• Reklamy

Očkovanie Purevax RCPCh FeLV

tu ti poradí veterinár...
  • Reklamy

Očkovanie Purevax RCPCh FeLV

Odoslaťod Andrea.T 21.1.2009 18:10

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na očkovanie touto vakcínou. Bola som s mačičkou na očkovaní aj preočkovaní, je zaočkovaná už aj proti besnote. Na fóre som čítala o rôznych testoch, ktoré sa robia pred niektorými očkovaniami. Mojej mačičke však pred očkovaním vet žiadne testy nerobil. Ani pri preočkovaní. Jedine bola vyšetrená pohmatom, fonendoskopom (alebo stetoskopom?) a skontroloval jej oči, uši, papulku, ... atď.
Mali sa pred očkovaním robiť nejaké vyšetrenia či testy? Iba sa ma vet pýtal, či mačička príde do kontaktu s inými mačkami. Občas ju beriem von na dvor, ale to po 3 minútach chce ísť dnu. Dvor je uzavretý, majú do neho prístup len obyvatelia domu - občas tam idú so psom či mačkou. Inak, môže prísť do kontaktu s inými mačkami len cez mňa, keď sa vrátim od mamy a môžem dačo priniesť na sebe. Ona má doma mačky, ale tie sú očkované základným očkovaním a proti besnote.
Nechcem zbytočne stresovať, ale nemôže teda očkovanie uškodiť, ak neboli tie testy robené? Mačičku mám inak zdravú, papať jej chutí, pravidelne je odčervovaná.
Ďakujem!
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 0

Reklamy

Re: Očkovanie Purevax RCPCh FeLV

Odoslaťod ninca 21.1.2009 19:46

ahoj, mno pockaj si radsej na vyjadrenie vet, ale pokial viem pred prvym ockovanim sa test robieva....vacsina vet ma taky 15 minutovy, odoberie krv, kvapne a caka ako ked si robis tehotensky....tiez som sa dnes pytala, ci treba robit test kazdy rok...precitaj si v zdravotnej poradi ......
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod Veterina 21.1.2009 20:36

PureVax je špičková vakcína, je možné ňou očkovať už od 9. týždňa veku, ale pred prvým očkovaním proli leukóze je doporučené testovať zviera na prítomnosť antigénu FeLV. Pri preočkovaní už toto nutné nie je, pokiaľ mačka pochádza z nerizikového chovu a žije viac-menej izolovane od okolitého prostredia a iných mačiek.Test by mal mať každý vet k dispozícii, odoberie sa maličké množstvo krvi , stačí aj z labky a na kartičke po pridaní špeciálneho riedidla odčíta vet do 15-40 minút výsledok.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 8.1.2009 21:42
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod Andrea.T 22.1.2009 7:55

Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ale ešte spýtať. Ak nebola testovaná a bola zaočkovaná, nie je nejaké riziko, že by to vyvolalo opačnú reakciu? A teda, že by mohla nejako ochorieť?
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Veterina 22.1.2009 11:19

Pokiaľ bolo očkované zdravé zvieratko, nebezpečenstvo nehrozí aj bez testu ( ale je to hop alebo trop ). Naopak ak je mačka náhodou pozitívna ( a my o tom bez testu nevieme ), väčšinou to s chorou mačkou neurobí nič, ak už trebárs mačka nejaké zdravotné problémy má, vakcína jej pohorší, ale nie preto, že by z nej dostala ďalšiu dávku leukózy,ale preto, lebo do tela dostane antigén, ktorý burcuje imunitný systém (a ten už naša mačka má totálne zničený ). Nedoporučuje sa podávať vakcínu preukázateľne pozitívnym mačkám, lebo nenapomôže pacientke lepšie sa brániť.Inak vakcíny proti leukóze už neobsahujú vírus ako taký, ale iba niektoré gény z neho naviazané na víruse canarypoxvirus ( neštovice= kiahne )
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod pellumian 22.1.2009 12:35

Dobrý deň. Očkujem moje mačiatka v ôsmom týždni základnou vakcínou Vorcat a potom pri preočkovaní dostávajú Purevax s Felv a preočkovávam len Felv. Dostala som informáciu od veterinára, že ak je matka pravidelne očkovaná Purevax s Felv, tak majú mačiatka obranné látky do 12. týždňa veku a netreba ich testovať. Chcela som sa spýtať, či je to správne a tiež, či je možné tento postup zmeniť, tak ako mi radila jedna chovateľka. Vraj očkuje mačiatka až v deviatich týždňoch a hneď vakcínou Purevax s Felv a potom mačiatka v 12.- 13. týždni preočkuje. Bolo by to o jedno pichanie menej. Prosím o odpoveď, ktoré riešenie je lepšie? Prípadne, či je to v poriadku?
pellumian
Nováčik
Nováčik

Založený: 20.1.2009 19:23

Reklamy

Odoslaťod Veterina 22.1.2009 22:07

Dobrý večer, veľmi dobre a prakticky položená otázka. Vtip testu proti FeLV je v tom, že v tele zvieraťa vyhľadáva antigén ( tj e priamo vírus felinnej leukózy ) a nereaguje s protilátkami. Inak je to u FIV-tu testujeme prítomnosť protilátok. Takže aj keď mača pochádza z maminy očkovanej proti FeLV logicky má protilátky proti leukóze, ktoré majú dlhší polčas rozpadu ( cca 12 týždeň ), čiže ak sa naočkujú mačiatka v 9 týždni, časť materských protilátok sa vyviaže s vakcínou a mača vlastne o materské protilátky oberieme. Ak by Vás zaujímala moja schéma očkovania mačiatok, začínam v 8. týždni Nobivac Forcat-om, revakcinujem o 3 týždne opať Forcatom, následne mača otestujem a použijem PureVax RCPCh-FeLV, pre istotu preočkúvam na 3x hlavne kvoli chlamydióze, o 3 týždne potom dokončím PureVax FeLV a následne doriešim o ďalšie 3 týždne besnotu. U mačaťa z dobrého chovu obvykle stačí Forcat použiť 2x a leukózu 2x.
Fakticky treba hlavne leukózu poistiť a očkovať 11 a 14 týždeň.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod pellumian 3.2.2009 9:26

Dobrý deň p. veterinárka. Len sa chcem ešte raz spýtať, či môžem v očkovaní mačiatok pokračovať v takom poradí, ako som predtým písala, alebo mám u veterinára žiadať iný postup. Ja leukozu v 14. týždni preočkovávam a až potom mačiatka odchádzajú do nových domovov. Ešte by ma zaujímal Váš názor na očkovanie besnoty v tak mladom veku, ako sa u mačiatok robí. Veľa chovateľov začína praktizovať toto očkovanie až neskôr. Veď u psov sa robí až v pol roku. Čo je lepšie?
pellumian
Nováčik
Nováčik

Založený: 20.1.2009 19:23

Reklamy

Odoslaťod Veterina 4.2.2009 10:23

Určite môžete dodržať schému Vášho lekára, ale ak máte avízo, že sa zviera dostane do väčšej skupiny dospelých mačiek, je dobré " pozichrovať" ešte raz Forcat. Besnotu u mačky je možné očkovať už vo veku 3 mesiace až do pol roka, ja ju osobne dávam až úplne nakoniec, keď má mačiatko naočkované infekčné choroby vrátane leukózy kompletne. Medzi chovateľmi psov ( hlavne nemeckých ovčiakov ) sa tradične čaká s očkovaním besnoty až do momentu prezubenia, lebo údajne môže očkovanie zabrzdiť trvalé zuby v prerezávaní a niektoré ani nenarastú. ( osobne si myslím, že je to skôr povera )U mačky Vám nič podobné nehrozí.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Veterinárna poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

• Reklamy
fb