• Reklamy

Oriental cat :)

zaujímajú ťa plemená mačiek...

Re: Oriental cat :)

Odoslaťod luciaB 4.12.2011 1:38

no, ja som pred par dnami kupila rysaveho kocurika kevina 9mesiacov stareho za 200 euro. Ale je len za maznaka, lebo ma zlte oci. Ale pre mna za mna, nech ma trebars fialove....je mi to jedno. Kupila som ho ako kamosa k 1,5 rocnej macicke, ktoru som nasla zacviknutu v eskalatore a skoro bola zosrotovana. Mala vtedy len mesiac. Oni sa spolu skamaratili velmi rychlo. Su velki kamosi a cely den skacu a behaju. Len mam problem s kevinom. Nieje zviknuty na ludi a tak sa ludi boji. Mam ho sice len cca 10 dni a uz sa trosku rozkukal a uz sa nezasiva za skrinou, ale stale mam problem ho pohlafkat. Prihovaram sa mu, krmim ho z ruky,....davam mu za priklad macku, ale stale je velmi ustraseny. On sa v podstate uz podla mna ani tak neboji, len ako keby nieco od ludi spatneho cakal. Ale snad nieje este vsetko stratene. Robi kazdym dnom daky ten minipokrok....napriklad v stredu ho podnakomnik vylakal na hru so spagatom. Macka tu hru zboznuje. Jemu sa zapacila tiez. Dnes sa naucil hrat fotbal s pokrcenym papierom, co som mu hodila. A tiez sa zacal hrat, teda vyvijat iniciativu v hre s macku na nahanacy a zacal sa valat po epede a mavat pacickami na macku. Doteraz bol uplne vazny a zaujimalo ho len jedlo. Tak dufam, ze konecne jedneho dna uveri tomu, ze ho nemam v plane hodit na pekac. Podnajomnika sa boji viac. Pred nim obycajne uteka. Okrem toho, ked sa hra so snurkou, vtedy je mu vsetko jedno. Ale podnajomnik nanho vyvija natlak a na silu sa ho snazi vziat na ruky. Vzdy ho varujem, ze nezda sa, ale kevin ma neobycajnu silu. Ked ho isli sterilizovat, dohryzol doktora. Ja sa v nom racej snazim vzbudit doveru, ze nebudem mu robit nic, proti jeho voli. Ked ho hladkam, tvari sa, ze sa mu to paci, ale stale je v strehu.
Tych 9 mesiacov prezil v macacom domceku, tak nebol zvyknuty na pritomnost ludi.
Co radite, ako si ho naklonit?
Diky!
Ps: ja by som asi nikdy nedala macku na vystavu. Je to predsa kamos...
luciaB
mačiatko
mačiatko

Založený: 24.11.2011 19:53
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 3
Skutočné meno: Lucia Bartosova

Reklamy

Odoslaťod Andrea.T 5.12.2011 17:11

Ten kocúrik bol evidentne buď týraný alebo izolovaný od ludí... Je smutné a trestuhodné ak sa takto správa chovatel. Má ten kocúrik vôbec PP? Alebo je to kocúrik od množitela - a teda v podstate zachránený?
Potrebuje hodne času kým si získate jeho plnú dôveru. Chce to len nepolaviť v pochvale, v hladkaní, v odmenách za hru, ... Držím moc palce nech je z neho prítulný kocúrik.
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod luciaB 7.12.2011 21:46

No, on bol dost izolovany. Tak mozno nieje na ludi zvyknuty. Iny kocurik, ktory patril chovatelke a bol u nej v byte, ten bol perfektny! Tak sa predvadzal, hoci ma videl po prvy krat. Ale ten mal uz 4 roky a nebol na predaj. Kevo nieje s PP, lebo je zltooky. Vraj na to sa PP nedava. Mne je to jedno. Rodokmen viem. Mam ho opisany. Tak, pre zaujimavost. Co je mi zvlastne, zda sa mi, ze viac neveri muzom. A raz divne zareagoval na podnajomnikov pohyb. Podnajomnik tak zdvihol ruky, akoze sa rano tak vystieral. Potom ich tak rozpazil a zivol. Na to Kevo vystrelil od strachu a zasil sa. Ale nie na dlho. Len ten pohyb a to zivnutie v nom vyvolalo daku asociaciu. Vcera som Keva hladkala po kozusku, ked si lebedil v kosiku. Aj som mu vzala do ruky pacicku a masirovala som mu dlan a prsty. Vobec neprotestoval. Zmuril a ostal uvolnene lezat. Ale ked stoji a zohnem sa k nemu, ze ho pohladkam, tak nechce. Ale snad casom.
Inak, zistila som, ze na slovensku sa chovaju Orientalky len tymto sposobom, ze su vo voliere. Neviem, mozno ich aj beru dnu do domu. Neviem. On by ich mozno aj niekto mohol ukradnut, keby behali kade tade a na dedinach a v malych mesteckach su ludia zli na macky. Dokonca aj v ňBratislave som zazila taku reakciu, ze taki robotnici chceli zabit cierneho kocurika, len preto, ze bol cierny. A keby uvideli orientalku, tak bohvie, co by sa im v hlave zrodilo??!!! :cat22:
Vies, uvideli by tenku usatu macku....
Mama prichylila raz take macicky, obycajne dedinske. Kocurik mal len jedno ocko, ale bol strasne mily, pritulny. Taka gulicka maznava. Ked som sa jej opytala, ako sa ma "ocenko", tak mi povedala, ze tam v dedine byvali daki vagabundi, ktori prepijaly vsetky prachy a ked nemali na jedlo, tak capli daku macku..... :cat41: ta raz capli "ocenka". :cat22:
Pri nasom dome zase byva daky idiot, ktory vystrielal macaciu rodinku. Proste vsade sa najdu debili. Tak sa to asi inak neda, len ich mat vo voliere, alebo doma.
luciaB
mačiatko
mačiatko

Založený: 24.11.2011 19:53
Skutočné meno: Lucia Bartosova

Reklamy

Odoslaťod Mirra 8.12.2011 11:34

Na Slovensku sa chovajú orientálky aj vnútri, v zime by vonku neprežili. Pre kocúrov majú tzv. studhouse-y alebo catlandy, z ktorých sa dá vyjsť von do voliéry, resp. samotný catland je jedna veľká voliéra, z ktorej sa ide do domčeka určeného pre mačky, kocúrov mávajú hlavne tam, vnútri moc nie, kvôli značkovaniu a kvôli tomu, že majú väčší počet mačiek, tak to majú takto vyriešené. A tak ďalej, a tak ďalej... Keby niekoho táto problematika bližšie zaujímala, tak napíšem do SS :-).
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 8

Reklamy

Odoslaťod balisek 8.12.2011 13:59

luciaB napísal:No, on bol dost izolovany. Tak mozno nieje na ludi zvyknuty. Iny kocurik, ktory patril chovatelke a bol u nej v byte, ten bol perfektny! Tak sa predvadzal, hoci ma videl po prvy krat. Ale ten mal uz 4 roky a nebol na predaj. Kevo nieje s PP, lebo je zltooky. Vraj na to sa PP nedava. Mne je to jedno. Rodokmen viem. Mam ho opisany.

Veľmi zvláštna chovateľská stanica, ak to teda vobec CHS je! Nie je pravda, že žltooké (či inak neštandardné) mača nedostane PP. Preukaz povodu nie je v skutočnosti nič iné, než osvedčenie o príslušnosti k plemenu a predkoch. PP sa vystavuje každému jedincovi z vrhu bez ohľadu na exteriér. Maximálne može chovateľ požiadať o pretlač "Nevhodný k chovu". Odchov mačiat bez PP je podľa Chovateľského poriadky priamo zakázaný. Takže sú v zásade 3 možnosti:
1. Chovateľka Vám PP zadržala, čo nie je tak celkom v poriadku. Dohodnite sa s ňou, aby Vám ho zaslala oproti potvrdeniu o kastrácii.
2. V CHS sa niečo neplánovane či plánovane "sprsklo" a vrh nemohol byť nahlásený na plemennú knihu. V SK sú však podľa mojich vedomostí len 2 CHS orientálnych mačiek (Sultan Chan a Bon Voayage), obe odchovávajú špičkové zvieratá a veľmi pochybujem, že by u nich k niečomu podobnému došlo. Pochádza kocúr z niektorej z nich?
3. V skutočnosti nejde o žiadnu CHS a je to len ďalší množiteľ na papierových rodičoch.

Taktiež sa mi nepáči plachosť kocúra a jeho odchov bez kontaktu s ľuďmi. SIA/ORI sú nesmierne spoločenské, priateľské zvieratá až tvrdohlavo vyžadujúce (a potrebujúce) fyzický kontakt s človekom. Pokiaľ sa orientálka chová inak, je niečo u chovateľa v neporiadku.

luciaB napísal:Inak, zistila som, ze na slovensku sa chovaju Orientalky len tymto sposobom, ze su vo voliere. Neviem, mozno ich aj beru dnu do domu. On by ich mozno aj niekto mohol ukradnut, keby behali kade tade. Tak sa to asi inak neda, len ich mat vo voliere, alebo doma.

Áno, v CHS Sultan Chan majú svoj vlastný "barák" s vonkajšími výbehmi, v Bon Voayage sa to myslím týka len kocúrov. Ale obe CHS odchovávajú mačiatka doma. V jednej i druhej je relatívne veľký počet chovných zvierat. Osobne uprednostňujem menšie domáce chovy s voľným pohybom po byte a trvalým kontaktom s ľuďmi. Ale obe CHS majú skutočne krásne, typové zvieratá.

Samozrejme, že žiaden chovateľ (a vačšina majiteľov čistokrvných mačiek) nenechá mačky behať voľne po okolí. Chovné zviera má hodnotu nieloľko desiatok tisíc a nikto predsa nebude riskovať, že sa stratí alebo chytí nejakú chorobu od vonkajších mačiek.
Obrázok používateľa
balisek
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 8.11.2007 14:07

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 9.12.2011 0:35

(Sultan Chan a Bon Voayage), obe odchovávajú špičkové zvieratá a veľmi pochybujem, že by u nich k niečomu podobnému došlo

nepochybujte.
Osobne to tipujem na CHS č.1 a ani by som sa veľmi nedivila :-/
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod Verča 11.3.2012 14:14

jejda, no tak tá je tak elegantná, nádherná :cat38:
Kúpiť si zvieratko je jediný spôsob, ako za peniaze získať lásku
Obrázok používateľa
Verča
šelma
šelma

Založený: 13.7.2011 0:20
Počet mačiek: 1

Reklamy

Predchádzajúca

Naspäť na Plemená mačiek

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb