• Reklamy

Prečo sa stať vegetariánom

diskusia o útulkoch a ochrane zvierat...
  • Reklamy

Prečo sa stať vegetariánom

Odoslaťod Peter Polák 13.3.2008 7:56

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/j5Z5YhbKiSs&hl=en"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/j5Z5YhbKiSs&hl=en" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

http://www.priateliazvierat.sk
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Prečo sa nestať vegetaríánom

Odoslaťod lubor 13.3.2008 10:28

Mam jednu velmi dobru kamaratku. Pred casom konecne po usili lekarov otehotnela. Pocas tehotenstva mala stale problemy. Po vseliakych analyzach sa jej lekar opytal:
Vy ste vegetarianka ? Ano, som. Priatelka si tu potravu velmi starostlivo pripravovala, aby mala dostatok bielkovin, uhlohydratov, tukov, vsetkehoi, vegetariansky vedecky.
Lekar: A chcete, aby ste to dieta porodili ? Velmi pan doktor. No tak si vyberte, alebo budete vegetarianka, a o to dieta pridete, alebo si okamzite bezte dat poriadny rezen.
Priatelka sa rozhodla pre rezen. Problermy v tehotenstve prestali, porodila este dalsie 2 krasne deti.
Vegetarianstvo je skodlivy extrem. Clovek je vsezravec.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.10.2007 17:52

Reklamy

Odoslaťod janula 13.3.2008 11:20

Ja si nemyslim, ze by bolo vegetarianstvo ako take skodlivy extrem... skor si myslim, ze v urcitom veku ci stadiu zivota by mal jest clovek vyvazenu stravu pozostavajucu aj zo zivocisnej (napr. deti, tehotne ci dojciace zeny a pod.) No urcite som za humanne zabijanie hospodarskych zvierat v obmedzenom mnozstve. A urcite som proti zabijaniu divokych zvierat, ktore podla mna v tejto dobe vobec nie je nutne zabijat kvoli potrave, koziam a pod. Myslim si, ze v dnesnej dobe je ludstvo (najma vyspele krajiny) preplnene tolkym mnozstvom potravin a masa, ktore vysoko prevysuje normalnu zdravu spotrebu obyvatelstva ...
Ja osobne nie som vegetarianka, no nie som ani zatazena na maso, viac mi vyhovuje zeleninova strava, mliecne vyrobky, ryby a uprednostnujem hydinove maso... :wink:
Naposledy upravil janula dňa 13.3.2008 11:23, celkovo upravené 1 krát.
Jana Ondrušková
Artuš zo Studénky, CZ (polosibírsky kocúrik, kastrát *12.6.2005)
Numto Surgut Sibirsk, CZ (SIB d23, kastrát *9.4.2005)
Obrázok používateľa
janula
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 10.5.2005 10:24
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: Prečo sa nestať vegetaríánom

Odoslaťod Peter Polák 13.3.2008 14:30

lubor napísal:Mam jednu velmi dobru kamaratku. Pred casom konecne po usili lekarov otehotnela. Pocas tehotenstva mala stale problemy. Po vseliakych analyzach sa jej lekar opytal:
Vy ste vegetarianka ? Ano, som. Priatelka si tu potravu velmi starostlivo pripravovala, aby mala dostatok bielkovin, uhlohydratov, tukov, vsetkehoi, vegetariansky vedecky.
Lekar: A chcete, aby ste to dieta porodili ? Velmi pan doktor. No tak si vyberte, alebo budete vegetarianka, a o to dieta pridete, alebo si okamzite bezte dat poriadny rezen.
Priatelka sa rozhodla pre rezen. Problermy v tehotenstve prestali, porodila este dalsie 2 krasne deti.

To co tu pises je podla mna hlupost. Sice nepoznam vegetarianku co porodila zdrave dieta, ale staci sa pozriet na znacnu cast populacie v Indii su vegetariani a je ich cim dalej tym viac. Takze toto, ked povie lekar je neznalost pomerov.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Re: Prečo sa nestať vegetaríánom

Odoslaťod Zuzana H. 13.3.2008 16:11

Peter Polák napísal:
lubor napísal:Mam jednu velmi dobru kamaratku. Pred casom konecne po usili lekarov otehotnela. Pocas tehotenstva mala stale problemy. Po vseliakych analyzach sa jej lekar opytal:

To co tu pises je podla mna hlupost. Sice nepoznam vegetarianku co porodila zdrave dieta, ale staci sa pozriet na znacnu cast populacie v Indii su vegetariani a je ich cim dalej tym viac. Takze toto, ked povie lekar je neznalost pomerov.

Bohuzial, nie je to ziadna hlupost. Stalo sa to totiz aj mojej kamaratke. Druha sice ako vegetarianka dieta porodila, ale nasledne dostala zapal mliecnych zliaz a musela tak ci tak s vegetarianstvom skoncit. Sesternica zasa nemohla otehotniet, dokial bola vegetarianka. Ja som tiez bola nejaky cas vegetarianka a tiez mi to nerobilo dobre. Proste - sme vsezravci a mame k tomu prisposobene i travenie. Komu to neskodi tak prosim, ja proti vegetarianom nic nemam, ale nie je to pre kazdeho vhodne.
Zuzana Huňadyová

www.vonhunady.sk
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 11.5.2005 8:04

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 13.3.2008 16:12

Ju, este jedna poznamka - lekar mojej kamaratky, ktory jej "zatrhol" vegetarianstvo je vegetarian....
Zuzana Huňadyová

www.vonhunady.sk
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 13.3.2008 16:13

A este jedna poznamka - vies, aka je umrtnost v Indii a aka u nas?
Zuzana Huňadyová

www.vonhunady.sk
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

odpoved

Odoslaťod Peter Polák 13.3.2008 16:42

Vegetariánstvo ako som uz neraz pisal nie je vec frajeriny, alebo nejakeho imidzu je to vec hlbokeho presvedcenia a zivotneho stylu. Vegetarianstvo sa musi praktizovat ako zamer a ciel. Inak kto nepraktizuje vegetarianstvo s hlbokeho presvedcenia tak samozrejme moze prist k ujme na zdravi. Ja som napriklad vegetarian 10 rokov bez akychkolvek zdravotnych problemov. O tom co prospieva a co nie by som nechal na konkretnu osobu, ktorej sa tehotenstvo a vegetarianstvo tyka my sme neni opravneny nieco riesit. Kazda buduca matka vegetarianka musi sama rozhodnut... :-) Co sa tyka Indie urcite je to neporovnatelné s nami uz len hygiena a zdravotna starostlivost urobia velky rozdiel v umrtnosti...
Naposledy upravil Peter Polák dňa 13.3.2008 16:43, celkovo upravené 1 krát.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod figaro 13.3.2008 18:43

Nechapem aky ma suvis tato tema s mackami alebo ochranou maciek. A rovnako nechapem preco nam p. Polak vnucuje vegetarianstvo. Je to kazdeho osobna vec. My vsetci vieme, ze ste vegetarian. Mate to uverejnene aj v podpise na tomto fore. Vari to nestaci?

Nie som vegetarian a ani nikdy nebudem. Rastlinne bielkoviny su velmi chudobne na niektore esencilane aminokyseliny, potrebne pre zdravie cloveka, napr. lyzin. Jednym slovom rezen si neodpustim. Chuti mi a nehanbim sa za to. Pravda je ale taka, ze ak by som si mal zviera zabit sam vlatnymi rukami, zrejme by som bol vegetarian z donutenia. Neviem ci by som to dokazal.
Naposledy upravil figaro dňa 14.3.2008 7:18, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok
Obrázok používateľa
figaro
šelma
šelma

Založený: 12.9.2005 13:19

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 13.3.2008 18:48

figaro napísal:Nechápem aky ma suvis tato tema s mackami alebo ochranou maciek. A rovnako nechapem preco nam p. Polak vnucuje vegetarianstvo. Je to kazdeho osobna vec. My vsetci vieme, ze ste vegetarian. Mate to uverejnene aj v podpise na tomto fore. Vari to nestaci?

Nie som vegetarian a ani nikdy nebudem. Rastlinne bielkoviny su velmi chudobne na niektore esencilne aminokyseliny potrebne pre zdravie cloveka napr. lyzin. Jednym slovom rezen si neodpustim. Chuti mi a nehanbim sa za to. Pravda je ale taka, ze ak by som si mal zviera zabit sam vlatnymi rukami, zrejme by som bol vegetarian z donutenia. Neviem ci by som to dokazal.

Suvisi urcite s mackami ci sa vam to paci alebo nie. Zjedli by ste svoju macku? Ja niekomu nieco vnucujum nemusie citat tuto diskusiu, ked sa Vam nepaci. Ano presne takto sa citili rozny prikopnici v minulosti, ked za svoj nazor boli zatracovany, vrazdeny, väzneny. Podla mojho kazdy vegetarian je len prikopnik a urcite skutocni milovnik zvierat! Tot vsjo... :-)

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod lubor 13.3.2008 20:17

Peter Polák napísal: Suvisi urcite s mackami ci sa vam to paci alebo nie. Zjedli by ste svoju macku? Ja niekomu nieco vnucujum nemusie citat tuto diskusiu, ked sa Vam nepaci. Ano presne takto sa citili rozny prikopnici v minulosti, ked za svoj nazor boli zatracovany, vrazdeny, väzneny. Podla mojho kazdy vegetarian je len prikopnik a urcite skutocni milovnik zvierat! Tot vsjo... :-)

Pan Polak. Samotne ludstvo vzniklo aj vdaka tomu, ze zacalo prijmat bohatu rastlinnu aj zivocisnu upravenu potravu. Nasi prapredkovia boli lovci mamutov a nikto ich za to moralne neodsudzuje. Jednoducho ich kvalitna strava drzala pocas studenych zim pri zivote. Mne vegetariani vobec nevadia, sam milujem niektore typicke vegetarianske pokrmy.
Ale sa mi nepaci, ked sa vegetarianstvo prezentuje na sposob nabozenskej sekty s nanucovanim vegetarianstva inym.
A k tomu videu len tolko, ze je to ozaj nechutne. Ale tyranie zvierat rovnako prekaza aj tym, ktori si sem tam dobry biftek dopraju.
Ja osobne som pozabijal sliepok aj kralikov hadam tisice a nemam s tym ziadne problemy. A necitim sa preto byt dajakym zlym necitlivym clovekom
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.10.2007 17:52

Reklamy

Odoslaťod Hascor 13.3.2008 20:47

Zhodou nahod som mal asi pred mesiacom k vegetarianstvu prejav, tak nieco z neho:
Už G. B. Shaw povedal: „Zvieratá sú moji priatelia a ja svojich priateľov nejem.“ Takto sa dá charakterizovať rozhodnutie väčšiny vegetriánov. Nezabíjať zvieratá, bytosti, ktoré sú schopné cítiť a vnímať bolesť. Z hľadiska potravinového reťazca je jesť mäso celkom prirodzené. Odpustiť si rôzne špeciality nie je pre každého jednoduchý krok a prečo to vlastne robiť, ak je to teoreticky správne.
V súčasnosti už nie je chov zvierat to čo bývalo. Hovorí sa už o tzv. intenzívnom poľnohospodárstve, kedy sa farmy menia na továrne. Zo zvierat sme spravili veci, obmedzili ich životný priestor, neumožňujeme im prejavovať ich prirodzené správanie. Sliepky si poriadne nemôžu natiahnuť krídla, stavať hniezda, prasatá sa len ťažko môžu otočiť a zmyslom ich života je byť po krátkom čase odstavené od matky, nadopované antibiotikami obhrýzať mreže, ktoré majú celý život pred sebou a nakoniec byť nekonečne dlho transportované a nehumánne usmrtené. Tieto spôsoby sú neospravedlniteľné už ani z náboženského hľadiska, že zvieratá sú tu nato, aby sme ich jedli. Aj tak nemáme právo im ubližovať tak, ako to veľkochovmi robíme.
Práve preto aj vegáni nekonzumujú všetky živočíšne produkty. Už sa nemusíme pýtať, prečo nejedia mlieko či vajcia, keď preto zvieratá zomrieť nemuseli. Ide o to, v akých podmienkach tieto zvieratá žili.
„Neznamená to, že ľudia sú zlí, len o týchto veciach neuvažujú. Preto, keď pred nimi na tanieri leží výsledný produkt, nezamýšľajú sa nad tým, čo sa udialo predtým a ako to dospelo až do tohto štádia.“, vyjadril sa aj k svojmu vegeteriánstvu Dr. Drnovšek, slovinský prezident.
V súčasnosti sa do popredia pomaly dostáva aj ekopoľnohospodárstvo a voľné chovy. Začíname sa vracať k tomu, čo malo ostať samozrejmosťou. Aby sliepky mohli vidieť denné svetlo, prasatá sa rýpať v zemi, cítiť čerstvý vzduch a jesť prirodzenú stravu bez hormónov a antibiotík.
Čo môžete urobiť vy? Myslite na život zvierat, nemusíte sa stať práve vegetariánom či vegánom, stačí, ak si napr. kúpite vajíčka z podstielkového chovu, ktoré sú dnes už bežne dostupné, alebo z chovu voľného, ktoré začína ponúkať už aj TESCO, kde nájdete aj bioprodukty a ďalšie produkty ekologického poľnohospodárstva. Začnite už dnes, nie je to až také ťažké, veď aj Matthew Scully povedal: „Možno povedať, že to, čo človeka robí skutočne ľudským, je jeho schopnosť pochopiť, že utrpenie zvieraťa je dôležitejšie ako pôžitok z kúska mäsa.“
Michal Haško - Priatelia zvierat (www.priateliazvierat.sk)
Sára - Mačka domáca
-------------------------
Až keď vyrúbeme posledný strom, otrávime poslednú rieku a zabijeme poslednú rybu, zistíme, že peniaze sa jesť nedajú...
"Hovorte mi niečo o ľudskej prirodzenosti! Keď dáte do jednej miestnosti svoje dieťa, králika a jablko, myslíte, že to malé zje králika a bude sa hrať s jablkom?" H. Diamond
Obrázok používateľa
Hascor
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 27.9.2005 13:48

Reklamy

Odoslaťod fluffy555 13.3.2008 22:22

Ja osobne nie som vegetariánka a mám rada mäso, ale nejem ho až tak často. Vegetariánske jedlá mám rovnako rada ako mäso, ale asi by som sa ho nevedela vzdať...Zato vegetariánov neodsudzujem, je to ich rozhodnutie a myslím, že aj pekné voči zvieratám, ale nemyslím si, že by sa to malo nejak preháňať. Pokiaľ to neškodí zdraviu tak si myslím, že je to ok...Moja kamarátka je vegetariánka a nesnaží sa to iným vnucovať, ale niekedy má názory na nehumánne usmrcovanie zvierat s ktorými celkom súhlasím...Proste chápem, že vegetariánstvo je životný štýl, s ktorým síce sympatizujem, len si nemyslím, že by sa to malo preháňať do nejakých extrémov... :wink:
Aj ja som proti tomu aby sa zvieratá chovali vo veľkochovoch a boli chované len na to aby ich niekto jedol...Sú to rovnako živé a cítiace bytosti ako ľudia. A pokiaľ by mali byť chované, čo aj budú, pretože celý svet asi nebude vegetariánsky, tak aspoň nie tak kruto. Ale v to môžem len dúfať... :smutny:
ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
fluffy555
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 12.8.2006 15:45

Reklamy

Odoslaťod Miska2 16.3.2008 15:31

Z extremu, do extremu. Zdielam nazor pisatelky: Janula, ale aj Hascor a dalsich. Vegetarianstvo a veganstvo povazujem skor za extrem, ci uz ponate filozoficky alebo prakticky. No absolutne nikoho za to neodsudzujem a vobec ma ani nenapadne diskutovat o jeho dovodoch a pohnutkach. Faktom ale ostava, ze ja si poctivo nastudujem odkial su vajicka, ktoré si hodlám kupit a aj kurata, ktore nechavam v regali, aj ked su z tzv volneho alebo podstielkoveho chovu, pokial maju na mäse krvave podliatiny a stopy po nehumannom resp. stresovom konci. /modriny, krvne podliatiny na koncoch kridel, trtaci,...., bravcova slanina s farebnymi pasmi-modrinami,...../A to uz ani nehovorim o chudakoch vianocnych kaprikoch, ktore si svoje vytrpia v igelitovych taskach,....
Činania konzumuju vsetko, co aj len trosicku pripomina zivocicha, ale mne to pride ako kanibalizmus. Podobne je to aj s nasimi pocernejsimi spoluobcanmi. A v tejto suvislosti ma chyta des, co sa asi deje so zvieratami, /aj spolocenskymi/ ktore sa dostanu do vykupov?!
Mimoch., vo svojom zivote som sa stretla s tromi vegetarianmi a ani jeden nema vlastneho potomka.
Miska2
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 15.1.2008 21:50
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod balisek 17.3.2008 11:48

fluffy555 napísal: Aj ja som proti tomu aby sa zvieratá chovali vo veľkochovoch a boli chované len na to aby ich niekto jedol...Sú to rovnako živé a cítiace bytosti ako ľudia.

Fluffy, je tu jeden malý problém. Niektoré zvieratá sú z princípu chované preto, aby ich niekto JEDOL! Preto boli vyšľachtené a pokiaľ tomuto účelu slúžiť nebudú, nebudú vobec... Koľko poznáš prasiat - domácich maznáčikov? Alebo kohútov, husí či zajacov (myslím normálnu veľkosť, nie zakrslých)?
Obrázok používateľa
balisek
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 8.11.2007 14:07
Počet mačiek: 3

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Útulky a ochrana zvierat

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb