• Reklamy

Ruja

máš zdravotný problém...
  • Reklamy

Re: Ruja

Odoslaťod najdušik 14.6.2010 18:44

ahojte,moja Mačka má 8 mesicov a má príznaky ruje,len naviac má okolo pošvy stále mokré,vylizuje si to a dosť to zapácha pripomína mi to naftalín,Je to normálne?
najdušik
mačiatko
mačiatko

Založený: 2.1.2010 16:58
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod gandalf 14.6.2010 21:28

NIekedy ma macka pocas ruje hlienovity ciry nezapachajuci vytok okolo posvy, ale pokial to zapacha a je to huste, nepriehladne, navstiv veterinara, moze sa jednat o zapal maternice- vele riziko pre macku, je nutna liecba atb, pripadne okamzita kastracia.
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod najdušik 15.6.2010 11:16

dnes už nemá nič,žiadny zápach ani výtok.neviem či to bol výtok,lem mala zdurenú vulvu a okolo mala mokrú srsť,zapáchalo to,napadlo ma či to nemohlo byť semeno kocúra,ak na nejakého natrafila,keďže sa vrátila z výbehu.Totižto čakám na kastráciu a vet.mi poradila ,že bude lepšie po prvej ruji,ak ju aj nejaký kocúr napári,pri operáciii to nebude mať tak prekrvené,menej krváca.Je to sibírska mačka a je velký problém ju udržať vo vnútri.
najdušik
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod najdušik 28.6.2010 12:39

Ahojte,dnes už má Lilka kastráciu za sebou,až na to že to nie je Lilka ale kocúr asi Lilo,ešte neviem.Ked sme tam boli s mačiatkom, ktoré sme našli ,očkovať vet.nám tvrdila že je to mačka.Boli sme v tom že je mačka ,minule mala pripadalo mi to ako ruja ,a písala som že jej vyteká dáka tekutina ,tak to bolo asi ,,jeho značkovanie alebo neviem čo,a tá zdurená vulva boli vlastne semenniky.Viete nikdy sme mačku v byte nemali ani som si ju nekupovala s tým že chcem mačku,jednoducho k nám prišla, moc skúseností nemám,len čerpám info.z tohto fóra .Po kastrácii mi vet.tvrdila že bude spať do večera,o 3 hodiny už chodí akoby nič.takže aj lekári sa mýlia.Len neviem si zvyknúť,že to už nie je moja princezná ale princ. :-/ :-/ :D :cica2:
najdušik
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod suuzi 14.2.2011 17:03

ahojte,
nasa cica ragdoll ma 9,5 mesiaca, dostala prvu ruju - mala ju 2 dni.
tu pisu

http://sk.wikipedia.org/wiki/Fyziologic ... m%C3%A1cej

Pohlavné dospievanie
Mačka pohlavne dospieva medzi 6. a 8. mesiacom života. Celkový telesný vývoj však končí neskôr (okolo jedného roka).

chovatelka nam povedala, ze mame s kastraciou pockat do 1 roka/ak to s mackou vydrzime

prva ruja bola OK, ratam, ze dalsia bude dlshia a intenzivnejsia

co sa chcem opytat - ked cicu vykastrujem, skonci predcasne jej telesny vyvoj? tak to pisu na tom linku.
alebo pokial to vydrzime, mame radsej pockat do 1 roka?

dakujem za odpoved
suuzi
Obrázok používateľa
suuzi
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 8.9.2010 18:37

Reklamy

Odoslaťod galthea 21.2.2011 19:12

osobne si myslím že mačinu by ste čakaním len trápili - ale to usudzujem podľa našej, ktorá mala prvú ruju v 7 mesiacoch, trvala týždeň, potom asi 5 dní pauza (max týždeň) a potom 10 dní peklo. a tak ďalej - takže je to individuálne, ale podľa mňa 8 mesačná číča je na kastráciu už dosť zrelá. (samozrejme čím neskôr, tým lepšie, ale treba si to zrátať, čo je menšie zlo.)
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod Damian 23.2.2011 20:32

Mám mačičku Don sphynx 8 mesačnú. Zatiaľ ruju nemala, ale obávam sa kedy príde. Je to naozaj také strašné ako to opisujete? Je sterilizácia nevyhnutná? :-(
"Keby bolo možné skrížiť človeka s mačkou, bol by omnoho dokonalejší. Len mačka by si značne pohoršila."
Damian
Nováčik
Nováčik

Založený: 17.1.2011 16:01
Počet mačiek: 1

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 23.2.2011 20:37

Ak nemáte riadnu CHS je sterilizácia nevyhnutná. Už len kvôli zdraviu mačičky. Najlepšie ešte pred prvou rujou - predídete tým neskorším zdravotným problém, napr. rakovine
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod Mirra 2.3.2011 9:42

Damian napísal:Mám mačičku Don sphynx 8 mesačnú. Zatiaľ ruju nemala, ale obávam sa kedy príde. Je to naozaj také strašné ako to opisujete? Je sterilizácia nevyhnutná? :-(

To je rýdzo individuálne. Niektoré mačky majú takú slabú a bezproblémovú ruju, že sa vtedy takmer neodchyľujú od svojho bežného správania, iné mačky vtedy očividne trpia a strašne to prežívajú, napr. nežerú, vo dne-v noci nahlas mraučia, váľajú sa po zemi, sú nervózne, nepokojné... A takých je fakt väčšina.

Nevidím zmysel nechať takto zviera celý život trpieť, predstav si, že by si Ty chcela brutálne súložiť a nemala by si možnosť, a celý život by si mala z toho takéto stavy, by Ti z toho akurát tak kvapkalo na karbit. :cat44:

Kastrácia je najlepšie riešenie, pokiaľ nemá byť mačka chovná. Mačka je zmyselná a éterická bytosť.
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Gansi 9.3.2011 15:16

Prosím poraďte mi. Mám mačičku, ktorá mala prvú ruju vo februári a prešli tri týždne a znova má ruju. Čítala som, že u mladých mačiek je bežné že sa ruja opakuje aj v priebehu troch týždňov. Neviem však či sa to bude opakovať každé cca 3 týždne alebo je to len jednorázovo. Nemala som v pláne ju sterilizovať ale ak sa to bude opakovať každé tri týždne tak sa asi veľa nevyspím. Nemá niekto podobnú skúsenosť????

Ďakujem
Gansi
Nováčik
Nováčik

Založený: 9.3.2011 12:12

Reklamy

Odoslaťod balisek 9.3.2011 17:21

Áno, je to normálne a nebude to lepšie. Mačka patrí medzi tzv. sezónne polyestrické zvieratá. Znamená to, že zhruba od marca do novembra (v závislosti na dĺžke denného svitu) je pohlavne aktívna, potom nastáva obdobie hormonálného kľudu. V prirodzených podmienkach mačka v sezóne vyvedie spravidla 2 - 3 vrhy mačiatok, graviditou a kojením sa počet rují eliminuje. Pokiaĺ však mačka nemá prístup ku kocúrovi, bude sa ruja znovu a znovu opakovať v krátkych intervaloch. Dokonca može dostať do stavu permanentnej ruje, keď obdobie hormonálneho kľudu trvá len pár dní alebo neexistuje vobec. Ak odmyslím od zhoršujúcej sa kondície zvieraťa (mačka zle prijíma potravu, chudne, zhoršuje sa kvalita srsti),neustále sa opakujúca nenaplnená ruja má skor či neskor za následok závažné zdravotné problémy ako sú cysty, zápal maternice, v horšom prípade nádorové ochorenie.

Pokiaľ s mačkou nepočítate do chovu, neváhajte a dajte ju vykastrovať! Inak vážne ohrozujete jej zdravie (psychickú rovnováhu Vás a Vašich susedov:-)!
Obrázok používateľa
balisek
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 8.11.2007 14:07
Počet mačiek: 3

Reklamy

Odoslaťod Miša&Ema 18.1.2013 14:05

Ahojte, takže naša Ema má od nedele prvú ruju...Okrem toho že spávame maximálne 3-4 hodiny, susedia sa sťažujú na jej jačanie, začala čúrať kade chodí a najradšej na kuchynskú linku...tie sedatíva-homeopatiká nezaberajú ani keď ich zje mačka,ani keď ich jem ja :D Kastrácia že až po ruji...Je ešte niečo iné čo by aspoň trochu zmiernilo ruju? Má ju 6. deň a nemám pocit, že by chcela skončiť :smutny:
Obrázok používateľa
Miša&Ema
mačiatko
mačiatko

Založený: 15.5.2012 13:39

Reklamy

Odoslaťod Mirra 18.1.2013 14:36

Teoreticky ju môžeš dať vykastrovať aj teraz, ak je to nejaké zlé, ale lepšie by bolo počkať, až ruja skončí. Mimo ruje je to ideálne, v rámci ruje je to tiež možné, akurát sú patričné orgány viac prekrvené-pripravené na párenie, tak mi to hovoril vet, takže to je dôvod, prečo to robia radšej mimo ruju, lebo je to bezpečnejšie a menšia hormonálna zmena pre telo, ale keď sa inak nedá, tak sa dá aj cez ruju, napr. u mačiek s permanentnou rujou sa inak ani nedá... Neviem o ničom, čo by zmiernilo ruju, už keď ju má,tak sú asi len dve možnosti: 1. buď to ešte pár dní vydržať alebo 2. dať ju vykastrovať hneď. Treba sa rozhodnúť pre cestu menšieho zla. Keď už ju má 6 dní, tak už by to malo fakt čoskoro skončiť. Sranda, u nás nebola ruja nikdy dlhšie ako nejaké dva-štyri dni.
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Miša&Ema 18.1.2013 15:58

Volala som veterinárovi a kastráciu po ruji. Zas nechcem aby sa jej niečo stalo,len som myslela ,že táto prvá bude predsa len miernejšia. Ale je sranda , že za mnou ani nejde ale priateľa naháňa po celom byte, reve na neho a otŕča mu :D Takže naša mačka sexuálne obťažuje môjho chlapa :D
Obrázok používateľa
Miša&Ema
mačiatko
mačiatko

Založený: 15.5.2012 13:39

Reklamy

Odoslaťod Mirra 18.1.2013 19:58

:-D

Verím, že to čoskoro odzneje, a potom budete môcť dať cicuš kľudne vykastrovať. :cica2:
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb