• Reklamy

zapal mocoveho mechura

tu ti poradí veterinár...
  • Reklamy

zapal mocoveho mechura

Odoslaťod viki200 30.6.2011 9:44

dobry den , cchcem sa spytat..moja macka..ma zapal mocoveho mechura...uzivala..lieky marbocyl..plus je aj predtym pichali injekcie...a brala pastu Uro-Pet...kym to brala tak bolo vsetko ok..uzivala to asi 14 dni..ale ked sme s liecbou prestali tak zacala zasa vssade cikat..je to strasne lebo obcikava aj sedacku a postel....a nemozem to vsetko stale prat...veterinarovi som volala tak ze zasa da tabletky..chcem sa spytat ci tato liecba nie je tazka na pecen a ci to prejde..najma to cikanie...mimo zachod..lebo je to fakt pre nas katastrofa dakujem :-(
viki200
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 4.3.2008 19:27
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 1

Reklamy

Re: zapal mocoveho mechura

Odoslaťod Mirra 19.3.2013 14:12

Dobrý deň.

Prosím o radu, pravdepodobne sa jedná o zápal močového mechúra, ale nemáme to zatiaľ potvrdené.

Jeden z mojich kocúrikov začal mať pred pár dňami problémy s močením. V moči mal krv, z čoho mal farbu moču úplne ružovú. Vzápätí sa pridali problémy s močením. Kocúrik chodí na toaletu asi každých 5 minút, vyzerá, že močí aj pol minúty, proste dlho, no buď nevymočí nič alebo iba pár kvapiek moču. Zároveň si častejšie a hlavne po takomto neúspešnom močení líže vyústenie močovej trubice.

Bola som s ním samozrejme u veterinára, ktorý sa ale k tomuto problému postavil na môj vkus trošku laxne. Očakávala som, že dostaneme antibiotiká na niekoľko dní (aspoň 7-8) na zápal močového mechúra, a že sa spravia aj nejaké vyšetrenia, ale pán doktor šiel na tou takou cestou, že radšej to začne riešiť menej ofenzívne, a potom prípadne pritvrdí, keď sa to nezlepší, čo sa ale mne osobne nezdá byť najlepší nápad, a tak sa to zatiaľ aj vyvýja, že sa to nezlepšuje.

P. doktor sa zmienil o tom, že kocúry mávajú takéto problémy (krv v moči) často idiopatické, a že na tieto idiopatické problémy zvykne zabrať liek Metacam. Kocúr teda dostal na 4 dni suspenziu Metacam 0,5%. Dnes je 4. deň, ale k nejakému výraznému zlepšeniu nedošlo. Jediné, čo sa zmenilo, že ustúpila prítomnosť krvi v moči, ale kocúrik stále močí rovnako často a neúspešne.

Ďalší postup sme si dohodli taký, že keď nedôjde po Metacame k zlepšeniu, tak prídeme a kocúrovi sa spravia v narkóze (sedácií) testy prostredníctvom "punkcie" do močového mechúra a USG.

Otázka, ktorú sa tu chcem spýtať, je taká, že či problémy, ktoré má môj kocúr, by mohli byť zápal močového mechúra, na ktorý mám podozrienie a druhá otázka, že ak by to nebol zápal močového mechúra, tak čo iné by to mohlo teoreticky byť?

Myslíte si, že naordinovanie Metacam-u bolo v poriadku? Viem, že keby som šla k nášmu druhému veterinárovi, tak by mu asi predpísal univerzálny Synulox, bez ďalších vyšetrení, čo by asi nebola tiež veľká výhra.

Môžete mi prosím poradiť, aký by bol podľa Vás vhodný ďalší postup a liečba?

Vopred ďakujem.
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 19.3.2013 14:55

Myslim, ze ten odber mocu spolu s kultivaciou sa mal robit hned a nasledne urcit citlivost na ATB. Metacam je len liek od bolesti s protizapalovymi ucinkami a na taketo problemy nestaci.
Okrem zapalu mocaku moze ist o piesok/kamene alebo zuzenie mocovej trubice.

Trvaj na odobrati a kultivacii mocu.
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod Mirra 19.3.2013 18:30

Ďakujem, mám ten istý názor, že je to málo. Uvidíme, čo nám ďalej povedia a budú chcieť robiť. Moč sa pokúšali odobrať, ale neúspešne, kocúr nevycedil ani kvapku a doma je to detto, takže predpokladám, že z toho dôvodu mu chceli niečo odoberať a niečo pichať do mechúra v sedácií, v tom ďalšom kroku, ktorý nastane zajtra. Drž nám palce :-).
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 19.3.2013 18:35

nam robili punkciu bez sedacie, pri kludnej macke sa to da. Aj sono. Ale ved uvidis. Palce drzim

Potom treba zmenit stravu na viac mokru, potrebuje do seba dostat vela vody, aby sa oblicky aj mocak preplachli
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod kali 20.3.2013 12:26

Pre Mirra.Podla popisanych priznakov sa pravdepodobne jedna o zapal a upchatie mocovej rury.Najcastejsie to sposobuju mocove kamienky,zhluky odumretych buniek a bakterii.Pri tomto stave je potrebne liecit zapal a zabezpecit vyprazdnovanie mocoveho mechura.Peter vet z poradne.
kali
Veterinár
Veterinár

Založený: 19.11.2011 9:21
Pohlavie: Nešpecifikované
Skutočné meno: Peter Kalinač

Reklamy

Odoslaťod Mirra 20.3.2013 12:35

Misiatko: U nas to bez sedacie asi nepojde :-D.

Kali: Dakujem Vam pekne za Vas nazor. Dnes po obede ideme k veterinarovi. Este taka otazocka, myslite si, ze takyto problem moze mat suvis s antikoncepcnym implantatom, ktory mal kocur v nedavnej minulosti zavedeny a rok a pol mu ucinkoval? Alebo sa spytam takto, ake cinitele sposobuju taketo zdravotne problemy s mocovym aparatom?

Zda sa mi, ze urologicke problemy su u maciek nejake velmi caste, z pocutia a citania stale citam o mocovych kamenoch a inych problemoch, preco to tak je?
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod kali 20.3.2013 16:00

Antikoncepcny implantat asi tento problem nesposobil.Ochorenia mocovych ciest su caste u maciek a kocurov krmenych granulovanou a konzervovanou stravou.Tieto zvierata maju vacsinou zvysene pH moca,co je faktorom pre tvorbu kamenov.Peter vet z poradne.
kali
Veterinár
Veterinár

Založený: 19.11.2011 9:21
Pohlavie: Nešpecifikované
Skutočné meno: Peter Kalinač

Reklamy

Odoslaťod Mirra 20.3.2013 18:57

Dakujem Vam pekne za odpoved. Kedze v poslednej dobe krmim macky viac granulami ako predtym, tak by to aj davalo zmysel. Netusila som, ze su az take svinstvo, ze menia PH mocu... Kocurik je uz par hodin na veterine, o chvilu nam maju volat a pojdeme po neho. Dam potom vediet, co mu robili a aku mu stanovili diagnozu, lieky a i.
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Marusska83 21.3.2013 4:08

Mirra napísal:Dakujem Vam pekne za odpoved. Kedze v poslednej dobe krmim macky viac granulami ako predtym, tak by to aj davalo zmysel. Netusila som, ze su az take svinstvo, ze menia PH mocu... Kocurik je uz par hodin na veterine, o chvilu nam maju volat a pojdeme po neho. Dam potom vediet, co mu robili a aku mu stanovili diagnozu, lieky a i.

Mirri my keď sme si tým prechádzali bolo nam odporučené podávať aj urologický čajík+C vitamín ktorí znižuje PH a zabraňuje tvorbe kamienkov.Môj je tiež krmený granulkami a zostala som z toho happy keď som sa dozvedela že to môžu spôsobovať práve oni.Týždeň sme mali horučku dostával injekčne ATB+nejaké lieky na 2týždne,C vitamín,urol.čaj a uro pet pastu.Môj necikal vôbec len behal každu chvíľočku do wc hrabal škrabal a nič nešlo.Držím palčeky aby ste sa z toho čím skôr dostali. :bye:
Obrázok
Obrázok používateľa
Marusska83
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 24.1.2010 13:53
Skutočné meno: Marianna

Reklamy

Odoslaťod Mirra 21.3.2013 8:39

Ja som mu tiez par dni davala urologicky caj do papulky injekcnou striekackou, lebo sam od seba by sa toho nenapil, to by sa asi radsej nechal dehydrovat, kocurisko jedno! :-D A asi budem v tom este pokracovat, uskodit by to myslim nemalo.

My sme boli vcera na veterine do 20:30 h. Za ten cas, co ho tam mali, mu robili v sedacii to sono mechura, plus mu skusali kanylou a este nejako, preco mu netecie poriadne moc. Ja som uz bola unavena, uz si nepamatam, aky bol ten prvy sposob nie kanylou. Na prvy pokus tym prvym sposobom mu to slo iba po kvapkach, a potom kanylou mu to vraj uz pekne prudilo, takze ho akoze "odopchali", ak som spravne pochopila.

V noci sa mu nasla krv a bielkovina, plus aj nejake stopy po kokoch, cize ako som predpokladala, zapal mocoveho mechura, pravdepodobne bakterialny, teda sudiac podla tych kokov. Ale vraj ich tam bolo len malo.

Na sone vraj videli nejake vlockovanie a nejake usadeniny. Krystaly sa tam nenasli.

Odporucili nam bud krmit granulami s nizkym S/O indexom alebo mokrejsou stravou, co ja osobne vidim urcite skor na navrat k masu.

Co sa tyka liekov, tak dostal 2 tyzdne posobiacu antibiotikovu injekciu Convenia a este Metacam na tri dni. Som rada, ze mu dali tu Conveniu, lebo on je uz za posledne dni taky znechuteny z tych liekov, ze nieco do neho dostat, hoci na silu, zacina byt herociky vykon. Som rada, ze napriek tomu predomnou neuteka, ze nie je urazeny, a ze sa pride pritulit, ale liekov ma uz plne zuby :-D. Neviem, ci je to nejake typicke kocurske, ale co tak sledujem moje macky, ktorych mam 8, plus 2 ex-macky, tak macky (samice) su ovela viac zhovievaje a menej bojovne pri podavani liekov, zato kocury, ci kastrati ci nekastrati, to je uz tazsi kaliber. Zaujimave, je to tak aj u vas? :-)

Oni mi hovorili, ze ten Metacam nie je iba od bolesti, ale ze on je na take uvolnenie.

O dva tyzdne sa mame prist ukazat.

Dufam, ze sa mu to bude postupne zlepsovat.

Marusska: Vasej macicke tieto problemy presli asi za ako dlho? A je uz teraz uplne o.k.?
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Marusska83 21.3.2013 10:13

Mirri my sme chodili na veterinu tyzdeň denne.3 krat dostal injekcne Atb
+denne som mu podavala 2 lieky na prirodnej baze na podporufunkcie ladvimoc.mechura.Tiè bral 2 tyzdne + c vitamin,pastu a striekackou caj.Tak doskriabana som nebola nikdy ako vtedy.Priprvom vysetreni ho žmykali ale neslo nic tak ho cievkovali ci co to robilo,sono a Krv.Odmietal aj papať a piť,ale na 3deň už bol späť stary dobry neposlušny kocur tak som vedela ze uz sa z toho dostva pomalicky.Pastu mu raz za cas dam aj teraz aj c vitamin.
Obrázok
Obrázok používateľa
Marusska83
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 24.1.2010 13:53
Skutočné meno: Marianna

Reklamy

Odoslaťod Mirra 21.3.2013 10:22

Takze lieky tiez tie dva tyzdne ako u nas. Tak uvidime, dufam, ze o dva tyzdne bude uz na tom lepsie. On je inak uplne v pohode, chut do jedla a spravanie ako vzdy, nie je vobec sklesly ani smutny, ani teplotu nema, tak snad bude dobre.
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod JancaB 21.3.2013 15:51

Mirka ako je starý tvoj kocurko? Lebo naši preferujú tiež granule a konzervy pred mäsom. Čo sa týka liekov tak u nás je to presne naopak. Kocúri nechajú so sebou robiť všetko ale naša kung-fu mačka tá bojuje voči všetkému čo na nej chceme spáchať. Odporúčam ti obrátiť sa o rady aj na Bronku. Pošlem ti kontakt do ss, lebo sem už asi moc často nechodí. My sme si kupovali našich ragdollákov naraz a v podstate odvtedy oni bojujú s opakovanými zápalmi. Takže určite ti bude vedieť veľa poradiť. Absolvovali už naozaj všetko, vrátane komplikovanej operácie :-(
Janča, Louis (16.2.2010-24.6.2010), Tinko (14.4.2010), Bucko (5.5.2010), Vicky (17.8.2010), Lady (25.10.2012)
ObrázokObrázok ObrázokObrázok
ObrázokObrázok ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
JancaB
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 27.4.2010 19:28
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Jana B.

Reklamy

Odoslaťod Mirra 21.3.2013 19:30

Ahoj. Ma necele 4 roky. Neviem, kto je Bronka :-D.

P.S.: Aha, uz som si precitala sukromnu spravu. Diki moc.
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Veterinárna poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb