• Reklamy

odchov mačiatok

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

odchov mačiatok

Odoslaťod mon 7.11.2006 9:16

Prosím o radu ohľadne stravy malých mačiatok. Keď mali mačiatka 9 dní, ich mamku zrazilo auto a ona to neprežila. Všetky štyri mčiatka sme si s manželom okamžite vzali domov, od veterinára sme kúpili mličko a začali sme ich chovať cez cumlík z fľašky. Našťastie sa po malom trápení chytili cuckať a tak sme ich každé 4 hodiny chovali, masírovali im brušká, utierali zadočky a povzbudzovali ich k cikaniu a kakaniu. Teraz im na radu veterinára to špeciálne mličko riedime s plnotučným a 33% smotanou. Papajú 5x denne po 15 ml. Mačiatka už majú 26 dní a začíname ich učiť papať mlieko z misky. Potrebujem poradiť, od koľkých týždňov by už mali vedieť samé papať z misky a kedy im treba začať podávať tuhšiu stravu, pretože sa mi zdá, že im len to mliečko prestáva stačiť. Vďaka za všetky rady a postrehy z vlastných skúseností.
Obrázok používateľa
mon
Nováčik
Nováčik

Založený: 7.11.2006 8:48
Pohlavie: Žena

Reklamy

Odoslaťod juliena 7.11.2006 10:21

Máš to dobre načasované. :-D Od prvého mesiaca sa mačiatka začínajú popri mliečku prikrmovať. V obchodoch dostať kúpiť konzervy a granule určené pre mačiatka, ktoré sú vyvážené a plné vitamínov, tak aby dobre rástli a prospievali. Strava pre mačiatka by mala byť pestrá, keďže sú vo vývoji. V tomto období ich už môžeš pokladať na záchodík a možno sa už dočkáš úspešneho pokrstena podstielky. Môžeš im dávať aj surové mäsko (nakrájané/naškrabané) nadrobno buď varené alebo surové (predtým však 48 hodín zamrazené). Taktiež dostať v obchodoch kvalitné vitamínky napr. od Gimpetu. Z vlastnej skúsenosti odporúčam tie s kolostrálnym mliekom. Sú to také tabletky, ktoré mojim mimoriadne šmakovali. Aj keď pre také drobce bude asi na zaťiatok schodnejšia skôr pasta.

Samozrejme miska s čerstvou vodou k dispozíci 24 hod denne.

PS: Pridaj nejaké fotky. :-D
:cica: :cica: :cica:
Obrázok používateľa
juliena
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 15.11.2005 16:14

Reklamy

Odoslaťod Natalie 7.11.2006 13:31

Mon, ja mačiatkam okolo 4-5 týždňa začínam ponúkať najprv krupičnú kašu (instatnú od vitany), ktorú im pripravím s mliečkom určeným pre mačiatka od veta (royal canin) alebo so zriedeným tatra miekom (pomer 1/3 tatra nesladená a 2/3 voda). Kašičku naberiem na prst a ponúkam každému mačiatku pekne porade. Mačiatka si v tomto veku ešte nespájajú vôňu s chuťou a tak im treba jedlo skúsiť jemne natrieť na pusinku, keď sa oblíznu, hneď zistia čo za maškrtky im ponúkaš. Po kašičke by som pridala konzervičky pro plan pre mačiatka - tie sú kašovité a mačiatkam veľmi chutia. No a neskôr pridať ako Juliana písala min 48 hodín premrazené, najemno naškrabané hovädzie mäsko, uvarené kuracie mäsko. Nikdy nezavádzaj mačiatkam v jeden deň viacero noviniek, môže sa totiž stať, že mačiatka začnú hnačkovať a takto nebudeš vedieť, z čoho tú hnačku dostali. Radšej vyskúšaj zaradiť novinku obdeň.
S granulkami začínam tak od 6-7 týždňa, majú ich celý deň k dispozícii a učia sa na ne postupne. Sú mačiatka, ktoré sa na granulky dajú až neskôr, iné si ich obľúbia veľmi rýchlo.

Držím palčeky a daj vedieť ako malým chutilo.

PS. už si ich odčervovala? Ak ešte nie, tak v tom 5 týždni by sa už malo odčerviť, ideálne pastou od veta (ja používam banmith).

Ak by si ešte čokoľvek potrebovala, napíš mi kľudne na mail.
Natália Fischerová

CH Bianka Blue Floppy Cat *CZ - RAG a (12.3.2005)
Sydney (Ambra) z Kamilkové Zahrady *CZ - redtri Austrálsky ovčiak (3.2.2006)

Corinna, zlatá dlhosrstá kólia (24.3.1992 - 27.2.2006)
Obrázok používateľa
Natalie
mačiatko
mačiatko

Založený: 17.8.2006 11:47

Reklamy

Odoslaťod mon 13.11.2006 13:05

ĎAKUJEM za rady :-) mačiatka krásne prosperujú. Dve už pekne papkajú samé a dvom sa ešte veľmi nechce. Len olizujú fľašku a keď ich dám k miske tvária sa, že čo to od nich chceme. Robím im instantnú kašičku a tento týždeň sa chystáme na odčervenie. Na záchodík chodia už týždeň samé, v podstate sa to nejako naučili samé hneď ako sme ho zariadili. Sú to beťári, už sa vedia poriadne klbčiť. Je zaujímavé pozorovať, ako sa prejavujú ich povahy, každé je úplne rozdielne. Sú to síce "len"obyčajné mačiatka ale urobili by sme pre ne vštko. Ak mi čas dovolí, pošlem pár fotiek. Momentálne som vyťažená na 110%. Práca, rodina, mačence, 3 papúchy...Našťastie manžel je vzorný "mačací ocko", takže nie som na mačiatka sama.
Obrázok používateľa
mon
Nováčik
Nováčik

Založený: 7.11.2006 8:48

Reklamy

Odoslaťod Natalie 13.11.2006 17:23

Mon, gratulujem, ste s manželom šikulky!!!! To najťažšie už máte za sebou, čoskoro však nadobudne vaša malá demoličná čata plnú silu a to sa ešte len budete zabávať :cica2: . Mačiatka sú úžasné tvorčeky. Posielame pozdravy, nech sa im darí ako doteraz.
Natália Fischerová

CH Bianka Blue Floppy Cat *CZ - RAG a (12.3.2005)
Sydney (Ambra) z Kamilkové Zahrady *CZ - redtri Austrálsky ovčiak (3.2.2006)

Corinna, zlatá dlhosrstá kólia (24.3.1992 - 27.2.2006)
Obrázok používateľa
Natalie
mačiatko
mačiatko

Založený: 17.8.2006 11:47

Reklamy

Odoslaťod janula 14.4.2008 9:04

Ja sice moc skusenosti s malymi maciatkami nemam, ale ak nenajdes v okoli inu kojacu macku, ktora sa o neho mohla postarat, tak jednoznacne kup mliecko pre maciatka, najlepsie u veta, ktorym by si ho pravidelne kazde 2 alebo 3 hodiny prikrmovala, udrziavala teplo a cistila ho (najma zadocek), masirovat brusko, aby mu to mliecko vytravilo atd.. vela info najdes na nete, aj na cats stranke, alebo happycat... Ale aj tak mozes zajst radsej za vetom, ten ti poradi, da rozne dolezite veci na starostlivost a pod. :wink:
..aj tu na fore je par podobnych tem o maciatkach.. napr. http://www.cats.sk/forum/viewtopic.php?t=1362
Naposledy upravil janula dňa 14.4.2008 9:09, celkovo upravené 1 krát.
Jana Ondrušková
Artuš zo Studénky, CZ (polosibírsky kocúrik, kastrát *12.6.2005)
Numto Surgut Sibirsk, CZ (SIB d23, kastrát *9.4.2005)
Obrázok používateľa
janula
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 10.5.2005 10:24

Reklamy

Odoslaťod esmi 14.4.2008 13:22

ahoj
jedno malé mača čo ešte cucalo mamu som vychovala. tiež sa stalo niečo podobné s jeho mamou. ja som ho kŕmila každé dve hodiny aj v noci cez striekačku vlažným mliečkom. dostať aj kúpiť mačacie mliečko, ja som mu dávala obyčajné polotučné karabicové a v pohode. neskôr som kúpila instatnú deckú kašu ktorú som mu zarobila tak aby ju mohol piť on si potom cucol koľko potreboval samozrejme že som to doňho nedávala nasilu. čím bol väčší tým som tú kašu robila hustejšiu až kým nezačal jesť sám už aj iné jedlo. potom som mu už kašičky ani mliečko nedávala.
esmi
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 13.3.2008 11:52

Reklamy

Odoslaťod esmi 14.4.2008 13:26

posielam foto "môjho malého" odchovaného na mliečku
Prílohy
Miky3.JPG
Miky3.JPG ( ) Zobrazená 11427 krát
esmi
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 13.3.2008 11:52

Reklamy

Odoslaťod MisheliQ 14.4.2008 15:43

myslím si, že lepšie bude ak takéto témy budú pokope a teda taká téma na odchov mačiatok tu už je :-) A bolo by dobré ak by sa táto téma presunula tam, aby bol prehľad -som tu nová ale na iných fórach som už registrovaná, tak ako novej mi príde vhod ak sa tu dá vyznať :cica: Ďakujem

http://www.cats.sk/forum/viewtopic.php? ... ght=odchov
MisheliQ
mačiatko
mačiatko

Založený: 13.4.2008 18:52
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod lubor 14.4.2008 16:40

kedysi moja macka mala malicke. Zastrelili ju. Macicky na pôjde neprezili. Prisiel som tam po tyzdni. Nasiel som jedno este zive utrapene dehydrovane malicke maciatko. Asi tak dvojtyzdnove. Dostalo mliecko, kusocky zomleteho maska, a hlavne vela lasky. Bol to obycajny kocurik, na dedine bez moznosti dostavat cokolvek specialne. Mozno extremy preveria ozaj zivotaschopnych, ale prezil a vyrastol z neho nadherny kocurik. Zomrel pred dvomi rokmi po tazkej infekcii po suboji o macky. Neviem, kto tu co doporuci, ale hlavne podla mna tu lasku a vzdy co papat a pit.
Naposledy upravil lubor dňa 14.4.2008 16:42, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.10.2007 17:52
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod MisheliQ 14.4.2008 18:42

Ahoj, tak ja som tu nová a tak povediac úpln začiatočník, čo sa týka mačiek. Ale to by som veľmi rada chcela zmeniť, ale najprv potrebujem zistiť to najhlavnejšie a pre zatiaľ najdôležitejšie.

Prednedávnom - pred troma týždňami- sme sa presťahovali do rodinného domu. A teda očakávala som, že tam, kde sme sa presťahovali, bude celkom aj dosť mačiek. A tak tomu aj je. A mne sa včera stala taká vec.

Keď som hrabala na záhrade starú trávu, listie a dávala do poriadku záhradu -o ktorú nebolo postarané nanajvýš 2 roky!- tak sme nechali otvorené dvere na dome. Obidvoje. K nám do domu sa nejde po záhrade A keď som s pracou skončila, tak sa na mňa spomedzi tých dverí pozerali niečie dve malé očká. A tie patrili jednej mačičke. Na pohľad to nebola mačka ale ozaj mačička. Taká menšia, viac mačiatkovská ešte. Podišla som k nej, ale bola plachá. A tak som rýchle bežala do chladničky a dala jej surové hovädzie mäso -ak som spravila zle, berte ohľad na to, že do mačiek sa nevyznám, skôr do psov a bolo to druhé, čo ma napadlo. Prvé čo som jej dala boli Whiskas kuracie to v tých sačkoch, toto mám pre potkana 3 balíky som mala pribalené, a tak toho nebola škoda- Vyšla som von a tam som jej to po kúskoch dávala až sa odvážila prísť ku mne bližšie. Neodvážila sa však prísť ku mn natoľko aby som ju mohla chytiť. Držala si odstup ale obtierala sa o koleso auta, zakaždým keď čakala na ďalší kúsok mäska. A v tom, keď som ju videla tak zblízka som zbadala, že má bruško ako na prasknutie. Bola gravidná, kotná. A pritom sa mi zdala tak mladučká. No otrasné. Všimla som si však, že bežala do dvora ku domu ktorý je vedľa toho čo je oproti nám. A dnes jej asi taktiež položím niekde mäsko, aby si zvykala na čas, t. j. 20 hodín.

Chcem sa totiž pokúsiť získať si jej dôveru, aby som ju potom mohla pohladkať, starať sa o ňu a aby som jej mohla poskytnúť dočasný domov, kde by som mohla mať pod kontrolou ju aj jej maličké. Nechcem dopustiť aby sa narodili niekde, kde nebudú pod kontrolou, niekde zašité a bez toho, aby im mohol niekto v súrnom prípade pomôcť. Ale predtým potrebujem nahliadnúť do psychiky mačičiek aby som jej porozumela. Inak to určite asi nepôjde.

A ak sa mi to podarí, budem veľmi rada. A potom určite mačiatka darujem a neskôr možno aj mačku, ale tú možno že by som aj dala vykastrovať a nechala si ju tu. Ale ktovie ako to bude.

Mala by som však otázku, a to je, že čo ak keď budem mať mačiatka a nejakou príhodou prídu o matku. Ako sa budem musieť o nich starať, ak zoberiem do úvahy, že od pol 8 idem už do školy, v ktorej som ako kedy dlho -raz mám 8 hodín, t.j. do pol 16, a potom mám poväčšinou 6-7 hodín, čo je do tej 14 alebo 15. A teda časovo by som sa nezvládala starať o takto maličké mačiatka, ktoré by potrebovali byť dokrmované každé 2 hodiny. Aspoň nie doma a rodičia by z práce kvôli niečomu takému neodišli. Moje zvieratá, moja starosť. Možno keď tak tatik, ale ja aj sestra študujeme. A tak ma napadlo, či by som nemohla také maličké mačiatka zobrať zo sebou do školy s tým, že by som našla niečo, v čom by im bolo ozaj teplo a čo by im teplo aj poskytovalo. A s tým, že by som ich mohla každé dve hodiny dokrmovať. Pričom také malé mačiatka sú ešte hluché a slepé, a tak hluk by im nevadil. Čo myslíte? To by asi nebolo rozumné a dobré riešenie, či by sa to dalo?
MisheliQ
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Odoslaťod Monika 14.4.2008 19:07

Ahoj,

v pripade, ze by maciatka prisli o maminu, tak ich treba naozaj dokrmovat kazde dve hodiny. Treba zaobstarat u veterinara mlieko pre maciatka a davat ich ho zo striekacky. V ziadnom pripada kravske mlieko. Taktiez potrebuju starostlivost ako masirovanie bruska, aby sa vyprazdnili, kedze to same este nevedia.
Najvhodnejsie riesenie v takomto pripade, je najst kojacu macku, ktora by sa o ne postarala. Nie je vsak jednoduche taku macicku najst niekde len tak. Skus si uz teraz v okoli zistit, ci je takato macka v Tvojej blizkosti.
Nosenie do skoly by som brala ako krajne riesenie. Macky su velmi citlive na zmenu prostredia a podla mojich skusenosti staci, aby si maciatko, zobrala od maminy do inej miestnosti, tak smusti naozaj velmi zalostny plac a v pripade, ze by prisli o maminu, tak to musi byt o dost horsie. Tiez si viem predstavit ako by spoluziaci boli zvedavi, chytali ich, proste by nemali vobec klud a predsa len oni veliku cast dna este spia.

Dufam, ze takyto pripad nebudes musiet riesit. :cica2:
„Keby sme sa ku každému, koho stretneme, chovali s rovnakou nežnosťou, ktorou zahŕňame mačku - tiež by priadli."
„Mimochodom, ak sa rozhovoríme o mačkách, je takmer nemožné, aby sme boli považovaní za osobu celkom normálnu."

Selma /DOM kastrát, *09.09.2001
EC. Miša Mafia /EUR n 24, kastrát, *13.04.2002, †14.03.2011
GIC. Klára Alexandra Ché /EUR ns 24, kastrát, *09.08.2001
CH. Agnii Haricat, CZ /TUA e 22, kastrát, *14.02.2003
Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 9.5.2005 18:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod MisheliQ 20.4.2008 9:23

Ďakujem za rady :-D
MisheliQ
mačiatko
mačiatko

Reklamy

Malý kocúrik ,prosím o rady.

Odoslaťod wercika 22.5.2008 11:29

Dobrý deň,viem že sa to tu už rozoberalo,ale..Zajtra nám prinesú do domu malého kocúrika,o ktorého sa bohužiaľ uz jeho predchádzajúci majitelia odmietajú starať,tak sme sa rozhodli,že mačiatko si vezmeme,inak by prišlo o život.Vek mačiatka odhadujem tak na 3 týž.,dneska som bola s tým problémom aj u veterinára,ktorý mi povedal,že hneď zajtra môžem ísť s kocúrikom na váženie,odčervovanie apod.
Chcela by som sa spýtať ľudí,ktorí s tým majú viac skúseností ako ja,je vhodné kocúrika hneď po tom ako sa oddelí od matky hnať k veterinárovi,alebo mu máme dať istý čas,aby si "oťukol" toto prostredie,zvykol na ľudí,a až potom zájsť k odborníkovi,alebo platí "čím skôr,tým lepšie"?

Prosím o rady,čo najskôr,moc toho času už nemám,zajtra ráno máme malé už u nás.

A ešte jedna otázka:Veterinár mi odporučil práškové mlieko pre šteniatka,ktoré mám dávať kocúrikovi zhruba do 6týž.Stačí ak ho budem prikrmovať len tým mliekom,alebo sú aj nejaké iné doplnky(okrem materského mlieka,bohužiaľ ) ? +Keď vysadím mačaciu trávu,od kedy ju kocúrik môže papať v neskoršom veku?

Ďakujem veľmi pekne za,dúfam,odpovede.. :-)
wercika
Nováčik
Nováčik

Založený: 22.5.2008 11:12

Reklamy

Re: Malý kocúrik ,prosím o rady.

Odoslaťod Monika 22.5.2008 13:33

wercika napísal:Dobrý deň,viem že sa to tu už rozoberalo,ale..Zajtra nám prinesú do domu malého kocúrika,o ktorého sa bohužiaľ uz jeho predchádzajúci majitelia odmietajú starať,tak sme sa rozhodli,že mačiatko si vezmeme,inak by prišlo o život.Vek mačiatka odhadujem tak na 3 týž.,dneska som bola s tým problémom aj u veterinára,ktorý mi povedal,že hneď zajtra môžem ísť s kocúrikom na váženie,odčervovanie apod.
Chcela by som sa spýtať ľudí,ktorí s tým majú viac skúseností ako ja,je vhodné kocúrika hneď po tom ako sa oddelí od matky hnať k veterinárovi,alebo mu máme dať istý čas,aby si "oťukol" toto prostredie,zvykol na ľudí,a až potom zájsť k odborníkovi,alebo platí "čím skôr,tým lepšie"?

Prosím o rady,čo najskôr,moc toho času už nemám,zajtra ráno máme malé už u nás.

A ešte jedna otázka:Veterinár mi odporučil práškové mlieko pre šteniatka,ktoré mám dávať kocúrikovi zhruba do 6týž.Stačí ak ho budem prikrmovať len tým mliekom,alebo sú aj nejaké iné doplnky(okrem materského mlieka,bohužiaľ ) ? +Keď vysadím mačaciu trávu,od kedy ju kocúrik môže papať v neskoršom veku?

Ďakujem veľmi pekne za,dúfam,odpovede.. :-)

Ak ma teraz kocurik cca. 3 tyzdne tak bude pre Teba a asi aj pre neho lepsie ho zobrat hned k veterinarovi, aby Ti ukazal ako sa o maciatko treba starat. Musis sa naucit mu masirovat brusko, pretoze sa sam nevycika ani nevykaka - o to sa stara vzdy macacia mamina - to by Ti mal veterinar ukazat. Ak uz kocurik veselo pobehuje - tak 3 tyzdne mat nebude. Tu si pozri ako vyzera maciatko v dvoch a ako v 4 tzydnoch. http://www.kayrakedi.sk/vrhB.html alebo http://www.kayrakedi.sk/vrhA.html

Na odcervovanie je este skoro v 3 tyzdnoch, este treba pockat. Kocurika treba krmit mlieckom casto - veterinar Ti snad povie ako casto, ked ma 3 tyzdne. Co sa tyka stravy, tak zatial mu staci mlieko. Treba mu kupit maciatkovske granulky (tie su drobne) u veterinara a tie mu dat do misky po 4. tyzdni. Moze ich jest ale nemusi, nie vsetky maciatka ich chcu. Potom skus kupit kapsicku, v ktorej je masko so stavou - minimalne tu stavu si da.. Postupne ho potom odstavis od mlieka a budes mu uz davat tuhu stravu..

Ja som umele dokrmovanie neabsolvovala, ale co sa tyka stravy, tak maciatka po 4 tyzdnoch jedli uz aj granule akonzervy.
„Keby sme sa ku každému, koho stretneme, chovali s rovnakou nežnosťou, ktorou zahŕňame mačku - tiež by priadli."
„Mimochodom, ak sa rozhovoríme o mačkách, je takmer nemožné, aby sme boli považovaní za osobu celkom normálnu."

Selma /DOM kastrát, *09.09.2001
EC. Miša Mafia /EUR n 24, kastrát, *13.04.2002, †14.03.2011
GIC. Klára Alexandra Ché /EUR ns 24, kastrát, *09.08.2001
CH. Agnii Haricat, CZ /TUA e 22, kastrát, *14.02.2003
Obrázok používateľa
Monika
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 9.5.2005 18:55
Počet mačiek: 0

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb