• Reklamy

Donský sphynx

zaujímajú ťa plemená mačiek...

Donský sphynx

Odoslaťod Peter Polák 6.10.2009 7:15

Má niekto toto plemeno ??? :-) :TomyAngelo:
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Re: Donský sphynx

Odoslaťod venep 1.12.2009 12:17

Ano ja ju mam doma je to diabol:P
venep
Nováčik
Nováčik

Založený: 30.11.2009 15:03
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod galthea 1.12.2009 12:27

Nehodíš sem nejaké fotky - nech sa môžeme pokochať?
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod sisa79 23.6.2010 11:47

Dobry den.
Som tu nova. Ideme si kupit don sphynxa. Potrebovali by sme vediet, ako casto a intenzivne ma macicka "svoje dni". Dakujeme za kazdu radu a pomoc. Pekny den.
SISA
Obrázok používateľa
sisa79
mačiatko
mačiatko

Založený: 23.6.2010 11:38
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod galthea 23.6.2010 14:33

Ak myslíš svoje dni - ruju tak je to individuálne.
Čo ti tu určite všetci odporučia, ak nechceš odchovávať mačiatka, je kastrácia/sterilizácia mačičky. Nehovoriac o zdravotných výhodách mačička nebude mať ruje, bude kľudnejšia, mazlivejšia atď. - nájdi si tému kastrácia tu na fóre, je tam toho veľa.
Tak isto seriózny chovateľ to pravdepodobne zakomponuje do zmluvy, ak teda kupuješ mačinu len na maznáka.

Z vlastnej skúsenosti viem, že ruja môže prísť kľudne aj každé dva týždne a trvať týždeň - naša Ceylan mala svoju prvú ani nie v ôsmych mesiacoch a druhú pár dní po skončení prvej, ktorá trvala 6 dní. (čiže asi dve za mesiac.) - ale úprimne mi to pripadalo ako rok, lebo mať tak šialenú mačku doma nie je žiadna sranda. (ale toto je tiež u mačičiek individuálne.)

a samozrejme je to trápenie mačičky - a odchovávať mačatá len preto lebo jej to "raz chcem dopriať", no o tom sa snáď ani nemusíme baviť.

inak veľa zdaru, toto je krásne plemeno!
---
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Donský sphynx

Odoslaťod sisa79 24.6.2010 8:36

Dakujem pekne galthea za odpoved.
Mame dalsiu otazku.
Manzel chcel vediet nazor veterinara na chov don sphynx. Veterinar mu absolutne neodporucil chovat exoticke zvierata v nasom-teda pre nich cudzom prostredi. Tvrdi, ze sa nedoplatime veterinara, ze budu stale chore. Ma niekto doma don sphynxa, alebo sphynxa a vie mi povedat, ci su naozaj tak casto chore a ake choroby pripadaju do uvahy. Zatial co sme zistovali v chovnych staniciach, hovoria, ze don sphynxy su bezproblemove maciatka... Tak teraz neviem. Mame dvoch malych synov, ktory vobec niesu chori, tak sa aj bojim, ze ci nas to nejako neovplyvni. Dakujeme za kazdu radu. Co sa tyka chovu maciatok, sme absolutny zaciatocnici. Mame cosi precitane, ale zdaleka to urcite nestaci. Preto by sme sa radi pripravili na kazdy pripad. Este raz vdaka.
SISA
Obrázok používateľa
sisa79
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod Emily 24.6.2010 9:22

Dobry den,

neviem co mysli veterinar pojmom exoticke zviera, ak slona, leva a pod tak ma asi pravdu :-D
Ale co sa tyka sphynxikov tak asi tazko. Su to casto velmi otuzile zvieratka, ziadne citlivky.
Snad mozem poradit, na drese http://www.modrykocour.cz/forum/ najdete forum venovane vylucne sphynxikom :wink: Je tam kopec informacii, ako kupat, cistit nechtiky, na co davat pozor ked beriete maciatko od chovatelky atd.
Emily
mačiatko
mačiatko

Založený: 19.6.2009 10:17

Reklamy

Odoslaťod sisa79 24.6.2010 9:28

Dakujem Vam za rychlu odpoved, aj link na to forum o don sphynxov. Veterinar myslel akekolvek zviera, ktore nezije v svojom prostredi. Manzel sa ho pytal na konkretne don sphynxa a zostali sme trosku prekvapeni, lebo chovatelia nam hovorili len same dobre veci o tychto maciatkach. Dakujeme este raz.
SISA
Obrázok používateľa
sisa79
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod Emily 24.6.2010 9:31

Niet začo :cica2:

Nabuduce sa spytajte veterinara, ze ake je akoze "prirodzene" prostredie sphynxa, som zvedava co povie :befucking:
Emily
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod gandalf 24.6.2010 9:33

Off Topic: To by veru zaujimalo aj mna ake je prirodzene prostredie pre Sphynxa :befucking:
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod sisa79 24.6.2010 10:11

Rada by som aj ja vediet, co by povedal... donsky sphynx je povodom z ruska a kanadsky z kanady, tak asi to by bola odpoved. Ale prekvapuje ma to, ze s takouto macickou ani neprisiel do styku a strasi nas chorobami.
SISA
Obrázok používateľa
sisa79
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod galthea 24.6.2010 20:31

Každopádne až raz budete mat maciatko, vybrala by som veterinara ktorý sa na neho nebude pozerať ako na mimozemskeho tvora a mat teóriu že za takú exotiku sa nedoplatite:)
---
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Adrianko 25.6.2010 11:02

mozno mal na mysli . ze kombinacia maciatka Sphynx a dospelej anakondy nemusi byt vzdy prijatelna a ze maciatko moze skoncit ako potrava.... = nemozete ho za to sudit , ma pravdu :D
Co sa tyka exotickych tvorov ako takych , nemyslim si osobne mali ohrozit jej zivot - ked su niekde v terariu napr gekony a podobne veci :wink: ... mozno treba davat pozor na niektore druhy vtáčkarov , ktore vypustaju jedove chlpky a ci uz clovek alebo iny cicavec moze pocas ich chovu trpiet plucnymi ochoreniami alebo ochoreniami sliznic
Brevis esse latoro obscurus fio
Obrázok používateľa
Adrianko
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 6.10.2009 21:06
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod Mirra 29.6.2010 11:32

Podľa môjho názoru má ten veterinár z časti až dosť pravdu, akurát ju interprétoval trochu neohrabane a možno použil nevhodné slová, ktorými to trochu prehnal a podfarbil význam svojich slov.

Ide o to, že tieto mačky (ako napr. aj siamky a orienálky) sú zdravotne o niečo až o dosť chúlostivejšie a je treba na ne dávať väčší pozor. Je to tiež individuálne samozrejme, ale treba to brať tak, že čo obyčajnej alebo otužilej mačke nespraví nič, to môže sphynxa alebo inú "krehotinku" zabiť. Keby si nechala obyčajnú mačku zvyknutú celoročne na naše slovenské podnebie napr. zavretú v zime v izbe, v ktorej by si zabudla zavrieť okno a vrátila by si sa o pár hodín domov, tak obyčke (alebo otužilejšiemu plemenu napr. nórke, sibírke, mainke) by sa nestalo nič alebo skoro nič. Zato sphynx alebo orientálka by to už s najväčšou pravdepodobnosťou nemuseli rozchodiť, ak by mali smolu.

Veľa z týchto "krehkejších" plemien je citlivých aj na také veci, ako sú častice prachu, spóry plesní, vlhkosť vzduchu a pod. Čo si u obyčajnej mačky alebo u mačky otužilého plemena ani neuvedomíš, to môže tým druhým spôsobiť vážne problémy. Všetko je individuálne, je rozdiel mať tieto plemená v čistom teplučkom byte, kde má človek takmer sterilný poriadok a iné by to bolo, keby niekto býval napríklad v starom dome, ktorý má už svoju klímu a je tam určitá vlhkosť, plesne (ktoré človek ani nemusí vidieť), prach a hlavne ten dom človek tak nevykúri, takže teplota pri rozumnom kúrení v zime je tam v závislostí od využitia a charakteru jednotlivých priestorov tak 10-22 stupňov Celzia (od teploty na chodbe po teplotu v obývačke). Ľuďom tam žijúcim a zvyknutým tam môže byť príjemne a relatívne teplo, no taký sphynx by tam asi perspektívu na dlhú "životnosť" a ideálny život nemal.

Takže všetko je relatívne :-).
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 8

Reklamy

Odoslaťod Emily 29.6.2010 12:09

Podľa mňa bol pán veterinár čo sa sphynxikov týka mimo.
Je jedno odkiaľ pochádzajú, musia bývať s ľudmi v byte či dome.
Je jasné že vonku by zimu neprežili, odhliadnuc od toho, že sú to mačky zavislé na ľudskej spoločnosti.
Je jedno kde sa sphynx chová, čo viem ja, nerobia im dobre prudké zmeny teploty, prievan.
Často sú to ale mačky otužilé. Treba im pripravit teple miestečko, pelech, keď je člověk preč a je otvorené okno, je dobré nechať sphynxíkovi deku aby sa do nej mohol zabaliť keby mu bola zima. Prípadne sú na nich aj rozne oblecky, alebo staci aj stara velka hruba ponozka, ktora sa da krasne usposobit.
Mirra nemyslím si, že by orientálka alebo sphynx boli nejaké citlivejšie plemená.
Ja mám devonov, majú slabý kožúšok, tak sa radi zahrabú do perín, ale inak sú zdraví a nemajú nijaké obmedzenia ani špecialne nároky.
Emily
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Ďalšia

Naspäť na Plemená mačiek

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb