod ivetak 20.1.2009 18:05

Tiez si myslim, ze kocur na priatela ziarli. :-/
Obrázok používateľa
ivetak
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 23.1.2008 15:43
Počet mačiek: 0
Skutočné meno: Iveta

Reklamy

Odoslaťod Veterina 21.1.2009 10:03

Bohužiaľ mačky sú veľmi citlivé a úzkostlivé tvory, Váš kocúr evidentne nesúhlasí s prítomnosťou Vášho priateľa a toto je jeden z prejavov- nežiaduce močenie mimo toaletu.Existujú viaceré spôsoby riešenia tohto problému, no je možné, že nezaberie ani jeden. V prvom rade aj keď nepozorujete na kocúrikovi žiadne patologické zmeny doporučím vyšetrenie moču- rutinný panel pre istotu.Ďalej je možné pracovať s množstvom toaliet- pridať mu jednu navyše. Úzkostlivým mačkám sa podávajú medikamenty, majúce skľudňujúci efekt na nervovú sústavu- buď homeopatiká ( zaberú iba určitým jedincom ) napr. PVB Sédatif Nerveaux solutio od firmy Boiron, dávka je 1 kvapka na 1 kg živej hmotnosti 2x denne do krmiva, alebo priamo tricyklické antidepresíva- potláčajú prejavy úzkosti a nervozity.( amitryptilin ). Ďalej je trvale možné použiť difuzér Feliway-syntetický feromón, navodzujúci u mačky pocit bezpečia. Majiteľ jeho vôňu necíti, ale mačku naozaj ukľudní. Podľa mojej vlastnej skúsenosti je účinnejší pri malých počtoch mačiek v domácnosti ( 1, 2 obyvateľky ) ak bolo mačiek viac, začali značkovať dokonca aj kastráti.Niekedy pomáha pokryť ohrozené miesta lesklým šušťavým materiálom ( igelit, fólia ), ktorý mačku odradí...Chápem, že to je veľmi nepríjemné, mám podobný problém, jedného kocúrika si vybrali tie moje ostatné šelmy ako fackovacieho panáka a on mi na oplátku ciká na netypické miesta ( napr. toastovač, perina, topánky ).Nie je to jednoduché a jednoznačnú radu pre Vás bohužiaľ nemám.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 8.1.2009 21:42
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Veterinárna poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb