• Reklamy

Vegetariánstvo a milovníci zvierat

diskusia o útulkoch a ochrane zvierat...
  • Reklamy

Vegetariánstvo a milovníci zvierat

Odoslaťod Peter Polák 2.7.2006 10:04

Musel som otvoriť túto diskusiu, nakolko ja osobne som vegetarián a myslím si, že vegetariánstvo má súvis so zvieratami, ktoré tak urputne milujeme. Tu podla mna neobstojí výhovorka, že odjakživa sa jedli zvieratá, a prečo by sme teraz mali prejsť na vegetariánsku stravu. V posledných rokoch sa ukazuje, že každý tvor sa dá zjesť, ale takisto z neho môže byť domáci miláčik, či dokonca spoločník človeka. Ako príklad uvediem prasiatka, ktoré sa v posledných rokoch stávajú domácimi miláčikmi a to veľmi inteligentnými. Takže zákonite nemusia skončiť na pekáči!
V dnešnej modernej spoločnosti, máme možnosť sa stravovať plne vegetariánsky a nemusíme sa podielať na krvyprelievaní nevinných tvorov a verte, že viem o čom píšem - ja ako bývalý mäsiar pracujúci na porážke zvierat. Možno teraz lutujem, že som neurobil zopár fotiek z porážky, mohol by som popísať nespočetné množstvo situácií, ktoré sa udiali na porážke, ale to by sa vám asi dvíhal žalúdok.
Ja osobne som vegetarián už cca 8 rokov a doteraz som nemal zdravotné problémy, skôr naopak.
V prvom rade sa treba zamyslieť, či som schopný niečo také spraviť a obetovať pre svoj život, bezbranných tvorov. A hlavne vegetariánstvo určite neodporúčam praktikovať len z "frajeriny", alebo ako imidž, vždy to musí mať hlbší zmysel a ciel. :-)
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod juliena 2.7.2006 11:05

Nuž to je na osobnom rozhodnutí každého jednotlivca. Myslím si, že ak nám príroda dala možnosť stráviť mäso, na niečo to bolo dobré pre náš organizmus. Na druhej strane som videla, čo neuvažená vegetariánska strava urobila so zdravím mojej sestry. Kto chce vegetariánčiť, musí najprv preštudovať do detailov knihy, aby nahradil dôkladne živočíšne bielkoviny inými potravinami. Ja osobne som alergická na sóju a surovú zeleninu, takže na vegetariánstvo si nechám zájsť "chuť". Na druhej strane plne rešpektujem, ak niekto vegetariánom je. :wink:
:cica: :cica: :cica:
Obrázok používateľa
juliena
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 15.11.2005 16:14
Pohlavie: Žena

Reklamy

Článok

Odoslaťod Peter Polák 2.7.2006 11:08

Preto nemôžete byť a ani nažívať v harmónii s prírodou, ak pojedáte živočíchov, ktorí majú tak isto právo na život ako MY. Toto bol jeden z dôvodov, prečo som prestal jesť mäso.

Ďalší dôvod bol, že som vyučený mäsiar a pracoval som na porážke zvierat. Videl som všetko to utrpenie a surovosť ktoré si museli zvieratá prežiť a vytrpieť. Doporučoval by som tým, ktorý chcú prestať konzumovať mäso a majú problém, aby navštívili porážku zvierat, ktorá im to uľahčí. Nemali by ste však brať vegetariánstvo na ľahkú váhu a ani prestať jesť mäso len z recesie.

Neodporúčam ľuďom, ktorí neprišli k úplnému presvedčeniu začať s vegetariánstvom, pretože vegetariánstvo nesmieme podceniť, a preceniť. Treba sa aj plnohodnotne stravovať a dopĺňať dôležité vitamíny, bielkoviny a minerálne látky. Inak môže telo chátrať a ochorieť. Teraz si veľa ľudí povie: „Ale veď odjakživa sa jedlo mäso." Áno jedlo sa, ale v dnešnej civilizovanej spoločnosti to už nieje potrebné a ani vhodné. Existuje veľa bezmäsitých jedál a surovín, ktoré stopercentne nahradia mäso.

Ja som vegetariánom už asi šesť rokov a nepociťujem žiadne zdravotné problémy, naopak cítim sa veľmi dobre a som oveľa kľudnejší a zdravší, ako som bol. A ten kľud je spojený priamo s mäsom a to preto, že zviera pri porážke od strachu vylúči obrovské množstvo adrenalínu do svôjho tela. Adrenalín pretrvá v tele zvieraťa až do konzumácie človekom. Človek skonzumuje toto mäso s vysokým množstvom adrenalínu a vznikne to, že človek sa stáva agresívnejší voči svôjmu okoliu. Nezabúdajme, že aj človek produkuje svoj vlastný adrenalín.

Na vegetariánstve nie je nič zložité, chce to len pevnú vôlu a odhodlanosť pre vec. Neviem aká početná je skupina vegetariánov na svete, ale s istotou môžem tvrdiť, že každým dňom nás pribúda. Ľudstvo smeruje k poznaniu a duchovnému rastu a bude sa zbavovať cigariet, alkoholu, mäsožravectva, drog, násilia a iných negatívnych postojov. Viac sa bude sústreďovať do svôjho vnútra a hladať pravdu. Pre tých tvrdohlavých uvediem jeden príklad, prečo nejesť mäso.

Vezmite si takú situáciu, že my ľudia by sme boli na mieste tých, ktorých konzumujeme. Niekto by bol nad nami a choval by si nás pre vlastnú potrebu stravovania. Samozrejme by nás dennodenne zabíjali. Skúste sa vžiť do kože tohoto zvieraťa, ktoré vedú na porážku. To zviera to určite cíti a nie je z toho nadšené. Myslím si, že ani vám by sa to nepáčilo! Prepáčte, že používam na demonštráciu takýto príklad, ale myslím si, že je najvhodneší.

Na každé rozhodnutie, ktoré človek urobí vo svojom živote, musí prejsť veľa životných skúšok. A to sa týka každého z nás.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod Andulka 2.7.2006 15:39

videla som to ešte dávno ako decko, zo školy nás tam vzali na exkurziu. Ešte zopár týždňov som mávala ošklivé sny...pravda je, že v bitúnkoch sa k zvieratám správajú ohavne.
prosím ťa, vysvetli mi, ako si mohol ty, milovník všehoživého, chcieť ísť za mäsiara? Si nevedel, čo mäsiar musí robiť? :mutagen: :-(

ale zas v prírode je to tak zariadené, že žiaľ, existuje tam ten potravinový reťazec...jeden živočích požiera iného. Kruté, ale je to tak zariadené. My sme to tak nevymysleli.
Už som to tu spomínala, zvieratá mojej nebohej babky sa mali dobre, mali výbeh a voľnosť, kravy chodili na pašu, husi tiež a sliepky sa motali po veľkom dvore a aj na obecnej lúke, a zobkali si trávu koľko chceli, husi chodili do potoka, a neboli varechou napchávané nasilu, žrali toľko, koľko im chutilo. Jediný zlý okamih bol ten, keď už prišla tá ich hodinka...ale to bolo rýchlo. Určite neboli týrané. A na tom mäsku to aj bolo poznať.
Obrázok používateľa
Andulka
šelma
šelma

Založený: 29.3.2006 18:02

Reklamy

Odoslaťod Zuzana H. 3.7.2006 8:12

Ja som si vegetariánstvo tiež "okúsila". A aj moja kamarátka a aj sesternica. Výsledok vždy rovnaký - pomerne veľké zdravotné problémy, ku podivu so "ženskými" vecami. Názor gynekológa? Nič nie je schopné úplne nahradiť živočíšne bielkoviny. Treba jesť aspoň raz do týždňa mäso.... A zdravotné problémy sa nedostavili kôli tomu, lebo by sme nemali náhradu za živočíšne bielkoviny. Proste niektorý organizmus to nezvládne. Človek má svoj organizmus prispôsobený na prijímanie mäsa - proste je všežravec.

"Preto nemôžete byť a ani nažívať v harmónii s prírodou, ak pojedáte živočíchov, ktorí majú tak isto právo na život ako MY. Toto bol jeden z dôvodov, prečo som prestal jesť mäso." - tak s týmto vôbec, ale vôbec nemôžem súhlasiť. Poznám veľa ľudí, ktorí nažívajú v harmńii s prírodou. Peter, uvedomte si jednu vec - jedenie mäsa nemá s prírodou už nič spoločné. Na bitúnkoch týrajú zvieratá, ale treba niečo proti tomu robiť, a nie oháňať sa harmóniou s prírodou! Viem, že máte auto, určite i koženú bundu, alebo topánky. To je v harmónii s prírodou?
Zuzana Huňadyová

www.vonhunady.sk
Obrázok používateľa
Zuzana H.
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 11.5.2005 8:04

Reklamy

Odoslaťod janula 3.7.2006 14:48

Suhlasim s nazorom, ze nie kazdy organizmus je schopny fungovat bez zivocisnych tukov a bielkovin. Aj ja som poznala par zien, ktore vdaka vegetarianstvu mali rozne problemy najma "zenskeho" charakteru...
Tiez som za zastavenie tyrania zvierat na bitnkoch a pod.. ale to neznamena, ze uz po cely zvysok zivota nebudem jest ziadne maso :wink: A uz vonkoncom nie, ked budem tehotna - vtedy je vyvazena strava velmi dolezita, takisto aj pre male deti, starych ludi, v chorobach.. apod. :cica2:
Nemam nic proti vegetarianstvu, je to aj urcity zivotny styl.. ale urcite by sa nemalo nasilu vnucovat vsetkym. Prosto niektori ludia v zivote vegetarianmi nebudu, tak to je a bude :wink:
Jana Ondrušková
Artuš zo Studénky, CZ (polosibírsky kocúrik, kastrát *12.6.2005)
Numto Surgut Sibirsk, CZ (SIB d23, kastrát *9.4.2005)
Obrázok používateľa
janula
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 10.5.2005 10:24

Reklamy

Odoslaťod juliena 3.7.2006 16:44

Aj moja sestra mala problémy "ženského charakteru". Navyše bola práve v puberte a lekárka jej znadala (nehovoriac o tete a babke, ktoré tiež vyštudovali medicínu) a nakázala mäso aspoň raz týždenne. No i tak musela chodiť na hormonálne injekcie, aby sa jej dospievanie opäť rozbehlo. Chúďa, hrozne si vytrpela a aj ľutovala, že sa dala na vege. Dôvodom bolo, že im premietali v škole krutý film o bitúnkoch a týraní zvierat. Takmer sa z toho zosypala. Mala vtedy asi 11-12 rokov ! Som za osvetu ale nie šokovú terapiu a nie pre deti ! :ikillyou:
:cica: :cica: :cica:
Obrázok používateľa
juliena
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 15.11.2005 16:14

Reklamy

Odoslaťod Domi 27.7.2006 13:35

Aj ja si myslím, že kto chce byť vegetarián, nech je, ale môžu byť aj ľudia, čo jedia mäso. Jedenia mäsa, podľa mňa nič nemá spoločné s nažívaní so zvieratami. Jem mäso a je to pre mňa prirodzené, lebo ho jem od narodenia. A mám rada zvieratká. A aj som spätá s prírodou, lebo bývam na kraji BA a 20 metrov odomňa je les. Kedy chcem, vyjdem zo záhrady a som v prírode. Niekedy namiesto počítača, si sadnem na trávu a sledujem prírodu. Vôbec sa mi nehnusia pavúci, myši, hmyz, ba naopak, mám ich veľmi rada. Ja mám všetky zvieratá a všetok hmyz, rovnako rada. A nie som vegetariánka...
Keď odtrhneme kvet, zvädne,
keď chytíme motýľa, zahynie.
Vtedy pochopíme, že prírody sa
môžeme dotýkať len srdcom.

Dominika :-)
Domi
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 14.5.2006 11:59

Reklamy

Celkom poučné video

Odoslaťod Peter Polák 11.9.2008 19:10

Teraz by som sem chcel pridat toto video. Presne vystihuje moju myslienku.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Hv1vpb0q2Tw&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Hv1vpb0q2Tw&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Reklamy

Odoslaťod Andrea.T 11.9.2008 21:51

Troška mi prišlo zle, keď som videla, ako tam tie prasiatka mlátia. Ale povedzme si čistú pravdu. Tí ludia by takto mlátili aj psa, mačku, kozu, kravu, aj ludí.. atď. A prečo? Lebo sú bezcitní. A čo také sliepky? Natlačené v klietkach. To by som ani vajce nemohla zjesť. A mlieko? Čo mlieko? Veď mlieko nám dávajú kravy, kozy, ovce - tiež môžu žiť v podobných podmienkach ako tie prasiatka z videa. Preto si už nikdy nedám pohár mlieka alebo kakaa?
Viem, že existujú aj rôzne bio-farmy, kde sliepky behajú, kravičky sa pasú na lúke, prasiatka sa válajú v blate,... ale tiež príde ich koniec a pôjdu pod "nôž". Je to jednoducho tak. Nie som proti vegetariánom, vegánom, fruteriánom a iným -ánom. Ale myslím, že všetko s mierou. Veď sme všežravci!
A nakoniec, niekde jedia aj psov. A nemusíme ísť ani ďaleko. Toť na východe sa to deje bežne. A nielen tam...
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod lusil329 12.9.2008 7:10

no ja som tak sa dávnejšie dostala na stránku otevrioci.cz a ako som tam videla zopár videí, mala som dosť. ostalo mi zle, na odpadnutie, plakala som, a odvtedy som si povedala dosť! kvôli mne zvieratká trpieť nebudú. viem, že to je kvapka v mori, a že týmto nezachránim tieto trpiace zvieratká, ale vždy si predstavím ako to prasiatko a alebo kura trpelo a jednoducho to už nedokážem zjesť. na mňa tieto videá dosť hlboko zapôsobili...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Re: Vegetariánstvo a milovníci zvierat

Odoslaťod Meegem 6.6.2014 20:26

Podľa mňa človek vyžije bez mäsa ale väčšina ho nikdy neprestane jesť ... Možno je to aj tým, že náhrada mäsa je v podstate aj omnoho drahšia ako mäso s obrovských tovární na utrpenie ... :velmismutny:
Obrázok používateľa
Meegem
šelma
šelma

Založený: 21.2.2014 15:31
Počet mačiek: 5

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Útulky a ochrana zvierat

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb