• Reklamy

Sokoke

zaujímajú ťa plemená mačiek...

Sokoke

Odoslaťod Mirra 18.2.2010 10:26

Zakladám tému o tomto krásnom plemene, ktoré ma veľmi zaujalo. Najprv na fotografiách v knižke, a potom aj na živo, keď bola vystavovaná skupinka mačiatok sokoke a ich mamina na výstave v Bratislave 09. 01. 2010. Sú to podľa mňa krásne mačičky, také milé šelmičky. Trochu pripomínajú i obyčajnú domácu kresbovú mačku, aspoň podľa nás :-) . Svoje meno majú odvodené od afrického lesa Sokoke, kde ich objavila jedna pani, ktorá zobrala pár mačiatok z hniezda divej mačky na strome a priniesla ich do "civilizovaného" sveta, a začala s nimi ušľachtilý chov.

Na Slovensku sa toto plemeno nechová, jeho chovateľská základňa je v Nórsku, Dánsku a v U.S.A., no prvý vrh týchto mačiatok už je aj v Českej republike. Cena za mačiatko sokoke je okolo 2.000 EUR. :cat34:

Tu je niečo o nich zo stránky webu o mačkách jamis-kocky.net:

Původní název však byl Khadzonzos. Místní obyvatelstvo kmene Giriama znalo tyto kočky již dlouho. Khadzonzos v řeči místního obyvatelstva znamená „jako kůra stromů“, tento název byl plemeni dán kvůli zbarvení srsti a mramorovanému vzoru. Sokoke kočky byly objeveny v „Arabuko- Sokoke lese“ na Keňském pobřeží. Objevila je v roce 1978 Jeni Sloter Angličanka, která na zahradě svého domu našla koťata. Ujala se jich a koťata odchovala. Její přítelkyně Gloria Moeldrop si odvezla nějaké koťata s sebou do Dánska, protože se obávala o přežití tohoto plemene v Africe. V Dánsku se začala věnovat chovu. Poprvé byly tyto kočky představeny v Kodani v roce 1984. V roce 1990 byly do Dánska dovezeny další kočky k posílení chovu. V roce 1992 byla jedna kočka importována do Itálie. Plemeno bylo oficiálně uznáno FIFe v roce 1993 již s názvem Sokoke. V roce 1998 byl chovný pár importován do USA. Došlo i ke spekulacím, zda se jedná o kočky divoké, nebo o potomky kočky domácí. Testy DNA však nepotvrdily geny divokých koček. I dnes se dováží další kočky přímo z Keni, aby se zabránilo problémům s příbuzenskou plemenitbou. Kočky Sokoke je možné křížit pouze vzájemně, žádné přikřižování jiného plemene není přípustné. Chovatelská základna je velmi malá. Nejvíce koček Sokoke se chová v Dánsku, další chovatele byste našli v Norsku, Itálii, Kanadě, USA a co nás velmi těší v České republice. U nás se chovem tohoto plemene zabývá CHS Z Bruzovic.CZ. Vzhledem k počtu chovných jedinců je toto plemeno velmi vzácné.
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 8

Reklamy

Re: Sokoke

Odoslaťod sigimoon 18.2.2010 20:03

omg tak ta cena je parádna :mutagen: ale pekné cicušky :-)
Obrázok používateľa
sigimoon
mačiatko
mačiatko

Založený: 29.8.2008 19:41
Pohlavie: Muž

Reklamy

Re: Sokoke

Odoslaťod Mirra 18.2.2010 20:12

Tak hej, tá cena je úplne super :cat30: :D .

Keď som ich videla na živo, tak mi pripomínali trošku orientálky, trošku domáce mačičky, trošku možno bengálky, jednoducho bolo v nich niečo trošičku také exotické, no a boli strašne milé, pekne sa hrali vo výstavnej klietke, také nebojácne a do pohody mi prišli. Vyhrali potom aj BIS vrh, aj som si to myslela, že vyhrajú oni :wink: . No zaslúžene určite :1l0: .
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 8

Reklamy

Naspäť na Plemená mačiek

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb