• Reklamy

Nákaza pásomnicou

máš zdravotný problém...

Nákaza pásomnicou

Odoslaťod miriam1978 20.11.2008 22:21

Dobrý deň,

vedel by mi niekto dať odpoveď na moju otázku: dá sa nakaziť od mačky pásomnicou? Ako? Môj veterinár tvrdí, že by som sa ňou nakazila iba vtedy, keby som zhltla blchu. A čo keby som nejakou náhodou zjedla článok pásomnice, ktorý mačke odpadol od konečníka? Dá sa nakaziť zjedením článku pásomnice mačky alebo nie?

Lebo keď si prečítate mnohé "populárno-náučné" články o možných nákazach od mačiek, tak sú chúďatá vykresľované často ako hrozné zvery, od ktorých lepšie utekať, lebo sa nakazíte všetkým možným, len na mačku pozriete :8: :rolleyes: Bohužiaľ, aj zdravotníci nemajú často moc presné informácie, moja sesternica prekonala toxoplazmózu, je zdravotná sestra a tvrdí, že sa nakazila od mačky, pritom možno niekedy nejakú raz za život pohladkala :rolleyes: . Ale to, že u nich bývajú pravidelné klobáskové hody, neraz sa kŕmila surovým mäsom pri výrobe klobások, atď... to už nespomenula. Proste nepresné podávanie informácie, zjednodušovanie, "hranie sa novinárov na odborníkov a zvaľovanie všetkého zlého na mačky ma vie dobre vytočiť :hellboy:

Ak niekto vie odpoveď na moju otázku budem vďačná.

Dakujem
miriam1978
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 26.6.2006 20:51
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Re: Nákaza pásomnicou

Odoslaťod MačaMuro 29.11.2008 11:57

Zjedením článku pásomnice?? to jedine ak by si jej olizovala prdelku :) s tou blchou, to neviem, neviem či sa zárodky pásomníc prenášajú aj krvou, podľa mňa nie, ale to je iba môj vlastný názor.... :?:
=================================================

"Robíme všetko pre krásu, postavu, eleganciu, pôvab... Mačka, tá nie. Ona to už všetko má."

"Slovo LEŇOŠIŤ určite nevzniklo skôr ako sa objavili mačky..."

"Seď pri okne so svojou mačkou a nauč sa pozerať."

ŠKUKY :) :cat68:
Obrázok používateľa
MačaMuro
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 14.8.2008 22:41
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod yorica 29.11.2008 17:27

veterinar to nemusí presne vedieť (predsa je odborník na choroby zvieratiek a nie človeka)

ale k tvojej otázke: teniázu (nákazu pásomnicami) možno získať len zjedením vajíčok pásomnice (tie sú obsiahnuté v tých článkoch ktoré mačka vykaká, v jednom článku ich môže byť aj niekoľko desiatok tisíc). Hoci obal článku je pomerne húževnatý mačka ho môže poškodiť
a jeho obsahom si infikovať srsť. Čiže nakaziť sa možno zjedením daného článku s vajíčkami alebo ich prenosom zo srsti mačky.

Rozhodne nie zjedením blchy (blcha nie je medzihostiteľ pásomnice, vajíčka pásomnice nekolujú v krvi infikovanej mačky, takže do tráviaceho trakte blchy sa ani nemajú ako dostať), a náhodné prilepenie vajíčka na blchu zo srsti mačky považujem za veľmi nepravdepodobné.

Ale ani moji kolegovia a parazitológie si nepamätujú prípad, kde by chorý na teniázu uvádzal ako zdroj nákazy výlučne kontakt s mačkami (vždy tam bola aj konzumácia nedostatočne upraveného mäsa, takže zdroj nákazy je diskutabilný, alebo najčastejšie chorý nemal predstavu kde sa nakazil)
yorica
mačiatko
mačiatko

Založený: 26.7.2008 20:42

Reklamy

Odoslaťod lusil329 29.11.2008 17:43

na wikipédii som našla toto o blchách:

Blchy môžu byť medzihostiteľom niektorých druhov pásomníc, môžu dokonca týchto parazitov prenášať. Typickým príkladom je blcha psia (Ctenocephalides canis) a u mačiek parazitujúca blcha Ctenocephalides felis, kedy sa pes a mačka pri zjedení infikovanej blchy nakazia pásomnicou psou (Dipylidium caninum). Iné druhy pásomníc z rodu Hymenolepis sú podobným spôsobom prenášané medzi myšami a potkanmi.
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 14:13

Reklamy

Odoslaťod yorica 29.11.2008 19:59

asi som sa vyjadrila nepresne, treba osobitne posudzovať prenos zo zvieraťa na človeka a medzi zvieratami.

prenos na človeka zo zvieraťa je možný len infikovaným sa vajíčkami pásomnice (prípadne zjedením infikovaného mäsa medzihostiteľa), kdežto prenos medzi zvieratami pomocou bĺch (a iných cicajúcich parazitov) sa nedeje prostredníctvom vajíčok ale tieto zvieratá tvoria nutný medzičlánok vo vývoji pásomnice (t.j. v jednom zvierati sa pásomnica začne vyvíjať, prenesie sa do iného kde vývoj dokončí a začne produkovať vajíčka ktorými sa nakazí človek). Tímto vývojovým medzičlánkom sa človek nenakazí (pretože nie je vhodným druhom pre pokračovanie vývoja pásomnice). Aspoň v Európe, keby sme sa pozreli do Afriky je to horšie.
yorica
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod miriam1978 29.11.2008 23:44

MačaMuro napísal:Zjedením článku pásomnice?? to jedine ak by si jej olizovala prdelku :)

:D žeby??? Zbožňujem svoje mačky, čistím ich WC od ..., oni moje WC nie, ale zase tá láska má hranice, nieeee :-D

Ide o to, že sa mi párkrát stalo, že som našla článok pásomnice na mieste, kde spávajú, resp. mali prilepené tie články okolo zadočku, asi 2-3 kusy, a to ich odčervujem minimálne každé dva mesiace (a píše sa, že stačí 4x do roka, tak to by asi mali aj krokodílov, nie iba pásomnice :rolleyes: ). Nechodia síce do obytných priestorov, ale sem-tam mi zdrhnú a zašijú sa niekde v obývačke a ja sa bojím, aby ten článok niekde nestratili a nedajbože ho našla moja 2ročná dcéra, lebo tá má prsty v ústach nonstop :evil: Ja viem paranoja. :jaziram: A asi by ma doktorka dala zavrieť do blázninca, keby som jej preventívne každý mesiac priniesla stolicu mojej dcérky na rozbor.

Preto tá otázka o spôsobe nákazy.

Inak ja tie moje potvory nepusinkujem, ale sem-tam mi to nedá a dotknem sa ich hlavičky lícom alebo čelom, bežne mi sedávajú v klíne a maznám sa s nimi, mohli by tie mrchy vajíčka ostávať na mojich veciach, tvári????
miriam1978
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod yorica 30.11.2008 20:50

tak tie postrácané vylúčené články pásomnice v kombinácii s malým dieťaťom by som sa bála riskovať, v tomto prípade je možnosť nákazy veľmi vysoká (všetci dobre poznáme zvyk detí dávať všetko do úst),v tomto prípade by takto choré mačičky u mňa do bytu nesmeli.
yorica
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod miriam1978 1.12.2008 1:02

No veď micuše ani do obytnej časti ísť nemôžu (a pokiaľ je zviera aj vonku aj vnútri, tiež by som nato nikdy nepristúpila, ak vnútri, tak len vnútri, žiadne von), ale ako som písala, párkrát sa mi stalo, že som nechala otvorené dvere a "frnk" už boli vnútri. No a potom začne vždy naháňačka, musím ich nasilu ťahať spod stola, radiátora.... a to som sa bála, aby náhodou nestratili článok pásomnice zrovna vtedy, keď ich naháňam. A veterinár mi tvrdil to s tou blchou, vraj článok pásomnice, keby sa náhodou zjedol, len prejde tráviacim traktom a vylúčime ho stolicou, ale mne sa to nejako nezdalo tá informácia, tak si to overujem ešte.
Ja som už povedala, že ich budem očervovať každý druhý týždeň, lebo to je nenormálne - pred mesiacom som nechala jednej micke pichnúť injekciu /tá bola práve proti pásomniciam/, lebo tabletky do nej nie a nie dostať, no a ona je hádam už zase nakazená, či čo, keď vylučuje tie články. Fakt už neviem, čo s tým.
miriam1978
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod lusil329 1.12.2008 8:32

no ja teda neviem, ale aj moji rodičia majú vonkajších kocúrov a nikdy pásomnicou nakazení neboli. a nepočula som ani o druhých vonkajších mačkách, že by boli tak často zaparazitované a zrovna pásomnicou. vačšinou to bolo hlístami...
skor by som porozmýšlala, či ked ich odčervíš, či je to dostatočné, možno je tá dávka čo im dáš slabá a preto v nich stále pásomnice pretrvávajú...
fakt sa mi nezdá, že by sa nonstop nakazovali pasomnicou... :-/
Naposledy upravil lusil329 dňa 1.12.2008 11:27, celkovo upravené 1 krát.
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 14:13

Reklamy

Odoslaťod yorica 1.12.2008 8:39

včera som sa na túto tému bavila s kamoškou s parazitológie (moja špecializácie je predsa len niekde inde - toxikológia)

zjedením infikovanej blchy sa človek nenakazí, v blche sa nachádza parazit v určitom medzistupni vývoja, ktorý potrebuje vo vhodnom hostiteľovi dokončiť vývoj (a človek u pásomníc prenášaných blchami ním nie je) aby mohla dospieť a začať produkovať vajíčka, a samozrejme
blcha bude v žalúdku strávená takže na 100% s tohto smeru nič nehrozí

zjedením voľných vajíčok sa nakaziť môžeš, ale vyše 90% ich v žalúdku hynie

najnebezpečnejší je práve ten článok pásomnice, ktrého obal má chrániť vajíčka pred nepriaznivými vplyvmi okolia a žalúdka a rozpustí sa až v črevách kde je pre vajíčka to správne prostredie

takže s tým článkom pásomnice nemal veterinár pravdu (ale možno je to platí pre zvieratá, to zas nevedela povedať kamoška)

samozrejme toto všetko platí v Európe (aj keď v dnešnej dobe je možné aj zavlečenie všeliakých pliag z Afriky, kde je v tomto smere priam katastrofálna situácia)

toto je stanovisko mojej kamošky, odborníčky v tomto smere (a trpiacej "profesionálnou" deformáciou - k nej domov nič čo má štyri labky nesmie)
yorica
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod lubor 1.12.2008 8:48

Vdaka za odbornu informaciu.
Mne cela tato tema tak trocha napomenula davno minule casy gymnazialne, kedy, ked prisli hodiny biologie k roznym pasomniciam, tak sa clovek bal jest uplne vsetko. Ziadne bravcovem hovadzie, ziadne klobasy ... Ziadne zvierata v okruhu 1000 metrov.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.10.2007 18:52
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 1.12.2008 11:22

Pokiaľ je mačka "infikovaná" pásomnicou, tak nestačí odčervenie každé dva mesiace. Toto odčervenie má totiž slúžiť ako preventívne. Pokiaľ mačka pásomnicu má, tak ju treba preliečiť. Mám dojem, že v takom prípade sa odčervuje každé dva alebo tri týždne, presne si to už nepamätám. Skús sa spýtať svojho veterinára.
Zuzana Huňadyová

www.vonhunady.sk
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 11.5.2005 9:04

Reklamy

Odoslaťod miriam1978 1.12.2008 12:31

yorica napísal:zjedením infikovanej blchy sa človek nenakazí,

No a vo všetkých článkoch, čo som našla sa práve píše, že človek sa môže nakaziť mačacou pásomnicou len výnimočne, pokiaľ zhltne blchu, resp. väčšie množstvo bĺch, k čomu môže prísť v napr. veľmi nehygienických pomeroch.
Ja tomu nerozumiem, keď je to teda tak, ako píšeš, resp. hovorí kamoška, to na všetkých tých stránkach chovateľov mačiek a psov zavádzajú nesprávnymi informáciami? :mutagen: :mutagen: :mutagen: Vážne som nikde nenašla, že by to bolo tak, ako píšeš. Ale mne sa to tiež zdá logickejšie, že sa ľahšie nakazíš zjedením článku pásomnice, aj keď to asi musí byť náhoda, no na druhej strane mačky robia svoje potreby hocikde v záhradách (my keď sme mačky ešte nemali, tak sme aj tak mávali nahrabané hromádky v záhrade), to by potom stačilo trochu neopatrnosti, a ten článok sa môže dostať do nášho tela, ani nevieme ako. Som z toho b.l.b :rolleyes: Takže teoreticky by sa dalo nakaziť aj keď zviera hladkám, lebo vajíčka môžu mať na srsti. :jaziram: A čo keď si svoje líco pritlačím k ich hlavičke :smutny: To už je asi paranoja, čo? Inak ja už vidím pásomnice, červíky, vajíčka... všade. :rolleyes:

lusil329 napísal:no ja teda neviem, ale aj moji rodičia majú vonkajších kocúrov a nikdy pásomnicou nakazení neboli. a nepočula som ani o druhých vonkajších mačkách, že by boli tak často zaparazitované a zrovna pásomnicou. vačšinou to bolo hlístami...

Toto je niečo, čo si nemusíš všimnúť. Ja som tiež nikdy nepozorovala na mačkách, ktoré mali, majú u mojej svokry, že by mali pásomnice a tie teda nikdy odčervované neboli. Jednak ich trus nemáš možnosť skontrolovať a nikdy som ich ani nijako bližšie neprezerala, maximálne pohladila, pohrala. Ale keďže mám malé dieťa a chcem, aby moje mačky boli OK, tak im venujem väčšiu pozornosť a práve dvakrát za tri roky, čo ich mám, som si u jednej z nich pri hraní všimla, že má pod zadočkom niečo biele nalepené na srsti, nebola som si istá, čo to je, vzala ju k veterinárovi a ten potvrdil, že je to pásomnica.
A mačky, čo žijú vonku, bohužiaľ prevažne infikované pásomnicami sú, jasne navonok to vidieť nie je, ale ako som písala, človek to zistí fakt len náhodou.
Naposledy upravil miriam1978 dňa 1.12.2008 12:54, celkovo upravené 1 krát.
miriam1978
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod miriam1978 1.12.2008 12:35

Ešte sa chcem opýtať, čím konkrétne odčervujete? Aby to bolo na všetky parazity? Mne veterinár dáva pre mačky Galces, hoci je tam napísané pre psov. Žeby ma zavádzal ešte aj v tomto? Doporučte niečo dobré. Ďakujem
miriam1978
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod GabikaD. 1.12.2008 12:47

miriam1978 napísal:Ešte sa chcem opýtať, čím konkrétne odčervujete? Aby to bolo na všetky parazity? Mne veterinár dáva pre mačky Galces, hoci je tam napísané pre psov. Žeby ma zavádzal ešte aj v tomto? Doporučte niečo dobré. Ďakujem

ja pouzivam Stronghold. pipeta, jednoduche nanasanie, posobi mesiac, proti vnutornym aj vonkajsim parazitom. http://www.emea.europa.eu/vetdocs/PDFs/ ... 599sk1.pdf
Obrázok používateľa
GabikaD.
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 6.6.2008 10:31

Reklamy

Ďalšia

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy