• Reklamy

OČKOVAŤ ALEBO NIE? PORAĎTE!

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

OČKOVAŤ ALEBO NIE? PORAĎTE!

Odoslaťod vandulka 10.8.2012 17:52

Ahojte milovníci mačičiek....
Viem, už je tu mnoho otvorených diskusií na túto tému, no i tak som sa nikde nedozvedela čo som chcela.
Chcela by som vedieť odpovede skôr z toho osobného hľadiska a nie toho čo Vám radia veterinári. Nie, že by som ich odcudzovala, ale mám pocit, že častokrát robia veci, ktoré by normálny chovateľ radšej nerobil, a podobne.
Mám za sebou vychovaných 4 kusy mačičiek, všetky sú takzvané záhradné, čiže doma ich vídame od istého veku celkom sporadicky a venčia sa samy, lovia a podobne.
Najnovší prírastok mám v byte u priateľa, ktorý má takisto slušnú porciu záhradky, čiže malá Kuki si to už dobre rozhliadla a záhrada sa jej pozdáva.
Tu som sa dočítala, že očkovanie môže spôsobiť aj rakovinu u mačiatka ( tak ako viem, že je to nebezpečné u detí, a tiež lekári strašia, že bez toho sa nedá žiť..)
Preto sa pýtam, aký máte nato názor. Moje mačičky v rodičovskom dome tuším neboli očkované a keď áno, len vtedy keď boli malinké a odvtedy už nešli na preočkovanie, a sú zdravé ako nikto, občas nejaký červík, ale to vždy odčervíme a je dobré. Malá Kuki má za sebou odčervenia a plánujeme už len kastráciu, a preto sa pýtam, či musí byť očkovaná, keď sa naháňa po malej zahrádke a sem tam stretne nejaké iné okoloidúce zvieratko. Nechceme ju zbytočne trápiť, a častokrát z toho zvieratká dostanú či už traumu alebo zdravotné problémy.
Vopred ďakujem za reakcie, privítam ich všetky :)

Pekný deň s vašimi mačacími spoločníkmi :)
Mačičky :
NAJNOVŠÍ PRÍRASTOK:
->Kuki (Cookie) - biele zlatíčko, tu a tam škvrnka no najväčšia na nosíku :) momentálne v mačacej puberte, mačička. (*25.05.2012)

v rodičovskom dome, vychované z veľkej časti mnou :P :
"Čo ty?" - (* 2006), ufrflaná, večne nespokojná a hladná mačička, má 3 detičky:
Čočo - čiernobiely maznák, večné mača (*2007)
Mimi - čierna ako uhlík, rada loví myšky a vtáčiky a lezie po streche (*2007)
Kamarát - tigrovaný macek, najväčší balič v okolí, brutálny bitkár a hladoš (*2007)
Obrázok používateľa
vandulka
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 8.1.2011 20:22
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Vanda Kyselicová

Reklamy

Re: OČKOVAŤ ALEBO NIE? PORAĎTE!

Odoslaťod BBbejka 14.8.2012 22:19

Ockovat by sa malo aspon proti besnote,hlavne ked macky ziju vonku,raz do roka to nie je vela.A pokym ju date aj zacipovat,tak sa ockuje proti besnote len raz za 3 roky.My mame tych maciek 8 a az na jednu su ockovane vsetky, aj na ostatne prenosne choroby.
:8:
Obrázok používateľa
BBbejka
Nováčik
Nováčik

Založený: 31.7.2012 22:12
Pohlavie: Nešpecifikované
Počet mačiek: 9
Skutočné meno: Beáta

Reklamy

Odoslaťod catca 15.8.2012 11:44

Ak je mačička vonku, učite ju zaočkujte kalsickou štvorkombináciou - veterinár povie o čo ide. A prípadne si vyžiadajte vakcínu na besnotu, ktorá má platnosť tri roky. Z očkovania proti besnote ozaj môže vzniknúť tzv. postvakcinačný sarkom, preto niektorí veterinári očkujú do tej časti tela, kde sa prípadne dá sarkom odstrániť. Ak svojmu vetovi dôverujete, poraďte sa s ním o tom. Podľa nového nariadnie je tiež potrebné mačičku dať začipovať, ale nemusíte jej dať vystaviť pet pas, stačí očkovací preukaz. Ak loví aj nejaké myši a pod. dbajte na odčervovanie. A držím palce, nech je mačička zdravá.
Chovná stanica britských mačiek Fool on the Hill
Berenika Blue Gift - matka zakladateľka, sterilka, BRIa
Arménis Fool on the Hill - chovná mačička, BRIa
Arline Fool on the Hill - sterilka BRIa
Brittany Fool on the Hill - slečna nám rastie do krásy, BRIa
momentálne nemáme mačiatka
Obrázok používateľa
catca
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.3.2009 18:59
Počet mačiek: 4

Reklamy

Odoslaťod Kristína 19.8.2012 17:02

vandulka napísal:Ahojte milovníci mačičiek....
Viem, už je tu mnoho otvorených diskusií na túto tému, no i tak som sa nikde nedozvedela čo som chcela.
Chcela by som vedieť odpovede skôr z toho osobného hľadiska a nie toho čo Vám radia veterinári. Nie, že by som ich odcudzovala, ale mám pocit, že častokrát robia veci, ktoré by normálny chovateľ radšej nerobil, a podobne.
Mám za sebou vychovaných 4 kusy mačičiek, všetky sú takzvané záhradné, čiže doma ich vídame od istého veku celkom sporadicky a venčia sa samy, lovia a podobne.
Najnovší prírastok mám v byte u priateľa, ktorý má takisto slušnú porciu záhradky, čiže malá Kuki si to už dobre rozhliadla a záhrada sa jej pozdáva.
Tu som sa dočítala, že očkovanie môže spôsobiť aj rakovinu u mačiatka ( tak ako viem, že je to nebezpečné u detí, a tiež lekári strašia, že bez toho sa nedá žiť..)
Preto sa pýtam, aký máte nato názor. Moje mačičky v rodičovskom dome tuším neboli očkované a keď áno, len vtedy keď boli malinké a odvtedy už nešli na preočkovanie, a sú zdravé ako nikto, občas nejaký červík, ale to vždy odčervíme a je dobré. Malá Kuki má za sebou odčervenia a plánujeme už len kastráciu, a preto sa pýtam, či musí byť očkovaná, keď sa naháňa po malej zahrádke a sem tam stretne nejaké iné okoloidúce zvieratko. Nechceme ju zbytočne trápiť, a častokrát z toho zvieratká dostanú či už traumu alebo zdravotné problémy.
Vopred ďakujem za reakcie, privítam ich všetky :)

Pekný deň s vašimi mačacími spoločníkmi :)

Nedavno som riesila podobny problem, nakolko sa k nam pristahovala "macka dedinska" a ked uz nebola placha tak, ze sa dala aj chytit uz bola kotna v takom stadiu, ze kastracia nebola mozna, takze momentalne mame jednu macku dedinsku krotku (a uz kastrovanu) a tri stvormesacne maciatka dedinske, zatial poloplache. Macicky su cisto vonkajsie - Tiberiu (maminu) sme mali doma len po kastracii na tri tyzdne.
Macicku (podla odhadu veterinara ma 6 rokov) som dala zaockovat trojkombinaciou - rhinotracheitida, calici virus, panleukopenia a proti virusovej leukemii maciek (po negativnom teste). Rovnako planujem aj maciatka, ked sa mi ich podari odchytit (prvy kocurik uz dostal prvu vakcinu - trojkombinaciu).

Dovody, pre ktore som sa rozhodla ockovat:
- panleukopenia je vysoko nakazlivy virus, ktory je hlavnou pricinou umrtnosti maciatok. V pripade nakazy velmi mladych maciatok je umrtnost na panleukopeniu 90%. Virus preziva v prostredi aj viac ako rok (dokonca je odolny voci beznym domacim dezinfekcnym prostredkom)
- respiracne ochorenia maciek - rhinotracheitida a calici virus - su vysoko infekcne velmi casto sa vyskytujuce viry s 50% umrtnostou medzi maciatkami.
- FeLV - virus macacej leukemie - podla odhadov veterinarov 1 az 2% zdravo vyzerajucich maciek s pristupom von je pozitivnych na FeLV a az 40-50% chorych vonkajsich maciek je pozitivnych na FeLV. Virus sa prenasa slinami (uhryznutie, jedenie zo spolocnych misiek) a je vzdy smrtelny.

Na ockovanie som si vybrala tieto vakciny:
1) Purevax RCP - http://www.ema.europa.eu/docs/sk_SK/doc ... 066647.pdf
2) Purevax FeLV - jedina bezadjuvantna vakcina proti FeLV (adjuvanty vo vakcinach sposobuju postvakcinacne sarkomy) - http://www.ema.europa.eu/docs/sk_SK/doc ... 065849.pdf
Obe vakciny je mozne pouzit sucasne. Imunita proti panleukopenii trva tri roky, na rocne preockovanie existuje vakcina Purevax RC.

Besnotu je zo zakona povinne ockovat, ja som vsak odporca tohto ockovania, nakolko posledny vyskyt besnoty na uzemi SR bol zaznamenany v roku 2006 a najviac postvakcinacnych sarkomov sposobuje prave vakcina proti besnote. Besnotu teda neockujem.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod miusiatko 19.8.2012 21:37

ja mačky neočkujem, ani keby chodili von.

Väčšina pouličných mačiek sa minimálne s jednou infekčnou chorobou stretla - ak ju prežili, majú dostatočnú imunitu.
Choroby horných dýchacích ciest sa aj tak týkajú skôr veľmi malých mačiat (ktoré sa aj tak ešte nemôžu očkovať), takže to trochu stráca zmysel. Nepríjemným príkladom je moja nová dočaska Riško - po očkovaní ochorel na kalicivírus a i keď je už dospelý a pre jeho rekonvalescenciu sa robilo, čo sa dalo, má nenávratne poškodené dýchačky.
Kalicivirus som v mojej domácnosti mala 2 krát, ani jedna z neočkovaných dospelých mačiek (dokonca ani mača) neochorela. Paradoxne mal slabé príznaky práve očkovaný kocúr.

Panleukopénia podobne, smrteľná najmä pre veľmi malé mačatá. Odrastené a dospelé zdravé mačky majú dobré šance prežiť ju. Očkovanie opäť nechráni 100% a môže ochorieť aj očkovaná mačka.

FeLV vakcína - vírus je nebezpečný najmä pre vonkajšie nekastrované mačky, keďže sa prenáša telesnými tekutinami (pohlavný styk, bitky). Opäť, zdravá neočkovaná mačka sa nemusí nutne nakaziť, niekde som čítala, že až 70% mačiek vystavených vírusu je rezistentných.

Za mňa - vakcíny nie, negatíva prevažujú "ochranu". Alebo ak už, tak určite nie každoročne - raz a dosť.
http://mackysumasozravce.webnode.sk/
Tobi (*04.04.2012) - Devon rex, diabol v bielom kožuchu
Žiži (09/2011-04/2012) - v nebíčku
Otelko (08/2010-08/2011) - v nebíčku

HĽADAJÚ DOMOV

Ludwig (3 roky) - ukecaný ryšavec, vhodný ako jedináčik
Sony (9 mesiacov) - rozkošná černuľa, jedináčik
Riško (3 roky) - aktívny ryšavec, potrebuje spoločnosť
Jester (3 mesiace) - klbko energie, potrebuje spoločnosť
Obrázok používateľa
miusiatko
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 28.8.2010 9:35
Počet mačiek: 5
Skutočné meno: Jana

Reklamy

Odoslaťod Kristína 19.8.2012 23:26

Este pre upresnenie, vakciny proti respiracnym chorobam maciek nezabranuju nakaze, sluzia na znizenie priznakov a mortality.
Citacia z dokumentu, link na ktory je v predoslom prispevku:
Aktívna imunizácia mačiek od 8 týždňa života:
- proti vírusovej rhinotracheitíde mačiek na redukciu klinických príznakov,
- proti kalicivírusovej infekcii na redukciu klinických príznakov a vylučovaniu,
- proti infekčnej panleukopénii mačiek na prevenciu mortality a klinických príznakov

Myslim, ze pri ostatnych znackach je to podobne.

Vakcina proti FeLV zabranuje nakaze, nema ale 100% ucinnost (nic na svete nie je 100%).

Miusiatko spravne poznamenala, ze vekom sa imunita maciek zvysuje, maciatka a stare macky (nad 10 rokov) su nachylnejsie na infekcie a priznaky byvaju tazsie.
Pri starsich mackach (nad 5 rokov) sa zvysuje riziko postvakcinacnych sarkomov pri ockovani vakcinami obsahujucimi adjuvanty (Purevax vakciny tieto latky neobsahuju). Viac o tejto problematike v teme Povinne a odporucane ockovanie viewtopic.php?f=4&t=253
Kristina Drobcova

Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod Dorka 20.8.2012 16:03

Nuž, pekne ste to tu rozpísali a aj názory na očkovanie sú rôzne... ťažko sa rozhodnúť :-( Ja by som moje mačiaky tiež možno neočkovala, keby sme domov nenosili mačiatka a mačičky z ulice. Avšak takto sa bojím... predsa si len myslím, že očkovaná mačka je ako-tak chránená... Naši traja zatiaľ s očkovaním nemali žiadne problémy, teda okrem Lízy, tej sa po vakcíne proti besnote urobila v mieste vpichu hrčka, ktorá však do 2-och týždňov zmizla. Očkovaní boli v 3-och mesiacoch, odvtedy očkujeme pravidelne a narástli všetci na krásne veľké mačky :-)
ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
Dorka
šelma
šelma

Založený: 11.11.2010 14:48
Počet mačiek: 3
Skutočné meno: Lenka

Reklamy

Odoslaťod Vieromila 26.8.2012 16:11

Ak tomu dobre rozumiem, tie vakciny proti besnote su dve? Jedna je na rok a druha na tri?? BBejka: A ako stym suvisi cipovanie?
Obrázok používateľa
Vieromila
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 13.12.2009 8:39

Reklamy

Odoslaťod catca 26.8.2012 20:14

Vakcín je viacero, čipovanie s tým nijako nesúvisí, len som pridala informáciu, že je tu nové nariadenie, aj keď podľa môjho názoru dosť zbytočné. Mám papierové mačky, tie, s ktorými nechodím na výstavy už neočkujem. Každý na to môže mať iný názor, ale vyzerá to tak, že veľa očkovaní je zbytočných a zväčša mačka získava imunitu už po prvom očkovaní napríklad na besnotu,
Chovná stanica britských mačiek Fool on the Hill
Berenika Blue Gift - matka zakladateľka, sterilka, BRIa
Arménis Fool on the Hill - chovná mačička, BRIa
Arline Fool on the Hill - sterilka BRIa
Brittany Fool on the Hill - slečna nám rastie do krásy, BRIa
momentálne nemáme mačiatka
Obrázok používateľa
catca
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 1.3.2009 18:59

Reklamy

Odoslaťod Kristína 27.8.2012 9:42

Vieromila napísal:Ak tomu dobre rozumiem, tie vakciny proti besnote su dve? Jedna je na rok a druha na tri??

Na Slovensku sa momentalne daju kupit nasledovne vakciny proti besnote (mozno existuje aj viac druhov, toto velmi nesledujem, nakolko besnotu neockujem):
1) Rabisin od Merial - ucinnost dva roky - http://uk.merial.com/data_sheet/rabisin.asp
2) Defensor 3 od Pfizer - ucinnost tri roky - http://www.drugs.com/vet/defensor-3.html (pozor, existuje aj Defensor 1 s ucinnostou jeden rok!)
3) Nobivac Rabies - ucinnost 3 roky - http://www.msd-animal-health.co.uk/Prod ... sheet.aspx
4) Biocan R - po prvej vakcinacii treba preockovat za rok, nasledne staci raz za dva roky - http://www.bioveta.cz/cs/veterinarni-di ... penze.html
5) Rabicell od Mevak - ucinnost 1 rok - http://mevak.sk/index.php?id=76&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=49&cHash=312a788e54

Vsetky tieto vakciny su adjuvovane (adjuvanty mozu sposobovat postvakcinacne sarkomy).
Konecne existuje aj bezadjuvantna vakcina proti besnote - Purevax Feline Rabies od Merial, bohuzial v SR nie je zatial registrovana a dostupna.

Uz nie je povinnostou vakcinovat kazdy rok, ale od 1.11. 2011 plati zakon 342/2011 o veterinarnej starostlivosti, podla ktoreho staci ockovat podla vakcinacnej schemy vyrobcu (t.j. pri vakcine s trojrocnou ucinnostou staci preockovat raz za tri roky).
Posledny pripad besnoty bol na Slovensku zaznamenany u lisky v roku 2006. Od vtedy sa besnota na Slovensku nevyskytla.
http://www.svssr.sk/zvierata/choroby_besnota.asp
Kristina Drobcova

Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Reklamy

Odoslaťod JancaB 27.8.2012 19:15

Rabisin má účinnosť 3 roky :cica2:
Janča, Louis (16.2.2010-24.6.2010), Tinko (14.4.2010), Bucko (5.5.2010), Vicky (17.8.2010), Lady (25.10.2012)
ObrázokObrázok ObrázokObrázok
ObrázokObrázok ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
JancaB
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 27.4.2010 19:28
Skutočné meno: Jana B.

Reklamy

Odoslaťod inu-yasha 21.2.2013 10:11

Screenshot_2013-02-21-10-08-28.jpg
[/img]Vsetky, ockovacie latky na besnotu ucinkuju 3 r,preto prisiel zakon na 3r ,a besnota sa na Slovensku neviskytuje :firstplace:
Prílohy
Screenshot_2013-02-21-10-08-28.jpg
Screenshot_2013-02-21-10-08-28.jpg ( ) Zobrazená 1781 krát
Vinco,nalepil sa na mna ,dlhy pribech stastny koniec :-D
Vinco narodeny pr : ??.07. 2012
Vinco u nas : sob 17.11. 2012

Obrázok
Psi pribehnú na zavolanie, mačky prijmú správu na záznamník a ozvú sa Vám neskôr.” :-D
Obrázok používateľa
inu-yasha
Mačička / Kocúrik
Mačička / Kocúrik

Založený: 19.2.2013 15:27
Pohlavie: Muž
Počet mačiek: 1

Reklamy

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

• Reklamy
fb