• Reklamy

Výber vhodného plemena

zaujímajú ťa plemená mačiek...

Výber vhodného plemena

Odoslaťod Lindchen 30.5.2010 19:22

Ahojte, do budúcna plánujem mačičku, ale v plemenách mačiek sa veľmi nevyznám (teda vôbec :-/ ). Neviem, či si mám vybrať konkrétne plemeno alebo vziať si cicu z útulku.
Hľadám micku, ktorá:
- bude pokojná, nie príliš akčná ani hlučná;
- bude sa dobre znášať s inými zvieratami (mám psa);
- bude maznavá a prítulná (psa mám totiž nie práve maznavého);
- na veľkosti, farbe srsti, očí atď. nezáleží (ale zas úprava a starostlivosť o srsť by nemusela byť náročná);

Budem rada, ak mi poradíte nejaké plemeno, ktoré bude toto spĺňať, príp. či by sme mi odporúčali aj cicu útulkáčku (výhody-nevýhody).
Lindchen
Nováčik
Nováčik

Založený: 30.5.2010 19:09
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Re: Výber vhodného plemena

Odoslaťod gandalf 30.5.2010 19:37

Ak macicku z utulku a chces mat istotu, ze bude kludna a mazliva- resp. aby vyhovovala tvojim poziadavkam, je fajn vybrat si uz dospelu macicku- je ich vela a vela velmi vdacnych :-)
Ak cistokrvnu, ked uz, doporucujem macicku s preukazom povodu, kde je aka taka istota, ze ti z toho vyrastie, to co chces. Z tych kludnejsich su to perzske a exoticke macky ( u perzskych nevyhoda starostlivosti o srst), britske macky, ragdoll, a vela inych. Ak uz sa ti nejaka zapaci, treba si kuknut standart, najst nejaku dobru CHS a potom uz individualne skonzultovat povahu jednotliveho maciatka.
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod Mirra 31.5.2010 13:08

Ja by som podľa Tvojich kritérií asi poradila obyčajnú európsku mačku, ktorých nájdeš všade plné inzeráty na darovanie zadarmo.

Pretože z Tvojich kritérií mi nevychádza jednoznačne žiadne plemeno (z tých, ktoré poznám), resp. je to všetko aj tak lotéria, lebo jednotlivé plemená majú síce spoločné rysy, ale charakter ako taký má každý jedinec individuálny.

Z toho, čo som doteraz videla, zažila a počula, môžem dedukovať nasledovné:

- Britky - kľudné, skôr pasívne až flegmatické, málo aktívne, milujú svoje pohodlie a hovenie si na gaučíku, ale nie sú veľmi prítulné, resp. iba vtedy, keď chcú ony, vraj sa nerady nosia na rukách, sú to tak trochu také svojské peciválky, ideálne do bytu, nie sú náročné na priestor, nedávajú veľmi najavo svoje city, introvertné, trochu chladné, znesú aj nejakú tú samotu, často majú "v paži" :D.

- Siamky a orientálky - opačný extrém britiek, mačky milujúce byť pri pánovi stále a všade, milujúce fyzický kontakt s ním, rady sedia na pleci, v náručí, sú schopné sedieť aj na hlave, vyžadujú veľa pozornosti a sú na láskanie pripravené takmer nonstop, sú hlučnejšie, aktívne, úžasne komunikujúce, extrovertné, čo na srdci, to na jazyku, neznášajú samotu, rady vymýšľajú, môžu si pozornosť až vynucovať.

- Nórske lesné mačky - toto plemeno mám ja a mne veeeľmi vyhovuje svojou povahou, je to podľa mňa zlatá stredná cesta medzi týmito dvomi pomyslenými extrémami. Plemeno fyzicky aj psychicky aktívne, milujú mačacie škrabadlá a vyvýšené plochy, milujú odtiaľ sledovať okolie, rady sa dívajú z okna, rady skúmajú a lovia (muchy, hračky, hocičo :-)), nie sú vôbec doterné, ale prídu sa rady pritúliť, sú tak trochu samé sebou, ale vedia sa úžasne prispôsobiť, či sa už jedná o mačacích, psích alebo ľudských členov domácnosti, proste žijú a nechávajú žiť, nikdy si nič násilím nevynucujú, proste mne napríklad úplne vyhovuje ich povaha.

Je tu kopa ďalších plemien, ku ktorým by som sa ja osobne vedela vyjadriť iba teoreticky, lebo praktické skúsenosti s nimi nemám, tie mám akurát s britkami, orientálkami/siamkami a nórkami, takže ja viem porovnať z praktického hľadiska iba tieto plemená, a tiež sú podľa mňa úplne super také obyčajné mačičky, čiže ak niekto nechce alebo si nemôže dovoliť mať čistokrvnú mačku, tak podľa mňa je super riešením mačka-obyčka. :cat34:
Máme mačiatka!

Chovateľská stanica Moon Starr Mija*SK
Nórska lesná mačka & domáca mačka

Moja CHS mačiek: http://www.norskalesnamacka.estranky.sk/
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Počet mačiek: 8

Reklamy

Odoslaťod Mirra 31.5.2010 13:08

Off Topic: Omylom som pridala to isté 2 x, pardón.
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod sigimoon 31.5.2010 21:47

mirra tak celkom nesúhlasím tá moja mala opica :iloveyou: vie byť prítulná až až s aktývna jak tornádo, teda keď to na ňu príde. :-D ale z tým že britky sú flegmošky máš pravdu. vraj sa nerady nosia na rukách- tak to u nás rozhodne platí. lindchen dúfam že si vyberieš tu pravú cicu :cat36:
Obrázok používateľa
sigimoon
mačiatko
mačiatko

Založený: 29.8.2008 19:41
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod Mirra 1.6.2010 7:25

No práve to sú tie individuálne rozdiely v povahe, že môže byť aj britka "tornádo" a aj orientálka flegmoška. Hlavne mladé zvieratká sú určite všetky za normálnych okolností hravé a šantivé, mačatá britiek určite vyvádzajú a lietajú ako všetky iné mačiatka, ale dospelé zvieratá sú už potom zväčša také pokojné, usadlé flegmošky :wink:.
Máme mačiatka!

Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod INA S. 1.6.2010 9:29

no tresne,ja mám krát.bri a na ňu to platí od mala s určitými výpadkami asi tak 1x za mesiac ,keď lieta sama od seba /keď ju nenaháňa kocúr/,no a mám i dlhosrstú bri a to je pravý opak,neviem či sú také všetky dlhosrsté bri ,ale čítala som ,že väššinou áno,rád sa hrá je totálne spoločenský,má stálu potrebu mať niekoho pri sebe a málo spí cez deň ako mačka ,preto vravím,že máme doma deň i noc :-)
Annifer BéBé Endless Infinity,SK / Bri n / *23.7.2004
Kajo Lustra Cats ,SK XLH / Bri /x *16.4.2008
Obrázok používateľa
INA S.
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 27.7.2006 17:10
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod Alica 1.6.2010 9:42

INA S neda mi nenapisat, ze mas krasnych chlpacov :-) ten dlhosrst. je fakt krasavec.
Berenice Nekodera, CZ, RAG seal mitted (14.9.2009)
Obrázok používateľa
Alica
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 4.1.2010 9:57

Reklamy

Odoslaťod INA S. 1.6.2010 9:44

no a tu ešte niečo k tým dlho.bri. - Sú to mačky uprednostňujúce kontakt s okolím a s ľuďmi. Títo krásni chlpáči si dobre rozumejú aj s inými mačkami. Najradšej sa však zdržujú v tesnom okolí svojho vyvoleného človeka. Ich vyrovnaná a priateľská povaha ich predurčuje za ideálneho spoločníka pre deti. Je to huňaté zvieratko s krásnymi očami, ktoré sa vždy rado hrá a mazná.
Obrázok používateľa
INA S.
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod INA S. 1.6.2010 9:45

Alica napísal:INA S neda mi nenapisat, ze mas krasnych chlpacov :-) ten dlhosrst. je fakt krasavec.

..díkes :-)
Obrázok používateľa
INA S.
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod nelli 1.6.2010 9:57

Ahoj ja ti sem mozem pridat este dalsie dve plemena s ktorymi mam skusenost ja
Mainská mývalia: no trochu ,,vacsia,, macicka, ktora asi nebude vyhovovat kriteriam ktore hladas :-D potrebuje vysoke skrabadlo,rada lezie,skace, no nasa je taka ze sa vobec nemazna,nie je ani moc pritulna,nerada sa pestuje,proste mame ju na okrasu haha :-D ale zas to je individualne,Ninca ma kocurika krasne pritulneho :wink: co sa tyka srsti,neviem nemam s nou moc starosti...ale musim vydvihnut jednu ich vlastnost a to ze su nesmierne inteligentne dokazala som ju naucit vsetko,presne vie co nesmie a smie,vie co znamenaju moje slova,respektive ton hlasu,kdezto moj druhy maznak ten absolutne nereaguje na nic,toho mozem hresit kolko chcem ma to v pazi :-D
Ragdoll: povedala by som ze toto plemeno najviac splna tvoje kriteria...ja mam maciatko,je hrave dost,ale to su vsetky...o dospelych by nam vedela viac povedat Gandalf :wink: su velmi pritulne,niekedy mam pocit ze by sa mi aj do zadku bol napchal :-D vzdy sa rad pestuje a tiez myslim ze so psikom by sa vyhral,su velmi prisposobive...co sa tyka srsti ja zatial nemusim robit nic kedze je este ,,maca,, zatial neplzne a cesem ho len preto aby si na to zvykol a v dospelosti uvidime :-) no myslim si ze urcite sa netrea starat o ich srst tak velmi ako u perzskych...ak tuzis po velkom maznakovi toto plemeno je fakt uzasne :wink:
A co sa tyka macicky z utulku...podla mna to nie je tiez len tak ze pridem a vezmem hociaku...za prve by som si zistila odkial macicka pochadza,ci je z ulice,alebo odkial sa dostala do utulku,pretoze nie z vlastnej skusenosti ale zo skusenosti mojich znamych taketo macicky z utulku ktore boli z ulice sa nemusia prisposobit bytovym podmienkam...bohuzial ti znamy ktory mali takuto cicku ju potom museli dat aj tak prec lebo kakala a cikala kam chcela, nicila nabytok,zaclony,proste nevedela sa s tym bytom moc vzit,takze podla mna aj na toto by si si mala dat pozor...takato cicuska je podla mna vhodnejsia do rodinneho domu,kde moze ist aj von na zahradku a tak...nechcem aby to vyznelo ze si nemas brat takuto macicku,ale preto si treba zistit odkial pochadza aby si ju potom zbytocne nemusela davat prec,no dufam ze sme ti pomohli aspon trosku :wink:
Obrázok používateľa
nelli
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.4.2010 9:23
Počet mačiek: 3

Reklamy

Odoslaťod Alica 1.6.2010 10:07

nelli, uplne suhlasim. iba doplnim k ragdollovi, lebo aj ja jednu taku mam doma. ked ti ragdoll zacne verit, necha si doslova zo sebou robit cokolvek. aspon u mojej to tak funguje. nema problemy s cestovani, so zmenou prostredia. inak vsade ma prenasleduje. varim, ona ma na kuchynskej linke sleduje. pozeram tv, ona lezi vedla mna. celu noc prespi vedla mna a je dost rozmaznana. je pritulna aj k navstevam. skusenost so psami. tak moja ich mlati :-) rodicia maju bisonika, ten si odniesol sklabanec a yorkshir ma pred nou respekt :-)
Obrázok používateľa
Alica
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod galthea 1.6.2010 14:33

osobne si myslím že s plemenami by som to neriešila, ja mám angoru a nebudem angoru odporúčať jednoducho preto, že hoci plemeno môže vykazovať isté znaky, tak individuálna mačička sa môže prejaviť opačne.
naozaj by som odporučila mačičku z depozitu - už dospelú. jednak preto že budeš mať istotu akú má povahu - depoziťáci väčšinou vedia o svojich mačkách ako sa ktorá chová a tak isto či sú vhodné ku psíkovi, odporučia ti ktorú - tak isto je tam veľká variabilita farieb a "tvarov" :) určite si vyberieš. + takéto mačiny býbajú stonásobne vďačnejšie ako čistokrvné.
ak čistokrvnú silou mocou - tak treba hodne čítať, plemien sú stovky, takže treba hodne hľadať, tu na fóre je veľa tém tiež. sú plemená ktoré sú rozšírenejšie ako iné, ale osobne odporúčam zabŕdnuť aj do tých menej často sa vyskytujúcich, možno sadnú lepšie:).
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40

Reklamy

Odoslaťod nelli 1.6.2010 14:46

galthea ale ved nikto tu nenuti aby si kupila nejake dane plemeno,ja som len opisala ake mam skusenosti a ako hodnotim plemena ktore mam doma,ak sa zapaci moze si taku vybrat alebo inu,ja myslim ze je fajn ked tu napiseme svoje nazory a skusenosti s danymi plemenami...je jasne ze kazda macicka ma svoju povahu ale predsa len kazde plemeno je niecim charakteristicke a o to tu ide.... :wink: pokial chce cistokrvnu tak si moze aspon vybrat trochu jej pomozeme,co asi ktore plemeno obnasa a pokial sa rozhodne pre macicku z depozitu alebo z utulku budis bude mat taku,ale naozaj pozor na to s kade takato macicka je,aby to nedopadlo zle a to naozaj vravim so skusenosti ktore som videla.. :-/ nie je to len tak ze pridem a beriem,kazda takato macicka si niecim presla,bola na nieco ine naucena,zila v urcitych podmienkach apod. a preto treba na to davat pozor...pretoze nie kazda macicka (a vinim z toho vacsinou predchadzajuceho chovatela) je vyhra...bohuzial ale je to tak.....
Obrázok používateľa
nelli
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.4.2010 9:23
Počet mačiek: 3

Reklamy

Odoslaťod Alica 1.6.2010 15:28

nelli, uplne suhlasim. aj ja ked som vyberala rasu vela som citala, ale za skusenosti som bola najvdacnejsia. takze si myslim, ze je dobre sa podeli o skusenosti, mne to velmi pomohlo. ved zaverecne rozhodnutie je vzdy na kupujucom. my poskytneme len vlastne pohlady a skusenosti.
Obrázok používateľa
Alica
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Ďalšia

Naspäť na Plemená mačiek

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb