• Reklamy

Petícia za zmeny v Trestnom zákone o týraní zvierat

diskusia o útulkoch a ochrane zvierat...
  • Reklamy

Re: Petícia za zmeny v Trestnom zákone o týraní zvierat

Odoslaťod Peter Polák 7.6.2010 12:41

galthea napísal:neviem, čítam znovu a znovu a ja tam nevidím nič čo by mi nevyhovovalo. (akurát by som to kľudne ešte sprísnila, ale to by neprešlo asi.)
Lusil sa nevyjadrila, čo konkrétne jej vadí?

Moze sa tu vyjadrit ale zatial tak neurobila mne sice poslala wordovy dokument kde bol ku kazdemu bodu vpisany text, ktory poukazoval na veci, ktore vobec neboli v navrhu :-)
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod galthea 7.6.2010 12:51

Peter Polák napísal:Moze sa tu vyjadrit ale zatial tak neurobila mne sice poslala wordovy dokument kde bol ku kazdemu bodu vpisany text, ktory poukazoval na veci, ktore vobec neboli v navrhu :-)

jáj tak:).
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod Baska818 7.6.2010 12:52

galthea napísal:
Peter Polák napísal:Moze sa tu vyjadrit ale zatial tak neurobila mne sice poslala wordovy dokument kde bol ku kazdemu bodu vpisany text, ktory poukazoval na veci, ktore vobec neboli v navrhu :-)

jáj tak:).

:wink:
Emma Adams family, SK BRI a ( * 17.11.2009) - malý satan
Harry Adams family, SK BRI c 33 ( * 25.2.2011) - špekulant najväčšieho zrna
Obrázok používateľa
Baska818
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 6.1.2010 22:55
Počet mačiek: 1

Reklamy

Odoslaťod lusil329 7.6.2010 23:17

myslím, že som žiadny trestný čin nespáchala a ak má niekto záujem počuť moj názor... OK, ale nemienim to preberať cez forum a ani cez ss, ale cez mail. každopádne ja sa zvieratám snažím pomocť a vždy sa im budem snažiť pomáhať ako budem vedieť, nie ako niekto...a ubezpečujem vás, že týmto mojim postojom si neliečim nedosiahnuté ambície ;) ako bolo o mne povedané... nehrám sa na veľkého záchranára, pretože viem, že na to nemám prostriedky, ale pomáham vo svojich medziach...
a byť na mne, tak ľudom, čo týrajú zvieratá, by som spravila to isté a omnoho horšie... len treba to celé domyslieť ... tiež som zo začiatku bola hurááá idem podpisovať a ked som sa neskor o tom bavila s ludmi, tak som na to získala iný pohľad... a viac sa tu k tomu nevyjadrujem, len osobám, ktoré majú záujem o tom počuť viac...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod AndreaO 8.6.2010 8:18

Nezaoberala som sa peticiou uz pre rozpory z minulosti s OZtkom, ktore ju spisalo. Nedavno som vsak dostala mailom jeden dokument, kde bola peticia rozobrata aj s upozornenim, ze na jej prpopagaciu sa pouziva maciatko Zizi, moja fotka, a vtedy som si uvedomila, ze som rada, ze som sa pod nu nepodpisala a ten pravnik, ktory si dal namahu dany dokument rozobrat, otvoril oci asi viacerym. Aby ste mali moznost precitat si to pastujem ho sem.
O jednej nezmyselnej petícií

Skupina ľudí si, zrejme z nedostatku inej činnosti povedala, poďme zmeniť zákony. A keďže to robili len preto, že nemali nič lepšie na práci, výsledok tak vyzerá. Čierny text je pôvodný text petície, modrý komentár.

POVEDZME SPOLU „NIE“ TÝRANIU ZVIERAT !

PETÍCIA
za prijatie zmien v Trestnom zákone č. 300/2005 Zb. par. 378 o týraní zvierat:

Žiadame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby prijali novelu Trestného zákona č. 300/2005 Zb. v par. 378, v ktorej bude zapracované aj nasledovné:

BOD 1,
zvýšenie trestnej sadzby za trestný čin týrania zvierat zo súčasných 12 mesiacov na trest odňatia slobody v rozsahu 3 – 5 rokov
Nikdy v histórií ľudstva vyššie tresty neodradili nikoho od toho, aby niečo nespravil. Občas to malo dokonca opačný efekt. Zatvoriť niekoho do väzenia, kde bude mať stravu a ubytovanie zadarmo, ako to pomôže zvieratám? Rozumnejšie by bolo zmeniť systém trestov tak, aby priniesol úžitok zvieratám. Napr. stanoviť sadzobník pokút, ktorý bude vychádzať z priemerných nákladov v danom meste na ošetrenie typu zranenia, ktoré tyran spôsobí. V prípade zranení nezlúčiteľných so životom by bola pokuta vo výšky dvojnásobku najdrahšej veterinarnej liečby v SR (nie v meste). V prípade, že je páchateľ mladší ako 14 rokov, táto pokuta bude zaplatená jeho zákonnými zástupcami. Výnos z pokút bude účelovo viazaný na prevádzku mestského útúlku pre zvieratá.

BOD 1a, za týranie zvierat sa považuje aj:
a, neposkytnutie včasnej a zodpovedajúcej veterinárnej starostlivosti
Vzhľadom na to, že nikde nie je definované, čo znamená včasná a zodpovedajúca veterinárna starostlivosť je celý tento bod jeden veľký drísť. Navyše, kto bude kvalifikovať, či bola naozaj zodpovedajúca? Keď napr. nič netušiaca pani mačičky s obličkovými problémami príde na veterinu a doktorka Mengele jej navrhne vyoperovať slezinu? A kredit tejto doktorky Mengele prostredníctvom ohovárania ostatných doktorov v blízkom okolí stále rastie a ona jediná je tá pravá a oddaná pacientom... Zvláštne, že doma nemá ani myš, nieto ešte mačičku... A kto bude sankcionovať doktorky Mengele, keď pošlú neplnoletých klientov so zraneným kocúrom preč, že ona ona ho neošetrí? Dokonca takto poslala preč deti s mláďatkom králička, ktorý mal otvorenú ranu a zaživa odrezané prirodzenie... Ale ona je predsa oddaná zvieratám a spraví aj to, čo iní nie, veď také nezmyselné a bolestivé pokusy ako robí doktorka Mengele, robí, myslím, len jej otec a ten už za jeden po prstoch dostal...
Ďalšia otázka je ako má laik vedieť, že zviera potrebuje veterinárne ošetrenie a aké je primerané? Nie vždy je to zrejmé a dokonca keď je jasné, že zviera potrebuje veterinárne ošetriť, nie každý si to môže dovoliť. Ceny jednotlivých úkonov sa veľmi líšia v rámci Slovenska, ale aj v rámci Bratislavy samotnej. Ako to má riešiť potom bežný človek, ktorý nájde na ulici zviera? Zavrieť oči a tváriť sa, že tam žiadne nie je? Ale ešte aj toto sa dá pochopiť ako neposkytnutie včasnej a zodpovedajúcej veterinárnej starostlivosti.

b, spôsob chovu, ktorý nie je v súlade s podmienkami stanovenými všeobecne záväznými právnymi predpismi
Ďalší nezmyselný dríst, vypočítaný na efekt, ktorý si autori petície nepreštudovali. Všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta SR Bratislavy č. 2/1996 upravovalo chov zvierat na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Našťastie, toto nariadenie bolo zrušené dňa 27.11.1997 nálezom Ústavného súdu SR. Bolo pripravované rovnakými znalcami zvierat ako sú autori tejto petície a upravovali podmienky držania zvierat napr. na dve mačky a mačatá maximálne do veku 8 týždňov, pričom pre zdravý vývoj mačiat je dôležité, aby ostali s matkou minimálne do 12. týždňa veku.
Okrem toho, kým nie je stanovené, čo patrí do základných podmienok držby zvieraťa, nemôžeme hovoriť o podmienkach chovu. Tiež nie je definované, kto určí či sú podmienky pre chov zvieraťa prijateľné a kedy nie. Lenže kým je zviera chápané ako majetok, tak obmedzovanie práva na majetok je v rozpore s ústavou. Ak bude chápané ako živý tvor s jeho právami, ako bude sankcionované, pri porušovaní práv iného zvieraťa. Šikana je napr. bežná aj u zvierat. Miesto prázdnych rečí o spôsobe chovu, riešme nadbytočné a opustené zvieratá. A zodpovednosť ľudí. To však bude možné, až pri dôkladnej evidencii zvierat, ktorá bude možná jedine jednoznačným označením znieraťa čipom a jeho registráciou v databáze zvierat.
Ale keď ľudia často nevedia ani to, ako sa postarať o dieťa, kŕmia ho chemikáliami, týrajú a zneužívajú ho, nestarajú sa o jeho skutočné potreby, tak pri nemých tvoroch toto potrvá ešte dlhšie. Aspoň dovtedy, kým nepostavíme mimo zákon zjavné týranie zvierat, množenie bez pravidiel a voľný predaj zvierat v obchodoch a výkupoch.

.

BOD 2,
zvýšenie trestnej sadzby za trestný čin týrania zvierat zo súčasných 6 mesiacov až tri roky na trest odňatia slobody 5 rokov v prípade ak osoba:

a, spácha trestný čin na viacerých zvieratách
Nezmyselný bod, pretože opakovanie trestného činu je v zmysle trestného zákona postihované zvýšenou sadzbou.

b, verejne alebo na miestach prístupných verejnosti
Rovnako kruté a často ešte horšie býva týranie za zatvorenými dverami, takže si nemyslím, že jedno alebo druhé by malo rozodovať o výške trestu, ale závažnosť poranenia zvieraťa, meraná priemernou cenou veterinárnych úkonov.

c, závažným a obzvlášť krutým spôsobom konania
Vzhľadom na fotky, ktoré zverejňujú mnohé organizácie zachraňujúce zvieratá by na základe tohto bodu boli tyrani. A nehovorím o veterinárnych publikáciach a fotkách či videách slúžiacich pre vzdelávacie účely.

BOD 2a, miestom prístupným verejnosti sa rozumejú aj telekomunikačné prostriedky a iné masovo komunikačné prostriedky, najmä televízne vysielanie, internet a zverejnenie obrazového alebo zvukového záznamu znázorňujúceho týranie zvieraťa.
Na tomto bode zvlášť vidno, ako povrchne a pre efekt bola robená táto petícia a že jej autori si nedali námahu aspoň ju po sebe prečítať. Táto definicía sa týka bodu 2b.

BOD 2b, závažnejším spôsobom konania sa rozumie aj vyhotovenie, zverejnenie a / alebo šírenie obrazového alebo zvukového záznamu znázorňujúceho týranie zvieraťa na internete a/alebo v sieti mobilných operátorov.
Na tomto bode zvlášť vidno, ako povrchne a pre efekt bola robená táto petícia a že jej autori si nedali námahu aspoň ju po sebe prečítať. Táto definicía sa týka bodu 2c.

Podpíšete sa pod hysterickú, pre efekt vytvorenú sfušovanú kravinu, ktorá vlastne nič nerieši, ale naopak zhoršuje podmienky zvierat? Ja určite nie. A čo Vy?

A pár slov na záver.
Mám v Kanade kamarátku, ktorej dcéra našla odvrhnuté mývalie mláďa. Zobrala ho a kŕmi ho, aby prežilo. Tým však porušuje zákon o ochrane zvierat a môže skončiť vo väzení. Lebo podľa podobne sfušovaného zákona to mláďa týra. Ak prežije, musí ho vypustiť do prírody. A pritom mývaly sú zvieratá, ktoré sa dobre socializujú a v 90. rokoch boli populárne domáce zvieratká aj v SR. V zajatí ovládajú hygienické návyky a milujú prítomnosť človeka. Mláďa, ktoré odchováva človek, nepozná nástrahy divočiny a v podstate je po vypustení odkázané na smrť.

Obrázok používateľa
AndreaO
šelma
šelma

Založený: 18.11.2007 15:33
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 8.6.2010 8:36

Podla mojo nazoru modre veci vpisane do navrhu nie su podsatatne lebo nie su sucastou zakona. Tym modrym textom len niekto sukromne skomentoval svoje pocity :-)

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 8.6.2010 8:57

Ok myslim si, ze tato cesta nikam nevedie a cela tema bude uzavreta a zmazana. Obe strany sa vyjadrili. Kto chce peticiu podpise kto nechce nepodpise. Ja som fotky stiahol z faceebooku na ich ziadost a tym to cele skoncilo.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod lusil329 8.6.2010 9:15

to sa dalo čakať, že ked tu padne názor druhej strany, ktorý má niečo do seba, tak sa téma zmaže...
hlavne, že sloboda prejavu... najrv sa tu chce silno diskutovať a ked sa diskutovať začne, tak sa to radšej hned v zárodku zmaže...
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 8.6.2010 9:46

lusil329 napísal:to sa dalo čakať, že ked tu padne názor druhej strany, ktorý má niečo do seba, tak sa téma zmaže...
hlavne, že sloboda prejavu... najrv sa tu chce silno diskutovať a ked sa diskutovať začne, tak sa to radšej hned v zárodku zmaže...

Zmazal som to len som to chcel uzavriet lebo sa obe strany vyjadrili co chces este nieco napisat tak napis a daj mi vediet kedy to mozem zamazat. Inak lusil velmi som ta vazil :-(

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod lusil329 8.6.2010 10:19

no ved práve, obe strany sa vyjadrili, tak nechaj ludí, nech si prečítajú oba názory a spravia si vlastný úsudok. povedz kolkú ľudí malo doteraz šancu prečítať si názor inej strany, nie len ten tvoj, kde zo mňa robíš obhajcu tyranov a zatrpknutú osobu, čo nevie prekúsnuť, že že ona nevyšla s takouto petíciou prvá a neviem čo ešte všetko. ale je mi to jedno, ja viem, kto som a čo robím a ľudia čo ma poznajú vedia, aká som a nemusím sa tu verejne obhajovať... ale zrejme si ty týmto liečiš svoje svedomie...
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 8.6.2010 18:55

lusil329 napísal:no ved práve, obe strany sa vyjadrili, tak nechaj ludí, nech si prečítajú oba názory a spravia si vlastný úsudok. povedz kolkú ľudí malo doteraz šancu prečítať si názor inej strany, nie len ten tvoj, kde zo mňa robíš obhajcu tyranov a zatrpknutú osobu, čo nevie prekúsnuť, že že ona nevyšla s takouto petíciou prvá a neviem čo ešte všetko. ale je mi to jedno, ja viem, kto som a čo robím a ľudia čo ma poznajú vedia, aká som a nemusím sa tu verejne obhajovať... ale zrejme si ty týmto liečiš svoje svedomie...

jj kazdy si lieci nieco ine niekto svedomie a niekto sak vies co uz si to tu pisala :D

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod galthea 10.6.2010 21:16

V poriadku. Tak keď je tá petícia tak nezmyselná, veľmi rada by som poprosila toho právnika, ktorý keď už si dal tú námahu petíciu rozobrať, mohol by si namiesto toho dať tú námahu navrhnúť lepšiu. Lebo z tejto reakcie mi vychádza, že petícia sa vám teda zrejme nepáči, ale nemáte iný návrh okrem toho ju nepodpísať, resp.rovno zrušiť.
Nemyslím si že toto je lepšia cesta, lebo takto sa jednoducho nič nevyrieši, odloží a zákon zostane nezmenený taký aký je. Nehovorím že tá petícia je dokonalá, ale podpísala som ju a podpísala by som ju znovu - jednoducho preto lebo zákon ktorý je v platnosti teraz mi príde nedostatočný a nikto zatiaľ lepší nepredložil.
Takže čo navrhujete?
Necháť to tak ako to je a jednoducho to neriešiť, alebo sa pokúsiť aspoň takýmto spôsobom, alebo nebodaj prejavíte iniciatívu a pokúsite sa to sformulovať lepšie?

A úprimne povedané - o čom je právo? Z veľkej časti o tom, ako interpretovať zákony. Takže povedzme si úprimne, nie je veľa takých, ktoré sú sformulované dokonale. Však.
Ceylan Hagia Sofia, *CZ (TUA w 64), nar. 4.7.2009
Silver, (kocúr depozitný), nar. cca 2004/2005
http://zamatovelabky.webnode.sk
---
pre dámy: mooncup.co.uk
Obrázok používateľa
galthea
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 26.9.2005 21:40
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod Andulka 25.6.2010 8:05

to stačí cez net podpísať? Bude to platné? Ja mám vytlačené petičné podpisové hárky a tak zbieram podpisy. Neviete, dokedy sa budú zbierať?
Obrázok používateľa
Andulka
šelma
šelma

Založený: 29.3.2006 18:02

Reklamy

Odoslaťod Andulka 16.7.2010 7:44

nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ale ide o petíciu za zmeny v zákone o poľovníctve, kde sa - zjednodušene povedané - žiada vypustiť dva paragrafy, ktoré umožňujú poľovníkom odstreliť zatúlané domáce zvieratá (pes, mačka). Zozbierala som podpisy a zaslala vyplnený petičný hárok na adresu, ktorá bola uvedená dolu na tom hárku. A hádajte, čo sa stalo? No, uhádli ste. Vrátilo sa mi to naspäť ako nedoručené.
Poraďte, čo s tým? Predsa nenechám tie podpisy ležať ladom?
Obrázok používateľa
Andulka
šelma
šelma

Reklamy

Odoslaťod Andulka 7.1.2011 10:53

http://www.aktuality.sk/clanok/179821/r ... 7c48b35397
toto som objavila...tak len dúfam, že sa s tým niečo pohne dopredu. Škoda, že u nás neexistuje Zvieracia polícia, ako sa to dá vidieť na Animal Planet...
Obrázok používateľa
Andulka
šelma
šelma

Reklamy

PredchádzajúcaĎalšia

• Reklamy

Naspäť na Útulky a ochrana zvierat

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb