• Reklamy

TESTOVANIE NA ZVIERATACH.

diskusia o útulkoch a ochrane zvierat...
  • Reklamy

Odoslaťod armani 2.10.2005 19:01

Zaujíma ma jedna otázka. Ako sa ako ochrancovia zvierat pozeráte na kastráciu? Nebolo by načas uzákoniť jej nezákonnosť? Ved u psov sa tuším zakázalo napr. kupírovanie. Nie je kastrácia podobný umelý zásah do živého a zdravého mačacieho organizmu?
Igor Kováčik
Bonifác MCO
Armani Giorgio Nobilis Felis CZ, MCO as22

Toto sú moje praktické skúsenosti a môj osobný názor nepotvrdený žiadnymi vedeckými argumentami a preto nemusí byť pravdivý. No aj napriek tomu si za nim stojím. To len tak naokraj pre prípadných vrtákov.
Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.8.2005 20:31
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod Hascor 2.10.2005 19:11

Kastracia/sterilizacia je pripustna ak vieme, ze maciatkam/psikom nebudeme vediet zabezpecit domov, alebo ide o tulave zvierata. Je lepsie ak bude jedna macka sterilizovana ako keby mali desiatky potomkov skoncit utopenim, zabitim alebo zit v tyranii.
Michal Haško - Priatelia zvierat (www.priateliazvierat.sk)
Sára - Mačka domáca
-------------------------
Až keď vyrúbeme posledný strom, otrávime poslednú rieku a zabijeme poslednú rybu, zistíme, že peniaze sa jesť nedajú...
"Hovorte mi niečo o ľudskej prirodzenosti! Keď dáte do jednej miestnosti svoje dieťa, králika a jablko, myslíte, že to malé zje králika a bude sa hrať s jablkom?" H. Diamond
Obrázok používateľa
Hascor
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 27.9.2005 13:48

Reklamy

Odoslaťod armani 2.10.2005 19:19

Dobre, ale to nás neoprávňuje rozhodnúť za inú živú bytosť takú vážnu vec. Prečo potom aj chovatelia podporujú kastráciu, dokonca kastráti majú samostatnú kategoriu? Nejde tu o názorný príklad, ochrana zvierat áno, ale len pokiaľ sa netýka mňa? :cerveny: :velmismutny: :velmismutny: Tak a teraz až začnete do mňa rezať!!
Igor Kováčik
Bonifác MCO

Toto sú moje praktické skúsenosti a môj osobný názor nepotvrdený žiadnymi vedeckými argumentami a preto nemusí byť pravdivý. No aj napriek tomu si za nim stojím. To len tak naokraj pre prípadných vrtákov.
Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Hascor 2.10.2005 19:26

aj moja cica je sterilizovana. ja by som sice rad maciatka, ale co s nimi?
Sára - Mačka domáca
Až keď vyrúbeme posledný strom, otrávime poslednú rieku a zabijeme poslednú rybu, zistíme, že peniaze sa jesť nedajú...
"Hovorte mi niečo o ľudskej prirodzenosti! Keď dáte do jednej miestnosti svoje dieťa, králika a jablko, myslíte, že to malé zje králika a bude sa hrať s jablkom?" H. Diamond
Obrázok používateľa
Hascor
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Re: TESTOVANIE NA ZVIERATACH.

Odoslaťod Monika 2.10.2005 20:00

Kastracia a sterilizacia je prostriedok ako macke (kocurovi), ktora nie je urcena na chov, zabezpecit spokojny, kludny a bezstarostny zivot v blizkosti svojich otvaracov konzerv. Ak chceme aby bola macka v poriadku po psychickej a fyzickej stranke je podla mna nutne tento zakrok vykonat aj ked to rozhodnutie urobime za nu.
Neviem si predstavit, ze by som mala macku - maznacika cely zivot trapit rujami, kedy nezje vobec nic, oznackuje cely byt a trapi sa hladanim kocura, ktoreho jej aj tak neposkytneme. Pripadne davat tabletky cely zivot?! To hadam nie!!! To by bolo priam neludske presne ako testovanie na zvieratach.
Nehovoriac o tom, ze macky sa rozmnozuju geometrickym radom a boli by sme iba nasou nezodpovednostou obklopeni zubozenymi mackami, ktore nemaju co do ust, plne parazitov a inych chorob.
Kastraciu a sterilizaciu deklarovat ako "nezakonne" by bol krok dozadu a proti zdravemu rozumu...
„Keby sme sa ku každému, koho stretneme, chovali s rovnakou nežnosťou, ktorou zahŕňame mačku - tiež by priadli."
„Mimochodom, ak sa rozhovoríme o mačkách, je takmer nemožné, aby sme boli považovaní za osobu celkom normálnu."

Selma /DOM kastrát, *09.09.2001
EC. Miša Mafia /EUR n 24, kastrát, *13.04.2002, †14.03.2011
GIC. Klára Alexandra Ché /EUR ns 24, kastrát, *09.08.2001
CH. Agnii Haricat, CZ /TUA e 22, kastrát, *14.02.2003
Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 9.5.2005 18:55
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 0

Reklamy

Re: TESTOVANIE NA ZVIERATACH.

Odoslaťod Hascor 2.10.2005 20:03

Monika napísal:Kastracia a sterilizacia je prostriedok ako macke (kocurovi), ktora nie je urcena na chov, zabezpecit spokojny, kludny a bezstarostny zivot v blizkosti svojich otvaracov konzerv. Ak chceme aby bola macka v poriadku po psychickej a fyzickej stranke je podla mna nutne tento zakrok vykonat aj ked to rozhodnutie urobime za nu.
Neviem si predstavit, ze by som mala macku - maznacika cely zivot trapit rujami, kedy nezje vobec nic, oznackuje cely byt a trapi sa hladanim kocura, ktoreho jej aj tak neposkytneme. Pripadne davat tabletky cely zivot?! To hadam nie!!! To by bolo priam neludske presne ako testovanie na zvieratach.
Nehovoriac o tom, ze macky sa rozmnozuju geometrickym radom a boli by sme iba nasou nezodpovednostou obklopeni zubozenymi mackami, ktore nemaju co do ust, plne parazitov a inych chorob.
Kastraciu a sterilizaciu deklarovat ako "nezakonne" by bol krok dozadu a proti zdravemu rozumu...

plne suhlasim
Sára - Mačka domáca
Obrázok používateľa
Hascor
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod armani 2.10.2005 20:05

Dobre teda, súhlasím. Ale ked máme dôsledne aplikovať názory ochrancov, tak prečo máme rozhodovať za prírodu, ked si to príroda prirodzene zariadila tak ako to je? Kto dal človeku do rúk takéto právo? Ved človek by mal žiť v súľade s prírodou a prírodnými zákonitostiami? Nebolo by teda z hľadiska ochrany prirodzenejšie a správnejšie vytvoriť všetkým mačkám priestor na dôstojný život? :wink:
Igor Kováčik
Bonifác MCO

Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod armani 2.10.2005 20:08

Mačka určená na chov a mačka vyradená z chovu, ved príroda nepozná taký pojem. v prírode je len mačka. Ved predsa mačka nemôže zato, že nesplňuje nejaký štandart ktorý si vymyslel pán tvorstva!!! Alebo si myslíš, že mačka za to môže?

Som veľmi rád, že sa kolegine a kolegovia začínate do tejto polemiky zapájať. :-)
Igor Kováčik
Bonifác MCO

Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Monika 2.10.2005 20:15

armani napísal:Mačka určená na chov a mačka vyradená z chovu, ved príroda nepozná taký pojem. v prírode je len mačka. Ved predsa mačka nemôže zato, že nesplňuje nejaký štandart ktorý si vymyslel pán tvorstva!!! Alebo si myslíš, že mačka za to môže?

V prvom rade NESMIEME ZABUDAT na to, ze prirodu ani vo sne nenapadlo, ze macka bude byvat v byte a z toho plynie vsetko ostatne...
Pre mna je kazda macka macka....
A o sterilizacii a kastracii sa bavime v suvislosti s bytovymi mackami, nie? Aj ked sterilizacia maciek vonku zijucich ma tiez svoje opodstatnenie..
„Keby sme sa ku každému, koho stretneme, chovali s rovnakou nežnosťou, ktorou zahŕňame mačku - tiež by priadli."
„Mimochodom, ak sa rozhovoríme o mačkách, je takmer nemožné, aby sme boli považovaní za osobu celkom normálnu."

Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod evusik 2.10.2005 20:18

armani napísal:Zaujíma ma jedna otázka. Ako sa ako ochrancovia zvierat pozeráte na kastráciu? Nebolo by načas uzákoniť jej nezákonnosť? Ved u psov sa tuším zakázalo napr. kupírovanie. Nie je kastrácia podobný umelý zásah do živého a zdravého mačacieho organizmu?

ja pravdupovediac nie som velky zastanca kastracie, hoci to neviem zdovodnit inak, ako velmi zlym svedomim a predstavou, ze by dal nejaky nadradeny druh vykastrovat ja... urcite by sa mi to nepacilo :-D je to presne, ako si pisal - aj clovek bez partnera je menej spokojny ako s partnerom, to vsak neznamena, ze sa da sterilizovat.
je vsak pravda, ze som macaciu ruju este nezazila, takze mozno zmenim nazor. osobne by som vsak chcela, aby mia mala aspon raz maciatka, urcite vsak az vtedy, ked budem mat poistenych aspon 4-5 zaujemcov. a jedno maciatko by som si nechala ja :cerveny:
Obrázok používateľa
evusik
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 5.9.2005 20:46

Reklamy

Odoslaťod armani 2.10.2005 20:19

Nie, bavíme sa o práve človeka rozhodovať čo je dobré pre našich zvieracích druhov. Úmyselne som zvolil príklad kastrácie lebo je našej mačičkovej komunite najbližší a zároveň nám ukáže ako si človek vie účelovo prispôsobovať svoje argumenty, ktoré postupom času a častým opakovaním začne vydávať za prostý fakt. Alebo to tak nie je?
Igor Kováčik
Bonifác MCO

Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Hascor 2.10.2005 20:26

co hovori sz :-)
Nikdy viac nechcené zvieratá
Každoročne sa rodí obrovské množstvo nechcených zvierat, pre ktoré už niet miesta. Končia smrťou, alebo utýraním. Jeden pár pohlavne zrelých zvierat môže počas svojho života priviesť na svet desiatky až stovky zvierat. Aj v prípade, že viete umiestniť šteniatka, pamätajte, že v každom domove, kde umiestnite Vaše šteniatko, by mohlo nájsť domov opustené zviera z útulku alebo mestskej karantény, kde bývajú utrácané.

Čo môžete urobiť vy?
Čo najskôr sa poraďte s Vašim veterinárom o sterilizačnom, alebo kastračnom zákroku. Nie je tak finančne náročný ako opatera rodených šteniat a zabezpecí Vám pokoj.
Nedopustite, aby malo Vaše zviera potomstvo, nerozširujte rady nechcených mláďat.

Zodpovedný prístup voči svojmu okoliu
Množstvo nedorozumení a konfliktov, na ktoré doplácajú nakoniec zvieratá vyplýva z chovu zvierat v byte. Mnoho ludí to považuje za týranie, ale my vieme, že i takýmto zvieratám možno zabezpečit podmienky, ktoré sú pre nich vyhovujúce. Veľakrát však nie temperament zvieraťa, ale nevhodný výcvik spôsobujú obťažovanie susedov hlukom a nadmernou aktivitou zvieraťa.
Sára - Mačka domáca
Obrázok používateľa
Hascor
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod evusik 2.10.2005 20:27

armani napísal:Nie, bavíme sa o práve človeka rozhodovať čo je dobré pre našich zvieracích druhov. Úmyselne som zvolil príklad kastrácie lebo je našej mačičkovej komunite najbližší a zároveň nám ukáže ako si človek vie účelovo prispôsobovať svoje argumenty, ktoré postupom času a častým opakovaním začne vydávať za prostý fakt. Alebo to tak nie je?

ved o tom prave pisem :wink: "je to presne, ako si pisal - aj clovek bez partnera je menej spokojny ako s partnerom, to vsak neznamena, ze sa da sterilizovat. " - t.j. clovek si tiez kastraciu resp. sterilizaciu nevyberie, pokial na nu nema vazne zdravotne dovody. aspon som sa este s nikym takym nestretla. preto ja osobne nie som v ziadnom pripade pevne rozhodnuta o kastracii mojej macky... nebudem vsak hovorit o tom, ci na to ini maju alebo nemaju pravo - lebo sa to tu zmeni na diskusiu a la "interupcie - ano ci nie?" :-)
Obrázok používateľa
evusik
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 5.9.2005 20:46

Reklamy

Odoslaťod Monika 2.10.2005 20:30

V okamihu kedy macicku zavries do "obsahu" svojho bytu, tak dolezite rozhodnutia za nu proste robit budes. Neviem si predstavit, ze by som sa mojej macky napriklad spytala: "No co Klarka, pojdeme Ta dnes zaockovat, aby si nam nechytili macaciu leukemiu?" To je asi hlupost.
Ak sme zodpovedni, tak si myslim, ze mozme rozhodovat o podstatnych veciach, ktore prispievaju podla nas k "skvalitneniu" zivota nasich milacikov... Len na druhej strane neviem ako zistim ci som sposobila rozumneho rozhodnutia.
Ale v mojom pripade, robim vsetko pre dobro mojich milacikov, teda aspon z mojho uhla pohladu. :-) a podla spokojneho vyrazu nasich 8 macacich oci si myslim, ze to vnimaju rovnako :cerveny:

Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod armani 2.10.2005 20:31

evusik to je veľmi trefné a pravdivé prirovnanie! :-)
Igor Kováčik
Bonifác MCO

Obrázok používateľa
armani
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Útulky a ochrana zvierat

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb