• Reklamy

ušla nám nová mačička

tu píšte o mačkách obyčkách...
  • Reklamy

ušla nám nová mačička

Odoslaťod folky 11.12.2012 14:05

Dobrý deň!
Stretol sa niekto s tým, že by mu nová mačička hneď po vypustení z prepravky zdrhla?
Doniesol som si 4-mesačnú mačičku, ktorú som dostal na inzerát (mali doma hádam 10 mačiatok z 2 vrhov). Viezol som ju v aute v prepravke asi 1 a pol hodiny, chvíľami plačlivo mňaukala, celú cestu som sa jej prihováral.
Doma po otvorení prepravky pred domom vytrielila do zadnej časti garáže. Deti išli chvíľu za ňou, čo ju možno aj vystrašilo, tak sme ju nechali tak - vyzeralo, že nevie preliezť cez plot. Pripravili sme misky s jedlom - ale neprišla k nim.
V noci som ju našiel na ležať snehu, opäť mňaukala - volala mamičku.
Prihováral som sa jej, pomaly som sa k nej chcel priblížiť, kotúľal som k nej loptičku - všetko márne, opäť sa splašene rozbehla.
Potom sme ju nevideli, až na druhý deň som ju zazrel v záhrade sa mihnúť - odvtedy sme ju už nikto nevideli. :velmismutny:
V snehu som videl stopy idúce cez prednú bránu von ...
Mačička bola podľa pôvodných majiteľov veľmi prítulná. Prekvapila ma, že sa tak bála cudzích ľudí - väčšinou sa mačička dá nalákať ...
folky
Nováčik
Nováčik

Založený: 8.12.2012 17:04
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 1

Reklamy

Re: ušla nám nová mačička

Odoslaťod kikamici 11.12.2012 19:04

tak milý folky, neostáva nič iné, len ti "zablahoželať". Nechal si zdrhnúť také malé mačiatko teraz v zime, asi si sa jej postaral o definitívny koniec......Prosím ťa, to čo si mal v hlave, ked si ju hned vypustil s prepravky pred domom, a ked sa schovala v garáži, ešte si nechal decká aby ju vystrašili. Mal si ju aspoň nechať v tej garáži, nech si zvykne...... Videl si stopy v snehu idúce cez prednú bránu, určite si ju mačiatko otvorilo samé...... Na neuverenie, že si to sem ešte aj napísal...... Teda mňa vôbec neprekvapuje, že sa mačiatko bojí cudzích ľudí v cudzom prostredí.....
kikamici
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 27.12.2011 16:03
Počet mačiek: 10
Skutočné meno: kikamici

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 11.12.2012 22:11

Macka, takmer kazda macka, ma vzdy problem s novym prostredim - musi sa s nim zoznamit, oznacit si ho, povazovat ho za svoj domov. Pri novom "pridomovom" prirastku sa odporuca drzat macku doma/v pivnici/garazi (proste bez moznosti uteku) aspon 3 tyzdne, potom postupne nechat spoznavat okolie. Nemozete cakat, ze ked male vystresovane maca nechate vonku, tak tam poslusne ostane...
Opat jeden z pripadov, kedy je vhodne prist si po radu PREDTYM ako robite unahlene rozhodnutia... Snad to chuda prezilo...
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod folky 12.12.2012 7:51

Na vysvetlenie - pomýlil som sa, mačka nám neušla do zadnej časti garáže, ale záhrady. Do garáže sa mi ju žiaľ už nepodarilo dať, lebo mi ušla pred domom.
To, že sa deti za ňou rozbehli, bol okamih - deti sú podobné živly, ako mačky, takže tam sa niet nad čím čudovať.

Túto tému som začal práve preto, lebo v 2 knihách, čo som si prečítal, sa nikde nepíše, že treba mačku najprv zavrieť na 3 týždne v garáži, píše sa len, že sa má nechať vyjsť z prepravky/košíčka a má sa sama nechať spoznať okolie.
Ani pri zbežnom prečítaní tohto fóra som sa nedočítal o tom, že treba mačičku zatvárať.
Ani moje 2 predchádzajúce cicy sme nikde nezatvárali, ale vypustili ich v záhrade, kde sa pekne zabývali.
A práve preto som tému začal, lebo ma zaujímalo, či sa s tým ešte niekto stretol, prípadne, aby som sa ja i iní poučili.
Ale vrátim sa k "našej" novej cice.
Naďalej dopĺňame misku jedlom a vždy je odjedené. Teraz keď nasnežilo, možeme sledovať stopy, ako mačička príde, pobehá pred domom a potom ide pod prístrešok pre auto, kde je miska, zje prídel a ide preč. Prechádza cez prednú bránku, kde sú latky pomerne nariedko.
Včera manželka videla, že je to naša nová cica, čo chodí odjedať a videl ju aj sused u seba - takže žije.
Kde prebýva, neviem, ale pravidelne sa chodí k nám najesť.
Mám ju skúšať odchytiť zostavením pasce, alebo ako ju mám presvedčiť, aby sa tu zdržala, keď tu má pravidelný prísun jedla, čo jej nestačí?
folky
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod Crysis 12.12.2012 22:27

Myslím si že časom sa osmelí.Prikrmujem cicu čo býva o pár domov ďaľej a zo začiatku sa mi tiež vyhýbala,takže som ani nevedel ktorá cica to vlastne chodí ku nám jesť,ale po cca 3-4 týždňoch sa osmelila a už ma čakáva a nechá sa aj pohladkať.Ale to je dospelá mačka,neviem koľko má ta vaša cica.Mačke trvá podstatne dlhšie kým začne dôverovať ľudom.
Jerry-biela perzska činčila * 21.9.2008
Atriel(Akatriel Angel,dolldeluxe*SK)-ragdoll seal colorpoint * 17.7.2011
Crysis
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 1.7.2011 19:58
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 2
Skutočné meno: Miro

Reklamy

Odoslaťod folky 14.12.2012 20:56

Nakoniec som to poriešil - kúpil som pascu a do polhodiny od zostavenia sa milá cica chytila. :cica2:
Vypustil som ju v garáži, tu sa naprv skrývala, potom som ju nalákal na mliečko.
Odvtedy sme už kamaráti, keď som v garáži, nehne sa odo mňa na krok. Pustiť von sa ju teraz nechystám, ale je mi jej ľúto, čo tam bude celý deň robiť? Je to predsa len mačiatko, bude sa chcieť hrať, spoznávať nové veci - a takto bude zatvorená.
No pre zaujímavosť by som chcel urobiť prieskum: povedzte, ako ste si priniesli mačičku k domu - zatvorili ste ju v garáži/pivnici, alebo niekto aj vonku v záhrade či na terase? Teraz nehovorím o mačičkách, ktoré budú bývať vo vnútri, ale také obyčajné, "záhradné".
folky
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod AndreaO 21.12.2012 17:52

Aby sa v garazi nenudila, mozete sa s nou hrat (aj deti). Idealne su udicky a povrazky, na ktore jej priviazete sustiaci papierik alebo hoci obal zo salonky, lopticky, ktore mozete spravit aj z papiera, krabice z otvormi, do ktorych moze vliezt, ale aj take, do ktorych sa nezmesti a pod ktore mozete dat napr. granulky, nech sa potrapi pri ich ,,love". Hrou a krmenim ju naucite, ze sa nemusi bat. Okolo veku 4-6 mesiacov ju dajte sterilizovat, nech nemate miesto jednej macicky koloniu a budete mat dlho kamaratku pre Vase deti. Vela stastia
Obrázok používateľa
AndreaO
šelma
šelma

Založený: 18.11.2007 15:33

Reklamy

Odoslaťod folky 27.12.2012 9:26

Cica nám po týždni ušla aj z garáže, schovala sa kdesi v lesíku a opäť sa k nám chodí len kŕmiť.
Od pôvodného majiteľa som zistil, že má už 6 mesiacov, zdala sa mi nejaká väčšia.
V garáži bola po osmelení prítulná, dožadovala sa hladkania na dlhé minúty, priadla, nebála sa detí ani manželky .... :D
Čo ma ale prekvapilo, bolo, že vôbec nemala záujem o hry - nezaujímala ju loptička ani plyšáčik na motúziku - nebola ani trochu hravá. Keď to porovnám s predchádzajúcimi cicami, je to pre mňa prevapenie.
Nechcel som ju držať úplne zatvorenú v tmavej garáži, tak sme jej otvorili dvere a nechali za nami vyjsť za garáž. Ani veľmi nechcela von, pri najmenšom hluku sa vrátila do garáže. Nenútil som ju von, ale prestal som ju pri otváraní dverí strážiť.
Na druhý deň pri prenášaní lyží do auta sa zrazu rozbehla a už jej nebolo.
Mohol by som ju znovu odchytiť, ale prečo mám nútiť zviera byť u nás, keď chce byť niekde inde?
Myslím si, že táto cica je dosť divná - doteraz som sa stretol len s mačkami, ktoré keď videli, že sa o nich človek stará - pravidelne im nosí jedlo, hladká ich, hrá sa s nimu, snažili sa ho držať. Predchádzajúce 2 cicy poznali "svojich ľudí" a svoju terasu už od 1. dňa.
Veď nie preto sa mačky udomácnili, lebo sa držali svojich ľudí?
Prečo sa neudomácnili napríklad kuny a líšky, veď aj to by boli pekné zvieratá? Táto cica správaním pripomína práve kunu alebo líšku ... Hádam sa jej bude dariť ako potulnej mačke, je tu v okolí podobných niekoľko.
folky
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 27.12.2012 12:04

chyba mi tu facepalm smajlik.

Kazda macka je ina, niektore si na svojho noveho cloveka a prostredie zvykaju dlhsie a nie je na tom nic divne. Takisto uz mohla mat ruju a vybrala sa plnit svoje tuzby, ma na to vek... a chyba jej kastracia...

K tym liskam len tolko, ze aj lisky sa ochocit daju, robilo sa na to aj niekolko vyskumov, takze vase tvrdenie nie je pravdive.

Mali by ste sa pokusit odchytit ju a dat ju kastrovat, ked uz je vam jedno, ze sa bude len tulat po okoli

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod folky 27.12.2012 13:53

Ruju by hádam teraz v zime nemusela mať, aspoň to mi tvrdil veterinár, že stačí kastrovať v januári/februári.

Dobre, aj líšky sa dajú ochočiť, aj levy a tigre a asi každé zviera, keď sa podchytí od mláďata. Videl som super dokument o návrate rysích mláďat do prírody - a ako malé rysíčatá to boli také milé mačičky. Všetky zvieratá v ZOO sú do istej miery ochočené. Ide len o to, že niektoré zvieratá sú pre chov problematické - často je to ich vrodenou divokosťou a nepredvídateľnosťou (ktorú majú do veľkj miery aj mačky ...), prečo by sme ináč doma nemali aj ochočené líšky, som si istý, že by boli veľmi atraktívne.
Otázka je, či je tá "naša" cica dostatočne prispôsobivá?

Nie je to pre mňa ľahká dilema, lebo cítim zodpovednosť za mačku, ktorú som domov priniesol.
Odchytiť ju je najmenší problém, keď už mám tú pascu. Aký osud by mala v dome, kde majú asi 10 mačiek, neviem, ale mám pocit, že by neboli nadšení, keby som im ju vrátil.
Mať ju zavretú v garáži nechcem, najmä keď vidím, že sa s ničím neprehrá a že môže pri každom vstúpení do garáže zdrhnúť.
Chcel som mať obyčajnú mačku, ktorá sa bude preháňať po záhrade (a okolí), tu i tam príde k nám, tak ako tie predošlé.
Vykastrovať ju by možno pomohlo, že by nemala takú potrebu odchádzať, ale možno aj nie a vykastrovaná by vonku nemala šancu prežiť. Možno si časom nájde svoj domov a svoje mačacie šťastie, neviem.
Aj ja by som potreboval facepalm smajlík ...
folky
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 27.12.2012 14:15

kastracia neovplyvnuje macacie instinkty a neexistuje jediny dovod, preco by kastrovana macka mala stazene prezitie vonku. Naopak vdaka absencii hormonalnych vykyvov a potrebe parit sa, odpadaju rizika ako zrazenie autom alebo lozenie po tej nespravnej zahrade... dalej sa vyrazne znizuje riziko nakazenia sa leukemiou alebo macacim "AIDS", ktore su obe pohlavne prenosne, pripadne krvou/slinami (pri macacich bitkach) a su nevyliecitelne, smrtelne a infekcne (FeLV a FIV). V neposlednom rade je tu narocnost samotneho tehotenstva, porodu a odchovu - na to je 6-7 mesacna macka naozaj mlada, aj ked "uz moze", rovnako ako povedzme 11 rocne dievca.
Ruju moze mat aj v zime, nebude to ziadna vynimka.

Mate normalnu macku odchovanu doma, sice mnozitelom a za neprijemnych podmienok, ale stale to nie je macka divoka, tiger, liska ani ine nedomace zviera. Je na novom uzemi, s novymi ludmi a sama, je normalne, ze sa boji. Snad by nemusel byt taky problem drzat ju dva-tri tyzdne doma, nie opustenu v garazi, ale s vami doma - snad aspon v predsieni. Aby si zvykla na nove pachy, novych ludi, nove zvuky. Mozno z nej nikdy nebude extremne hladkaci mazlik, ale aspon bude vediet, kam sa ma vracat a ze na to ma dovod.

HĽADAJÚ DOMOV

Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Quinzinka 29.12.2012 21:03

Čo sa tvrdení týka, súhlasím naplno s miušiatkom, ja by som len dodala, ako samotitulovaný znalec lasicovitých šeliem - poznám (najmä z Madarska) veľa domácich "ochočených" kún skalných, aj lesných, tchorov atď. Takže aj tie sa pri správnom prístupe skrotiť dajú až na úplneho mazlíčka.
To čo núti zver opustiť "domov" sú práve hormonálne hladiny v tele - potreba rozmnožovania sa, lovu atď.. Preto najvhodnejším riešiením ako už bolo povedane 100x a stále dokola je kastrácia, ktorá má u zvierat len výhody. No najma chlapi sa s tým dosť zle vyrovnávajú :-/
Obrázok používateľa
Quinzinka
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 25.7.2012 13:08
Skutočné meno: Henrieta

Reklamy

Odoslaťod folky 30.12.2012 8:33

Veď vravím, že sa dá ochočiť a chovať hocičo, ale musí byť nejaká príčina, prečo sa chov kún a líšok nerozšíril medzi bežných ľudí. Je možné chovať ochočenú kunu či líšku voľne v záhrade, alebo musí byť v klietke či nejakom nahusto oplotenom výbehu?

Neviem, prečo si myslíte, že som proti sterilizácii? Mačku som plánoval sterilizovať, ale ako mačku, o ktorej viem, že je moja.
Sterilizovať a kastrovať túlavé mačky je však kontroverzné. Mačka (kocúr), ktorá zostane v dome môže zo sterilizácie profitovať - je pokojnejšia, menej sa túla, je menšie riziko, že ju zrazí auto, odstránenie rizika gynekologických nádorov a zápalov, atď... Nesúhlasím však s tým, že to pomôže túlavej mačke v prežití. Túlavá mačka sa musí vedieť o seba postarať tam von, na ulici.
Sterilizované mačky sú menej aktívne, často priberajú, určite strácajú niečo zo svojej rýchlosti, mrštnosti. Nemusí to byť do očí bijúci rozdiel, ale na ulici to môže rozhodnúť v tom, či mačka ujde psovi alebo si zoženie dostatok potravy.
Veľmi pekný článok som našiel na tejto stránke a plne s ním súhlasím:

http://www.cats.sk/7-zachranme-vsetky-m ... nutne.html

Preto sa mi nechce ísť priďaleko - nútiť mačke svoju predstavu o tom, aká by mala byť. Keď prežila vonku týždeň v najväčších mrazoch a po odchyte bola v dobrej fyzickej kondícii, má šancu na prežitie.

To, že by unikala kvôli ruji, považujem za nepravdepodobné. Na pohlavné dospievanie a ruju majú vplyv vonkajšie podmienky, najmä množstvo denného svetla. Aký význam by to malo, by dospela vonku žijúca ledva 6-mesačná mačka v decembri (keď mi ušla prvýkrát začiatkom decembra, mala len 5 mesiacov a týždeň)? Aby vrhla svoje prvé mačiatka ako 8-mesačná vo februári?

Viac ako polemiky ma zaujíma, či sa to ešte niekomu stalo, ale na to mi tu zatiaľ nikto neodpovedal. Naozaj nikomu neušlo malé mačiatko, som jediný? Naozaj ich je treba toľko strážiť, alebo je to výnimka?
Dodám len to, že v dome sme mať mačičku nikdy nechceli, máme dom riešený tak, že by bolo ťažko ju izolovať z chodby od zvyšku domu a v izbe mať zvieratká nechceme. Považujem mačky za prispôsobivé zvieratá, ktorým je vonku dobre. (tým obyčkám sdamozrejme :cica: ).
folky
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod Zojja 3.1.2015 13:25

Dobrý deň, približne pred rokom sa to stalo aj mne. Síce to už nebolo malé mačiatko - už mala asi pol roka a bola straaašne plachá. Asi tak týždeň jej nebolo a potom sa zase vrátila lebo bola hladná. Už u nás zostala a postupne sa aj prestala báť. :befucking:
Každá mačka inak reaguje na neznámych ľudí a nové prostredie. Niektorá si zvykne hneď iná sa zasa prispôsobuje dlhšie. :wink: Veď každá mačka má inú povahu. :cat16: :bye:
„Mačky sú tak obdivuhodné bytosti, že ešte aj ľudí presvedčili o tom: nemožno ich skrotiť.“ :cat16:
Obrázok používateľa
Zojja
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 19.12.2013 16:14
Počet mačiek: 3

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Mačky obyčky

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb