• Reklamy

Mačiatka po pôrode zomreli

máš zdravotný problém...
  • Reklamy

Mačiatka po pôrode zomreli

Odoslaťod psychodrama 23.9.2013 11:53

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, z akého dôvodu nám mohli zomrieť behom prvého týždňa života 3 zo 4 mačiatok :smutny:
V máji k nám došla poulička, tak sme ju začali kŕmiť a za pár dní nám doniesla dve asi 3-týždňové mačiatka, ktoré sme spolu s ňou odchovali a už zostali u nás, staráme sa o ne dodnes, dali sme ich zaočkovať, odčervujeme ich, ... Mačku maminu sme chceli dať začiatkom septembra vykastrovať, no zistili sme, že je vo vysokom štádiu tehotenstva - musela otehotnieť ešte počas kojenia tých prvých mačiatok. Tak sme teda počkali, kým porodí a 14. septembra sa jej narodili krásne 4 bábätká. Porodila ich v búde, ktorú mala pripravenú a vystlanú uterákmi. Po 3 dňoch som našla mŕtve 2 mačiatka, tak sme jej ich zobrali a pochovali :-( Dnes som objavila mŕtve aj tretie mačiatko, zostalo jej už len jedno, akurát z nej cuckalo. Mačka mamina to mŕtve mačiatko ešte olizovala a pôsobila veľmi smutno, čomu sa ani nečudujem, určite to mrzí aj ju.

Mojou hlavnou otázkou je, či mačiatka zomreli kvôli tomu, že mačka mamina mala tieto 2 vrhy tak rýchlo za sebou? Mohla mať málo mliečka, alebo sa mohli narodiť slabšie, choručké a preto neprežili? Alebo prechladli? Maminu kŕmime toľkokrát denne, koľko sa jej zažiada, dostáva vitamínové tabletky pre mačiatka, vitamínovú pastu, kvalitné granulky aj kapsičky, takže živín musí mať dosť. Dúfam, že nezomreli mojou vinou, že by som niečo zanedbala :velmismutny:
Nick of Silver Legend, SK - britský krátkosrstý kastrát (*12.5.2011)
Nala - madam poulička (*2012)
Simba a Segi (*máj 2013)
Lucrezia (*14.9.2013)
Obrázok používateľa
psychodrama
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 17.7.2011 22:43
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 1

Reklamy

Re: Mačiatka po pôrode zomreli

Odoslaťod kali 23.9.2013 13:22

Najcastejsou pricinov uhyhu v prvom tyzdni po porode je nedostatok mlieka.Moze to byt sposobene nespustenim vylucovania,pri nedostatku hormonu oxytocin,neschopnostou tvorby mlieka pri nedostatocne vyvynutej mliecnej zlaze alebo zapalom mliecnej zlazy.Pri zapale klesne produkcia mlieka a maciatka mozu uhynut na infekciu z mlieka.Dalsou z pricin mozu byt bakterialne a virusove infekcie,ktore mozu sposobit malu zivotaschopnost maciatok - imunitna nedostatocnost,chybajuci saci reflex.Dalsou skupinou su geneticke a dedicne poruchy sposobujuce straty mladat - tzv letalne faktory.To su mozme teoreticke priciny.Prakticky pre zistenie priciny by bolo potrebne vysetrit matku,esre zijuce macietko a pri uhynutych vykonat patologicke,popripade aj laboratorne vysetrenia.peter vet z poradne.
kali
Veterinár
Veterinár

Založený: 19.11.2011 9:21
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 0
Skutočné meno: Peter Kalinač

Reklamy

Re: Mačiatka po pôrode zomreli

Odoslaťod Meegem 16.5.2014 15:07

Je tam veľa faktorov ktoré môžu zapríčiniť úhyn mačiatok ... Napr. mačka si ich roznosí, je prvorodička, mačka je stará , mačiatka neboli dostatočne vyvinuté, matka nemá dostatok mlieka ... :-(
Obrázok používateľa
Meegem
šelma
šelma

Založený: 21.2.2014 15:31
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 5

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb