• Reklamy

Vážny? Problém :((

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Vážny? Problém :((

Odoslaťod Sneyk 8.8.2011 20:17

Ahoj. Úvodom by som podotkol že som veľký milovník mačiek a už som mal jednu mačku a jedného kocúra, Klasické čierne mačky... Od malička ich milujem a vždy som s nimi vychádzal. Pár krát sa mi stalo, že sa potulná či cudzia mačka nevedela odmňa "odlepiť"...
S priateľkou sme sa rozhodli pre kúpu siamskej mačky. Je to dvojročný kocúr. Krásny, zdá sa zdravý, nekastrovaný, zaočkovaný. Predošlí majitelia ho museli dať preč kvôli psovi. Lebo sa nepohodli...
Prišli sme po neho do čiech, hneď ako sme vošli kocúr mniaukal. Ale zdal sa byť prítulný a nerobil nič zlé... V aute cestou domov zotrvával na zadnom sedadle, sem tam zamňaukal, ale v podstate bol stále na jednom mieste. Je pravda, že sme mali pár zastávok a kocúr bol v aute dokopy možno... aj 4 hodiny. Ale aj sme ho vybrali z auta a zobrali do baru a sedel mi na kolenách a skúmal okolie. Pohoda... Ani nechcel ujsť, zdalo sa, že dôveruje. Keď sme ho doniesli domov, kocúr sa skryl do prvej skrýše, pripravili sme mu všetky veci do izby, papanie, záchod atď.... Po hodinke - dvoch vyšiel a sadol si na posteľ. Niečo spapal, potrebu urobil tam kde má... Dokonca sa aj mazlil s každým. No stále mal veľké oči aj keď bolo zapnuté svetlo. S priateľkou na druhý deň sedkal v kresle, túlil sa, dokonca som sa s ním aj pohral, trochu ho provokoval a dráždil, zdalo sa akoby sa už aj ako tak adaptoval... Je čulý, začal skúmať okolie, priateľka s ním išla spať do postele ako aj noc pred tým. Je to vysutá posteľ, minulú noc bola moc rada ako s ňou spinkal... No zrazu ju napadlo, že je tam úplná tma, tak že aspoň niečo prisvieti nech je tam aspoň nejaké svetlo nech kocúr vidí, ako sa posunula, kocúr začal syčať, potom syčať nahnevane a ako sa načiahla rýchlo za vypínačom, pohryzol ju do ruky a dosť dobre... Potom len vrčal, hrbil sa, bol nasraný, vystrašený, klopil uši a stále syčal a mal obrovské zreničky... Viac ako hodinu sme ho ukľudňovali, no nič... Napokon sme ho vyhnali z postele klobúkmi, ktorých sa bál a utekal pred nimi, lebo na náš útočil... A odvtedy je stále vystrašený, momentálne je už asi dve hodiny pri mne, no stále očividne nie je vo svojej koži. Najprv sme boli za to, že letí preč, že ak to urobil raz, urobí to znovu, no fakt je krásny a zdá sa byť v poriadku a inteligentný... No aj tak sa mi pred dvoma dňami zdal viac v pohode. Lebo teraz úplne nie je... Tak sme si povedali že mu dáme ešte týždeň a uvidíme. On má nonstop veľké vystrašené oči... Papá, ciká, prechádza sa, ale bojí sa každého zvuku... Predošlí majitelia tvrdia že na nich nikdy nezaútočil... Mne sa zo začiatku zdalo, že sa krásne adaptuje, až prekvapujúco, no stalo sa toto... Viete poradiť čo robiť?
Ešte ma napadlo... Keď sa teraz pri mne umýval, dosť by som povedal že to prehnal, bol celý mokrý... Teda aspoň doteraz som to nevidel... Pred tým to až tak nepreháňal :))

Takže v skratke: Nekastrovaný dvojročný zaočkovaný siamský kocúr (dvojročný)
Papá, je čulý, prvý deň bol dosť v pohode, aj cestou z ČR aj doma, ku každému aj ku návšteve. Zdalo sa že sa nebojí.
Druhú noc zaútočil v tme na priateľku keď s ním ležala a keď chcela zapnúť svetlo.
Od vtedy má veľké oči a bojí sa každého silnejšieho zvuku.
Inak... Sa ku mne túli, nechá sa škrabkať, za uško ho ukľudní, žmúri... No ako sa mi zdalo že včera dôveroval, tak teraz sa bojí...
Ešte ma napadlo, že môže byť (trochu sa mi to tak javí) že chce byť pánom. Neviem či sa mi pritláča o telo kvôli mazleniu alebo či ma odtláča z jeho rajónu :D

Ak ste toto niekto pochopili, prosím poraďte :D
Ďakujem!
Ja som s mačkami nikdy problémy nemal ani priateľka. Dosť nás to mrzí a veľmi sme ho chceli...

P.S.: Aj komáre chytá, všetko zdá sa v pohode, len sa bojíme či sa môže stať že by si nezvykol na nás alebo dokonca nechcel zvyknúť? Ja neviem...
Sneyk
Nováčik
Nováčik

Založený: 8.8.2011 17:28
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 1
Skutočné meno: Snake

Reklamy

Re: Vážny? Problém :((

Odoslaťod miusiatko 8.8.2011 21:06

Prvý problém - kocúr nie je kastrovaný. Útoky u nekastrovaných kocúrov sú vcelku bežné.

Druhá vec je, že sa mohol vyľakať, je v novom prostredí a zrazu ho niečo vystraší. Vtedy ste ho mali nechať na pokoji, nie ho "ukludňovať" a už vôbec nie vyháňať... to ho vystrašilo ešte viac.

Dajte mu čas, má dva roky, je v novom prostredí a nechápe, čo sa s ním deje.
A nezabúdajte na tú kastráciu
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod vanduska 9.8.2011 9:01

Suhlasim uplne s miusiatkom.
Problem je najma v tom, ze je vylakany a potrebuje cas.
Jeden moj kocur bol tulavy a asi 3 mesiace si zvykal na nove prostredie!
Takze niektore macky si zvyknu za den, niektore za tyzden, niektore za mesiac.
To ze zautocil urcite len pre to, ze sa bal a to podla mna tak, ze sa bal, ze je v ohrozeni, preto uhryzol. Inak by sa k vam netulil a potom utocil.
Viem, ze sa radi dobre a realita je tazsia, ale ked sa macka boji, treba jej nechat klud a vlastny priestor, nie ju ukludnovat (to som aj ja casto robila a nechapala som, ze sa macka pri mne neukludnila). Ked nahodou na vas zasyci, treba akurat opatrne pohyby robit, aby sa este viac nevylakala.
A tiez si myslim, ze ak nie je kocur urceny na chov, je lepsie ho dat vykastrovat. Inac tak kocur trpi, ked si nemoze utisit potreby :D
Takze skuste mu dat este viacej casu a zvazte kastraciu.
Myslim, ze davat tyzden ultimatum nie je dobre. Kadzy tvor je individum a inaksie prijima nove veci.
Tento vas kocur ma aj novych panov aj nove miesto, to je na macku dost vela, lebo macky vyslovene maju radi a vyzaduju stereotyp v zivote a akekolvek zmeny pre ne nie su prijemne.
Ak sa bojite utoku, tak s nim zatial nespavajte, dajte mu cas, nech si najde svoje miestecko a svoj klud.
A tiez mozte skusit Feliway alebo kocurnik, to ho mozno ukludni.
Drzim palce.
Macky su moj zivot a moje vsetko, hlavne moji kocurikovia!
Richard (macka domaca, kastrat, *jul 2001)
Hugo (macka domaca krizena s britskou, kastrat, *2006)
Alexander (macka domaca, kastrat, * leto 2007)
Obrázok používateľa
vanduska
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 30.3.2009 10:47

Reklamy

Odoslaťod Sneyk 10.8.2011 15:09

No, som s ním doma sám dva dni, už pri mne aj priadol, aj spinkal, aj sa túlil... Ale stále mu nechcú zhasnúť tie veľké oči. Rozmýšľam nad tou kastráciou, chceme ho určite dať kastrovať, len neviem, pomohlo by to ku jeho adaptácii u nás? Momentálne mraučí a zdá sa byť zase nasraný, radšej si ho nevšímam. Stále keď má možnosť chcel by ujsť do izby kde pred tým zaútočil... Dva dni bol v pohode, aj keď stále keď precitol zo spánku, trošku mu trvalo kým sa uvedomil, ale inak je prítulný, snaží sa :D
Momentálne mraučí a skúma okná čo mám pootvorené, to ešte nerobil, asi má svoju chvíľku? Neviem...
Pomohla by mu teda tá kastrácia ku adaptácii? Prípadne po nej nejaké mierne sedatíva? Máte skúsenosti s niečím takým?
Sneyk
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 10.8.2011 19:03

Sneyk, co teraz poviem nemyslim v zlom - to len keby to tak vyznievalo.

Zozente si nejaku dobru literaturu o mackach, idealne priamo o siamkach a citajte. Podla mna macke vobec nerozumiete.
Kocur je nevykastrovany, v novom teritoriu, s novymi ludmi, ktori ho este aj poriadne vylakali.
Nechajte ho tak, do nicoho ho nenutte, nech si vsetko pekne sam poprezera. Siamky su ohromne komunikativne a spolocenske, je normalne, ze bude "rozpravat" a ze este nechape kde je a preco tam je.
Kastracia moze pomoct jeho ukludneniu.
ZIADNE sedativa, preboha.
Mam skusenosti s roznymi mackami, aj s takou co dva tyzdne vychadzala z pod postele len v noci (dnes spava na vankusi vedla mojej hlavy). Kazda macacia osobnost potrebuje iny cas na adaptaciu v novom prostredi. Nie je na tom nic zvlastne.
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod Sneyk 6.10.2011 17:59

Takže len pripíšem k tejto téme, že už je kocúr náš :)
Už je taký... hmm... 90 percentný :) Už nás má rád a zvykol si... Takže všetko na poriadku :)
Je úplne skvelý a prítulný.
Sneyk
Nováčik
Nováčik

Reklamy

Odoslaťod polcerova 7.10.2011 12:20

gratulujem! aj k tomu,že ste pokojne prijali dobre mienené rady /niekedy sme ješitní...ľudia ako takí/,aj k tomu,že ste mu dali šancu a všetko má dobrý koniec... :firstplace:
polcerova
Mačka / Kocúr
Mačka / Kocúr

Založený: 12.6.2008 17:40

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

• Reklamy
fb