• Reklamy

toxoplazmoza

máš zdravotný problém...
  • Reklamy

toxoplazmoza

Odoslaťod gerinko 1.12.2010 18:07

neviem ci tu uz takato tema bola ale prosim o co najviac informacii.. prave sme sa vratili z odberu krvi nasho Geriho a placem od kedy som prisla :velmismutny: vraj ked sa mu toxo potvrdi musime ho dat uspat.je to pravda? nie je ziadna liecba? :-(
ja odmietam taketo riesenie nieee :-( boli sme u veterinara vzhladom k tomu ze mne zhruba pred tyzdnom zistili toxoplazmozu a teraz chodim na infekcne zajtra mam mat dalsie vysledky, ale to nie je podstatne podstatny je pre mna kocurik. prosim poradte co o tom viete? kocurik ma 5rokov a doteraz nemal ziadne priznaky ziadne hnacky ani nic.. ja som si nahmatala par uzlin ktore boleli a potom mi nahodne spravili testy na toxo a potvrdilo sa. kocurika mame v byte.. okrem neho len korytnacka a ta sa pri toxo nespomina nikde. ani som nebola so ziadnymi inymi zvieratkami v kontakte. maso nejem som vegetarianka.. prosim velmi prosim chcem dobre spravy..
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 24.7.2010 19:20
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: toxoplazmoza

Odoslaťod ninca 1.12.2010 20:24

no neviem, to som este nepocula a teda sa mi to nanajvys nezda!
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod ninca 1.12.2010 20:25

zdroj Wikipedia
Rozmnožovanie parazita prebieha v črevnej sliznici mačky a príbuzných mačkovitých šeliem. S trusom mačky sa vylučujú z jej tela oocysty, ktoré sú zdrojom nákazy človeka. Oocysty sa do tela zvierat dostávajú potravou a vyvolajú buď ochorenie, alebo skrytú infekciu v podobe cýst v rôznych orgánoch vrátane svaloviny. Mačka sa pravdepodobne nakazí najčastejšie z mäsa divokých a hospodárskych zvierat. Vývojový kolobeh parazita sa potom v jej črevách dokončuje. U iných zvierat nebola možnosť rozmnožovania parazita dokázaná. Ani mačka však nie je označovaná za významný zdroj priameho nakazenia človeka, pretože vylučovanie zárodkov toxoplazmózy trusom trvá krátko - len pri jej prvom nakazení (2 - 3 týždne), po ktorom mačka získava odolnosť a pri novom nakazení už zárodky nevylučuje. Preto sa so zárodkami v truse stretávame v praxi len veľmi zriedkavo a prevažne u mladých mačiek, ktoré majitelia kŕmia nedostatočne premrazeným mäsom, alebo u mačiek loviacich myši, vtáky a pod.

Pre nákazu z trusu mačiek platí:

1. Človek, ktorý prišiel do styku s toxoplazmózou, získava odolnosť rovnako ako mačka a už sa nemôže po druhýkrát nakaziť.
2. Pravdepodobnosť nakazenia sa človeka od mačky je veľmi malá - mačka môže vylučovať oocysty v prípade nákazy len 2 až 3 týždne.
3. Nakaziť sa môžeme výlučne z trusu mačky. Pri čistení mačacieho WC je preto vhodné používať rukavice. Navyše - trus začína byť nákazlivý až na druhý deň, takže pokiaľ čistíme mačacie WC každý deň, možnosť nákazy je minimálna.
4. Mačka chovaná v byte a kŕmená vhodnou stravou sa nemôže nakaziť.
5. Treba myslieť na schopnosť parazita dlhodobo prežiť (1 rok) v pôde a pieskoviskách, kam mačky vykonávajú svoju potrebu. Pri práci v záhrade je preto tiež vhodné pracovať v rukaviciach.
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 1.12.2010 20:31

A to ste sa kde dozvedeli, že kocúrika treba uspať? Rada by som to vedela...
Nakazená mačka vylučuje oocysty (zdroj nákazy) len nejaké 2-3 týždne a výlučne pri prvej nákaze. Následne sa stáva imúnnou a oocysty vylučovať nebude
Takže žiadne utrácanie !!!!

Vy ak máte toxo teraz, takisto získate protilátky. Toxoplazmóza je nebezpečná len pri infekcii v prvom trimestri tehotenstva, inak by to problém nemal byť. Iní ani nespozorujú, že niekedy toxo mali.

Prosím, nedajte na reči ľudí, ktorí o toxo vedia len toľko, že je to tá strašná choroba, po ktorej sa rodia defektné deti.

Inak kocúrik nemusí byť vôbec pozitívny, pri elementárnej hygiene viac menej nemáte šancu nakaziť sa (až dvojdňový trus je infekčný, predpokladám, že si umývate ruky po čistení mačacieho WC). Kľudne ste sa mohla nakaziť pri záhradkárčení alebo zjedením zle umytej zeleniny/ovocia, nepasterizovaným mliekom...výnimočne sa dá nakaziť aj kvapôčkovou infekciou.

Opäť, prosím, neutrácajte kocúrika. Nedajte na reči hlúpych ľudí (medzi ktorých sa, bohužiaľ, radia aj niektorí lekári) :achtung:
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod AndreaO 1.12.2010 21:16

miusiatko to vystihla presne.
Kedze Vas kocur je cisto bytovy, znamena to, ze v minulosti toxo prekonal a ma protilatky. Nie je infekcny ani nic podobne.
Ak by bol aj vonku, tak tri tyzdne je prenasacom a tym to hasne. Ma protilatky a je proti toxo imunny.
Obrázok používateľa
AndreaO
šelma
šelma

Založený: 18.11.2007 15:33
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod gerinko 1.12.2010 21:24

ved to.. ja sa tak lahko odradit nedam. pockam si na vysledky odberov v piatok by som vraj mala vediet.. veterinar ich mal zaniest na veterinarnu spravu v presove tak budem cakat ako na ihlach :-( moj kocur nikdy mys nezozral.. a vsetko vravi proti tomu aby to mohlo byt od neho. vsetky clanky vravia o tom ze ak toxo prekonam ja je to len dobre pretoze ju nikdy nedostanem a to je skvele napriklad len kvoli tomu ze je to nebezpecne v tehotenstve. a taktiez to vsade pise o mackach.. ak to prekonaju vytvroia sa im protilatky. tak nechapem tomu utrateniu.. povedal nam to veterinar a ten to mal vraj z veterinarnej spravy kde volal. ak si nepomozem tu u nas v bardejove, popytam sa niekde inde. rada by som este vedela- ak by sa to mojmu kocurikovi potvrdilo.. ci sa to nejak lieci alebo to nie je potrebne. nejake ockovanie alebo antibiotika alebo ci to prejde len tak ked to da zo seba von. ja uz vobec nicomu nerozumiem preco mi nieco take vravia ked to nie je pravda :-( ja som si viac nez ista ze to od neho nie je
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 1.12.2010 21:37

Ak mu toxo potvrdia, znamená to, že už ju niekedy mal - má na ňu protilátky, nemusí byť už infekčný :achtung: teda nie je čo liečiť. Ak by aj momentálne infekčný bol (málo pravdepodobné), bude max. 3 týždne, potom už bude imúnny. Utratenie v žiadnom prípade!!!!!
Veterinára radím zmeniť a zverejniť jeho meno , pretože ako vyštudovaný človek by nemal takto zavádzať zákazníkov :hellboy: a evidentne o mačkách NIČ nevie.

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod danielocka 1.12.2010 21:45

akurat som ti vsimla ze si z bardejova..pls mohla by si napisat meno veterinara? aj ja som z bardejova. Dakujem
Obrázok používateľa
danielocka
mačiatko
mačiatko

Založený: 31.8.2010 17:54
Počet mačiek: 1
Skutočné meno: Meno Priezvisko

Reklamy

Odoslaťod gerinko 1.12.2010 22:00

len na jeho obranu musim povedat ze je naozaj dobry lekar preto ma to tak odrovnalo.. jemu to povedali na sprave ale to nic nemeni na tom ze liecbu by mal poznat.. alebo teda ten dalsi postup. povedal ze sa budeme snazit podla humannych zasad ale to uspanie mi potvrdil svojim mlcanim ked som sa pytala.vtedy som sa ja uz nezmohla na ziadne otazky.. ze vsetko ukazu testy a hlavne kolko bude mat tych latok v tele.. urcite nepristanem na taketo riesenie! dakujem vam vsetkym za komenty pomohli ste mi
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 1.12.2010 22:03

Žiadny dobrý veterinár by sa neuspokojil s takýmto tvrdením, ale by minimálne pátral ďalej, keď už nevie o toxo nič. Mala som len jeden semester parazitológie, ale toto sme sa učili ako prvé.
Môže sa hanbiť, o vet. správe ani nevravím, tam sedia asi ozaj len polodementi.

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod ninca 2.12.2010 5:53

dobry nedobry, ale patri isto medzi skupinu ludi, pre ktorych toxo znamena mor!
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod olcvar 2.12.2010 8:45

Ahojte.Mne toxo zistili až pri druhom tehotenstve.A to sme doma nemali žiadnu mačičku.Chodila som 1x do mesiaca na infekčné a to sa pôrodom skončilo.Toxo mám už od detstva cca 25 rokov.Čiže jasný vinník bolo pieskovisko.Je v spavej forme.Neverím,že sa niekedy preberie/teda dúfam/.Obe moje detičky sú zdravé,silné a niekedy až strááááášne šikovné :befucking: .Čiže je to naozaj blbosť dať utratiť mačičku,ktorú máte rokov.Nedajte si ju.Moje cicuchy by mohli mať ľudstvo vyhladzujúci mor :evil: a aj tak by som ich nedala za nič na svete.Bojujte. :zhebni: .Opýtajte sa na názor viacerých vetošov.Volajte,mailujte váš cicuch za to stojí. :cat42:
Nelly pružkovaný tigríček maznáčik cca*23.04.2010,kastrát 10.03.2011
Miško Belzebub čertík čierny terorista cca*11.08.2010,kastrát 10.03.2011
Obrázok používateľa
olcvar
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 16.8.2010 8:51

Reklamy

Odoslaťod ninca 2.12.2010 8:53

tu nie je s cim bojovat. 80 percent ludstva je imunnych, bo toxo prekonali, vsetci sme sa hrali na piesku, mysi macky potkany psy holuby vrabce, vsetko pusta vykaly kade tade.... a co? nebojuj, proste sa spytaj veta ci si stoji za svojim nazorom o utracani zdraveho zvierata, a apokial hej, tak proste zmen vet
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod gerinko 3.12.2010 23:28

cakanie na kocurikove vysledky sa predlzilo do pondelka :-( uz nevladzem cakat a rozmyslat nad tym vsetkym..
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 3.12.2010 23:50

gerinko, myslela som, že nad utrácaním kocúrika už nepremýšľate. Snáď neveríte tomu, že ak je pozitívny, tak ho treba utrácať? :achtung: Pozitivita môže znamenať aj to, že niekedy v minulosti nakazený bol a už byť nemôže.

Tak kašlite na výsledky a užívajte si život s mačacím priateľom.

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb