• Reklamy

toxoplazmoza

máš zdravotný problém...
  • Reklamy

Re: toxoplazmoza

Odoslaťod galthea 4.12.2010 0:58

viac veterinárov, viac lekárov, zistiť nové fakty o toxoplazmóze, o možnostiach - utratenie nie je preboha riešenie a dať kocúra preč tiež nie - nežijeme pred sto rokmi predsa!!
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod gerinko 4.12.2010 1:41

v ziadnom pripade nad tymto nerozmyslam to nieee len premyslam co bude dalej ako to mam riesit.. potrebujem niekoho kto mi da za pravdu v tom ze je ok a mozeme ho nadalej mat. veterinar spravil nasim doma mienku ktoru tazko vyvratim len svojim nazorom.. aj ked kocurika vsetci miluju no argumentuju to tym ze nemoze snami zit ked je chory, ze tu chodi mala neterka a bla bla.. a kym zijem snimi pod jednou strechou platia zrejme ich pravidla a nie moj nazor :-( za posledne dni u neho pozorujem taky klud a on zvykne byt ako velka voda, vsade skace musi byt prvy a teraz je taky kludny vacsinou len vyspava. neviem ci je tak zniceny z toho odberu a oblbovacky ktoru dostal, lebo sa snim riadne natrapili.. alebo mu nieco naozaj je.. a vela pripisujem aj mojim vymyslom lebo teraz mi pride vsetko podozrive. uz mi z toho vsetkeho hrabe cim viac citam tym menej viem. velmi dufam ze to mam od zajaca sktorym som sa hrala 2mesiace dozadu a nic nebudem musiet riesit nikoho nebudem musiet prehovarat a vsetko bude ako bolo..
mam uplny pocit bezradnosti, znamena pre mna velmi vela :hearth:
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 24.7.2010 19:20

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 4.12.2010 8:25

Od zajaca ťažko, toxo prenášajú mačkovité šelmy.
Myslím, že v tejto téme sa napísal dostatok pádnych argumentov, ktoré môžete doma použiť.
Kľudne zavolajte inému veterinárovi a opýtajte sa na názor.

Neviem, čo viac by ste ešte chcela
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod ninca 4.12.2010 10:10

kralik moze byt medzihostitel! Ak by ste sa mali bat toxo, tak nejete ani tatarak, ani steaky! moji rodicia mali tiez paniku, ked sa dozvedeli ze mame macku, neskor dve, ale jasne im bolo vysvetlene, kedy je toxo nebezpecna, a kedy nie! treba si najst k danej teme serioznu literaturu a svojim blizkym, ktori maju v tomto mere pochybnosti ju ponuknut na prestudovanie! a zarucujem, ze sa fakt budu cudovat, ze mozno aj oni uz su v "toxoklube" :-D
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43

Reklamy

Odoslaťod AndreaO 4.12.2010 16:27

Gerinko, co pomoze presvedcit zvysok rodiny? Odborne clanky z internetu, vyjadrenie parazitologa alebo co konkretne? Niekde som citala vyborny clanok o toxe, pisany prave odbornikom v odbore parazitologie. A v podstate, ak by ste chceli neter 100% ochranit pred toxoplazmozou, nesmie mat v izbe kvety v crepniku, nesmie sa hravat vonku, moze konzumovat jedine stravu, ktora bola tepelne upravena aspon 30 minut a nesmie sa vonku nicoho chytat, pretoze potom si musi velmi dokladne cistit ruky, minimalne betadynom. A samozrejme nesmie sa hrat s macacim zachodikom a nesmie olizovat kocurovi zadok.
Obrázok používateľa
AndreaO
šelma
šelma

Založený: 18.11.2007 15:33
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 4.12.2010 16:40

AndreaO napísal: A samozrejme nesmie sa hrat s macacim zachodikom a nesmie olizovat kocurovi zadok.

Ani jesť jeho dvojdňové bobky :D

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod galthea 4.12.2010 17:49

snáď to nie je reklama, ale skvelý článok na túto tému:
http://www.happycat.sk/cele.htm
---
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod lusil329 4.12.2010 19:35

adi, pre iistotu hod všetky tie veci gerinkovi sem, pomôže to aj iným, čo o toxo nič nevedia...
už neviem ako inak gerinkovu rodinu presvedčiť a čo tu vlastne gerinko rieši...už tu bolo xkrát napísané, že ak toxo už má, tak je snád jedno či ju dostala od kocúra alebo od zle umytej zeleniny, vylieči sa z toho aj ona... a aj kocúr sa z toho za pár dní vylieči a už od neho žiadne riziko nehrozí... čo viac sa dá na to povedať už neviem... ak aj bude pozitívny, nepredpokladám, že celá rodina, si sadne k jeho wecku a začne degustácia hovienok... jedine čo by som spravila, že ked už gerinko toxo má, tak by som čistila jeho wecko iba ja, aby sa už nik iný nenakazil, i ked už tu bolo písané, že správnou hygienou, čiže umytím rúk po čistení wecka, nákaza nehrozí...
a utrácanie v žiadnom prípade nedopusti, ak sa ti aj rodinu už nepodarí presvedčiť, najdi mu radšej iný domov!!! kocúr sa bude ešte dlho tešiť zo života a netreba mu ho zbytočne krátiť...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod AndreaO 4.12.2010 19:45

galthea napísal:snáď to nie je reklama, ale skvelý článok na túto tému:

Predpokladam, ze tento : http://www.happycat.sk/toxoplazma.htm
Obrázok používateľa
AndreaO
šelma
šelma

Založený: 18.11.2007 15:33
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod gerinko 4.12.2010 20:43

nestresujte :wink: tlacim vsetko zaradom a robim v obyvacke povinne prednasky celej rodine..
ja v tejto veci nemam co riesit som pevne rozhodnuta ani som sa rozhodovat nemusela. ja si svojho nezbednika nedam !
len som chcela viac info od vas skusenejsich, pretoze moje poznatky o toxo mi nesedeli s vyjadrenim veterinara alebo teda tej vet. spravy ktora poskytla take "skvele" nove informacie o toxo :evil:
a co sa tyka tych zajacov tak kontaktovala som sa s jednym panom veterinarom a ten mi cital najnovsiu studiu.. ze sa to v poslednej dobe viac presunulo na zajace, tak to len na doplnenie info.. neviem co na tom pravdy :-)
dakujem vam vsetkym za prispevky, clanky, rady.. velmi ste mi pomohli a som pokojnejsia.
predtym som nevedela co skor ale uz som v inej faze tak som kludna :rolleyes:
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod ninca 4.12.2010 21:27

supis, tesime sa s tebou :-D rozhodne aj vediet ako cela vec dopadla,verim tomu, ze bude secko ok, a s kocurom si budete stastne nazivat este dllllhoooo dlllhooo :-D
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43

Reklamy

Odoslaťod galthea 5.12.2010 1:08

AndreaO napísal:
galthea napísal:snáď to nie je reklama, ale skvelý článok na túto tému:

Predpokladam, ze tento : http://www.happycat.sk/toxoplazma.htm

ehm, áno - nejak sa mi to poplietlo... :-/
---
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod gerinko 8.12.2010 14:23

takze.. z piatka to bol pondelok.. potom zas utorok a tak streda

kocurik je negativny cize som stastna prestastna :cat36:

ale dam si tolko namahy a k tym 15 euram za testy veterinarovi prilozim aj vsetko co som precitala nech nabuduce uvazi slova pri dalsich pripadoch.

dakujem vam za pomoc priatelia :wink:
gerinko
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 8.12.2010 14:28

gerinko napísal:
ale dam si tolko namahy a k tym 15 euram za testy veterinarovi prilozim aj vsetko co som precitala nech nabuduce uvazi slova pri dalsich pripadoch.

Skvely napad. Nabuduce totiz majitel macky moze uverit vetovi a dalej sa tym nezaoberat a zbytocne vyhasne dalsi macaci zivot :-/ Ten vet je fakt dilino :evil:

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod balisek 9.12.2010 3:43

Toxoplazmóza je mýtizované a zbytočne dramatizované ochorenie. Je vďačnou témou desivých historiek typu "jedna pani povedala". Stačí si vyhľadať diskusie týkajúce sa toxo a nájdete desiatky a stovky príspevkov, kde sa dočítate ako "Známa mojej známej v detstve mala / pohladila mačku, dostala toxoplazmózu a potom opakovane potratila (ľubovoľne zameň za "porodila mŕtve / postihnuté dieťa")!". Paniku úspešne priživujú i rozne pseudo-odborné články v populárnych časopisoch. Z toho potom pramení obecný názor, že v tehotenstve, pri narodení dieťaťa či pri pozitívnom teste na toxo je nutné dať mačku preč či s ňou aspoň zaobchádzať ako s "biologicky nebezpečným materiálom".

Nasledujúce informácie pochádzajú z Kliniky infekčných, tropických a parazitárnych chorob FN Na Bulovce, Praha, takže je možné považovať ich za objektívne:

Výskyt toxoplazmózy a rizika: Toxoplazmóza je vcelku běžné onemocnění. V ČR jej někdy v životě prodělalo 25-40% dospělé populace. 92% onemocnění proběhne zcela bez příznaků nebo se projevuje jako mírná chřipka (zvýšená teplota, únava, bolest svalů, zduřené uzliny).

Pouze ve výjimečných případech se rozvine tzv. kongenitální forma s rozmanitým postižením centrální nervové soustavy (hydrocefalus, kalcifikace mozkové tkáně, postižení zraku, sluchu, psychomotorická retardace). Kongenitální forma je raritní a postihuje téměř výhradně rizikové skupiny - lidi se silným imunitním deficitem (např. s HIV či po ozařování), plod v prenatálním stádiu (výskyt v ČR 2 promile) a děti do 5 let s výraznou imonodeficiencí.

Ani prokázaná toxoplazmóza obvykle nevyžaduje žádnou léčbu. Terapie je indikována pouze při akutních projevech a kongenitální formě; dále v graviditě, u nemocných s orgánovým postižením, u imonodeficientích jedinců a preventivně u děti do 5 let věku (jako prevence chorioretinitidy). Toxoplazmóza je dobře léčitelná speciálními preparáty a zpravidla nezanechává trvalé následky (vyjma infekce v prenatálním stádiu).

Toxoplazmóza a těhotenství: Pokud žena prodělala onemocnění před otěhotněním, nic jí ani plodu nehrozí. Naopak - tělo si vytvořilo protilátky a pravděpodobnost další infekce je nepatrná, prakticky nulová. V graviditě je riziková pouze tzv. primoinfekce (první napadení v životě). Pak může následovat potrat nebo poškození plodu. Onemocnění je zjistitelné sérologickým rozborem krve matky (odběr cca v 18. týdnů gravidity). Někteří lékaři test provádějí standardně anebo o něj lze požádat. Při prokázané toxoplazmóze je ihned nasazena léčba a 90% dětí se narodí bez jakýchkoliv klinických příznaků.

Toxoplazmóza a kočka: Kočka je sice nezbytným hostitelem tohoto parazita, ale zdrojem infekce jen výjimečně. Reálná promořenost kočičí populace toxoplazmózou se udává mezi 1-6,5% (tj. max. 6,5 kočky ze 100 má toxoplazmózu). Téměř výhradně se jedná o kočky venkovní. Pravděpodobnost nákazy od bytové kočky je prakticky NULOVÁ!

Aktívne štádium toxoplazmózy je u mačky zistiteľné vyšetrením trusu na výskyt oocitov T Gondi. U zdravej dospelej mačky s plne funkčným imunitným systémom však ochorenie obvykle prebehne skryte bez vonkajších príznakov, nevyžaduje žiadnu liečbu a majiteľ spravidla nič nezaznamená. U zvierat s oslabenou imunitou či mláďat s ešte nevyvinutým imunitným systémom sa može rozvinúť kongenitálna forma ochorenia (rovnako ako u ľudí postihuje CNS). V takom prípade sa nasadzuje antibiotická liečba (jej úspešnosť je cca 60%). Gravidná mačka napadnutá T Gondii obvykle porodí mŕtve alebo neživotaschopné mačatá.

Toxoplazmóza vyvoláva imunitnú odozvu organizmu. Prítomnosť protilátok sa zisťuje sérologickým vyšetrením. Ak vzorka krvi vykazuje pozitívny titer protilátok, mačka už toxoplazmózu prekonala, nie je infekčná a proti ďalšej infekcii je spoľahlivo celoživotne chránená.

Preventívne sérologické vyšetrenie na protilátky a vyšetrenie trusu (pri negatívnom teste na prítomnosť protilátok v krvi) je vhodné previesť v prípade, že je majiteľky mačky gravidná alebo v domácnosti žijú deti do 5 rokov a mačka má voľný prístup von, príp. pochádza z prostredia s možným výskytom toxoplazmózy.

Suma-sumárum i keby bol krvný test Vášho kocúra na toxoplazmózu pozitívny, rozhodne by to nebol dovod na utratenie. Naopak by to bola svojim sposobom veľmi dobrá správa. V skutočnosti by to znamenalo, že kocúr sa už s toxo niekedy v minulusti stretol, je proti tejto chorobe imúnny, tj. nemože ju už viac dostať a teda ani preniesť na Vás. Taktiež pozitívny výledok vyšetrenia trusu na výskyt oocitov nie je dovodom na nejaké drastické a radikálne opatrenia. Samozrejme pokiaľ by ste boli tehotná, mali oslabený imunitný systém alebo malé deti, bolo by vhodné mačku do doby, než u nej choroba odozneje a vytvorí si protilátky, dočasne premiestniť do inej domácnosti.

Dúfam, že som Vás dostatočne upokojila. Prosím, veterinára vymeňte za nejakého, ktorý je viac v obraze a nebude ľuďom radiť takéto bludy!!!
Obrázok používateľa
balisek
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 8.11.2007 14:07
Počet mačiek: 3

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb