• Reklamy

Prechladnutie? Zapal mocovych ciest?

máš zdravotný problém...
  • Reklamy

Prechladnutie? Zapal mocovych ciest?

Odoslaťod KatkaL 12.3.2009 16:13

Dobry den, viem, ze o uzavretych mocovych cestach ste tu pisali, ale tam bol jeden z priznakov : zvracanie. Moja macicka ma cca 6 mesicov, bola najdena na ulici ako 3 mesacna a odvtedy je u mna - zaockovana, odcervene, sterilizovana. Vsetko bolo OK, az nato ze predvcerom sa vycikala mimo zachodika a takisto dnes rano. Macicke odoberiem moc a dam ho vysetrit(ale to mozem az cez vikend) Chcem len radu ohladom postupu veterinara, ktory mi do telefonu povedal, ze ak sa mi moc nepodari odobrat mam doniest macicku a ze ju "vyzmykame". Pod tymto vyrazom si predstavujem nieco bolestive. Je to tak? Moze macicka byt nachladnuta? Alebo mat zapal? Macicka je len v byte ale casto sedava pri otvorenom okne. Je podla Vas pravdepodobne to prechladnutie? A este jedno - s mocom na veterinu treba vziat aj macicku?
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 30.10.2008 10:49
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: Prechladnutie? Zapal mocovych ciest?

Odoslaťod Dominika 12.3.2009 17:44

Ahoj, v tej téme o uzavretých močových cestách myslím pani veterinárka vysvetlovala, že keď sa nepodarí odobrať moč, tak sa do močového mechúra pichá také niečo ako injekcia a že to nebolí a tiež vysvetluje, ako moč odobrať- podložiť tanierik... skús to prelúskať a určite to tam nájdeš...
Obrázok používateľa
Dominika
šelma
šelma

Založený: 30.12.2008 18:23
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod Veterina 13.3.2009 20:25

Pod pojmom vyžmýkanie mal Váš veterinár na mysli tzv vymačkanie močového mechúra. Stlačením bruška po bokoch sa docieli "násilného " vyčurania a získa sa tak potrebná vzorka. Nevýhodou tejto metódy je, že môžu pri stláčaní praskať drobné cievky v stene močového mechúra a tým sa krv objaví aj vo vzorke moču. Druhou možnosťou je tzv cystocentéza- cez brušnú stenu sa sterilnou cestou odpichne vzorka moču. Táto zdanlivo surová metóda v skutočnosti nebolí o nič viac, ako očkovanie a získaná vzorka nie je ničím kontaminovaná a dá sa použiť aj na bakteriologickú kultiváciu. Ak sa Vaša cica vymočila opakovane mimo toaletu, nemusí ísť zákonite o zápal močových ciest, preto spolu s vzorkou moču prineste na kompletné vyšetrenie aj Vašu mačku.
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 8.1.2009 21:42

Reklamy

Odoslaťod KatkaL 16.3.2009 15:20

Dobry den,
tak moc sa mi nastastie podarilo odchytit. Vysetrenie ukazalo bielkoviny na 2 kriziky. Dostali sme antibiotika Cefa Cure na 6 dni a prva tableka podana pred par minutami-dufam, ze zaberu a Sofinka bude cikat bez bolesti. Dakujem pani doktorka za promtnu odpoved :-)
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod Veterina 18.3.2009 20:45

Ak sa jednalo o zápal močových ciest, doba podávania antibiotík musí byť v nekomplikovanom prípade aspoň 10-14 dní, tých 6 je príliš málo.Vyšetrovali moč Vašej mačičky aj pod mikroskopom, či len papierikom?
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod KatkaL 19.3.2009 8:09

Dobry den. Moc vysetrili len papierikom. Mam trvat na vysetreni pod mikroskopom? Co je mozne zistit pod mikroskopom? A co len paierikom? Povedala mi len tolko, ze ma zvysenu hladinu bielkovin. A dala tie antibiotika na 6 dni ako som pisala (3 tbl, po polke kazdy den) Potom po takych troch dnoch douzivania mam doniest opat moc na kontrolu.
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod Veterina 19.3.2009 20:27

Urológia je mojou špecializáciou a stanoviť zápal močových ciest na základe papierika je prinajmenšom odvážne. Treba si okrem bielkoviny všímať aj iné ukazatele. Iste, podľa kliniky, čo ste popísali je cystitída vysoko suspektná, ale vyšetrenie moču má pozostávať z papierika, močového sedimentu( pozorujeme typ buniek v moči a jejich množstvo, prítomnosť kryštáľov alebo válcov,baktérií, príp. parazitov....) a refraktometrického vyšetrenia moču ( refraktometer je super prístroj, ktorý presne stanoví koncentráciu celkovej bielkoviny a špecifickú hmotnosť moču ).V ideálnom stave sa doporučuje kultivácia moču, ktorá presne stanoví, aká baktéria robí šarapatu a aké antibiotiká na ňu zaberajú.Toto je iba základný panel, možností je samozrejme viac.Ak sa jedná o dospelú mačku a podľa vyšetrenia moču je indikované špeciálne krmivo, nasádzam aj dietu od Royalu, Royal Canin urinary high dilution, podporuje zvládanie infekcie. Nie je to ale paušálne, len pri výskyte struvitových kryštálov v sedimente, alkalickom pH moču a pri výskyte ureáza pozitívnych baktérií v sedimente....A ani nespomínam sono vyšetrenie bruška a hlavne močových ciest+ vyšetrenie krvi- pri nekomplikovaných zápaloch u mladých mačiek nemusí byť, iba ak sa zápal opakuje často a mačka nie je práve najmladšia...
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod KatkaL 19.3.2009 20:31

Dakujem za vycerpavajucu odpoved. A este jedna otazka-keby bolo vysetrenie papirika po kontrole mocu OK, tak netreba dalsie vysetrenia? Ide mi totiz o to, ako mam teraz dalej postupovat. Viete mi odporucit veterinarneho lekara tu v Bratislave?
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod Veterina 19.3.2009 20:48

V Blave ( V Devínskej ) pracuje náš kolega Dr. Talajka, takže tam. Dobré renomé má klinika Vetline, treba to skrátka vyskúšať.No a z Blavy do Senice to tiež nie je až taká diaľka :-) Ak by sa ph upravilo, nie je to dôvod ukončiť atb terapiu. Je to len potvrdenie, že zápal je na ústupe a lieky zabrali. Ale v mäkkom tkanive mechúra je množstvo záhybov, kde môžu odolnejšie baktérie prežívať dlhšiu dobu a po predčasnom ukončení liečby byť oveľa odolnejšie proti použitému antibiotiku znova začnú šarapatiť. Totiž bielkoviny v moči sa nemusia zákonite vyskytovať iba pri infekciách, ale môžu tam byť z rôznych príčin ( asi 50 bodov ), preto vyšetrením sedimentu diagnózu upresníme. Osobne sa nikdy neuspokojím s vyšetrením na pH papieriku, ale v robím natív močového sedimentu( na podložné sklíčko kvapnete sediment po odstredení a pridáte trošku farbiva, sediment je mokrý a nie je na sklíčku fixovaný ) a v niektorých prípadoch ho doplním ho cytológiou sedimentu( sediment sa na sklíčko prisuší a následne špeciálnym postupom farbí).
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod KatkaL 20.3.2009 7:59

Najradsej by som naozaj doniesla vzorku ku Vam, ale nemam auto a od odchytenia toho mocu az k Vam by mi to urcite trvalo dlhsie ako 2 hodiny. Skusim teda Vami odporuceneho veterinara kontaktovat a nasledne mu doniest moc na riadne vysetrenie. Dufam len, ze to bude vsetko v poriadku....
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod lusil329 20.3.2009 9:13

katka, možno by to ani nebol problém, ak by si chcela k tejto pani veterinárke do SE, možno by vedela vzorku moču sama odobrať... no nie som si istá, či sa to dá, len ked je mačka v narkoze... raz som bola na vyšetrení s mojim kocúrikom a nepredpokladali sme, že budeme skúmať aj moč, vtedy bol orlando trošku prispatý, ale vet mu niečo stlačil na podbrušku a orlando sa počúral na stol a potom už len moč natiahol do striekačky a mohlo sa skúmať... ale neviem či sa to dá takto robiť bežne... :-/ no na toto isto dostaneš odpoved ...
"Ochrana zvierat je záležitosť ľudí, lebo zviera sa brániť nemôže."
Obrázok používateľa
lusil329
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 16.4.2008 13:13

Reklamy

Odoslaťod KatkaL 20.3.2009 9:39

Pani doktorka mi uz v tejto teme vysvetlila ako sa moc odobera macicke v ambulancii-je to bud ako pises, ze sa postlaca brusko, alebo injekciou. Ale predstava cesty s macickou autobusom ma tiez velmi nenadchyna :-/ . No uz som volala s MVDr. Talajkom, ktory mi bol odporuceny a dnes poobede donesiem vzorku na poriadne vysetrenie. Teda dufam, ze mi tu vzorku Sofinka poskytne :-) . No musim ju ukecat, lebo zajtra uz doberieme poslednu tabletku a ako pisala pani doktorka, 6 dnova liecba je prilis kratka.
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod Veterina 20.3.2009 11:09

Ak má cica aspoň trošku naplnený močový mechúr, dá sa to odobrať aj "zaživa", väčšinou mačičky nakoniec "ukecáme".Aby som nezabudla, ideálne musí byť moč vyšetrený najneskôr do hodinky po odbere( úplne ideálne do 30 minút ), ale ak chcem posúdiť bunky, stačí ho uchovať v chladničke a výsledok sa dá odčítať aj po 3-4 hodinách ( literatúra popisuje až 8 hodín, ale väčšinou už majitelia odoberajú moč profesionálne a nosia mi vzorky čerstvé. )Držím palce
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod KatkaL 23.3.2009 12:23

Dobry den prajem, dosledne vysetrenie mocu potvrdilo prvotnu diagnozu. Dostali sme recept na antibiotika na dalsie 4 dni, tieto sme vsak nikde nezohnali, takze zial Sofiina liecba trvala len tych 6 dni. Ja len dufam, ze sa jej to nebude opakovat (aj ked po info, ktore ste pisali predpokladam, ze bude).
Obrázok používateľa
KatkaL
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Reklamy

Odoslaťod Veterina 23.3.2009 20:40

To je veľká škoda, zrejme Vám predpísali humánne lieky, nič proti, aj ja ich často používam, ale takéto prerušenie atb terapie je zbytočné. Určite pozorne sledujte správanie Vašej mačky a spôsob, akým močí...
Veterina
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Zdravotná poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb