• Reklamy

Besnota

máš zdravotný problém...
  • Reklamy

Besnota

Odoslaťod Janci_SVK 5.12.2014 11:49

Dobrý deň.

V auguste sa mačičke u babky narodilo 5 mačiatok. O 7 tyždňov nato ich vyhodili von a jedno z nich pravdepodobne pohryzla kuna (možno lasica). Mačiatko sa podarilo zachrániť a pred pár dňami ho brat priniesol k nám domov (keďže už ho chceli naši príbuzný utopiť). Mačička však od onoho pohryznutia nemala cit v ľavej prednej nôžke a nevyvíjala sa (vyzerala ako 7 týždňové mača, hoci už mala mať pár mesiacov). Po prehliadke veterinár usúdil, že ide pravdepodobne o neurologický problém a že tú labku už nebude používať ako predtým. To bolo pred 3 dňami. Včera sa mačičke objavil opuch hrdla a dnes sme opäť išli na kliniku. Bohužiaľ veterinár usúdil že ide o možnosť, že mačička má besnotu, preto sme sa na jeho odporúčanie rozhodli ju utratiť a teraz čakáme na výsledky. Rád by som však vedel váš názor, pokiaľ budú výsledky pozitívne a mačička mala besnotu, aká je pravdepodobnosť, že ju mám aj ja. Dočítal som sa že táto choroba je prenosná slinami. Musela by ma pohryznúť alebo na to stačí aj keď mi oblizovala ruku, prípadne iný kontakt?
Janci_SVK
Nováčik
Nováčik

Založený: 12.3.2014 9:01
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 2
Skutočné meno: Ján Daniš

Reklamy

Re: Besnota

Odoslaťod kali 10.12.2014 5:39

Besnot sa na nasom uzemi nevyskytla asi 8 rokov,az na jede prioad na hranici s Polskom.Klinicke priznaky su v skratke si take:zviera zalieza do tmavych kutou,divo zijuce zvierata stracaju plachost,zacina pozierat netypicke veci,kamene,drevo a pod.Postupne dochadza k obrne hlatana Pri jedeni mu vypadava jedlo,postupn prestava jest a z papule mu vytekaju sliny,ktore nevie prehltnut.Po tom stadiu prichadza nalsie,nervove.Zviera sa zacina spravat agresivne,napa vsetko,co je v jeho okoli,trva to 1 az 3 dni.Posledne stadium je paraliticke.Dochadza k postupnemu ochrnutiu konciaceho smrtou.Besnota sa prenasa prostrednictvom slin,ktore sa musia dostat cez kozu napr pohryzenim.Virus sa v tele siri po nervoch z miesta pohryzenia do mozgu. Cesta virusu t.j. inkubacna doba Trva 2 tyzdne az rok.Podla mojho nazoru macka nebola besna.Peter vet s poradne.
kali
Veterinár
Veterinár

Založený: 19.11.2011 9:21
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 0
Skutočné meno: Peter Kalinač

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb