• Reklamy

Som uplny zaciatocnik :)

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Som uplny zaciatocnik :)

Odoslaťod ivanya 2.9.2009 13:14

Ahojte, od bud. tyzdna budeme mat v rodine prirastok - 5 mesacnu macicku Britsku modru. Uz par dni luskam na fore a nasavam vedomosti :mutagen: Ale predsa len mam par otazok, na ktore som nenasla odpoved. Kolko spapa za den taka mala macicka? Neviem ake papanicko jej kupit, tu som sa docitala, ze najlepsie su Proplan, Royal Canin resp. Trainer. Za ako dlho spapa macicka 10 kg balenie? Treba jej okrem takychto suchych granuliek kupit obcas asi aj nejaku konzervicku vsak?
Co sa tyka zachodika, kde je najlepsie ho umiestnit? Chcela by som ho skusit dat do kupelne, mame ju spojenu zo zachodom (tym ludskym), tak by snad ten smradecek nemal vadit, je tam ventilacia :-D
Co sa tyka skrabadla, myslite ze staci cca 45 cm vysoke, ci lepsie by bolo co najvyssie?
Cistenie zubkov? Ako cistite macickam zubky?
Treba mamcicku kupat? Ako casto? Aky sampon je dobry? Ako casto cesat?
Macicka bola vychovana od zaciatku v byte, tak vraj je naucena aj na skrabadlo aj na zachodik, tak dufam, ze ked pride do noveho prostredia, nebude v strese.
Dakujem za rady :cica2:
Dafnne, SK, Bri a, *30.6.2009
Obrázok používateľa
ivanya
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.9.2009 19:31
Pohlavie: Žena

Reklamy

Re: Som uplny zaciatocnik :)

Odoslaťod ivanya 2.9.2009 13:24

a este mam jednu otazocku, je najlepsie nakupovat veci na vystave ci viac sa oplatia cez net?
dakujem
Obrázok používateľa
ivanya
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Freya 2.9.2009 13:36

Ahoj :bye: Dala si naozaj dosť veľa otázok :-D budem sa ti snažiť na ne odpovedať :-)
Takkže ohladom kŕmenia, 5-mesačné mača nezje toho až tak veľa - takže malo by mať stále k dispozícii nejaké granulky + treba dávať pravdaže aj mokrú stravu (nejaké tie kapsičky, konzervičky) my dávame našim 3x denne (ráno, obed a večera :-D ) popritom keď sú hladní tak si dajú z granuliek + možeš aj nejaké masko dávať - to sa tu už na fóre dočítaš, že aké atď... Začni ale najprv s takým krmivom, akým krmil predošlý chovateľ - opýtaj sa ho na to, popprípade si vypýtaj vzorku, a neskor asi tak po 4-5 dňoch primiešaj k tomu svoje krmivo čo si vyberieš a prechádzaj naň ho postupne ( totiž náhla zmena krmiva a prostredia može sposobiť mačiatku hnačky, taka aby si sa toho vyvarovala).
Na začiatok určite nekupuj 10kg balenie - najprv sa presveč čo mu chutí, a potom podľa toho sa rozhodni - takže kúp najprv menšie balenia (nejaké 500g) a čo mu bude najviac vyhovať tak potom také možeš kúpiť aj vačšie... (10kg je najlepšie pre chovateľov, ktorí majú vacero mačiek, tebe určite bude stačiť tak najviac 2kg)..

Záchodík potom daj tam kde ti to vyhovuje - ale tak aby mal mačiak stály prístup k tomu záchodíku :wink: možeš aj do kúpelne

Čo sa týka škrabadla 45cm je podľa mňa malé - ale na začiatok je to v poriadku, určite neskor, keď bude vačší, starší kúpite vačšie :wink: , zatiaľ to stačí

Čo sa týka zúbkov - kúp granulky, ktoré sú prispospbené "čistiť" zúbky, oni sú navrhunté tak, aby mačiak kúsal poriadne a teda sa odtraňuje zo zubov, nečitota
Možeš aj umývať kefkou (ale neviem, či ti to mačiak dovolí :-D )

A mačičku netreba kúpať - iba teda ak by bola veľmi nejako špinavá, mačky sú čistotné zvieratká, sama sa udrží v čistote...

A čo sa týka česania - keďže budeš mať britku (ja mám doma 3 :-D ) tak podľa mňa stačí tak raz týždenne, ale keď sú vysoké horúčavy a keď je obdobie pĺznutia tak aj každý deň :-)
A je možné, že keď ju donesieš bude trochuv šoku, bude mňaukať, a tak ale to je všetko normálne, takže veľa šťastia držím palce :cat38:

Ale taký detail, neviem od akého chovateľa mačiatko beriete, ale sám by vám mal odpovedať na tieto otázky, ale to len tak bokom :wink:
Obrázok používateľa
Freya
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 2.6.2009 12:07
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Gabika Džongovová

Reklamy

Odoslaťod gandalf 2.9.2009 13:37

Cauko, takze kde zacat :-) :
macicke nechavaj granulky stale k dispozici, sama si da kolko potrebuje, malokedy sa mlade macicky prejedaju, chodia si casto zobnut par granuliek a uz zase utekaju neico vymyslat :wink: Granulky- ak mozes kupuj superpremiovu kvalitku, ako si spominala, plus vela inych znaciek ( cim viac cisteho maska tym lepsie), taktiez sa riad aj podla toho co basti macicka u chovatela, od ktoreho ju budes brat. Ak budes krmit inou znackou, urob tak postupne prechodom zo znacky, ktorou je macina krmena ( chovatel by ti mal dat nejake granulky so sebou na prve dni).
Urcite je dobre, aby macicka dostavala aj kvalitne konzervicky ( Porta, Shiny cat, Animonda Carny, a vela inych) a aj cerstve kuracie ci hovadzie masko ( premrazene, ci varene), obcas nejaku rybicku, pribinacika, pamlsky....
Zachodik mozes mat kludne v kupelni, hlavne bay k nemu mala macicka staly pristup, cize by sa tam nemali zatvarat dvere, alebo by v dverach mali byt male dvierka pre macicku.
Skrabadlo 45 cm je celkom nizunke, macicka sa pri skrabani rada natiahne do plnej vysky, preto casom urcite zriad nejake vyssie, nemusi byt nic honosne, cim vyssie tym lepsie- macicky maju radi prehlad o tom co sa doma deje :-) Nemusis skrabadlo kupovat, kludne pozri tu na fore sekcie skrabadla- aj rozna domaca vyroba, macina to oceni tak isto ako kupovane.
Zubky je dobre cistit od mala, ak je treba, kupis detsku kefku na zubym nejaku zubnu pastu pre maciny a mozes cistit- veterinar ti urcite povie ako nato.
Britsku macicky nieje treba kupat casto. Ak vidis, ze macicka potrebuje okupat, kup nejaky specialny sampon pre macky- maciatka. Ale vseobecne skor macicku obcas prepudruj pudrom na macky ( treba od Gimpetu) - vsaje mastnotu. Cesat mozes raz tyzdenne, ale ak chces kludne aj castejsie- macicke to iba prospeje ( ale ces jemne), niektore macicky sa v tom vyzivaju.
Nezabudni, ze je treba strihat aj pazuriky- cca raz za dva tyzdne, ale o tom si tu tiez precitas vela. :wink:
Nakupovat mozes ako na nete tak aj na vystave- cenovo sa ti to asi oplati skor na nete, alebo v nejakom dobrom kamennom obchodiku. Ja napriklad granulky kupujem hlavne u veterinara. Porovnaj si ceny, popytaj sa a uvidis. Na vystave vedia mavat dobre ceny na granulky- rozne akcie. Nieje to vsa vzdy.
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod gandalf 2.9.2009 13:38

Freya si rychlejsia :TomyAngelo:
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod Freya 2.9.2009 13:41

:-D :cerveny:
Obrázok používateľa
Freya
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod venus 2.9.2009 13:59

kolko spapa za den je individualne, ja si myslim, ze by mala mat pristup ku granulkam stale a kym je vo vyvoji budes len dosypat aby mala stale k dispozicii ked bude mat chut. u maciatok nehrozi ze bude mat nadvahu kedze vsetko co spapa aj tak vybeha... a ake krmivko vyberies je na tebe, v teme krmiva najdes mnozstvo nazorov na pro aj proti u vela krmiv....co si zvolis z nich je uz potom na tebe....konzervicky, kapsicky, tycinky, surove masko.....vsetko je tu popisane

zachodik by som do kupelne nedavala, teda ak nechces mat stale otovorene dvere, alebo neplanujes do dveri vyrezat otvor pre macicku...my ho mame v chodbe, nikomu nezavadzia...

skrabadlo je taka zalezitost, ze staci ti aj to mensie na brusenie pazurikov, ale skrabadlo je aj super preliezacka a rozhladna (teda u nas urcite), neviem si predtavit byt bez skrabadla az po strop ked vidim co na nom nasa shiva dokaze povystrajat, nechcela by som vidiet aby nieco podobne skusala na nabytku alebo zavesoch (aj ked zavesy dostavaju zabrat aj tak, hlavne ked na nich sedi nahodou nejaky hmyz :D )

cistenie zubkov a kupanie podla mna vobec nieje nutne ak mas dobre granulky nevidim dovod (lebo dobre granulky a aj surove masko udrzuju zubky v kondicii a takztiez traviaci trakt....ked maciatko nehnackuje, nemas ho preco kupat)...

cesat treba podla plemena a rocneho obdobia....na jar treba cesat vsetky a stale....zbytok roka nasu micu staci vycesat tak raz za tyzden....

a nakupovat sa oplati hlavne na vystavach....ale e shopy su tiez fajn ale v tomto poradi (cize co nenajdes na vystave, objednaj z netu)

neboj vsetko bude ok.... :bye:
venus
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 24.11.2008 13:54
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod ivanya 2.9.2009 14:04

dakujem velmi pekne, ze ste tak rychlo reagovali :wink: doslova hlcem kazdu info :mutagen: a skor nez si pojdem pre macicku, chcem mat aspon ake-take infosky, aby som aspon vedela, co sa jej mam pytat :)
napr. to info o tom pribinacikovi :))) to musi byt pre macicky teda mlska riadna, to je fakt
Co si treba vsimat na macicke, ked si pre nu pojdem k chovatelovi? Zostala posledna z vrhu.
Obrázok používateľa
ivanya
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Freya 2.9.2009 14:09

Tak v prvom rade, či nemá výtok z nosa, očí, či nemá špinavý zadoček, uši, mala by celkovo posobiť zdravo :-) pekná srsť atď... Ďalej prostredie si všimni v akom vyrástla - či v kruhu rodiny, alebo v nejakej voliére, ale zrejme si už na 100% rozhodnutá či nie?? Ak áno tak potom už nemáš veľmi o čom rozmýšľať a vyberať...
Skús si ešte toto prečítať
viewtopic.php?f=3&t=2264 je to veľmi dobre napísané, ale ak už si 100% rozhodnutá a dala si záloku, a nesedí ti to, tak už je asi neskoro.. ale tiež to len trak na okraj :zdfdfd:
Obrázok používateľa
Freya
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod ivanya 2.9.2009 14:21

no rozhodnuta som tak na 80 %. Dnes mi maju este poslat nejake fotecky a na bud. tyzden sa chcem ist za macickou pozriet osobne, kedze je z NR a ja z BA. Zalohu som ziadnu nedavala, je to macicka bez PP.
Obrázok používateľa
ivanya
Cat eXpert
Cat eXpert

Reklamy

Odoslaťod Peter Polák 2.9.2009 14:40

ivanya napísal:no rozhodnuta som tak na 80 %. Dnes mi maju este poslat nejake fotecky a na bud. tyzden sa chcem ist za macickou pozriet osobne, kedze je z NR a ja z BA. Zalohu som ziadnu nedavala, je to macicka bez PP.

neodporucal by som ti kupovat macicku bez PP. Skor sa pozri po utulkoch a depozitoch na Slovensku tu si mozes pozriet jedneho nadherneho kocurika na adopciu:
viewtopic.php?f=23&t=2925&p=43148#p43148

spravis dobry skutok a mas krasne zvieratko.

Ked kupis macicku bez PP nemas zaruku, ze je to Britska skus porozmyslat.
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod Kristína 2.9.2009 20:31

ivanya napísal:no rozhodnuta som tak na 80 %. Dnes mi maju este poslat nejake fotecky a na bud. tyzden sa chcem ist za macickou pozriet osobne, kedze je z NR a ja z BA. Zalohu som ziadnu nedavala, je to macicka bez PP.

Macku bez PP nekupuj, za rovnaku alebo o malo vyssiu cenu kupis macku s PP a mas nejaku zmluvu a zaruku co z maciatka vyrastie. Tiez starostlivost pri mackach bez PP nebyva vzdy najlepsia (videla som foto "britskych" maciat zijucich na dedinskom dvore, prip. "mainskych" maciek zijucich v sope, co rozhodne nie je idealny sposob socializacie).
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod Freya 2.9.2009 21:48

Rozhodne ti neodporúčam kúpiť mačku bez PP - ja som tak tiež kedysi urobila, keď som bola začiatočník a veľmi som sa popálila, mačička ako mačiatko vyzerala ako britská ale bohužiaľ, vyrástla mi z nej obyčka :-/ A cenu som za ňu dala, dosť vysoku (mohla som mať kľudne mača s PP) + bola nesocializovaná, a zobrala som si ju v 5 týždňoch čo je veľmi veľmi skoro :-/ Takže poriadne si to rozmysli do čoho ideš... Radšej daruj domov, nejakému mačiatku čo to potrebuje a nepodporuj množiteľov... Takéto mačiatko máš bez kúpnej zmluvy, rodičia nie sú testovaný na dedičné prenosné ochorenia (ako FIP, FELV, HCM... dočítaš sa tu o nich na fóre), ďalej, nie sú vačšinou kŕmené dobrou stravou (vačšinou im dávajú tie lacnejši krmivá), atď mohla by som pokračovať je to naozaj na dlho... Radím ti bu´d si zober mačičku s PP na maznáčika naozja nie sú drahé, alebo sa popozeraj v útulkoch, určite sa ti nejaké chúďa čo potrebuje domov, zapáči... Nepodporuj množiteľov, ktorým ide o to aby zarobil peniaze a nie o dobro zvierat... Rozhodni sa správne držím palce
Obrázok používateľa
Freya
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Bashka 3.9.2009 11:14

Mam presne ten isty nazor...Mam doma dve papierove krasne maciciky a tretej krasavice som sa ujala z ulice... Nepodporuj taketo neorganizovane mnozenie, vela lasky Ti da aj obycka...niekedy aj viac... :-)
Obrázok používateľa
Bashka
šelma
šelma

Založený: 31.5.2008 18:41

Reklamy

Odoslaťod lilinka 3.9.2009 13:43

ja mám mačky bez PP.chvalabohu zdravé,s dobrými povahami,a aj celkom pekné.zrovnateľné s tými,čo sú s PP na maznáčika.vie,že aj medzi bezpapierákmi najdeš pekné,vymaznané,dobre živené mača.dokonca keby si trocha pátrala,najdeš aj inzeráty typu - chovná stanica ponúka mačiatka s PP aj bez.aj ja som tak kúpila. z chovky, ale bez PP. takže celá hystéria okolo bezpapierákov je prehnaná.je to hon na čarodejnice. nie je to o papieroch,ale o ľudoch
Obrázok používateľa
lilinka
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 24.5.2009 19:59

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

• Reklamy
fb