• Reklamy

Mačička pre mňa

len tak o mickách...
  • Reklamy

Mačička pre mňa

Odoslaťod Mirra 4.9.2008 10:04

Ahojte.

Som tu nová a rada by som mala doma mačičku, mám však určité predstavy, na ktoré by som sa chcela spýtať, či sú realizovateľné.

Mačičky som mala dve, keď som bola mladšia, ale je to už 12 rokov dozadu a boli to vtedy skôr mačičky mojej tety, takže dá sa povedať, že veľké skúsenosti nemám.

Chcela by som klasickú dedinskú mačičku krátkosrstú, ktorú by som chcela mať na striedačku dom a vonku. Predstavujem si to tak, že domov by sa chodila mačička nažrať, cez deň by bola vonku a spávala by vnútri, alebo kde by chcela. Záchodík by mala jednak vnútri, no a chodila by na potrebu snáď aj von, keby sa túlala po záhrade a okolí.

Čo je však pre mňa dôležité, je, že by som chcela, aby mačička chytala aj myši. Máme ich totiž v dome dosť a chcela by som, aby prítomnosť mačičky tento neduh trochu eliminovala.

A to je jedna z vecí, na ktorú sa chcem spýtať: Myslíte, že každá normálna "dedinská" mačička vie chytať myši, resp. sa ich aspoň bude snažiť chytiť alebo ponaháňať, alebo je to skôr zriedkavé a šikovná mačka v tejto oblasti je dnes už výnimkou? Treba na to mačičku nejako učiť alebo "cvičiť" s nejakými hračkami, alebo má v sebe ešte stále inštinkt lovca, takže bude za myškami automaticky behať?
Koľkomesačná mačička začína loviť malú korisť?

Ďalej sa chcem spýtať, ako často mám mačičku odčervovať a proti čomu a ako často ju mám chodiť dávať očkovať?

Mám troch psov, zvykne si mačička na nich? Viem, že budú na ňu štekať, keď príde, lebo im bude trvať pár hodín, kým pochopia, že je členom našej rodiny. Nezanechá to ich štekanie na mačičke nejaké psychické následky? Zvykne si na nich, resp. bud ich mať "v paži"?

Ďakujem vopred za rady.
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 4.9.2008 9:55
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod GabikaD. 4.9.2008 11:12

noo, pekne si si to naplanovala :-D ale myslim, ze vacsina z tvojich "poziadaviek" je realizovatelna. to aby macicka zila vonku, a mala zachod a papanie vnutri, to podla mna pojde lahko. mam kamosku ktora si takto "adoptovala" cicu z ulice a funguju presne takymto sposobom. macky zvyknu stale chytat mysi (myslim, ze trening im na to vobec netreba :-D ), ale zavisi to aj od povahy jednotlivcov. niektore micky su trocha lenivejsie, takze toto ti nikto na 100% nezaruci. to ako keby si chcela chlapa, ktory ma rad futbal. pravdepodobnost je tam vysoka, ale vynimka potvrdzuje pravidlo. aj ked v tomto pripade asi nehraju ulohu pudy, aj ked... :D o zaockovani a odcerveni najdes na fore vela prispevkov. staci ist s mici na vstupnu prehliadku k veterinarovi a on uz vam vsetky odcervenia a ockovania naplanuje (na ockovanie pojdete trikrat, dostanete pravdepodobne injekciu, ktora bude obsahovat kombinaciu proti vsetkym "zakernym" macacim chorobam, potom to iste znova po cca 3 tyzdnoch a do tretice proti besnote) s havinami je to tiez podla mna rozne, vacsinou sa vsetci skamaratia, alebo sa aspon toleruju, na druhej strane mat doma nejakeho loveckeho hafana, tak sa na to moc nespoliaham :-/
Obrázok používateľa
GabikaD.
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 6.6.2008 9:31

Reklamy

Odoslaťod Mirra 4.9.2008 12:21

Ahoj. Ďakujem Ti veľmi pekne za radu. Som rada, že je to realiovateľné :-) , lebo som sa bála, že ma tu niekto sfúkne, že si to predstavujem zle :cica: .

Tí moji psy nie sú vôbec loveckí, my máme doma aj morčiatka a potkaníky a oni ich vôbec nechcú loviť ani nič podobné, takže lovecké ni sú, len viem, že by do mačičky hučali ako delá, lebo by ju v prvý moment považovali za votrelca. Ale po nejakých dvoch hodinách by už bol kľud :D . Len čo na to povie tá chudinka mačička, to už neviem... :?:
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Re: Mačička pre mňa

Odoslaťod lubor 5.9.2008 5:30

Vsetko je realizovatelne, ale ja by som chcel rozhodne upozornit na to, ze veru ani zdaleka nie vsetky macky vedia a chytaju mysi. Musia sa to naucit od mamy. Preto si treba vziat len take macicky, ktore maju mamu, ktora vie dobre chytat mysi a dat jej dostatok casu na to, aby to svoje potomstvo naucila.
Ja som maval macky na dedine u mamy vzdy, daktore chytali mysi uplne fantasticky, ale boli i taki, ktori sa mysi skor bali, alebo ich uplne ignorovali. Ak ziskas dobre chytajuce mysi macky mozem ta ubezpecit, ze coskoro nebudete mat nielenze v dome, ale ani v sirokom okoli ozaj ziadne mysi.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.10.2007 17:52
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod Mirra 5.9.2008 6:37

Ahoj, Lubor.

Presne si mi povedal to, čo včera moja kamarátka, ktorá chová mačky, a síce, že mačiatka sa to chytanie myší musia naučiť od mamy. A že na to, aby sa to naučili, musia byť pri nej dostatočne dlho. Lebo hlavne na dedinách odstavujú ľudia mačiatka vraj veľmi skoro (ja som dokonca videla inzeráty, kde predávali ešte len 4 týždňové mačatá), no a taká mačička odstavená veľmi skoro to vraj s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vedieť, lebo nebola dostatočne dlho pri maminke, aby ju to ona naučila.

Nevieš mi poradiť, koľko týždňov (mesiacov?) musí mať také mačiatko, ktoré už mohla mamina naučiť chytať myši?

A tie mačičky, čo sa myší skôr boja, tak prečo sa ich boja? Majú to proste v povahe, alebo je to tým, že ich to tá mama nenaučila? :cica2:
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Dia 5.9.2008 8:24

bolo by dobre maciatko nechat u maminy 12-14 tyzdnov. Svokrovci maju ale macku, ktoru nasli niekde vyhodenu a bola naozaj malinka, asi nejakych 5-6 tyzdnov mohla mat a teraz chyta mysi a vtaky, samozrejme hmyz a vsetko, co sa hybe :cerveny: dokonca sme jej na jar museli dat rolnicku, aby nepochytala vsetky vtacata, co sa prave ucili lietat....
Obrázok používateľa
Dia
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 7.8.2008 10:57

Reklamy

Odoslaťod lubor 5.9.2008 8:31

Mirra napísal:Ahoj, Lubor.

Presne si mi povedal to, čo včera moja kamarátka, ktorá chová mačky, a síce, že mačiatka sa to chytanie myší musia naučiť od mamy. A že na to, aby sa to naučili, musia byť pri nej dostatočne dlho. Lebo hlavne na dedinách odstavujú ľudia mačiatka vraj veľmi skoro (ja som dokonca videla inzeráty, kde predávali ešte len 4 týždňové mačatá), no a taká mačička odstavená veľmi skoro to vraj s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vedieť, lebo nebola dostatočne dlho pri maminke, aby ju to ona naučila.

Nevieš mi poradiť, koľko týždňov (mesiacov?) musí mať také mačiatko, ktoré už mohla mamina naučiť chytať myši?

A tie mačičky, čo sa myší skôr boja, tak prečo sa ich boja? Majú to proste v povahe, alebo je to tým, že ich to tá mama nenaučila? :cica2:

Neviem, ci poradim dostatocne. Ide len o moje dohady a byvale pozorovania. Mozno je to malicko ovplyvnene aj povahou, ale skor ide ozaj o to ucenie. Najlepsie, keby si si nasla maciatka u dakoho dopredu a dohodnut sa na odbere az po aspon 2 mesiacoch. Teraz pojde jesen, mysi budu utekat z poli dovnutra, tak by mali mat macky na lov pre maciatka mysi dost. Oni im zvycajne prinesu zive mysicky alebo vtakov, a potom sa na nich maciatka trenuju. To chovatelia pozoruju, vidia a vedia, ze daktorym macickam sa ta nahanacka s polozivymi mysami velmi paci a ze to teda bude vynikajuci lovec. Nezaujem by mali zrejme iba take macicky, ktore sa k tej hre nedostanu, lebo im tu hru preberu sikovnejsi surodenci. Takze ak zostanu macke len 2 maciatka, mali by sa dostat k hraniu sa so zivymi mysami v pohode. Oni ich nepotrebuju jest, ale sa hrat. Takze aj neskor macky budu sice mysli lovit, ale nemusia ich jest, ale vam ich budu nosit ukazat pred dvere, aby sa pochvalili. Zrejme sa musi macickam aj zapacit vona mysi. To je dolezite, aby ich potom vedeli nuchat, striehnut a podobne. Podla mna by macicky sa preto nemali ucit lovit mysi koli hladu, ale koli hre.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod lubor 5.9.2008 8:41

este doplnim daco o mojom kocurovi. Teraz je to obycajny panelakovy kocur. Ale bol to obycajny dedinsky kocur. Nasiel ho brat ako opustene malicke maciatko. Ani neviem, kolko vtedy mal. Ale mysi chytal uplne fantasticky. Aj teraz, ked s nim idem na chalupu vzdy mi daco ulovene donesie. Dokonca odkialsi casto prinasal potkanov, ktori boli dvojnasobne vacsi, ako bol on. Priniesol to pred dvere a velmi ocakaval velku pochvalu. Vzdy treba kocurikov za dobry lov pochvalit, oni to ocakavaju. Ak sa Ti podari chytit mysku na dajaky slopec, treba ju dat kocurikovi a ak sa s tym bude hrat, tak bude aj lovit.
Ja viem, ze v tejto diskusii sa obycajne pise o mackach, ktori nie su na lovenie a tema s radami, ako sa ma macka naucit lovit tu zrejme chyba, ale hlavne je dosiahnut, aby mu ta vona mysi sa spojila s lovom pomocou hier. No a ver tomu, ze mysi Vam ozaj uplne zmiznu.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Mirra 5.9.2008 9:14

Lubor: Tak to by som potrebovala, aby nám myši úplne zmizli, lebo je to fakt otras. Nechytia sa vôbec do pascí, kradnú nám žrádlo pre psov, kadia na poličky v špajzi, smrdí to tam... až sa za to hanbím. Kúpili sme pred časom 50 ročný dom, no a tie myši tam začali chodiť tak viac, keď sme sa tam zabývali. Asi preto, lebo tam máme potraviny alebo čo. Sú tak drzé, že si počkajú, kým prídem do špajze a vtedy začnú šuchotať, alebo sa mi aj nejaká myš ukáže, no hneď sa zasa schová. Ja ako človek ju nemám šancu chytiť.
Samozrejme, že nechcem mačičku iba z materiálneho hľadiska ako chytača myší. Vždy som mačku chcela, no v byte to nešlo, lebo som tam mala psov, morčiatka, potkaníky, takže som čakala, až bude ten dom. Tam mám morčatá a potkaníky v samostatnej prístavbe a psy sú síce hlavne vnútri, ale majú k dispozícií aj schopnú záhradku, takže až teraz sú na mačičku vhodné podmienky. A tie myšiská ma iba utvrdzujú v tom, že ju chcem a navyše aj potrebujem :-) . A je to aj dobrý argument pre manžela, ktorý mi ju zatiaľ neodobril, že však ju potrebujeme na chytanie myší! Lebo manžel je taká tvrdá hlava a navyše dosť neschopák - sám s tými myšami nie je schopný spraviť nič, ale mačičku mi zatiaľ dovoliť nechce, ale lámem ho pomaly, ale isto :-)).

Je nejaký rozdiel v tom, či chytá myši kocúr alebo mačička? Že či je niekto z nich v tom viac šikovný. Lebo ja by som chcela skôr mačaciu dámu asi. Ale chcela by som ju dať vo vhodnom čase vykastrovať, aby nemala stále mačiatka. Bude mi loviť myšky, aj keď bude vykastrovaná? Nestratí záujem o hru, teda lovenie myší?

Kedy je vhodný vek na kastráciu mačičky?
Obrázok používateľa
Mirra
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod lubor 5.9.2008 10:33

Mirra napísal:Je nejaký rozdiel v tom, či chytá myši kocúr alebo mačička? Že či je niekto z nich v tom viac šikovný. Lebo ja by som chcela skôr mačaciu dámu asi. Ale chcela by som ju dať vo vhodnom čase vykastrovať, aby nemala stále mačiatka. Bude mi loviť myšky, aj keď bude vykastrovaná? Nestratí záujem o hru, teda lovenie myší?

Kedy je vhodný vek na kastráciu mačičky?

Ja mam skusenosti, ze je to uplne jedno, ci je kocur alebo macka. Uz som sice pocul, ze daktori tvrdili, ze macka je lepsia na lov, ale moj kocur to vyvracia , ba chytal aj ozaj vseliake velke potkany, co by zrejme macka nezvladla. Ba myslim si, ze mozno je pricinou tej povery, ze macka je lepsia to, ze ked ma mlade, snazi sa vtedy lovit viac. Ty ale male macicky nechces. No a kocura kastrovat v chalupe netreba.
O vhodnom case na kastraciu je tu dost tem. Ja nepredpokladam, ze macka prestane lovit. Mozog ani instinkty macke nevykastruju, takze v pohode. No a ja po prestahovani mojho kocura do BA som ho musel dat vykastrovat, ale ako som pisal, ked je na chalupe, lovi. Drzim palce. Myslim si, ze coskoro nebudete mat po mysiach ani stopy, ak to vyjde. Mozno ale by sa uzivili u vas aj dve macky.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Dia 5.9.2008 11:39

lubor dovolim si oponovat...nemyslim si, ze je nepotrebne kocucura na chalupe vykastrovat, vies si predstavit kolko nechcenych maceniec "urobi" jeden kocur za jednu ruju??? a ked si zoberies, ze macky maju ruju dva razy do roka...trocha to prehodnot...
Obrázok používateľa
Dia
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 7.8.2008 10:57

Reklamy

Odoslaťod Enula 5.9.2008 11:53

Mirra napísal:Ahoj, Lubor.

No, neviem ako je to s tým učením od mamy, ja som mala pred dvomi rokmi mačičku, ktorú jej mama opustila u nás v záhradnom domčeku keď ešte bola slepá, zachránili sme ju s pomocou fóra na mackysos.sk - vypiplala som ju v perinkách a myši sa naučila loviť sama. Teda - najskôr lovila vtáky, potom myši. Myslím, že je to inštinkt. Zrazilo ju auto keď mala necelé dva roky, jej mačiatka mali vtedy 6 mesiacov a tiež sa naučili chytať myši samé (zahynula v januári a vtedy myši nebehali, takže nemala im čo ukazovať).
Enula
Nováčik
Nováčik

Založený: 4.6.2008 6:36
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod lubor 5.9.2008 11:56

Dia napísal:lubor dovolim si oponovat...nemyslim si, ze je nepotrebne kocucura na chalupe vykastrovat, vies si predstavit kolko nechcenych maceniec "urobi" jeden kocur za jednu ruju??? a ked si zoberies, ze macky maju ruju dva razy do roka...trocha to prehodnot...

Podla mna ale kastracia nevyriesi na dedine nic. Konkurencia kocurov je velka, takze vykastrovany kocur neznizi pocet nechcenych maciciek ani o 1. Ked to nebude Murko1, , tak to bude Murko2, alebo Murko3 alebo Murko 12.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod lubor 5.9.2008 12:01

Enula napísal:No, neviem ako je to s tým učením od mamy, ja som mala pred dvomi rokmi mačičku, ktorú jej mama opustila u nás v záhradnom domčeku keď ešte bola slepá, zachránili sme ju s pomocou fóra na mackysos.sk - vypiplala som ju v perinkách a myši sa naučila loviť sama. Teda - najskôr lovila vtáky, potom myši. Myslím, že je to inštinkt. Zrazilo ju auto keď mala necelé dva roky, jej mačiatka mali vtedy 6 mesiacov a tiež sa naučili chytať myši samé (zahynula v januári a vtedy myši nebehali, takže nemala im čo ukazovať).
.
Mas pravdu, nemusi to byt len tym ucenim. Aj moc kocur vlastne sa to naucil sam. Ale mama uciaca lov macicky robi z maciciek dobrych lovcov skoro so zarukou. Bez nej sice macka moze byt dobrym lovcom, ale to, ze nebude ziadnym je podstatne rizikovejsie. A pani ma problem, ma mysi a nepotrebuje kocicku len pre krasu.
Obrázok používateľa
lubor
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Andrea.T 5.9.2008 12:53

U nás to fungovalo zhruba takto. My sme nikdy myši nemali, ale sused mal hneď pri múre na začiatku záhrady králikáreň a sliepky. Tam sa myši držali a prebehli teda aj k nám. Mačky ich lovili, kocúr si ich velmi nevšímal. On bol skôr lovec cez operence - číhal na strome a potom nám doniesol ukázať nejakú tú nožku z vrabca. Keď sme však sterilizovali jednu mačku, tak tá už myši prestala chytať a chytala len tá jedna, čo sme mali. Tá sterilizovaná jedla iba to, čo sme jej dali, nikdy si už nič neulovila. Teraz máme zase dve mačky a kocúra, tento krát nie je ešte ani jedna sterilizovaná (ale už sa to plánuje) a chytajú operence. Sused medzi časom zrušil králiky aj sliepky, preto ani nie je dôvod aby dačo lovili. Tak pôjdu pod nôž... Lebo čo s mačiatkami? Vždy ich máme problém umiestniť.
Ale podobnú skúsenosť so sterilizovanou mačkou má aj jedna moja známa. Tiež jej potom prestala loviť.
Andrea, Bratislava
Andrea.T
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 31.3.2008 10:04

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na O mačkách

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb