• Reklamy

Donský sphynx

zaujímajú ťa plemená mačiek...

Re: Donský sphynx

Odoslaťod Baska818 29.6.2010 12:22

Juj mne s atieto mačiky veľmi páčia hneď po britských, heh trošku rozdiel ale to sa prežije :-D kamarátkyna mamina má CHS a tiež si mačičky nevedia vynachváliť, terba trošku dávať pozor, keďže nemajú kožúšok, napríklad v lete na spálenie ale inak sú veľmi krásne tvory....Aj ja by som raz chcela túto mačičku, škoda že sa môjmu drahému tak strašne nepáči :ikillyou: Ehm a ešte neviem čo by na seba povedali s našou britskou modrou slečnou...Vidíte, mohol by to byť nejaký neznesiteľný problém ? Okrem toho že by sa jedna druhej vysmievala že aha ja mám chlpy a ty nie ? :-D :-D :-D
Emma Adams family, SK BRI a ( * 17.11.2009) - malý satan
Harry Adams family, SK BRI c 33 ( * 25.2.2011) - špekulant najväčšieho zrna
Obrázok používateľa
Baska818
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 6.1.2010 22:55
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 1

Reklamy

Odoslaťod Mirra 29.6.2010 20:34

Emily: S Devonmi empirické skúsenosti nemám, ale s orientálkami áno a tiež poznám niekoľkých chovateľov tohto krásneho plemena a všetci sa zhodnú na tom, že je to citlivé "prešľachtené" plemeno, u ktorého je treba byť dosť obozretný, čo sa týka zimy, zdravotných problémov, imunity a tak.

Viem to z osobných skúseností porovnať s obyčajnými mačkami aj s nórkami, ktoré mám doma a musím povedať, že rozdiel tam je a nie je zanedbateľný.

Z dôvodu častých zdravotných problémov u orientálok a siamok chce teraz jedna z dvoch slovenských CHS začať s experimentálnym chovom (ak jej to samozrejme schváli FIF-e), kde by sa k OSH a SIA prišľachťovali obyčajné domáce mačky, aby sa trochu zlepšila ich imunita, a aby sa odstránili určité zdravotné problémy týchto plemien. V type OSH/SIA nás to síce vráti o niekoľko rokov späť, ale ak by to malo priniesť ovocie a tá zdravotná stránka by sa polepšila, tak by to stálo myslím za to.
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 8

Reklamy

Odoslaťod gandalf 29.6.2010 22:29

Skor nez prikrizovanie domacich maciek by som uprednostnila zaradenie do chovu povinne zdravotne testy a do chovu nezaradovat chorlave jedince. Netusim sice, ako su na tom tie plemena, o ake problemy ide a ci je to vobec mozne nejako zachytit, ale u RAG viedlo prikrizovanie sibirok ci perzaniek k zhorseniu typu a neprejavilo sa to bohuzial hned v prvych generaciach, ale az v neskorsich generaciach. :-/
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod Mirra 30.6.2010 8:18

Off Topic: No tam je situácia trochu iná, aspoň čo som počula. Nie je to zasa žiadna katastrofa, skôr by som povedala, že sa jedná o niektoré háklivé a menej zdravé línie, ibaže to by bolo asi na dlhšiu diskusiu, ktorá je v tejto téme aj tak OT a hlavne nevidím tomu až tak do hĺbky a nemám toľko vedomostí, takže asi radšej späť k donskému sphynxovi :cat37:.
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 8

Reklamy

Odoslaťod gandalf 30.6.2010 9:07

Off Topic: jojo radsej :cerveny:
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod balisek 4.7.2010 22:20

Mirra napísal:Emily: S Devonmi empirické skúsenosti nemám, ale s orientálkami áno a tiež poznám niekoľkých chovateľov tohto krásneho plemena a všetci sa zhodnú na tom, že je to citlivé "prešľachtené" plemeno, u ktorého je treba byť dosť obozretný, čo sa týka zimy, zdravotných problémov, imunity a tak.

Viem to z osobných skúseností porovnať s obyčajnými mačkami aj s nórkami, ktoré mám doma a musím povedať, že rozdiel tam je a nie je zanedbateľný.

Z dôvodu častých zdravotných problémov u orientálok a siamok chce teraz jedna z dvoch slovenských CHS začať s experimentálnym chovom (ak jej to samozrejme schváli FIF-e), kde by sa k OSH a SIA prišľachťovali obyčajné domáce mačky, aby sa trochu zlepšila ich imunita, a aby sa odstránili určité zdravotné problémy týchto plemien. V type OSH/SIA nás to síce vráti o niekoľko rokov späť, ale ak by to malo priniesť ovocie a tá zdravotná stránka by sa polepšila, tak by to stálo myslím za to.

Mirra, nechcem Ti odporovať - nežijem na Slovensku a netuším, v akom stave je slovenský chov. Poznám však chov český a tunajšie SIA/ORI netrpia výrazne vyšším počtom genetických neduhov, než iné šľachtené plemená - v mnohých smeroch sú na tom naopak lepšie.

Doma mám 5ročnú orientálku 3ročného siamáka a žiadnu extrémnu "precitlivosť" som u nich nezaznamenala. Síce teraz žijeme tretím mesiacom v novostavbe, donedávna sme však bývali v starom rodinnom dome. Užili sme si vrchovatou mierou všetkého podľa Teba pre SIA/ORI takmer "smrteľného" - spodnej vlhkosti a následných plesní, netesniacich okien atď. A div sa svete, mačky to prežili v plnom zdraví, k veterinárovi chodíme len na očkovanie. SIA/ORI samozrejme nie je plemeno vhodné na vonkajší chov, ale k životu mu stačí byt vykúrený na bežných cca 20-22 C. Nepotrebují žiť v tropickom skleníku. Tento rok v januári sme mali mali kvoli havárii na 5 dní odstavené kúrenie. Vonku -20 C, v byte ledva 15 a mačky to opať prečkali bez úhony.

So sphynxami skúsenosti nemám, ale podľa toho, čo som čítala na iných fórach, tiež to nie je nijak extrémne chúlostivá mačka. Samozrejme že je potreba dávať pozor na úpal alebo prievan, ale inak k životu nepotrebuje žiadne výrazne odlišné podmienky, ako iné chlpaté plemená.

Podla mňa nie je potrebné robiť z ORI, SIA či Sphynxov "prešľachtené krehotinky", kroté skolí každý vánok. Je logické, že "exotické", menej rozšírené plemená s užšou chovateľskou základňou budú o čosi rizikovejšie než tie početnějšie (čo však nemusí byť vždy pravda - viď BRI a HCM). Pokiaľ si však človek vyberie dobrú CHS, kde sa nezameriavajú len na exteriér, ale hlavne na zdravie mačiek, nie je toto riziko nijak veľké!

PS: Výrok veterinára ma pobavil. Takže mačky by sa asi mali chovať len v Egypte, pretože je to ich povodná domovina... Alebo to budeme určovať podľa povodu plemena - britka je vhodná len do Británie, nórka do Nórska, siamka do Thajska, v Nemecku budú mať len German Rexov, u nás v Čechách Českú kadeřavou kočku atd.? Jejda, žiadne slovenské plemeno ma nenapadá - ale keď už sme v tej EU, snáď by obstála Európska mačka:-)
Obrázok používateľa
balisek
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 8.11.2007 14:07
Počet mačiek: 3

Reklamy

Odoslaťod nelli 5.7.2010 10:40

balisek napísal:
Mirra napísal:Emily: S Devonmi empirické skúsenosti nemám, ale s orientálkami áno a tiež poznám niekoľkých chovateľov tohto krásneho plemena a všetci sa zhodnú na tom, že je to citlivé "prešľachtené" plemeno, u ktorého je treba byť dosť obozretný, čo sa týka zimy, zdravotných problémov, imunity a tak.

Mirra, nechcem Ti odporovať - nežijem na Slovensku a netuším, v akom stave je slovenský chov. Poznám však chov český a tunajšie SIA/ORI netrpia výrazne vyšším počtom genetických neduhov, než iné šľachtené plemená - v mnohých smeroch sú na tom naopak lepšie.

Doma mám 5ročnú orientálku 3ročného siamáka a žiadnu extrémnu "precitlivosť" som u nich nezaznamenala. Síce teraz žijeme tretím mesiacom v novostavbe, donedávna sme však bývali v starom rodinnom dome. Užili sme si vrchovatou mierou všetkého podľa Teba pre SIA/ORI takmer "smrteľného" - spodnej vlhkosti a následných plesní, netesniacich okien atď. A div sa svete, mačky to prežili v plnom zdraví, k veterinárovi chodíme len na očkovanie. SIA/ORI samozrejme nie je plemeno vhodné na vonkajší chov, ale k životu mu stačí byt vykúrený na bežných cca 20-22 C. Nepotrebují žiť v tropickom skleníku. Tento rok v januári sme mali mali kvoli havárii na 5 dní odstavené kúrenie. Vonku -20 C, v byte ledva 15 a mačky to opať prečkali bez úhony.

So sphynxami skúsenosti nemám, ale podľa toho, čo som čítala na iných fórach, tiež to nie je nijak extrémne chúlostivá mačka. Samozrejme že je potreba dávať pozor na úpal alebo prievan, ale inak k životu nepotrebuje žiadne výrazne odlišné podmienky, ako iné chlpaté plemená.

Podla mňa nie je potrebné robiť z ORI, SIA či Sphynxov "prešľachtené krehotinky", kroté skolí každý vánok. Je logické, že "exotické", menej rozšírené plemená s užšou chovateľskou základňou budú o čosi rizikovejšie než tie početnějšie (čo však nemusí byť vždy pravda - viď BRI a HCM). Pokiaľ si však človek vyberie dobrú CHS, kde sa nezameriavajú len na exteriér, ale hlavne na zdravie mačiek, nie je toto riziko nijak veľké!

PS: Výrok veterinára ma pobavil. Takže mačky by sa asi mali chovať len v Egypte, pretože je to ich povodná domovina... Alebo to budeme určovať podľa povodu plemena - britka je vhodná len do Británie, nórka do Nórska, siamka do Thajska, v Nemecku budú mať len German Rexov, u nás v Čechách Českú kadeřavou kočku atd.? Jejda, žiadne slovenské plemeno ma nenapadá - ale keď už sme v tej EU, snáď by obstála Európska mačka:-)

Balisek :cat38: :cat38: :cat38:
Obrázok používateľa
nelli
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.4.2010 9:23
Počet mačiek: 3

Reklamy

Odoslaťod Emily 7.7.2010 10:01

:D :D :D :D hi hi presne tak Balisek :cat36: :cat36: :cat36:
Emily
mačiatko
mačiatko

Založený: 19.6.2009 10:17
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Predchádzajúca

Naspäť na Plemená mačiek

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb