• Reklamy

Alergicka reakcia na vakcinu?!!

tu ti poradí veterinár...
  • Reklamy

Alergicka reakcia na vakcinu?!!

Odoslaťod gandalf 24.2.2009 10:05

Pisem za priatelku:
Dobry den pani Veterinarka, chcela by som sa poradit ohladom neprijemneho problemu, ktory sa stal mojmu kocurovi. Kocur ma momentalne rok a tri mesiace. Je vakcinovany nadstandardnou vakcinou. Besnota, trojkombinacia + chlamidie + plesne (Biocan M). Plesne sme davali ockovat po prvykrat v januari. Nemal ziadnu reakciu. Vsetko bolo v poriadku. Vakcinu dostal pod kozu. Po 3 tyzdnoch sme isli na preockovanie. Tentokrat bola reakcia viac ako burliva - vakcina sla opat pod kozu. V ockovacom preukaze mame napisane (reakcia kozny tum). Vytvorila sa mu velka hnisava hrca o velkosti pinpongovej lopticky, ktora po podani antibiotik praskla a vylial sa z nej hnis. Koza, ktora bola nad hrcou uplne odumrela. Takze lekar bol nuteny ju ostrihat. Momentalne sa rana zacina scelovat, proces je velmi pomaly. Je hlboka asi 3mm. Chcem sa spytat na Vas nazor, co sa mohlo stat, ked po prvykrat bolo vsetko v poriadku. Ako inak vakcinovat zviera, aby sa toto nestavalo. Pocula som, ze je moznost ockovat do chvosta. Je to vhodne?! Vraj niektore vakciny mozu vyvrcholit az rakovinou a preto by sa malo ockovat na lahko amputovatelne miesto.
Budem rada, ak mi napisete Vas nazor.
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: Alergicka reakcia na vakcinu?!!

Odoslaťod lusil329 24.2.2009 10:09

uff, chudáčik kocúrik... :jaziram: som zvedavá na radu pani veterinárky
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod lusil329 24.2.2009 10:18

teda skor odpoveď :-D
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Veterina 24.2.2009 10:54

Dobrý deň, toto je veľmi zaujímavý dotaz. Ani neviem, kde začať s odpoveďou... Aj pri opakovanej vakcinácii je možná alergická reakcia zo strany zvieraťa, ale... Tá ma skôr iný prejav, než popisujete. Mačky môžu cca do hodinky opuchnúť v tvárovej oblasti príp. mať obtiaže s dýchaním- to je pravá alergická reakcia. Stav, ktorý popisujete sedí na oneskorenú alergickú reakciu ( Arthusov fenomén ), keď pacient scitlivený vakcínou v období pred.. reaguje opakovaným podaním vakcíny až po dlhšej dobe nekrózou a odúmrťou tkaniva v mieste vpichu. Zodpovedné sú ta to tzv imunokomplexy ( ak sa protilátky naviažu na nejaké častice, či už nosič vakcíny alebo samotnú vakcínu )hromadiace sa v koži. Za toto môže byť zodpovedný nosič vakcín ( látka lokálne dráždivá, ktorá ešte viac podporí imunitnú reakciu - šarža od šarže sa môže líšiť )alebo nečistoty v mieste vpichu ( takmer nulová šanca, bezvýznamný fakt ).Druhá vec je, že vakcína Biocan M spravidla maskuje kliniku pliesňového ochorenia , pričom zaočkovaná mačka môže pliesne prenášať, aj keď sama príznaky nemá. Mala by byť očkovaná tzv suchou ihlou ( jednou ihlou sa vycucne z ampulky a táto je pred vpichom vymenená za novú suchú ihlu. ) a doporučuje sa očkovať napr. na ľavú stranu a preočkovať na pravú stranu ( nie do približne rovnakého miesta ).Ak mačka reagovala na preočkovanie, je otázkou, či u nej očkovanie opakovať, ak by bola injekcia pichnutá do svalu ( čo je u Biocanu M možné) a došlo by k nekróze aj tu, hojí sa to horšie, než koža.Teda ak je Vaša mačka chovaná v byte izolovane od ostatných, nechodí na výstavy ani na návštevy, očkovanie proti plesni nemá význam.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 8.1.2009 21:42
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod gandalf 24.2.2009 11:37

Odpoved:
Dobry den pani doktorka, dakujem za odbornu odpoved. Nas kocur sa sice vystav nezucastnuje, ale mame druhu vystavnu macku, ktora sa vystav zucastnuje a preto sme chceli oboch milacikov chranit. Zial dopadlo to takto :(. Ak som to dobre pochopila, ockovanie do svalu nic neriesi. Ak zle zareaguje, moze to byt este horsie. Myslim, ze od teraz sa budem bat davat ockovat svoje macky aj proti "obycajnym" chorobam. Co napr. vakcina na FeLV a Besnotu? Moze na ne zviera reagovat podobne? A co ta spominana vakcinacia do chvosta?
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod Veterina 24.2.2009 16:45

U FeLV a sa mi to nikdy nestalo a v podstate u mačky ani u besnoty, takže buďte bez obáv, tie "pliesne " vedia vždy narobiť šarapatu, napr. ak sa plieseň nezaočkuje u koní hlboko do svalu a suchou ihlou, môže u koňa prepuknúť, to isté sa týka trichofytózy u hovädzieho dobytka...Vakcinácia do chvosta je jedno z riešení, počula som o nej, ale nikdy sme ju prakticky u nás neuskutočnili. Problém je ten, že chvost je v porovnaní s pokožkou chrbta horšie krvený, čo môže byť výhoda, ale aj nevýhoda, kvôli slabšej imunitnej odozve.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod ivetak 24.2.2009 20:10

Dakujem velmi pekne pani Doktorka. Uz som si toho naozaj zazila dost. Na tu nekrozu dostal antibiotika - teraz uz do svalu. Dva krat, po dvoch dnoch. Lenze z tych zase zacal zvracat. Pravidelne kazdu noc. Teraz lekar zvolil liecbu bez antibiotik, kedze mu sposobuju taketo vedlajsie ucinky. Dostali sme len taky modry gel, ktorym mame ranu natierat a ak sa to do tyzdna uplne nezrasie resp. nestiahne, vraj to budu musiet zasit. Jazva sa potom moze riesit plasticky. Ale kedze milacik nie je vystavna macka, nechame to uz tak. Hadam to nebude az take strasne, srst by to mohla prekryt. Nabuduce sa uz neodvazim zaockovat macky proti plesniam, aby to nedopadlo takto ako teraz. A o leukemii budem asi tiez dost uvazovat, kamaratkinmu kocurovi po nej zostala tiez dost velka hrca, ktora ale potom nastastie splasla. Besnota je povinna, takze tam mi ine neostane ako suhlasit :)! Kazdopadne dakujem za Vasu fundovanu odpoved. i. PS: o konoch uvazujem az ked budem "velka" a budem mat dom s obrovskou zahradou, ale po Vasej rade ich rozhodne proti plesniam zaockovat nedam :)
Obrázok používateľa
ivetak
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 23.1.2008 15:43
Počet mačiek: 0
Skutočné meno: Iveta

Reklamy

Odoslaťod lusil329 24.2.2009 20:14

ivetka, :bye:
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Kristína 24.2.2009 21:31

Leukemiu odporucam ockovat vyhradne vakcinou Purevax FeLV (jednozlozkova a bezadjuvantna). Je to uplne revolucny typ vakciny a neobsahuje nosice protilatok (adjuvanty), ktore sposobuju negativne reakcie. FeLV hlavne pri vystavnych mackach by som ockovala, je to velmi nebezpecna a smrtelna choroba. Proti plesni by som asi neockovala, je to zbytocne riziko...
Dufam, ze kocurikovi sa coskoro polepsi.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58

Reklamy

Odoslaťod ivetak 25.2.2009 8:43

Kristinka dakujem za odpoved. Myslim, ze plesne uz po tejto skusenosti ockovat nebudem. Obe macky mam ockovane, prave kvoli tomu, ze na vystave sa jednoducho vyskytuju. V niektorej teme na fore sa rozoberala tato problematika, to bol impulz, preco som si povedala, ze musim svojich cicuchov chranit. Zial kocur dopadol takto ako dopadol. Aj by som sem pripojila fotky, ale asi by som ich musela nejak vlozit do suboru a upozornit, len si to pozrie naozaj len ten, kto ma na to zaludok.
Len sa mi vynara otazka: Co je horsie?! Ked ti macka dovlecie domov plesen, aj ked ju vyliecis, spory ostanu vsade v sedacke, skrabadle atd. Vsetko by si mala vymenit. Co tiez nie je sranda. Ale po pravde, radsej podstupim toto riziko bez ockovania, ako by sa taketo nieco malo stat znova. :smutny:
Obrázok používateľa
ivetak
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Veterina 25.2.2009 11:02

Nekróza po vpichu býva spravidla bez baktérií ( ak si nie sme istí, dá sa urobiť cytologické vyšetrenie otlačku z rany ) a hojí sa buď spontánne, alebo stačia protizápalové lieky a atb masti lokálne. Ak mačka papá tabletky, možno u nej použiť ľudský prípravok Wobenzym ) 1/4 tablety 2x denne ) alebo ja používam taký môj zlepšovák a síce masť Fibrolan ( zase z humánnej medicíny ), ktorá obsahuje enzýmy ničiace nekrotické tkanivo a podporuje granuláciu a hojenie a ak ju mačka oblíže, obvykle sa nič nedeje.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod ivetak 25.2.2009 11:45

Pani doktorka, da sa Fibrolan kupit ako volno predajna mast v lekarni?
Obrázok používateľa
ivetak
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Veterina 25.2.2009 18:05

Myslím, že je aj voľnepredajný, ale pre istotu si od veterinára zadovážte recept, niekedy po Vás v lekárni chcú recept na lieky, ktoré sú na voľný predaj. Stačí pani magistru upozorniť, že liek je určený pre zviera a nie pre človeka.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Kristína 25.2.2009 20:14

ivetak napísal:Len sa mi vynara otazka: Co je horsie?! Ked ti macka dovlecie domov plesen, aj ked ju vyliecis, spory ostanu vsade v sedacke, skrabadle atd. Vsetko by si mala vymenit. Co tiez nie je sranda. Ale po pravde, radsej podstupim toto riziko bez ockovania, ako by sa taketo nieco malo stat znova. :smutny:

My na vystavy chodime celkom pravidelne, pri dobrej dezinfekcii klietky a dodrziavani zopar zakladnych pravidiel (nenechavat navstevnikom a chovatelom, ktorych chov nepoznam hladkat svoje macky, uistit sa, ze pred posudenim si posudzovatel vydezinfikoval ruky a steward stol, nosit na vystavy iba macky v 100% zdravotnom stave so silnou imunitou, po kazdej vystave vyprat vsetko oblecenie, peliesky a zaclonky, ktore sme mali na vystave) sme plesen nikdy nepriniesli (klop, klop, klop). Na odolnost macky na plesne ma tiez vplyv prostredie, v ktorom su macky chovane - tam kde je menej maciek je lepsia imunita, menej stresu, mensie riziko, ze si nieco prinesiete z vystavy.
Pani veterinarka mozno bude dat vediet dalsie odporucania.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58

Reklamy

Odoslaťod ivetak 26.2.2009 10:13

Asi mas pravdu Kika, ale predsa je tam obava. Aj ked vsetko robim tak ako si napisala, nikomu ju nedavam hladkat - a potom sa decka na mna ksichtia, ze skareda teta :) Neviem si predstavit ako dirigujem posudzovatela, nech si poriadne vydezinfikuje ruky. Boh vie, co by napisal potom do posudku :-D Okrem toho ak ti posunu zviera do BIS-ky tam si ich posuvaju hlava nehlava a ruky si velmi nedezinfikuju :-( . Je to dilema... :mutagen:
Obrázok používateľa
ivetak
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Veterinárna poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

• Reklamy
fb